dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie konstrukcja dachu pod dachówkę

    Witam mam pytanie odnośnie konstrukcji dachu pod dachówkę ceramiczną.
    Otóż kilka lat temu szpece zastosowali u mnie na dachu krokwie 14x7, płytę OSB 18mm i na to papa. Obecnie chciałem wykonać pokrycie z dachówki ceramicznej, ale mam wątpliwości co do wytrzymałości konstrukcji. Jedni Szpece mówią że OK(byle robić, a za kilka lat dach mi się pewnie zawali) inni mówią wymienić na mocniejsze (koszty ),
    a jeszcze inni powiedzieli zdjąć papę, OSB zostawić(wzmocni konstrukcję) a w miejscu kroki nadbić kontrłaty 7x7 co da równowartość kroki 21 cm. Z doświadczenia wiem że to nie to samo... ale bez wątpienia znacznie wzmocni konstrukcję. Jak powszechnie wiadomo przy kącie 45 st. ciężar pionowy przenosi się na konstrukcję w 15 procentach wagi, to może ta nadbitka wystarczy? Oczywiście w tym rozwiązaniu pozostaje kwestja izolacji wewnętrznej i tu znowu nadbitki...
    Może ktoś miał podobny problem i jakoś go rozwiązał?
    Co myślicie o takim rozwiązaniu?

  2. #2

    Domyślnie

    Podaj jaki masz rozstaw krokwi.

  3. #3

    Domyślnie Re: konstrukcja dachu pod dachówkę

    [quote="tjozwi"]Witam mam pytanie odnośnie konstrukcji dachu pod dachówkę ceramiczną.
    ... Jak powszechnie wiadomo przy kącie 45 st. ciężar pionowy przenosi się na konstrukcję w 15 procentach wagi, to może ta nadbitka wystarczy? ...quote]

    A co to za teoria?
    Tzn co 85% wisi na balonach?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luc Skywalker
    Podaj jaki masz rozstaw krokwi.
    osiowo rozstaw 90cm, długość krokwi 7m, koszowych ok.9m.

  5. #5

    Domyślnie

    Masz typowy dach pod dachówkę
    Płyta OSB i papa to papowanie, nie powinieneś mieć pretensji do wykonawcy bo zrobił lepsze rozwiązanie. Inne tańsze to folia paroprzepuszczalna zamiast papowania.

    Pamiętaj o zostawieniu szczeliny wentylacujnej dla wełny gdy będziesz robił docieplenie poddasza, oczywiście jeżeli takowe zamierzasz!
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie Re: konstrukcja dachu pod dachówkę

    [quote="budulec"]
    Cytat Napisał tjozwi
    Witam mam pytanie odnośnie konstrukcji dachu pod dachówkę ceramiczną.
    ... Jak powszechnie wiadomo przy kącie 45 st. ciężar pionowy przenosi się na konstrukcję w 15 procentach wagi, to może ta nadbitka wystarczy? ...quote]

    A co to za teoria?
    Tzn co 85% wisi na balonach?
    Dokładnie chodzi o siły działające pionowo w dół (kolega daruję że nie będę w tym momencie tłumaczył jak ma się siła do ciężaru).
    Dach pod kątem 45 stopni więc są siły działające pionowo w dół oraz stycznie do krokwi, a więc ciężar pokrycia nie wisi na żadnych balonach tylko prze na materiał konstrukcji i to wcale nie pionowo!.
    Poza tym to nie moja teoria tylko fizyka, co popierają szpece od dachów( owe 15proc.wagi przy 45 stopniach)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał thalex
    Masz typowy dach pod dachówkę
    Płyta OSB i papa to papowanie, nie powinieneś mieć pretensji do wykonawcy bo zrobił lepsze rozwiązanie. Inne tańsze to folia paroprzepuszczalna zamiast papowania.

    Pamiętaj o zostawieniu szczeliny wentylacujnej dla wełny gdy będziesz robił docieplenie poddasza, oczywiście jeżeli takowe zamierzasz!
    Na większości dachów z dachówką są krokwie min.18 lub 20.
    Liczyłem wytrzymałoś to powinno być OK. Tylko problem będzie z wentyleniem, myslałem o zdjęciu papy i zastosowaniu foli o dużej(bardzo dużej ) paroprzepuszczalności, pozostanie mi w tedy pod OSB 14 cm na ocieplenie. Reszta w poprzek krokwi jakieś 5cm razem to da 19 cm wełny. a tak szczelina pod OSB zabiera kilka cm i zaczyna komplikować układanie wełny. Kolejne nadbijanie powoduje staty na powiedzchni wewnątrz ( poddasze użytkowe).
    A może by tak zdjąć OSB i nadbijać od zewnątrz, kosztowne trochę i szkoda OSB?

  8. #8

    Domyślnie

    Szkoda roboty/kosztów.
    Płyta osb usztywnia konstrukcję dachu i niweluje ewntualne błędy w położeniu więźby, również zwiększa wytrzymałość konstrukcji a Tobie na tym zależy.
    Folia z kolei to kicha po paru latach może przez nią przeciekać woda. Problem robi się zimą bo nawiewa tam śnieg, który potem musi tam stopnieć.


    Poddasze to nie jest konfortowe miejsce do zamieszkiwania nie licz na nie zbytnio. U mnie dzisiaj (temp na zewnątrz 30 st) na poddaszu jest wyraźnie za ciepło
    Zamiast przebudowę dachu zainwestuj raczej w lekką dachówkę ceramiczną. Na Twoim miejscu nie przejmowałbym się tym, że poddasze się zmniejszy
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie

    Trzeba również wziąść pod uwagę, że dachówka dachówce nie równa. Metr kw. karpiówki waży ponad 60 kg a jakiejś zakładkowej czterdzieści parę ( mówimy oczywiście o dachówce ceramicznej).
    Co do grubości krokwi, u mnie na krokwiach 5x15 (co 90cm), leży dachówka zakładkowa. Ale ja mam dodatkowo płatwie( w połowie długości).
    A na marginesie nie rozumiem dlaczego pokrycie płyta(lub deski), papa i dopiero dachówka ma być lepsze od folii paroprzepuszczalnej. Chyba tylko dla banku i tartaku

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slack
    Trzeba również wziąść pod uwagę, że dachówka dachówce nie równa. Metr kw. karpiówki waży ponad 60 kg a jakiejś zakładkowej czterdzieści parę ( mówimy oczywiście o dachówce ceramicznej).
    Co do grubości krokwi, u mnie na krokwiach 5x15 (co 90cm), leży dachówka zakładkowa. Ale ja mam dodatkowo płatwie( w połowie długości).
    A na marginesie nie rozumiem dlaczego pokrycie płyta(lub deski), papa i dopiero dachówka ma być lepsze od folii paroprzepuszczalnej. Chyba tylko dla banku i tartaku
    W tym temacie zdania są różne.
    Ja mam już własne zdanie na ten temat, gdybym budował jeszcze raz t o będą dechy i papa zamiast folii.
    Bywałem ostatnią zimą na moim strychu i na foli leżało dużo drobnego śniegu,
    w każdym miejscu na dachu co wyklucza błądy w wykonaniu.
    Boję się myśleć jak np za dwadzieścia lat ta folia zacznie przepuszczać wodę,
    więc dlatego!

    Jeszcze może trochę odbiegnę od tematu i wspomnę jak niedawno takim wynalazkiem jak obecnie folia paroprzepuszczalna była ondulina i co? kazdy już ma jej chyba dość, obecnie jeszcze gont bitumiczny mamoni,
    ciekawym ile lat jeszcze ludzie się będą na takie wynalazki nadziewać.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał thalex
    W tym temacie zdania są różne.
    Ja mam już własne zdanie na ten temat, gdybym budował jeszcze raz t o będą dechy i papa zamiast folii.
    Bywałem ostatnią zimą na moim strychu i na foli leżało dużo drobnego śniegu,
    w każdym miejscu na dachu co wyklucza błądy w wykonaniu.
    Boję się myśleć jak np za dwadzieścia lat ta folia zacznie przepuszczać wodę,
    więc dlatego!

    Jeszcze może trochę odbiegnę od tematu i wspomnę jak niedawno takim wynalazkiem jak obecnie folia paroprzepuszczalna była ondulina i co? kazdy już ma jej chyba dość, obecnie jeszcze gont bitumiczny mamoni,
    ciekawym ile lat jeszcze ludzie się będą na takie wynalazki nadziewać.
    Mieszkam już 5 lat pod folią (i dachówką ) i nie zauważyłem żadnego śniegu. Bo niby skąd jeżeli zakładkowa dachówka (podwójny zamek) leży na równo położoych łatach, podbitka i deski czołowe wykonane. Nie ma możliwości, żeby śnieg się dostał między dachówkę i folię. I jeszcze dodam, że kąt pochylenia dachu wynosi dla tej dachówki minimum czyli 30 stopni.

  12. #12

    Domyślnie Re: konstrukcja dachu pod dachówkę

    [quote="tjozwi"]
    Cytat Napisał budulec
    Cytat Napisał tjozwi
    Witam mam pytanie odnośnie konstrukcji dachu pod dachówkę ceramiczną.
    ... Jak powszechnie wiadomo przy kącie 45 st. ciężar pionowy przenosi się na konstrukcję w 15 procentach wagi, to może ta nadbitka wystarczy? ...quote]

    A co to za teoria?
    Tzn co 85% wisi na balonach?
    Dokładnie chodzi o siły działające pionowo w dół (kolega daruję że nie będę w tym momencie tłumaczył jak ma się siła do ciężaru).
    Dach pod kątem 45 stopni więc są siły działające pionowo w dół oraz stycznie do krokwi, a więc ciężar pokrycia nie wisi na żadnych balonach tylko prze na materiał konstrukcji i to wcale nie pionowo!.
    Poza tym to nie moja teoria tylko fizyka, co popierają szpece od dachów( owe 15proc.wagi przy 45 stopniach)
    Tych "szpeców" od dachów co tak twierdzą powinieneś spuścić na drzewo.
    Co do fizyki to chyba pamiętasz ją tylko z nazwy.
    Tak dla wyjaśnienia:
    -Ciężar jest ZAWSZE siłą pionową ( chyba, że będziemy rozpatrywać zaburzenia przyciągania ziemskiego, ale chyba nie wybudowałeś domu na karuzeli)
    - Wszystkie (100%) sił musi zostać w sposób bezpieczny przeniesione na konstrukcję główną budynku
    - Ponieważ przeważnie więźbe rozpatruje sie jako układ belkowy, dla wygody obliczeń obciążenie rozkłada się się na obciążenia prostopadłe do osi belki (normalne) oraz styczne.
    - Obciążenia normalne powodują zginanie lub skręcanie belki, obciążenia styczne odpowiednio rozciąganie lub sciskanie.
    - Obciążenie normalne wynosi g= g * cosa gdzie, a jest katem nachylenia, g obciążeniem normalnym, a g obciążeniem "pionowym"
    według mnie cos45 st wynosi 0.707, a nie 0.15, ale może Ty wynalazłeś nową teorię (oczywiście przy pomocy szpeców ) i wcale nie oznacza to, że tylko część obciążeń jest przenoszona!!!.

    Tak więc jak widzisz o matematyce i fizyce to Ty nie masz za dużo pojęcia.
    pozdrawiam (również szpeców )

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał tjozwi
    osiowo rozstaw 90cm, długość krokwi 7m, koszowych ok.9m.

    Biorac pod uwage przekroj krokwi i rozstaw,twierdze ze wystarczy ich nosnosc pod dachowke.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slack
    Cytat Napisał thalex
    W tym temacie zdania są różne.
    Ja mam już własne zdanie na ten temat, gdybym budował jeszcze raz t o będą dechy i papa zamiast folii.
    Bywałem ostatnią zimą na moim strychu i na foli leżało dużo drobnego śniegu,
    w każdym miejscu na dachu co wyklucza błądy w wykonaniu.
    Boję się myśleć jak np za dwadzieścia lat ta folia zacznie przepuszczać wodę,
    więc dlatego!

    Jeszcze może trochę odbiegnę od tematu i wspomnę jak niedawno takim wynalazkiem jak obecnie folia paroprzepuszczalna była ondulina i co? kazdy już ma jej chyba dość, obecnie jeszcze gont bitumiczny mamoni,
    ciekawym ile lat jeszcze ludzie się będą na takie wynalazki nadziewać.
    Mieszkam już 5 lat pod folią (i dachówką ) i nie zauważyłem żadnego śniegu. Bo niby skąd jeżeli zakładkowa dachówka (podwójny zamek) leży na równo położoych łatach, podbitka i deski czołowe wykonane. Nie ma możliwości, żeby śnieg się dostał między dachówkę i folię. I jeszcze dodam, że kąt pochylenia dachu wynosi dla tej dachówki minimum czyli 30 stopni.
    Ja mam dachówkę TONDACH też podwójny zamek, może to zależy od terenu gdzie jest dom u mnie jest trochę wiatrów.
    Mam nadzieję, że sprawdzaleś swój dach po intensywnych zadymkach śnieżnych w temperaturze poniżej zera kiedy to śnieg jest sypki jak suchy piach.
    Słuchaj wszystkich ale swojego rozumu się trzymaj! ---- Pozdrawiam.

  15. #15

    Domyślnie

    Moja też jest Tondach (t.zn. obecnie Tondach bo kiedyś poprostu Hranice--trzeba przyznać, że solidna firma, po 5 latach robią identyczną dachówkę. Kupiłem ją w związku z rozbudową.)
    Jasne że sprawdzałem (co roku sprawdzam), strych mam nieocieplony i jest dojście do konstrukcji.
    Po zdjęciu paru rzędów dachówki okazało się, że drewno wygląda jak nowe (a fachowcy mówili że folia jest słabego gatunku --taka była wtedy dostępna)
    A co do elektrowni wiatrowej, to teren raczej nie sprzyja

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luc Skywalker
    Cytat Napisał tjozwi
    osiowo rozstaw 90cm, długość krokwi 7m, koszowych ok.9m.

    Biorac pod uwage przekroj krokwi i rozstaw,twierdze ze wystarczy ich nosnosc pod dachowke.
    Jeśli z innymi konstrukcjami idzie Ci równie błyskotliwie to możesz zbić majątek. A może przepowiadasz również pogodę, bo nie wiem kiedy wziąć urlop?

  17. #17

    Domyślnie

    Napisz jaki czas na urlop Cie interesuje.

  18. #18

    Domyślnie

    3i 4 tydzień sierpnia. Tylko określ swoją "sprawdzalność"
    pzdr

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    He, he - kasta wróżbitów

  20. #20

    Domyślnie Re: konstrukcja dachu pod dachówkę

    Naczytałeś (czyt.:nacytowałeś) się trochę tej literatury... bez obrazy ale wiedza twojej matematyki i fizyki nijak się nie przekłada na temat tego wątku.
    dowód proszę: cos definiuje stosunek długości a nie obciążenia i siły
    mu tu mamy do czynienia z równią pochyłą, więc nie obrażaj innych cyt:...Tak więc jak widzisz o matematyce i fizyce to Ty nie masz za dużo pojęcia. ..."bo nie mam ochoty z Tobą się licytować na dyplomy( jeszcze mógłbyś się zdziwić)

    Mnie interesuje aspekt PRAKTYCZNY zastosowania krokwi 14x7 z płytą OSB pod dachówkę ceramiczną (waga ok.45kg/m2), tak więc nie teoretyzujmy, bo ja mam rozwiązanie zdjąć konstrukcję, zastosować krokwie 18 i po kłopocie tyle że chcę może uniknąć kosztów bądź przeznaczyć je na co innego (mówimy tu o kilkunastu tysiącach PLN)

    Dodam dla "fizyków" konstrukcja płatwiowo-kleszczowa podparta w 2/3 długości.
    również pozdrawiam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony