dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie zamieranie pąków u rododendronów

    no i mam problem.
    rododendrony zaczęły chorować. Część liści zbrązowiała, a pąki kwiatowe zamiast rozwinąć się, to wyschły
    Pewnie to jakaś zaraza. Napiszcie czym i jak opryskiwać.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Niekoniecznie zaraza, raczej niedobory lub nadmiary. Kup nawóz do rododendronów i podsyp. Są też nawozy do stosowania dolistnego ale tutaj uwaga trzeba dobrze je stosować żeby nie przesadzić. Następna przyczyna to zasolenie gleby tutaj z kolei w grę wchodzą twarda woda i niewłaściwe i w za dużej dawce nawozy. Jeśli to zasolenie to na brzegach liści pojawi się nalot taki jak od kropli wody w ten sposób roślina broni się przed zasoleniem (wyrzuca z siebie sól) wtedy tylko intensywne podlewanie i do tego najlepiej miękką wodą.
    Ostatnie przyczyna to choroba - zobacz jak wyglądają zasychające liście i pąki czy są na nich plamy, czy plamy mają strefy, czy np inny kolor środka itp. Zawsze nie zaszkodzi oprysk Topsinem czy Sportakiem raczej zapobiegawczo by na zasychające liście nie wdarła się rzeczywiście jakaś choroba.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    w tym roku raz zakwaszałam ziemię, raz nawoziłam. Ilości takie jak zwykle, więc chyba nie za dużo. Rododendron jest duzy. Liście zrobiły sie jakieś skurczone, jakby lekko zwinięte. Miał mase pąków, zdążyło zakwitnąć tylko część, reszta wyschła Wodę mamy z ujęć juralskich. Może za duzo wapna?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Woda nawet jurajska może być twarda i doprowadzić do zasolenia (widziałam kiedyś taki numer w szklarni, że rośliny od zasolenia były aż szare). Zobacz dobrze czy nie ma takich plam jak po wodzie. Choć sądząc z opisu to może być kwestia niedoboru mikroelementów typu magnez, bor, a nawet związków siarki.
    A i jeszcze jedno zobacz na spód liści tych częściowo zasychających czy aby nie ma tam przędziorków (delikatna pajęczynka) Dzisiaj właśnie otrzymałam wiadomośc o masowym występowaniu tego paskudztwa.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    no to pieknie przecież nie rozpuszczę mu tabletek z apteki.
    Napewno mu coś brakuje, muszę zacząć go podlewać wodą ze stawu, a nie z kranu

    Przędziorki to od czasu do czasu mam na innych roślinach /tępię skutecznie/ na rododendronach nie zauwazono

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Mam laickie myślę pytanie.....dostałam w przencie rododendrona - ale miał tylko pąki liściowe....czy w przyszłym roku beda na nim jakies kwiaty?? no i co zrobic zeby były???

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    podobno ma mieć żółte kwiaty

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    żółte? może to azalia
    Jak kwiaty mają być to będą

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Majka


    rododendron - kupowałam je wczesniej.ale one miały kwiaty...a ten same paki lisciowe...no i na kartce pięknie wyglada żółty

  10. #10

    Domyślnie

    Będzie w takim razie piękny jak zakwitnie
    U mnie rododendrony tez jakoś dziwnie się zachowały, mam dwa. Jeden obsypany kwiatami, drugiemu obeschły pąki kwiatowe i ma masę młodych listków , ale niech mu będzie. Na chorego nie wygląda.
    Pozdrawiam

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    czyli nie ma sie czym przejmowac??? w przyszłym roku beda kwiaty tam gdzie sa paki lisciowe??? czy nie???

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasia385
    Będzie w takim razie piękny jak zakwitnie
    U mnie rododendrony tez jakoś dziwnie się zachowały, mam dwa. Jeden obsypany kwiatami, drugiemu obeschły pąki kwiatowe i ma masę młodych listków , ale niech mu będzie. Na chorego nie wygląda.
    to mnie własnie u moich niepokoi. Czy one przypadkiem w ten sposób nie ratuja zycia?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Anna Wiśniewska
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    z różanego raju, który stworzył Tato
    Posty
    8.706
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    277

    Domyślnie

    Ja mam doświadzcenia z trzema sztukami.
    Rok temu posadziłam dwie. Ziemia zgodnie z zasadami, nawozenie i pielęgnacja też. No i one do późnej jesieni (sadziałm wiosną) jakieś takie mizerne były. Liście im się pozwijały, mimo dożywiania i podlewania tak jakby wysuszone smętnie zwisały.
    Postanowiłam przeczekać.

    Wczesną wiosną tego roku jeden jakby odżył, pojawiły się pąki, nabrał zdrowego wyglądu, ale drugi smętnie, smętnie. Liście mu zżółkły, zaczęly brązowieć a ja zaczełąm się niepokoić już mocniej. No i nagle, tak sam z siebie zazielenił się, na lisciach pojawiły się zdrowe błyski i skubaniec wypuscił poonad 10 zdrowitkich przyrostów. Kwiatów nie ma, ale wyraźnie widać, ze nic mu nie będzie. Ten pierwszy trzy dni temu rozxwinął 4 cudne, wielkie bordowe kwiaty

    W tym roku posadziłam następnego - trzeciego. W momencie sadzenia wygladał imponująco ale potem stara historia. Żółty, oklapnięty, bez ochoty do życia. Nauczona doświadczeniem - poczekam do następnego roku.

    Ale o co im chodzi za diabła nie wiem

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Aniu to taka aklimatyzacja. Twój rododendron powinien "zachwycić" ziemię. Dlaczego? Numer polega na tym że jest prowadzony w donicy. Korzenie wędrują dookoła donicy w poszukiwaniu jedzonka które ogrodnik w postaci najczęściej obecnie osmocotu wprowadza do środka donicy. Tak dawka starcza często na rok - potem rododendron zaczyna być głodny i czasam to trochę trwa zanim puści korzenia na boki. Widziałam taką sytuację z jodłą koreanką korzenie rosły ciągle (przez 2 lata) tylko w masie donicy, której już nie było. Potem roślina zaczęła marnieć i została wykopana - okazało się że wcale nie zachwyciła ziemi.

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    Jeszcze jedna uwaga: rododendrony mają bardzo płytki system korzeniowy i są przez to wrażliwe na przesuszenie. Pomaga im zdecydowanie zraszanie ziemi wokół krzaka w upalne dni. Najlepiej robić to wcześnie rano - pół wiadra conajmniej na delikwenta .

  16. #16

    Domyślnie

    To może być szara pleśń lub są zaatakowane przez skoczki.Chorobie sprzyja żerowanie skoczków, które w celu złożenia jaj nakłuwają paczki kwiatowe, umożliwiając zarodnikom wnikniecie do środka kwiatu. Porażone pączki kwiatowe należy wyłamywać i palić. Zalecam oprysk chemiczny.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    czym oprysk?

    ostatnio chciałam sie wziąć za opryskiwanie, a ty brat mnie zgasił. Podobno jak temperatura wyższa niz 20 stopni to nie nalezy tego robić

  18. #18

    Domyślnie

    Powiesz w sklepie ogrodniczym o co chodzi i dadzą Ci odpowiedni oprysk chemiczny.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Na szarš pleœń to Rovral, Ronilan, Euparen. Dla rododendronów ze względu na szerszy zakres działania lepszy Topsin lub Sportak (chodzi o ewentualnoœć wystšpienia Pestalotia).
    Tak jak pisał Andrzej przyczynš zamierania pšków mogš być też owady, choć ja skłaniam się mimo wszystko do przyczyn fizjologicznych.
    Andrzej zwócił uwagę na bradzo istotnš sprawę mianowicie tzw. wtórne porażenia. Właœnie na takie zasychajšce liœcie lubi wchodzić szara pleœń tj grzyb Botrytis. Poczštkowo rozwija się na zaschniętej częœci liœci jak saprofit. Potem swoimi toksynami zatruwa resztę liœcia i wnika w głšb roœliny dlatego opryskać nie zaszkodzi.[/list]

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    OK, zastosuję. Topsin mam
    Nalezy powtorzyc po tygodniu?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony