dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Budynek gospodarczy z piwnicą - fundament

    Planuję budowę budynku o wymiarach 7x5m oraz piwnice pod tym budynkiem do przechowywania różnych przetworów. Problem jest w tym, że im dłużej czytam tym mniej wiem. Chciałem wykonać ławę fundamentową zbrojoną ale nie wiem jak obliczyć głębokość i szerokość tego fundamentu. Ściany chciałbym wykonać z bloczków fundamentowych. Głębokość wykopu to około 2m w ale szybko wysycha, nie trzyma wody, jest stabilna i twarda. Proszę o kilka rad szczególnie związanych z fundamentem. Może zastosować płytę fundamentową dobrze zbrojoną?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel7991 Zobacz post
    Głębokość wykopu to około 2m w ale szybko wysycha, nie trzyma wody, jest stabilna i twarda. Proszę o kilka rad szczególnie związanych z fundamentem.
    Wykop oczywiście w glinie, nie dodałem tego.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel7991 Zobacz post
    Planuję budowę budynku o wymiarach 7x5m oraz piwnice pod tym budynkiem do przechowywania różnych przetworów. Problem jest w tym, że im dłużej czytam tym mniej wiem. Chciałem wykonać ławę fundamentową zbrojoną ale nie wiem jak obliczyć głębokość i szerokość tego fundamentu. Ściany chciałbym wykonać z bloczków fundamentowych. Głębokość wykopu to około 2m w ale szybko wysycha, nie trzyma wody, jest stabilna i twarda. Proszę o kilka rad szczególnie związanych z fundamentem. Może zastosować płytę fundamentową dobrze zbrojoną?
    A może zgodnie z projektem ? A wiem wiem ten wymiar 5x7 pod sklepem mówili ze to bez projektu można , też to słyszałem. A słyszałeś że to można ale jak jest parterowe ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    PB.

    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    [...]
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;


    Rozporządzenie w sprawie WT par. 3:
    16) kondygnacji – należy przez to rozumieć poziomą część budynku, zawartą pomiędzy powierzchnią posadzki na stropie lub najwyżej położonej warstwy podłogowej na gruncie a powierzchnią posadzki na stropie lub warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu, znajdującego się nad tą częścią budynku, przy czym za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą średnią wysokość w świetle większą niż 2 m; za kondygnację nie uznaje się nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownia dźwigu, centrala wentylacyjna, centrala klimatyzacyjna, obudowa wyjścia z klatki schodowej, kotłownia lub inne pomieszczenia techniczne;
    17) kondygnacji podziemnej – należy przez to rozumieć kondygnację zagłębioną poniżej poziomu przylegającego do niej terenu co najmniej w połowie jej wysokości w świetle, a także każdą usytuowaną pod nią kondygnację;


    Kondygnacja nadziemna + kondygnacja podziemna = dwie kondygnacje. I niezależnie, czy zrobisz to na zgłoszenie, czy PnB to potrzebujesz projektu, kierbuda itd. - full zestaw.

    Natomiast ciekawe zagadnienie, czy przejdzie piwnica jako jeden obiekt (np. prefabrykowana jak szambo) a na niej niezwiązany z nią trwale szkielet czy konstrukcja z płazów czy bali.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-08-2020 o 15:09

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel7991 Zobacz post
    Jamar a może zamiast zadawać głupie pytanie odpowiedź na treść tematu i nie troluj internetu bo śmietnik robisz. O takich ludziach mówi się sklepowa pierdoła.
    Ja wskazałem Ci gdzie znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

    Możesz rozwinąć zwrot "sklepowa pierdoła" bo to jakaś nowość

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel7991 Zobacz post
    A tak z ciekawości to w szkole nie mówili na was rudy i wytykali palcami?
    Tylko tacy frustraci, jak Ty.
    Słuchaj murarza, to w zimie będziesz w klapkach chodził. Żeby dostać wiarygodną odpowiedź potrzebujesz badań geotechnicznych i obliczeń konstruktora na ich podstawie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony