dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 69 z 69
  1. #61
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Ja widzę, że więźba się opiera o murek.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #62

    Domyślnie

    Wydaje się,że nie.A poza tym polepione te cegły są gliną i lekkie pociągnięcie i lecą.Dla świętego spokoju zostawie ten murek z drugiej strony bo się elektryk wstrzelił w niego.A tak to wygląda:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	04.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	41,1 KB
ID:	468558   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	05.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	29,3 KB
ID:	468559  

  3. #63

    Domyślnie

    Witam forumowiczów,

    chciałbym podpiąć się pod temat, gdyż u mnie jest chyba podobna sytuacja, ale bez polepy.
    Dom z lat 60 z więźbą płatwiowo-kleszczową (rys. z internetu dla zobrazowania sytuacji)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiezba-platwiowa-platiowo-kleszczowa.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	38,5 KB
ID:	468786

    Chciałbym ocieplić strych nieużytkowy pod szczytem. Warstwy "sufitu" od strony pomieszczeń mam następujące:
    1. Płyta GK
    2. Brak foli paroizolacyjnej - błąd wykonawczy
    3. Stelaż
    4. Tynk na trzcinie na deskowaniu pełnym od spodu kleszczy
    5. Kleszcze co około 1m o wys. 15cm (pusta przestrzeń)
    6. Deskowanie "w miarę" pełne od góry kleszczy (podłoga na stryszku)

    Na stryszku jest dostęp do okna dachowego do komina (komin nieużytkowy - dom przerobiony na gaz). Wysokość stryszku około 1,5m w szczycie, widoczna goła dachówka, kilka dachówek i kominów wentylacyjnych, brak okien. Żeby założyć folię paroizolacyjną we właściwy sposób (bezpośrednio nad GK) to rozbierać bym musiał cały podwieszony sufit także to niestety nie wchodzi w grę.

    Zastanawiałem się jakich materiałów izolacyjnych mógłbym użyć w takim przypadku, gdy nie ma folii paroizolacyjnej. Mam dwie możliwości ocieplenia:
    1. Rozebranie podłogi strychu i wyłożenie czymś 15cm pustej przestrzeni i ponownie zabicie deskami.
    2. Wyłożenie np styropianem całej powierzchni na podłodze strychu. To rozwiązanie przekonuje mnie tym, że nie muszę rozbierać podłogi i po nim można chodzić.

    W kwestii chodzenia tam, to tak naprawdę potrzebuję tylko dojście do okna dachowego (około 2-3m w linii prostej od małego włazu na stryszek), także cała reszta strychu mogła by odsłonięta tj. materiał izolacyjny nieprzykryty. Z internetu doczytałem, że wełna i styropian nieprzepuszczają pary wodnej (XPS niby przepuszcza?) także zostaje chyba tylko celuloza, ekofiber, albo piana pur. Jakie rozwiązanie polecilibyście w takiej sytuacji, aby zminimalizować ryzyko skraplania się wody i plam na suficie?

  4. #64

    Domyślnie

    Opóźniacz pary powinien być w strefie ciepłej, przed izolacją. Wychodzi więc dać paroizolację na podłogę stryszku, dobrze uszczelnić i na nią dać warstwę izolacji. Najlepiej o niskim oporze dyfuzyjnym, czyli wełnę albo celulozę (ekofiber). Jeśli na stryszku są przeciągi, mogące wywiewać ciepłe powietrze z izolacji - przykryć folią paroprzepuszczalną. Podobnie, jeżeli pokrycie dachowe nie jest szczelne i może nawiewać przez nie śnieg. Nad izolacją zrobić kładkę z desek do tego okna. Może podwieszoną do krokwi, żeby nie było problemu z jej podparciem przez warstwę izolacji.

    Na suficie podwieszanym i stropie nic się nie skropli, bo będą w takiej samej temperaturze jak wnętrze pomieszczeń na parterze. Punkt rosy wyjdzie gdzieś w warstwie izolacji, ale paroizolacja nie przepuści tam dużo wody, a ta odrobina co jednak przejdzie, przez lato sobie wyschnie.

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.797

    Domyślnie

    Cytat Napisał pavlo100 Zobacz post
    Witam forumowiczów,

    chciałbym podpiąć się pod temat, gdyż u mnie jest chyba podobna sytuacja, ale bez polepy.
    Dom z lat 60 z więźbą płatwiowo-kleszczową (rys. z internetu dla zobrazowania sytuacji)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiezba-platwiowa-platiowo-kleszczowa.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	38,5 KB
ID:	468786

    Chciałbym ocieplić strych nieużytkowy pod szczytem. Warstwy "sufitu" od strony pomieszczeń mam następujące:
    1. Płyta GK
    2. Brak foli paroizolacyjnej - błąd wykonawczy
    3. Stelaż
    4. Tynk na trzcinie na deskowaniu pełnym od spodu kleszczy
    5. Kleszcze co około 1m o wys. 15cm (pusta przestrzeń)
    6. Deskowanie "w miarę" pełne od góry kleszczy (podłoga na stryszku)

    Na stryszku jest dostęp do okna dachowego do komina (komin nieużytkowy - dom przerobiony na gaz). Wysokość stryszku około 1,5m w szczycie, widoczna goła dachówka, kilka dachówek i kominów wentylacyjnych, brak okien. Żeby założyć folię paroizolacyjną we właściwy sposób (bezpośrednio nad GK) to rozbierać bym musiał cały podwieszony sufit także to niestety nie wchodzi w grę.

    Zastanawiałem się jakich materiałów izolacyjnych mógłbym użyć w takim przypadku, gdy nie ma folii paroizolacyjnej. Mam dwie możliwości ocieplenia:
    1. Rozebranie podłogi strychu i wyłożenie czymś 15cm pustej przestrzeni i ponownie zabicie deskami.
    2. Wyłożenie np styropianem całej powierzchni na podłodze strychu. To rozwiązanie przekonuje mnie tym, że nie muszę rozbierać podłogi i po nim można chodzić.

    W kwestii chodzenia tam, to tak naprawdę potrzebuję tylko dojście do okna dachowego (około 2-3m w linii prostej od małego włazu na stryszek), także cała reszta strychu mogła by odsłonięta tj. materiał izolacyjny nieprzykryty. Z internetu doczytałem, że wełna i styropian nieprzepuszczają pary wodnej (XPS niby przepuszcza?) także zostaje chyba tylko celuloza, ekofiber, albo piana pur. Jakie rozwiązanie polecilibyście w takiej sytuacji, aby zminimalizować ryzyko skraplania się wody i plam na suficie?
    Na twoim miejscu zasypałbym te 15 cm pustki perlitem koszt niewielki ale nie dość że docieplisz to masz stabilność temperaturową i co ważne ale pomijalne to to że w starszych domach z reguły siedzą spuszczele w deskach po naszemu korniki więc zasypując to perlitem pozbywasz się ich raz na zawsze .

  6. #66

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za rady. Przemyślałem je i wychodzi na to, że nie jestem w stanie poprawnie uszczelnić folią deskowania od góry ze względu na łączenie podłogi z krokwiami i dachówką z pod skosem.

    Zostaje wypełnienie pustej przestrzeni 15cm. Perlit wydaje się idealny, jednak jest sypki i małej granulacji, przez co jest sporo miejsc, które musiałbym uszczelnić. Na pewno pianką pur, jednak chciałem dopytać co sądzicie o tym aby oprócz samego uszczelnienia większych dziur, aby perlit się nie przesypywał to dodatkowo przelecieć cienką warstwę po całości konstrukcji np. Polynor a dopiero na to perlit? Uważam że cała konstrukcja się dodatkowo wzmocni/ustabilizuje i jednocześnie zapewni lepszą izolację termiczną.

  7. #67
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.797

    Domyślnie

    Na deski miedzy legarami możesz położyć membranę dachową i perli na to.

  8. #68

    Domyślnie

    Też jest pewien pomysł, ale gdybym jednak zdecydował się na cienką warstwę piany pur (na stronie polynor 2.5cm określone jest jako warstwa antyskropleniowa) to rozumiem, że nie ma żadnych przeciwwskazań aby to później zasypać perlitem?

    Kolejna sprawa, EP100, 150, czy 180? I czy od góry przykrywać to później membraną czy może zostać luźne?

  9. #69

    Domyślnie

    Jeśli przez dachówki nie nawiewa śniegu, to może zostać luźne. Perlit nie jest tak przewiewny jak wełna, więc ewentualne przeciągi nie będą specjalnie szkodzić.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony