Cześć, mam wydane pozwolenie na budowę domu z ogrzewaniem za pomocą pieca na ekogroch. Po długich namysłach zdecydowałem się na pompe ciepła. Zadzwoniłem do kierbuda, który powiedział że to zmiana istotna. Zadzwoniłem do starostwa wydział budownictwa i rownież Pan mi powiedział, że to zmiana cyt. "bardzo istotna" i wymaga kolejnego pozwolenia. Jednakże czytając prawe budowlane art.36a pkt 5 ust.7 wnioskuje, że jest całkiem inaczej. Prawo to mówi, że:

"Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie: zmiany źródła ciepła do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej, ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym źródłem energii lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem stałym."

Czy ja mam problemy z czytaniem ze zrozumieniem? Bo wg. powyższego zapisu owszem na takie zmiany musi być wydane pozwolenie, jeśli chciałbym ogrzewanie pompą ciepła, gazem, lub paliwem ciekłym zmienić na ekogroszek lub pellet. W przypadku gdy chce zmienic ekogroszek lub pelet na gaz lub pompe ciepła, jest to interpretowane jako zmiana nieistotna.