dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 116 z 116
  1. #101

    Domyślnie

    Cytat Napisał kze
    Humus zdejmuje się koparko-spychaczem. Nie kombinuj z kopaniem łopatami. Czemu? Skoro masz djąć 30cm na obszarze min 150mkw to jak ze środka tego obszaru będzie wynosił humus? na łopacie? w kubełku?
    Do pewnych prac jak zdjęciu humusu, wykopanie dołu pod POS lub szambo wynajmuje się koparkę. Ręcznie po prostu nie opłaca się i tyle!
    Ja mam do ściągniecia 2 x 30 m2. I własnie się zastanawiam jak to zrobić ....
    Wjazd ciżekiego sprzętu zabroniony .... a nie wiem skąd zabrać mniejszy .
    Głebokość wychodzi ok 30 -40 cm. to 24 m3 ....
    Ile to może trwać ? I ile kosztować ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  2. #102

    Domyślnie

    No właśnie ?? Jakie są koszty ściągnięcia humusu przez ekipę ludzi, gdy nie mozna zrobić tego koparką. Macie jakieś doświadczenia??

  3. #103

    Domyślnie

    i ja sie dołaczę

    mój problem jest taki ze działka to szkółka 5 letnich drzew no i jak tu ruszyc z budowa?.poniewaz wciaz czekamy na wz wiec jest czas i chciałem troche działke uporzadkować .scialem wiec drzewa znajdujace się pasie rzeznaczonym na fundamenty i teraz nie wiem co robic. w 80 % sa to sosny pare lisciastych akacja (choler..) jesiony i dęby.i teraz mam mysle ze 2 miesiace przed startem z fundamentami co robic? poradzcie .pozbyc sie korzeni teraz czy w trakcie sciagania humusu?.jeżeli zaczne je wyrywac teraz to czy nie naruszy to ziemi jak potem kopac fundamenty .dodam ze drzewka byly sadzone dosc gęsto co niecały metr w pasach co 1.5 metra wiec jest tych korzeni troche (pare drzewek wyciagnałem z korzeniami i nie da sie tego zrobic kompletnie ..czy ich resztki jnnie beda próchniec).prosze moze ktos doswiadczony podpowie mi jak to zrobic by bylo dobrze .oczywiscie nie neguje zdjecia humusu jest to przeciez konieczne.pozdrawiam

  4. #104

    Domyślnie Re: Humus na łące

    Cytat Napisał CoolaTT
    Mam kilka pytań:

    Właśnie kupiłem działkę porośniętą tylko i wyłącznie trawą. Typowa łąka (pastwisko - sucha, a nie podmokła). Jak mi się udało ustalić to od conajmniej 150 lat (kupowałem od 95 letniego małżeństwa) zawsze tam było pastwisko.

    1. Czy należałoby zdejmować darń i na jaką mniej więcej głębokość??
    2. Jak głęboko może sięgać humus.

    Pozdrawiam
    1. Darń czyli humus jak to na pastwisku to się widzi na ile zalega, 30cm to spokojnie moze byc chyba. Jesli chcesz aby Ci powiedzieć zrób odkrywke na jakieś 50cm , a nastepnie zrób zdjęcie to sie powypowiadamy<lol> na ten temat. Humus to grunt orgraniczny ten ciemniejszy na ktorym rosnie trawa tzn. warstwa uprawna.

    Tak nawiasem mówiąc powiem Wam że humus ściąga sie głownie z powodu takiego że potem może się on przydać, bo jak przyjdzie kupować grunt orgraniczny to troche się zapłaci. A drugi powód humus nie zalega głęboko ale bądź co bądź i tak jest gruntem mało nośnym.

  5. #105

    Domyślnie

    My sciagnelismy 50 cm humusu. O tym decydowal operator koparki i szef naszej ekipy.
    Sa rozne szkoly i pomysly na ten temat, ale podobno po prostu na organiczny sklad humusu nie wskazane jest na nim budowac.
    Generalnie zaufalismy im, poniewaz wiemy ze duzo juz wybudowali i wspolpracuja z soba.
    Nie warto brac oparatora z lapanki, gdyz moze zebrac ziemie/humus pod katem i trzeba to rownac... co powoduje ze zaglebiamy sie coraz bardziej w ziemie... idzie potem wiecej bloczkow na fundament.. wiecej piachu.. itd... itd..
    Szczegolnie istotne umiejetnosci oparatora koparki sa przy kopaniu law, chyba ze jest mozliwosc kopania recznego (co moja ekipa prakrykuje, lecz niestety u nas glina i kamienie na to nie pozwoliy)

  6. #106
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    atena28

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    346
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    My zrobiliśmy to tak: zapytaliśmy geodetę czy chce mieć ten humus zebrany czy nie. Odpowiedział, że lepiej gdyby był zebrany ale niekoniecznie. Przyjechał, pomierzył, ponabijał ławice a potem przyjechała koparka i zbierała humus w miejscu wyznaczonym przez geodetę. I tu był jeden haczyk. Zbierali ziemię na różną głębokość, bo nie wzięłam pod uwagi tego, że teren jest lekko pod górkę, więc i wykop musi być trochę głębszy z jednej strony. Poza tym u nas nie ma za dużo placu budowy i musieliśmy zdjąć jedną ławicę i wbijać ja na nowo, bo inaczej koparka by się nie obróciła.
    A co do ogólnej głębokości, to kopali na 50 cm. Tak sobie życzył nasz obecny już wykonawca naszego domu.

  7. #107

    Domyślnie

    W moim przypadku, badania gruntu (3 odwierty) wykazały, że powinienem ściągnąć 80cm wierzchniej warstwy.

    Sam humus to 30cm, ale pod spodem zalega warstwa pyłów deluwialnych, która ma sporą plastyczność i zmienną grubość. Jeśli by ją zostawić, wystąpiłoby ryzyko nierównomiernego osiadania posadzki.

    Dlatego w zaleceniach od geologa jest zdjęcie 80cm gleby, bo dopiero na tej głębokości pod całą powierzchnią domu będzie jednorodna warstwa gruntu o dużej nośności.

  8. #108

    Domyślnie

    witam. nie ściągnęliśmy humusu, ponieważ gość od fundamentów powiedział, że nie trzeba. Argumentował to tym, iż w jednym miejscu mamy prawie metr fundament nad ziemią, a w najniższym 45 cm. Mamy to przysypać ziemią i jakimś kamieniem utwardzić. Teraz po przeczytaniu tego wątku mam trochę mętlik w głowie. Co o tym myślicie? pozdrawiam

  9. #109
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał mahol
    witam. nie ściągnęliśmy humusu, ponieważ gość od fundamentów powiedział, że nie trzeba.
    Jestem ciekaw czy gość od fundamentów będzie mieszkał w Twoim domu?

    Trzeba zdjąć bo i tak sobie po zgniciu opadnie ,a Twój chudziak zostanie w powietrzu i albo sie zapadnie i zniszczy Twoje instalację albo tylko popęka
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic
    Jestem ciekaw czy gość od fundamentów będzie mieszkał w Twoim domu?

    Trzeba zdjąć bo i tak sobie po zgniciu opadnie ,a Twój chudziak zostanie w powietrzu i albo sie zapadnie i zniszczy Twoje instalację albo tylko popęka
    Znasz jakieś przykłady tego co napisałeś, ale bezpośrednio od ludzi, znasz takie przypadki? Miałeś z tym do czynienia?

    Z tego co czytam to dużo osób pisze tak jak Ty, ale żaden nie widział czegoś takiego... czysta teoria... do tego ludzie, którzy nie wybierali humusu piszą, że mieszkają po kilkanaście/kilkadziesiąt lat w takich domach i nic się nie dzieje...
    Więc jeżeli to tylko teoria to... czekam na przykłady z życia wzięte pozdrawiam

  11. #111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał mahol
    Znasz jakieś przykłady tego co napisałeś, ale bezpośrednio od ludzi, znasz takie przypadki? Miałeś z tym do czynienia?
    Z tego co czytam to dużo osób pisze tak jak Ty, ale żaden nie widział czegoś takiego... czysta teoria... do tego ludzie, którzy nie wybierali humusu piszą, że mieszkają po kilkanaście/kilkadziesiąt lat w takich domach i nic się nie dzieje...
    Więc jeżeli to tylko teoria to... czekam na przykłady z życia wzięte pozdrawiam
    Wystarczy poczytać , ale nie tylko forum,szczególnie to, że pod chudziakiem grunt powinien być stabilny i zagęszczony.
    Skoro ziemi urodzajnej(humusu) nie da się zagęścić dobrze to się ją wymienia na piasek,żwir, pospółkę żużel keramzyt itp zagęszcza i wtedy buduje dalej aby z biegiem lat taka wierzchnia warstwa się nie zapadła pod wpływem zmian i przede wszystkim czasu w którym to zmienia swoją objętość,a w jej strukturze są cząstki organiczne, roślinki, a nawet różne żyjątka i ich larwy,nasiona, one zgniją bez dostępu powietrza produkty ich przemiany mogą stać się niebezpieczne dla człowieka.
    Watek podobny http://forum.muratordom.pl/zapadniet...ze,t105473.htm na pewno następstwo złego zagęszczenia podłoża.

    Dla mnie tego nie robisz,tylko dla siebie

    ..http://obudowaniu.pl/solidny_fundame..._po_kroku.html
    cały internet(fachowcy,budowlańcy inżynierowie o tym piszą a skoro to wykonują to cóż kiedyś nie dawano zbrojenia w ławy i domy też stały, teraz nikt sobie tak budowanego domu nie wyobraża.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #112
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar marcineq
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-215
    Posty
    13

    Domyślnie

    Witam.

    Mam pytanie na temat zdejmowania humusu. W naszym przypadku budowe domu zaczynamy na wiosnę 2013, mamy już wybrana ekipe budowlaną, jest PNB i sa załatwione wszystkie formalności. Postanowiliśmy z Teściem, tak troche dla sportu i przyjemności zdjąć humus ręcznie (pracujemy za biurkami wiec zawsze troche sportu się przyda). Wytyczyliśmy mniej więcej posadowienie domu i zaczęlismy kopac +1 m z każdej strony, w sumie wykop 11x9m. Wcześniej zrobiliśmy dwa wykopy by zobaczyć jak głeboko musimy zejść i okazalo się że jest koło 70 do 80 cm czarnej jak smoła ziemi a niżej zaczyna się "coś" żółtego i zbitego, wg mnie to glina lub bardzo wilgotny piach. I tu pojawia się moje pytanie, jako ze dokopaliśmy sie już na około 50 cm, i niedługo humus nam się skończy, zastanawiamy sie czy zostawić na zimę 10-20 cm humusu i wybrac go już na wiosnę tuż przed budową, czy wybrac to odrazu i eewntualnie na wiosnę poprostu wypompować wodę która pewnie przez zime się tam zbierze tuż przed pracami nad fundamentem.

  13. #113

    Domyślnie

    Daj sobie spokój z ręcznym ściąganiem humusu.
    Trzeba zrobić to umiejętnie bo jeśli naruszysz grunt rodzimy to z fundamentów nici. Trzeba będzie pogłębiać!
    Gala z Archetonu bez wykuszu i garażu (140 m^2 po podłodze z poddaszem użytkowym)+15m^2 piwniczki. Fundament lany w gruncie, ceramika, dach dwuspadowy kryty blachą. Ocieplenie 20+30+40. Ocieplenie fundamentu: opaska 0.5 m x 1m z proszku poliuretanowego. WM (podwójny wymiennik Siwickiego +dwa EBMy 175). Okna z szybami potrójnymi+5 "pasywnych" dachowych. CO+CWU+kuchenka: gaz (Immergas EOLO STAR 24KW+grzejniki 7kw)+koza ESPO II Flamingo.

  14. #114

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcineq Zobacz post
    Witam.

    Mam pytanie na temat zdejmowania humusu. W naszym przypadku budowe domu zaczynamy na wiosnę 2013, mamy już wybrana ekipe budowlaną, jest PNB i sa załatwione wszystkie formalności. Postanowiliśmy z Teściem, tak troche dla sportu i przyjemności zdjąć humus ręcznie (pracujemy za biurkami wiec zawsze troche sportu się przyda). Wytyczyliśmy mniej więcej posadowienie domu i zaczęlismy kopac +1 m z każdej strony, w sumie wykop 11x9m. Wcześniej zrobiliśmy dwa wykopy by zobaczyć jak głeboko musimy zejść i okazalo się że jest koło 70 do 80 cm czarnej jak smoła ziemi a niżej zaczyna się "coś" żółtego i zbitego, wg mnie to glina lub bardzo wilgotny piach. I tu pojawia się moje pytanie, jako ze dokopaliśmy sie już na około 50 cm, i niedługo humus nam się skończy, zastanawiamy sie czy zostawić na zimę 10-20 cm humusu i wybrac go już na wiosnę tuż przed budową, czy wybrac to odrazu i eewntualnie na wiosnę poprostu wypompować wodę która pewnie przez zime się tam zbierze tuż przed pracami nad fundamentem.
    Jak ściągniesz humus do gruntu rodzimego to go zniszczysz i trzeba będzie pogłębiać lub wymieniać.

    Kierownika nie ma ?
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  15. #115
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar marcineq
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-215
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aedifico Zobacz post
    Jak ściągniesz humus do gruntu rodzimego to go zniszczysz i trzeba będzie pogłębiać lub wymieniać.

    Kierownika nie ma ?
    Jest, Jest

    Po konsultacji z kierbudem nie kopiemy wiecej niż 50 cm, pozostałe 20-30 cm humusu wybierzemy tuz przed fundamentami, na wiosnę.

    Dzieki za pomoc.

  16. #116
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomasz Antkowiak
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-030
    Posty
    2.105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcineq Zobacz post
    Jest, Jest

    Po konsultacji z kierbudem nie kopiemy wiecej niż 50 cm, pozostałe 20-30 cm humusu wybierzemy tuz przed fundamentami, na wiosnę.

    Dzieki za pomoc.


    nie sluchaj go w tej kwestii. poczekaj z caloscia do wiosny


    chyba ze na wiosne od tych juz wykopanych 50 cm wykopac kolejne 80 w glab... bo tyle wynosi granica przemarzania dla Wroclawia
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Antkowiak ; 15-11-2012 o 18:58
    Tomasz Antkowiak
    GG 7772401

    Nasz Dziennik Budowy - bez murarzy, bez ekip, wlasnorecznie - budujemy Nasz Dom

    ...i wiem ze moge, wiem ze moge
    choc mam pod skora cos jakby strach...

    ...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń
    chcę ubrudzić ręce by wybudować szczęście...

    ...w domu będzie ogień a do domu proste drogi
    wiodą słusznie moje stopy - nie zabraknie mi sił...

    MIESZKAMY od 23.12.2014

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony