dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mcc
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Mrowiska
    Kod pocztowy
    05-074
    Posty
    136

    Domyślnie Strumien ok 100m do zbudowania

    Witam,

    poszukuje inspiracji i jakiegos przewodnika jak zbudowac strumien na dzialce. Mam staw, z ktorego chce pobierac wode skimmerem i tloczyc ja (w celu oczyszczenia i w celach rekreacyjnych) z powrotem w gore, tak aby splywala sobie meandrami. W chwili obecnej mam w tym miejscu trawnik i nie bardzo wiem jak rozwiazac sprawe - kopac row i wykladac folia i obsadzac brzegi, czy moze jakos podniesc teren wokol (dosypac ziemi)? Chyba pierwsze bedzie wygladalo bardziej naturalnie? Jak zamaskowac brzegi folii, zeby nie tworzyc sztucznego odciecia?
    Inne pytania - to c
    zym wypelnic taki strumien - czyste kamienie czy z jakas domieszka (za i przeciw)?
    jak dobrac szerokosc strumienia i szerokosc folii?
    jaka folie polecacie?
    czym obsadzic brzegi i okolice?
    jaki powinien byc przeplyw (l/h)?

    BTW - spadek na wspomnianym odcinku to ok 1m + 1m na poczatku strumienia (bedzie wyplywal z boku oczyszczalni korzeniowej, ktora jest wyniesiona ponad grunt Bedzie ok?

    Dzieki z gory za porady!
    Pzw,
    MCC

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Spływanie meandrami raczej nie wpłynie na oczyszczenie wody. To dekoracja, im większy strumień, tym trzeba większej pompy. Ja zrobię w swoim stawie strefę bagienną z filtrem żwirowym i będę podawał wodę z powrotem do stawu jakąś kaskadą, żeby się napowietrzała. Oczyszczalnię trzcinową właśnie wybudowałem, ale nie ma powiązania ze stawem. Nie chcę eutrofizować wody.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mcc
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Mrowiska
    Kod pocztowy
    05-074
    Posty
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyprinus Zobacz post
    Spływanie meandrami raczej nie wpłynie na oczyszczenie wody. To dekoracja, im większy strumień, tym trzeba większej pompy. Ja zrobię w swoim stawie strefę bagienną z filtrem żwirowym i będę podawał wodę z powrotem do stawu jakąś kaskadą, żeby się napowietrzała. Oczyszczalnię trzcinową właśnie wybudowałem, ale nie ma powiązania ze stawem. Nie chcę eutrofizować wody.
    U mnie korzeniowa niezle nawozi staw. Dlatego tez musze trzymac wysoki poziom wody i filtrowac, zeby nie kwitl. Szukam teraz inspiracji i technicznych informacji jak do problemu podejsc. Twoj pomysl ze strefa zwirowa wydaje sie ciekawy - czy myslisz o "delcie" ujsciowej do stawu z b. niskim poziomem, wylozonym zwirem?
    Pzw,
    MCC

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Myślę o grobelce lub murku, przez który będzie się przelewała woda. Za nim złoże żwirowe, porośnięte trzciną, pałką etc z drenami zbierającymi na spodzie. Dalej studzienka z pompą i rura, która poda wodę np na kaskadę. I wszystko się pomału kręci.
    Podłączanie korzeniówki do stawu to karkołomny pomysł. Będziesz miał zakwity pomimo filtra biologicznego, chyba że będzie on ogromny. Pomyśl o tołpygach - one filtrują najdrobniejsze glony.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jeśli nie ma w stawie ryb, to korzeniowa oczyści wodę, ale przepływ wody musi być ze stawu do korzeniówki a nie na odwrót.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Trzeba byłoby przeliczyć, jakiej wielkości powinna być oczyszczalnia, żeby oczyścić fekalia i jeszcze wodę ze stawu. Tyle, że jeśli w stawie nie będzie ryb, to przy braku innego źródła biogenów (np spływające do stawu nawozy mineralne) w ogóle nie ma po co oczyszczać wody, bo będzie czysta. Wystarczy trochę roślin w linii brzegowej.
    Z to przy braku ryb w stawie będzie wylęgarnia komarów.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jakoś właściciele naturalnych stawów kąpielowych nie mają z tym problemów.

    Z tego co zrozumiałam początkowy opis, to woda do strumienia ma być pobierana ze stawu a nie z oczyszczalni. Zostanie tylko wykorzystane wzniesienie oczyszczalni do budowy na jej zboczu "źródełka" .
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 26-07-2013 o 23:20

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mcc
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Mrowiska
    Kod pocztowy
    05-074
    Posty
    136

    Domyślnie

    Dokladnie tak jak piszesz Elfir. Oczyszczalnia korzeniowa (ok 20x5m) zbudowana jest na powierzchni gruntu, ze wzgledu na poziom wod gruntowych. Pozniej po przejsciu przez nia to co zostaje trafia do rowu i dalej do stawu. Niestety dosc dobrze nawozi mi staw (ok 15x30m), i powstal pomysl wrzucenia do stawu pompy ze skimmerem i wypompowania ok wody do sztucznego strumienia. Mam do dyspozycji brzeg oczyszczalni, gdzie che zrobic zrodlo i naturnaly spadek dzialki, wiec nie powinno byc z tym problemu. Niestety nie do konca mam pomysl jak zrobic meandry (odleglosc w prostej linii od oczyszczalni do stawu pewnie ok 50m, a chce zrobic ok 100m strumien). Kopac row? Jak gleboki? Czym wylozyc, zeby sztucznie nie wygladalo (nie podobaja mi sie glazy na dzialce lakowej) i jak zamaskowac brzegi, ze bylo plynne przejscie z trawy (w prszyslosci pewni zechce obsadzic roslinami) w wode? Podobaja mnie sie takie tymczasowe strumienie plynace po lakach z trawa i innymi wodnymi roslinami - czy ktos ma pomysl jak to osiagnac?
    Pzw,
    MCC

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ale strumień nie oczyści wody tylko ją natleni.

    Jak chcesz estetycznie wykończyć to użyj bentonitu lub gliny a nie foli. Nie jest to tanie rozwiązanie, bardzo pracochłonne, ale da naturalny efekt.

    Dno wysypuje się żwirem rzecznym.

    Zwykle zakłada się spadek ok 5 stopni na każdy 1 mb. Co jakiś czas warto robić stopnie spiętrzające wodę (chociażby kładąc w poprzek konar). Ważne jest prawidłowe dobranie siły pompy. Gdy jest zbyt małe woda przesiąka się pod żwirem i na powierzchni strumyka jej nie widać. Dlatego strumień nie może być zbyt głęboki.



    pięknie i naturalnie wyglądające strumyki robi firma Platanus:

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mcc
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Mrowiska
    Kod pocztowy
    05-074
    Posty
    136

    Domyślnie

    Dzieki za podpowiedzi - znalazlem prosty i zwiezly opis http://www.mikrojezioro.met.pl/tech/...nie_folii.html ktory podpowiedzial mi jak nalezy sie do tego zabrac. Wydawalo mnie sie to prostsze do realizacji - teraz mam juz pewnosc ze nie jest...
    Pzw,
    MCC

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jakoś właściciele naturalnych stawów kąpielowych nie mają z tym problemów.

    Z tego co zrozumiałam początkowy opis, to woda do strumienia ma być pobierana ze stawu a nie z oczyszczalni. Zostanie tylko wykorzystane wzniesienie oczyszczalni do budowy na jej zboczu "źródełka" .
    Z czym nie mają problemów ? Z komarami czy z zakwitem ? Jeśli staw kąpielowy ma obieg z filtrem biologicznym, to larwy mogą się odfiltrować i ryby nie są niezbędne. Ale zwykle są. A jeśli nie ma źródeł biogenów, woda się nie eutrofizuje. I nie ma zakwitów.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    z życiem ze stawem kapielowym bez ryb

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mcc
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Mrowiska
    Kod pocztowy
    05-074
    Posty
    136

    Domyślnie

    Po dluzszej przerwie wracam do watku. Udalo sie wykonac wykop pod strumien, ale mam watpliwosci czy wykonawca umial sprawnie niwelatorem sie posluzyc... Jakos stromo sie wydaje.
    W poprzek strumienia ulozylem kawalki ziemi z wykopu (mam sporo gliny w ziemi wiec nie bylo problemu z uformowaniem) co ok 3m tak aby woda miala sie jak spietrzyc pomiedzy nimi. Jak pogoda pozwoli zaczne ukladac geowloknine i na to folie. Wiem, ze zasada jest taka, ze buduje sie od stawu w gore, ale poniewaz nie mam 100% pewnosci, iz progi na ktorych pietrzy sie woda wykonalem z zachowaniem spadku czy bedzie duzym problemem/bledem jesli bede szedl od gory i sprawdzal co jakis czas empirycznie woda, czy progi sa nalezytej wysokosci?

    Czytalem tez sporo o budulcach stosowanych w strumieniach, i sposobie jego ukladania ale ciagle mam szereg watpliwosci
    - otorz chce folie wywinac na brzeg wykopu (powiedzmy do jego poziomu max (geowloknina pod bedzie wystawala ok 20cm poza wykop)
    - nastepnie w celu uformowania brzegu strumienia (w niektorych momentach dosc stromego) powinienem umiescic wieksze kamienie, pomiedzy ktore a brzeg wykopu/folii powinienem wsypac budulec w ktorym beda rosly rosliny - pytanie do znawcow - c obedzie najlepszym budulcem (plukany zwir, kamienie? jaka granulacja?)
    - co dac pomiedzy opisane powyzej brzegi strumienia - czyli we wlasciwe koryto? Zakladam, ze bedzie tam troche wiekszych kamieni, co wsypac pomiedzy? Jak gruba powinna byc taka warstwa?
    - jak uformowac kaskady na folii (zgodnie ze schematem Elfira), tak aby woda przeplywala po nich a nie w srodku? Czy kleic kamienie na jakis cement/klej czy po prostu zamknac grubszy zwir lub mniejsze kamienie pomiedzy wiekszymi?

    Dzieki z gory za podpowiedzi!
    Pzw,
    MCC

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kamienie się klei.
    Rośliny mogą rosnąc w podłożu niezbyt żyznym (żwir +keramzyt + piasek)- korzystać będa ze składników mineralnych rozpuszczlnych we wodzie.
    http://majawogrodzie.tvn.pl/183,Ekol...wy,porada.html

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mcc
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Mrowiska
    Kod pocztowy
    05-074
    Posty
    136

    Domyślnie

    Ciekawe. Dzieki za link. Jutro klade folie - coz - mam nadzieje, ze nie bede dlugo uczyl sie na bledach

    Pzw,
    MCC
    Pzw,
    MCC

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony