dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
 1. #1
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  Amaterasu

  Zarejestrowany
  May 2005
  Posty
  2

  Domyślnie Budowanie na czyjejś działce - prawnik

  Moje 3-letnie dziecko ma dostać w formie darowizny działkę budowlaną. Czy jako rodzice możemy się na niej budować ? Jakie są formalności w tym przypadku? I czy po ewentualnym wybudowaniu darczyńca może w jakikolwiek sposób dochodzić roszczeń?

 2. #2

  Domyślnie

  Rozwiązałabym to w ten sposób, że papiery byłyby na dziecko zaś rodzice prowadziliby wszystkie sprawy budowy jako pełnomocnicy.

 3. #3
  M@riusz_Radom
  Guest
  M@riusz_Radom

  Domyślnie

  Z racji tego, że dziecko, z racji wieku, nie może podejmować czynnosci wiążących prawnie, nalezy ustanowić pełnomocnika, który w jego imieniu bedzie podejmował decyzje.

  Nie wyobrażacie sobie chyba sytuacji, kiedy 3-latek występuje o pozwolenie na budowę )

  Proponuje udac się do prawnika, podpowie co i jak.

 4. #4

  Domyślnie

  Trzylatek nie może złożyć oświadczenia woli i wyrazić zgodę na zabudowę swojej działki. Teoretycznie rodzice są opiekunami prawnymi i podejmują decyzje za dziecko ponosząc za to odpowiedzialność. Wydaje mi się jednak, że zabudowa przekracza dopuszczalny zarząd mieniem nieletniego. W takim wypadku zgodę na zabudowę wydaje Sąd Rodzinny. Z tym wyrokiem rodzice mogą już załatwiać wszystkie sprawy związane z budową. My też budujemy na działce dziecka, ale ono jest pełnoletnie i udzeliło nam pełnomocnictwa notarialnego. W Waszym przypadku do aktu darowizny i tak przystępują rodzice w imieniu dziecka, bo przyjęcie darowizny rodzi zobowiązania (np podatki długi itp), które przejmują na siebie rodzice do czasu pełnoletności. Chociaż spotkałam się z opinią sądu, który nie chciał wydać wyroku zezwalającego na zakup mieszkania dla nieletniego dziecka, bo nie jest wladny dysponować pieniędzmi rodziców, którzy mają prawo kupować co chcą i dla kogo chcą.

 5. #5
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  Amaterasu

  Zarejestrowany
  May 2005
  Posty
  2

  Domyślnie

  Dzięki pyrka. Chyba rzeczywiście bez Sądu Rodzinnego się nie obejdzie, tylko czy sąd wydaje zgodę automatycznie, czy też zależy to od czyjegoś widzimisię?

 6. #6

  Domyślnie

  Myślę, że powinieneś wykazać dobre zamiary, że zamierzasz przyspożyć dziecku dóbr materialnych i działać wyłącznie na jego korzyść, nie zaciągać kredytów obciążających hipotekę nieruchomości i zobowiązać się do ponoszenia wszelkich kosztów związanych z zarządem i utrzymaniem nieruchomości wraz z podatkami. W przeciwnym razie mógłbyś swoimi nieodpowiedzialnymi czynami narazić dziecko na utratę mienia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony