dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Amaterasu

    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    2

    Domyślnie Budowanie na czyjejś działce - prawnik

    Moje 3-letnie dziecko ma dostać w formie darowizny działkę budowlaną. Czy jako rodzice możemy się na niej budować ? Jakie są formalności w tym przypadku? I czy po ewentualnym wybudowaniu darczyńca może w jakikolwiek sposób dochodzić roszczeń?

  2. #2

    Domyślnie

    Rozwiązałabym to w ten sposób, że papiery byłyby na dziecko zaś rodzice prowadziliby wszystkie sprawy budowy jako pełnomocnicy.

  3. #3
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Z racji tego, że dziecko, z racji wieku, nie może podejmować czynnosci wiążących prawnie, nalezy ustanowić pełnomocnika, który w jego imieniu bedzie podejmował decyzje.

    Nie wyobrażacie sobie chyba sytuacji, kiedy 3-latek występuje o pozwolenie na budowę )

    Proponuje udac się do prawnika, podpowie co i jak.

  4. #4

    Domyślnie

    Trzylatek nie może złożyć oświadczenia woli i wyrazić zgodę na zabudowę swojej działki. Teoretycznie rodzice są opiekunami prawnymi i podejmują decyzje za dziecko ponosząc za to odpowiedzialność. Wydaje mi się jednak, że zabudowa przekracza dopuszczalny zarząd mieniem nieletniego. W takim wypadku zgodę na zabudowę wydaje Sąd Rodzinny. Z tym wyrokiem rodzice mogą już załatwiać wszystkie sprawy związane z budową. My też budujemy na działce dziecka, ale ono jest pełnoletnie i udzeliło nam pełnomocnictwa notarialnego. W Waszym przypadku do aktu darowizny i tak przystępują rodzice w imieniu dziecka, bo przyjęcie darowizny rodzi zobowiązania (np podatki długi itp), które przejmują na siebie rodzice do czasu pełnoletności. Chociaż spotkałam się z opinią sądu, który nie chciał wydać wyroku zezwalającego na zakup mieszkania dla nieletniego dziecka, bo nie jest wladny dysponować pieniędzmi rodziców, którzy mają prawo kupować co chcą i dla kogo chcą.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Amaterasu

    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki pyrka. Chyba rzeczywiście bez Sądu Rodzinnego się nie obejdzie, tylko czy sąd wydaje zgodę automatycznie, czy też zależy to od czyjegoś widzimisię?

  6. #6

    Domyślnie

    Myślę, że powinieneś wykazać dobre zamiary, że zamierzasz przyspożyć dziecku dóbr materialnych i działać wyłącznie na jego korzyść, nie zaciągać kredytów obciążających hipotekę nieruchomości i zobowiązać się do ponoszenia wszelkich kosztów związanych z zarządem i utrzymaniem nieruchomości wraz z podatkami. W przeciwnym razie mógłbyś swoimi nieodpowiedzialnymi czynami narazić dziecko na utratę mienia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony