dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 79
  1. #1

    Domyślnie Kostka brukowa czy też może płyty ażurowe?

    Witam

    Mam dylemat co do wykończenia podjazdu przed garażem.
    Wychodzi tego ok. 4ary i jak policzę koszt ułożenia kostki to nie wygląda to wesoło. Wpadłem na pomysł aby położyć betonowe płyty ażurowe i posiać trawkę. Znajomy mówi, że jest to o tyle korzystne, że woda ładnie wsiąka a przy kostce to z wodą jest problem.
    Jakby ktoś miał takie płyty ażurowe położone na podobnym obszarze co mój to dajcie cynk jak to się sprawuje, jakie koszta położenia i czy jesteście z tego rozwiązania zadowoleni.
    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Pewnie opinii będzie tyle ilu forumowiczów ,moim zdaniwm pomysł bardzo dobry z conajmniej 3 powodów .
    - mniej widocznego betonu [zależy do trawy ]
    - lepsze wsiąkanie wody [ to pisałeś ]
    - lepsza przyczepność zimą
    proponowalbym te "ażurki" w jakimś kolorze.

  3. #3

    Domyślnie

    Dylemat mam podobny. Bylem / jestem fanem plyt azurowych (u mnie problem z wodą to duzy problem) z przyczyn wyżej opisanych. Ale już od kilku osób dostałem takie naprostowanie: plyty sa kruche - jak wiedzie ciezszy sprzęt to moga popękać - szczególnie jeśli nie są na betonowym podkładzie. No a jeśli sa na betonowym podkladzie to bye bye zalety z wchłanianiem wody
    pozdr

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Miałem płyty.
    Po 2 latach wszystko pękło.
    Musiałbyś mieć idealnie wypoziomowane i zagęszczone, a to raczej się nie udaje.
    Daj se spokój szkoda kasy

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    a jaki problem w zimie przy odsniezaniu ...

    i z ulozeniem tez sa wieksze problemy, po taka plyta jest wieksza, wieksza powierzchnia przylega to podkladu, i musi byc rowniejszy, a wiadomo, im wieksza ma byc plaszczyzna tym trudniej to osiagnac.

    z woda przy kostce nie ma problemu... czesc wody wsiaka, a przy wiekszych opadach, powinna splywac, do odwodnienia liniowego.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja bym optowała za kostką brukową: na pewno trwalsza. Ażury są niezłe, jak są nowe, potem, po każdej zimie jest coraz gorzej. Ale rzeczywiście, sporo ci tego wychodzi. Czy nie da się jakoś "podzielić" tego obszaru, np. jakiś, choćby niedużymi pasami trawniczka albo rabaty? Bo jak wyłożysz kostką 4ary, to faktycznie będzie trochę "betonowo".
    "Każdy człowiek jest wart o połowę mniej niz mu się wydaje i dwa razy wiecej niz przyznaje mu ogół"
    gg: 7493536

  7. #7

    Domyślnie

    Plyty ażurowe może i owszem, ale bez trawy. "Okienka" wypelnij kruszywem łamanym, lub grubym piaskiem i nie dopuszczaj trawy. Po deszczu, jak masz trawe, to jest slizgawka, szczegolnie na pochylych powierzchniach.
    Może spotkamy się, tam gdzie trafi każdy z nas, tam gdzie życie będzie snem...?
    I zobaczysz, będzie czas, żeby śpiewać, żeby grać, za sto lat, za rok, za dzień...

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Co prawda u mnie jeszcze chwilka do układania podjazdu (przyszły rok), ale też już nad nim myślę... U nas sytuacja wygląda tak - dom usytuowany w głębi działki (nie za dużej - ok. 900m). Kostka zabrałaby sporo miejsca i wyglądała na nieduzej powierzchni strasznie pancernie.

    Czy macie jakiś dobry pomysł na podjazd, który zabiera jak najmniej miejsca, a jest ładny i funkcjonalny? Płyty ażurowe w naszym przypadku pasowałyby jak pięść do nosa...

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Ja zamierzam na razie (może i na stałe) ułożyć płyty. Pekania się nie boję, obserwuję takie płyty na kilku pargingach. Z tego co wyczytałęm w kilku ulotkach producentów to są one zbrojone i wykonywane w technologii podobnej do kostki czyli z twardością nie powinno być kłopotu. Co do zagęszczania gruntu przed położeniem - jaka różnica? jesli pod kostkę nie zagęścisz to się zapadnie. To jest jedyny koszt jaki będzie niezmienny przy każdym materiale. Wpływ na cenę ma cena samego materiału i koszty ułożenia. Za płytami przemawia jeszcze łatwość układania (mniejsza pracochłonność).

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Jeśli nie chcecie aby wasze Panie łamały sobie nogi chodzac w szpilkach po płytach ażurowych to tylko kostka lub inne pelne chodniki. Co prawda nigdy nie chodziłem w szpilkach ale z relacji wiem że chodzenie w szpilkach po ażurowych płytach wymaga sporych umiejetności a jeszcze jak taki spacer ma się odbyć po kilku lampkach wina to już podobno graniczy z cudem .
    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor
    Jeśli nie chcecie aby wasze Panie łamały sobie nogi chodzac w szpilkach po płytach ażurowych to tylko kostka lub inne pelne chodniki.
    No właśnie. Moja pani też zagroziła że jak położę te płyty to ją będę musiał na rękach nosić
    A miało być z tymi płytami tak pięknie! Więc zagryzam zęby i zbieram kasę na kostkę betonową lub granitową.

    Pozdrawiam
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    A po co mają Wasze Panie biegać w szpilkach przed garażem. Moja wysiada w garażu i przechodzi do domu... Przynajmniej takie są założenia.

  13. #13

    Domyślnie

    Dlaczego zakładacie, że płyty ażurowe są tańsze od kostki.
    Porównywałem ceny kostki grubości 6 cm (pod samochód osobowy wystarczy) oraz płyt (grubość chyba 8 cm).
    Płyty wychodzą drożej!

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Jaszczur - a jak wyglądają koszty układania? Płytami mogę ułożyć tylko pasy pod koła po wcześniejszym zagęszczeniu gruntu, z kostką będzie trochę więcej filozofii by to wykonać. Ja na razie traktuję to jako konieczność. Potem jeśli pomysł okaże się nietrafiony to zrobię podjazd do przyszłej wiaty na drewno.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Moim zdaniem kostka granitowa lub granitowy kamien łamany.

    Efekt wspaniały i trwałosc na wieki. Koszt troche wyzszy, ale moim zdaniem warto.
    Budownictwo to moja pasja

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Sprawa rozbija się włąśnie o te koszty. Co zrobić jak nie ma z czego brać? W takim przypadku nawet małą różnica jest dużą. Co do kostki granitowej... mówisz, że różnica jest niewielka? Czy aby dobrze sprawdzałęś ile kosztuje tona i na ile m2 starcza? No chyba, że nasz źródło kostki o cenie zbliżonej do polbruku. Kiedyś był na forum wątek o odpadach granitowych - koszt był przyzwoity, koszt transportu przewyższał koszt materiału ale i tak było warto. Tylko te układanie...

  17. #17

    Domyślnie

    Ja z kolei mam taki problem: bramę i podjazd do garażu (wyłożony kostką) mam wzdłuż jednego boku działki. Z drugiego boku działki mam przejazd na tył domu i dojazd do stajni. Tamtędy kilka razy do roku wjeżdżają ciągniki z sianem, słomą i owsem oraz wyjeżdżają z obornikiem. Każdy taki zestaw ciągnik+przyczepa to ładne kilka ton (szacuję, że nawet do 7 ton). Chciałem utwardzić ten przejazd właśnie takimi kratkami betonowymi (głównie z uwagi na koszty), ale teraz opiniami o słabej wytrzymałości zabiliście mi ćwieka....

    Jeśli nie kratki, to co ?
    Wpis niezgodny z regulaminem forum...

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Tomek_j Skoro kratka wytrzymuje ruch na parkingu gdzie parkują różne pojazdy i przywożą towar do hurtowni to chyba jak zrobisz dobre zagęszczenie podkłądu to i wytrzyma mały ruch na twoje potrzeby - no chyba, że krata jest kiepskiej jakości, ale tak też można mieć z kostką. Nasza na wyjeździe z bloku gdzie jeszcze mieszkam jest cała powybijana. Najlepiej spytać u producenta jakie obciążenia wytrzymuje ich produkt.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Rafałek,

    jesli ma byc tanio i porządnie, zleciłbym wykonanie podjazdu z kamienia granitowego łamanego. Koszt jest mi znany, gdyz całe otoczenie domu łącznie z cokolikami, ogrodzeniem, sciezkami, podjazdem itp. mam z granitu.

    Kopalnie granitu mają swoich dystrybutorow, szkoda czasu na gdybanie o cenie u producenta i dodatkowo cenie transportu jednego lub kilku ładunkow. gdy w duzym składzie producenta w poblizu Twojego domu, cena moze byc atrakcyjna, ze wzgledu na np. transport koleją bardzo duzych ładunkow lub stały transport samochodowy TIR.
    Budownictwo to moja pasja

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    KrzysiekS - ale pozostaje ciągle koszt ułożenia, a ja nie mam nawet na płot Płyty ułożę sam, podjazd mam bardzo wyjeżdzony, a nawet jak zacznie mi się lekko zapadać to sam poprawię. Niestety - finansów się nie przeskoczy.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony