dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Jak pozbyć się skrzypu ?

    POMOCY
    Zakładam ogród wokół domu. Wszystkie chwasty opryskałam Ranrapem. Po 10 dniach wszystko uschło, pozostał tylko las skrzypu. Jak go zwalczyć?

  2. #2

    Domyślnie

    Herbitor super, tak nazywa się preparat, który nareszcie spowodował zasychanie gałązek skrzypu pomiędzy moimi różami i na rabatach kwiatowych. Starane też ponoć jest ok.
    Pozdrawiam

  3. #3
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    jak mnie pamięć nie myli, skrzyp rośnie na glebach kwaśnych w przypadku odkwaszenia sam wyginie

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    jak mnie pamięć nie myli, skrzyp rośnie na glebach kwaśnych w przypadku odkwaszenia sam wyginie
    Zgadza się w 100%.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc.
    W tym tygodniu zastosuję ten perparat.
    Z odkwaszeniem gleby to będzie problem, bo chcę mieć iglaki i rododendronry.

    P.S.
    Jak to miło, że pomoc nadeszła tak szybko.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc.
    W tym tygodniu zastosuję ten perparat.
    Z odkwaszeniem gleby to będzie problem, bo chcę mieć iglaki i rododendronry.

    P.S.
    Jak to miło, że pomoc nadeszła tak szybko.

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    kaśkam
    Tylko uważaj na inne roślinki, bo ten prepatat wyżre wszystko. Malowałam gałązki skrzypu pędzlem (pomiędzy różami)
    Zaś co do wapnowania, to oczywiście jest racja. Wapnuję ale efekt jakiś marny, ponadto nie wszędzie można użyć wapna. Naturalnie na trawniku czy grządkach - sprawa jest jasna.
    U mnie Herbitor się spisał, po niedzieli maluję dalej. To jest "malarstwo artystyczne z zachowaniem szczególnej ostrożności"
    Pozdrawiam

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    tylko uważajta z tym, bo to jakaś straszna franca jest:
    "Herbitor S 440 SE 100 ml

    Nieselektywny preparat chwastobójczy. Niszczy wszystkie rośliny, a dodatkowo skarza ziemię na okres do 2 lat ( w tym okresie nic nie będzie rosnąć ). Preparat starcza na około 2 - 3 litry roztworu.

    Idealny do niszczenia chwastów na ścieżkach, chodnikach i podjazdach itd.
    "

  10. #10

    Domyślnie

    mieczotronix
    Hmm..., chyba masz rację, zauważam plamy na roślinkach obok (tych, które z całą pewnością nie były dotknięte preparatem). Wygląda na to, że ziemia w pobliżu skrzypu moze być skażona. Na ulotce nie znalazłam takiego ostrzeżenia
    Pozdrawiam

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar _bogus_
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Posty
    2.104
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    117

    Domyślnie

    Widzę że mamy podobny problem. Z tego co doczytałem w tym i poprzednich wątkach:
    1) Odkwaszenie gleby powinno pomóc (ale były głosy osób które odkwasiły a skrzyp jak rósł tak i rośnie)
    2) Kilka osób polecało starane (nie znalazłem głosu kogoś kto zastosował i nie poleca - ale podobno skrzyp ginie ale odrasta i trzeba jeszcze raz pryskać)
    3) Magdzia napisała że Rofosat spowodował zżółknięcie skrypu (ale nie widziałem następnych postów czy wynik permanentny)
    4) Doradzano Chwastox Extra (ale nie znalazłem info. czy pomogło)
    5) Powyżej wzmianka o Herbitor super - pomaga ale paskudztwo niebezpieczne.

    Ja sprawdziłem że u mnie skrzyp ma korzenie do 0,5 m w głąb - nie widzę sposobu by go usunąć mechanicznie. Jeśli nikt nie będzie miał innych pomysłów - zastosuję starane i zobaczę co się stanie

    Pozdrawiam
    Honor the past, live the present, create the future.
    -
    Dziennik*Komentarz*Zdjęcia

  12. #12

    Domyślnie

    Zastosowaliśmy Starane w rogu działki i musze przyznac, że cos się z tym skrzypek (paskudnym!!!) dzieje. Jakoś tak marnie wygląda może jakiś chory .
    A tak na poważnie zaczął sie skręcać i brązowieć - zobaczymy co będzie dalej. Jesli sie sprawdzi to zastosuję na całym trawniku. Dam znać.
    gg 5902123

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał echo
    Zastosowaliśmy Starane w rogu działki i musze przyznac, że cos się z tym skrzypek (paskudnym!!!) dzieje. Jakoś tak marnie wygląda może jakiś chory .
    A tak na poważnie zaczął sie skręcać i brązowieć - zobaczymy co będzie dalej. Jesli sie sprawdzi to zastosuję na całym trawniku. Dam znać.
    Starane miało badania na skuteczność na skrzyp i rzeczywiście skrzyp jest wrażliwy, ale muszą to być małe rośliny. Co do innych preparatow to zbadane, że działają na skrzyp: Alanex, Antychwaścik, Bofix, Chwastoks mix, Mniszek Ultra Hpbby, Mniszek ultra, Sanachlor.
    Osobiście propnuję połaczenie stosowania chemii (jeśli bardzo dużo skrzypu) z zabiegami agrotechnicznymi a więc wapnowanie + usuwanie ręczne chwastu wraz z rozłogami.
    Bardzo często zapominamy o tym, że uciązliwe chwasty trzeba zwalczać konsekwentnie a nie jednorazowo - czasami walka może trwać kilka lat.

  14. #14

    Domyślnie

    Bardzo często zapominamy o tym, że uciązliwe chwasty trzeba zwalczać konsekwentnie a nie jednorazowo - czasami walka może trwać kilka lat.
    Rzeczywiście, ja walczę z nim odkąd pamiętam. Ostatnio dość skutecznie pomógł mi środek o nazwie Herbitor. Ktoś jednak napisał mi tutaj, że on pozostawia skażoną ziemię...i chyba tak jest. Przestałam więc go używać na rabatach,
    Wciornastek popróbuję czegoś co nam tutaj poleciłaś.
    Dzięki
    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Co do skrzypu to kiedyś usłyszałem rzuconą z uśmiechem uwagę, że Randap (jakoś inaczej się pisze...) jest dobry jeśli dodać do niego Ludwika. Bo faktycznie randap działa kontaktowo na części zielone, a po skrzypie zazwyczaj woda spływa jak po gęsi. Nie potrafię tego potwierdzić z własnego doświadczenia (może ktoś inny?), ale u mnie po kilkukrotnym sikaniu 10a podmokłego terenu zwykłym randapem i kilkukrotnym koszeniu skrzyp się gdzieś pochował!

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    Roundup działa na wszystko oprócz skrzypu - z tym ludwikiem to ściema, bo roundup ma w sobie jakiś syf, co rozpuszcza wosk, którym pokryte są listki roślin, po to żeby się przedostać wgłąb. Może skrzyp jest pokryty czymś innym (nie wiem łuską dinozaurzą, albo co - bo to stary gatunek jak nie wiem).

    Ja popryskałem skrzypy BOFIX-em

    Po 2-3 dniach widać już jakieś oznaki. Skrzyp się ściele gęsto.

    Może mi ktoś powie czy ten bofix ruszy mi winorośl albo iglaki, jak niechcący opryskam? Czy tylko na byliny muszę uważać?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał mieczotronix
    Roundup działa na wszystko oprócz skrzypu - z tym ludwikiem to ściema, bo roundup ma w sobie jakiś syf, co rozpuszcza wosk, którym pokryte są listki roślin, po to żeby się przedostać wgłąb. Może skrzyp jest pokryty czymś innym (nie wiem łuską dinozaurzą, albo co - bo to stary gatunek jak nie wiem).

    Ja popryskałem skrzypy BOFIX-em

    Po 2-3 dniach widać już jakieś oznaki. Skrzyp się ściele gęsto.

    Może mi ktoś powie czy ten bofix ruszy mi winorośl albo iglaki, jak niechcący opryskam? Czy tylko na byliny muszę uważać?
    Bofix ruszy winorośl i iglaki i inne rośliny dwuliścienne - uważaj na wszystko co nie jest trawą
    Wg mnie Bofix na skrzyp jest nawet skuteczniejszy niż Starane

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał mieczotronix
    Roundup działa na wszystko oprócz skrzypu - z tym ludwikiem to ściema, bo roundup ma w sobie jakiś syf, co rozpuszcza wosk, którym pokryte są listki roślin, po to żeby się przedostać wgłąb. Może skrzyp jest pokryty czymś innym (nie wiem łuską dinozaurzą, albo co - bo to stary gatunek jak nie wiem).

    Ja popryskałem skrzypy BOFIX-em

    Po 2-3 dniach widać już jakieś oznaki. Skrzyp się ściele gęsto.

    Może mi ktoś powie czy ten bofix ruszy mi winorośl albo iglaki, jak niechcący opryskam? Czy tylko na byliny muszę uważać?
    Mieczu w mojej wymieniance przebadanych praparatów wymieni
    • am też Bofix.
      A co do Ludwika to tak do końca wcale nie ściema i dotyczy to nie tylko Roundupu. Chodzi o większą powierzchnie zwilżenia liści i do wielu praparatów dodaje się takie profesjonalne detergenty. W przypadku Roundupu to nie jest konieczne bo ma (oryginał) to w sobie. Ale gdy kupujemy podroby (ok 20 różnych praparatów z glyfosatem - zdecydowanie lepszych cenowo) to warto dodać ale siarczan amonu. To poprawia wnikanie preparatu do liśći.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mieczotronix
    Roundup działa na wszystko oprócz skrzypu - z tym ludwikiem to ściema, bo roundup ma w sobie jakiś syf, co rozpuszcza wosk, którym pokryte są listki roślin, po to żeby się przedostać wgłąb. Może skrzyp jest pokryty czymś innym (nie wiem łuską dinozaurzą, albo co - bo to stary gatunek jak nie wiem).

    Ja popryskałem skrzypy BOFIX-em

    Po 2-3 dniach widać już jakieś oznaki. Skrzyp się ściele gęsto.

    Może mi ktoś powie czy ten bofix ruszy mi winorośl albo iglaki, jak niechcący opryskam? Czy tylko na byliny muszę uważać?
    a trawa ma się dobrze?
    daj znac co będzie dalej
    gg 5902123

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    akurat na trawie mi skrzyp nie rośnie, tylko na korze. trawy nie pryskałem, ale na ulotce napisali że to jest środek do opryskiwania trawników - usuwa dwuliścienne, a jednoliściennych (trawy) nie rusza.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony