dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 159
  1. #1

    Domyślnie Samodzielne wiercenie studni

    Czy ktoś wie jak we własnym zakresie wywiercić studnię o głębogości około 8m.Potrzebuje opis czynności, opis _schemat narzędzi zwłaszcza świdra ręcznego.
    Za pomoc wielkie dzięki.

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pawelroza

    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam
    najpierw trzeba znać geologie terenu i na jakiej głebokoście jest poziom wodonośny, ( na podkarpaciu może to być w czwartorzędzie na głebokości nawet 2 metrów), warto też znać jakość wody- są takie instytucje jak WIOŚ na ich strona można przeczytać o jakości wód podziemnych,
    trzeba się zastanowić jaką studnie będziemy wiercić:
    -można kopać studnie na kręgach (duży rozmiar ) to muszą być tu odpowiednie utwory (kopanie ręczne)
    - albo wiercić świdrem wtedy trzeba zastosować orurowanie oraz filtr,
    pompy do tych studni zaczynają się od 4 cali (koszt pompy mniej więcej 2 tys), otwór oczywiście kopi się większy.(kopanie mechaniczne lub świder ręczny)

  3. #3

    Domyślnie

    Wielki dzięki.
    Potrzebuje wywiercić studnię za pomocą świdra ręcznego.Mój problem polega na tym iż nie posiadam takiego narzędzia.Jeżeli możesz podaj szczegóły techniki wiercenia,oraz namiary osoby która posiada taki świder.
    Z góry dzięki

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wxm
    Wielki dzięki.
    Potrzebuje wywiercić studnię za pomocą świdra ręcznego.Mój problem polega na tym iż nie posiadam takiego narzędzia.Jeżeli możesz podaj szczegóły techniki wiercenia,oraz namiary osoby która posiada taki świder.
    Z góry dzięki
    Szukałem informacji w tym temacie jakiś czas temu. Trochę bez powodzenia. Podobno urządzenia do płytkiego wiercenia maja geolodzy. Zapytaj u siebie.
    Znalazłem kiedyś (chyba allegro) tzw. wiertnicę na samochodzie ... ale to było zbyt drogo.

    Kiedyś podobno robiono coś na zasadzie kafara ... rura odpowiednio wycięta spada z pewnej wysokości w grunt nabierając ziemię. Podnosisz rurę usuwasz piach ... i znowu zrzucasz.

    To tak pokrótce
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  5. #5
    SS
    Guest
    SS

    Domyślnie Re: Samodzielne wiercenie studni

    Cytat Napisał Wxm
    Czy ktoś wie jak we własnym zakresie wywiercić studnię o głębogości około 8m.Potrzebuje opis czynności, opis _schemat narzędzi zwłaszcza świdra ręcznego.
    Za pomoc wielkie dzięki.
    "Woda na działce i w domu" Murator 1990 rok
    strony 57 - 61
    SJS

  6. #6

    Domyślnie Re: Samodzielne wiercenie studni

    Cytat Napisał SS
    "Woda na działce i w domu" Murator 1990 rok
    strony 57 - 61
    SJS
    Tylko jak to zdobyć ? Może ktoś może zeskanować.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  7. #7

    Domyślnie

    troche nie do tematu, ale w każdym razie w gdańsku koszt takiego wiercenia to około 120 zeta za metr.. po znajomości 80... wiecie może jak te ceny mają sie do stolicy? ;]

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jamper

    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1

    Domyślnie studnia

    Hej jestem z zawodó hydraulikiem ale kilka razy kręciłem studnie własnoręcznie.Tak jak było wczesniej pisane to należy popytac sonsiadów na jakim poziomnie mają wodę.To jest dobre żrudło wiedzy.Co do urządzenia którym mozna wywiercic to można wykonac samemu.A więc należy wyciąc koło o średnicy około 2,5 cala z blachy 2lub 3milimetry.Dalej przecinamy ją tak jak by narysowany był by promień od brzega do srodka koła dalej na górze przyspawujemy mówkę "ciągnioną"
    3/4cala a od spodu drut 5milimetrów.Stanowić będzie nam za czubek.Ów przecięte koło wyginamy w taki sposób by jeden koniec był wygięty do dołu około 1.5 centymetra a drugi ciut do góry.Całe to to urządzenie ma zadanie wybierać ziemnie podczas kręcenia nim zgodnie ze wskazówkami zegara.Co do wiercenia samej studni to kręcimy tym urzadzeniem powoli wybierajac ziemnie a mówka potrzebna jest poto by wkrącic w nia rurkę 3/4 cala długości 1,5 metra podczas wiercenia wraz z wybieraniem ziemni.Nalezy pamietac by przy wiercenu nie cofac swidra poniewaz wykręcimy sama rurę a swider zostanie nam w ziemn .Mam nadzieje że cos pomogłem wrazie pytan proście piszcie odpowiem.Pozdrawiam Adam B

  9. #9

    Domyślnie

    Rok temu pomagałem znajomemu wiercic studnie fi 150 sprzet miał od starego studniarza (ale prowizorka)Trójnóg z rur fi 50 na kturym była zamocowana wciągarka ,wiertło z rury fi150 metrowy odcinek naciety w dwuch miejscach pod kontem i dospawane dwa listki wewnatrzdo nagarniania ziemi dwa naciecia w zdłuz rury do czyszczenia wiertła .Wiercily dwie osoby uzywajac uchwytu hydraulicznego (pioniera)na raz wiercilismy po60-70cm.Kiedy doszlismy do wody to nie był koniec ,musielismy jeszcze szlamowac piasek ok 2m .SZLAMUWKA rura fi100 w dnie zamontowana klapka gumowa cos ala zawór zwrotny wpuszcza ale nie wypuszcza .W tak wywiercony otwór wpuscilismy rure fi150 do dna w tym momecie wkroczył studniarz wykonał filtr z rury fi100 ,który wpuscilismy do rury przy pomocy sztyc na samo dno dalej musielismy uniesc rure osłonowa na 2m .I studnia gotowa aha filter owinoł gombka zeby scisle przylegał do rury .Głebokosc wiercenia 21mb i działa

  10. #10

    Domyślnie

    mam na głębokości 11m kurzawkę, rura okładzinowa nie chce schodzić niżej-co robić?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    piramidon
    Zamrozić i wiercić dalej....
    Dobra! To był żart, choć tak właśnie się to robi.

    Potrzebujesz odpowiedniego narzędzia. Wykonalne samodzielnie, ale to trwa i trzeba by mieć mały warsztat.

    Ja kończę już swoją wiertnię ręczną, bo mam kilka studni do "wykręcenia".
    Generalnie - proste.
    Dopóki wiercisz w suchym to ścianka otworu "się trzyma" a urobek da się wydobyć. Dotarcie do warstwy wodonośnej zmienia sprawę. Tam ścianki się zapadają, więc zmieniasz narzędzie i dalej kopiesz wewnątrz rury osłonowej/filtrującej zgrubnie. Takiej osłonowej z dziurami.
    Jak trafisz na spory kamień - to masz pecha, bo zaczynają się kombinacje - wydobyć czy ominąć...
    Adam M.

  12. #12

    Domyślnie

    Jak ominąć spory kamień a jak wydobyć? Nie znamy jego wielkości i mamy na głębokości około 4m. Stukanie po nim nic nie daje - chyba za duży

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Dynamitem go?

    Jak spory głaz, to masz pecha i trzeba wiercić gdzieś obok. Jak porównywalny z wielkością wierconego otworu i wcale nie za głęboko, to zrobić narzędzie i go wyrwać.
    Z odkopywaniem za duży kłopot.
    Wierciłbym tak z 2 metry w bok. 4 metry odwiertu to przecież nie problem...
    Adam M.

  14. #14

    Domyślnie

    Z tym dynamitem, to już myślałem. Chociaż jakąś małą petardę

    Cały dowcip z wierceniem u mnie polega na tym, że teren jest na łupku. Zanim zejdę do głębokości 2-3m to już kilka (kilkanaście razy) rozbijam te płaszczaki łomem 2m + dorobioną przedłużką do niego. To już jest wyczyn!
    A tu, na takiej głębokości trafia się taki wrzód

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    ... zrobić narzędzie i go wyrwać.
    można jakieś zdjęcie albo jakieś pomysły jak takie narzędzie ma wyglądać? myślałem żeby jakieś pazurki zrobić.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Wygląda jak sonda geolo do pobierania rdzeni.
    Rura zadeklowana od góry (lub i nie). Od dołu ma wspawane dwie łapki. Coś jak korkociąg pusty we środku. O średnicy porównywalnej z otworem.
    Weź google-grafika i wpisz....
    Adam M.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie Studnia

    Witam !
    Wierciłem studnię sam (no oczywiście ze znajomymi). Opisałem to na swoim dzienniku budowy. Założyłem hydroforek do tej studni. Działa elegancko i bez problemowo. Gdyby ktoś potrzebował jakiejś rady proszę o info ! Może specjalistą nie jestem ale co nieco wiem.
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  18. #18

    Domyślnie

    I ja wywierciłem samodzielnie - 8 m z kawałkiem. I potwierdzam, że gdy już pojawi sie woda to bez rury osłonowej jest bardzo trudno wiercić dalej. Pierwsze 6m wywierciłem w 4 godziny (dodam że z żoną ). dalej było już trudniej - woda, więcej elementów do roz/skręcania itp. kolejne dwa to szlamowawanie z rurą osłonową. Teraz jestem szczęśliwym posiadaczem "własnej" wody. I jaka satysfakcja...
    pozdrawiam, Tomek

  19. #19

    Domyślnie

    a ja to mam w końcu tak

    dowierciłem się do głębokości 4,6 m. doszedłem do wniosku że wystarczy ponieważ jest to studnia na ogródkach działkowych i wszyscy w około mają podobnie. po kilku dniach od wywiercenia na dno studni osunął się piasek więc pompa miała ciężko a w zasadzie to wogóle nie chciała pompować (używam starej pompy skrzydełkowej) więc następnego dnia na dół studni trafiła nawiercona do okoła rura fi 110 i było dobrze pierwszego dnia ale teraz przez nawiercone otwory rura zasypała się piaskiem na ok 1,5 zasypany jest więc filtr i pompa dalej nie daje rady ruszyć wody. nie mam pojęcia czy ten piasek przestanie kiedyś lecieć czy mam go dalej wybierać? czy spróbować jakąś inną pompą? będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi

    pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    Nawierconą rurę powinieneś owinąć jescze siatką. Ja zrobiłem warstwę z geowłókniny (nie mylić z agrowłókniną) a potem owinąłem siatką z oczkami 3-4mm.
    pozdrawiam, Tomek

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony