dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 74
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Patrząc na kierunek rozmowy nie będę w to wchodził.
    No właśnie - zero merytorycznej dyskusji, tylko atakujesz.

  2. #22

    Domyślnie

    Gdybym miał nieuzytkowe poddasze, to też bym dał membranę. Ale niestety będzie użytkowe więc poszły deski i papa.

    W koszcie dachu płaskiego nie uwzględnilem kosztu betonowego stropu. Bo ten włączyłem w etap murów.
    I tak jak pisałem wcześniej- możliwe, że do kosztu dachu skosnego powinienem wliczyc koszt ocieplenia poddasza.

    I jeszcze jedno.
    Papa na dachu płaskim wcale jakoś specjalnie taniej nie wyjdzie:
    1. Należy zrobić większy spadek*. Albo styropianem lub styropapa spadkowa (a tu cena rośnie im większy spadek), albo wylać beton spadkowy (za darmo nie jest)

    2. Na to idą co najmniej 2 warstwy papy. Dobra papa kosztuje. I cała kupa zabawy z papa, wklejanie jej w kawałkach, obróbki attyka itp.

    Membrana EPDM jest pod tym względem znacznie prostsza. A w moim przypadku mam na dachu położony 1 kawałek EPDM. Bez łączeń.

    * w przypadku EPDM wystarczy spadek 2%. W przypadku papy minimum 3%, ale każdy z wykonawcow dachu przyznawał (gdy się bardziej dopytywalem), że powinno być 7%, by było szczelne przez dłuższy czas, tylko nikt że względu na koszty tak nie robi. Papa nie znosi zastoin wody. EPDM zasłony nie szkodzą.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 01-10-2021 o 08:38

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Gdybym miał nieuzytkowe poddasze, to też bym dał membranę. Ale niestety będzie użytkowe więc poszły deski i papa.
    Ale jakie zalety ma deskowanie i papa nad membraną? Bo zapomniałeś napisać.
    Rozumiem tych, co robią lane skosy - tanie nie są, ale drastycznie poprawiają akustykę i stabilność konstrukcji. Oszczędzają też na zabudowie GK i wygodniej (czyli taniej) ułożyć termoizolację od góry. A co dają deski i papa?

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    I tak jak pisałem wcześniej- możliwe, że do kosztu dachu skosnego powinienem wliczyc koszt ocieplenia poddasza.
    Jak porównujesz dach skośny do płaskiego, to papy/membrany idzie prawie 2x mniej (no dobra, jak dasz dwie warstwy to papy pójdzie tyle samo), odpada więźba, dachówka/blacha/strzecha czy co ktoś sobie wymyśli. Jak ocieplasz połać - termoizolacji idzie 2x więcej przy tej samej grubości (ale przy dachu skośnym i poddaszu nieużytkowym lepiej położyć na stropie). A przez większą powierzchnię termoizolacja tej samej grubości na połaci będzie miała ze 2x większe straty (przez mostki przez krokwie nawet bardziej, niż proporcjonalnie do powierzchni) więc przy dachu skośnym wypadałoby dać tej termoizolacji 2x więcej (jak kto woli dla tych samych strat U musi być 2x mniejsze).
    Dlatego dach płaski wychodzi znacznie taniej. Niestety, często MPZP ich nie dopuszczają.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-10-2021 o 09:06

  4. #24

    Domyślnie

    Teraz już porównujecie dach płaski z 2-spadowym .

    Mój znajomy zrobił parterówkę z płaskim dachem i twierdzi, że go wyszło to więcej niż sąsiada o podobny metrażu z piętrowym. Przy czym on sobie tam zrobił jakiś potężny strop. Nie znam szczegółów. Dzielę się tylko zasłyszaną opinią. Tak jak piszecie to wszystko zależy.

    Ogólnie ja się zastanawiam nad kopertowym dachem na parterówkę i 2-spadowym z piętrową stodołą. Sześciany z 4-spadowym i pełnym piętrem raczej odrzuciłem, ale jeszcze jadę jeden dom zobaczyć z zaaranżowaniem garażu w bryle jak to wygląda. W tej opcji też słyszałem sprzeczne opinie - jedni, że najtaniej inni że najdrożej w budowie. Im więcej ludzi tym więcej opinii.

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Problem z papą jest taki, że nie jest jakoś specjalnie trwała - trzeba dach przepapować co kilka- kilkanaście lat, a już na pewno obejrzeć go co roku i ew. uszczelnić lepikiem przy np obróbkach blacharskich - prawdziwe utrapienie. Spokojnie wystarczy jedna warstwa papy, ale takiej z górnej półki i dokładnie położonej.

    Co do deskowania + plus papa na dachach skośnych, argument jest prosty: dodatkowe usztywnienie dachu i najlepsza możliwa izolacja przeciw wodna. Racja jest, że na zacieki trzeba uważać, dlatego lepiej mieć dostęp do połaci od spodu (kłania się parterówka). No przy membranie trzeba generalnie bardziej uważać na sam materiał podczas kładzenia i szybko go zakryć wierzchnim kryciem (UV czyha!)
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Geonel Zobacz post
    Ogólnie ja się zastanawiam nad kopertowym dachem na parterówkę i 2-spadowym z piętrową stodołą. Sześciany z 4-spadowym i pełnym piętrem raczej odrzuciłem, ale jeszcze jadę jeden dom zobaczyć z zaaranżowaniem garażu w bryle jak to wygląda. W tej opcji też słyszałem sprzeczne opinie - jedni, że najtaniej inni że najdrożej w budowie. Im więcej ludzi tym więcej opinii.
    Niepotrzebnie odrzucasz opcję pełnego piętra z dachem kopertowym - przecież to zupełnie inna jakość niż ta "piętrowa stodoła", czyli w praktyce pewnie użytkowe poddasze.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Geonel Zobacz post
    Ogólnie ja się zastanawiam nad kopertowym dachem na parterówkę i 2-spadowym z piętrową stodołą
    To w końcu piętrowy czy poddasze użytkowe?
    Sam dach dwuspadowy wychodzi trochę taniej, niż czterospadowy. Ale jak doliczysz ściany szczytowe i kolankowe to wychodzi bardzo podobnie - a raczej drożej.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale jakie zalety ma deskowanie i papa nad membraną? Bo zapomniałeś napisać.
    Ratpaw już napisał. Zresztą to zagadnienie jest często walkowame tu na forum i na pewno o tym wiesz.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dlatego dach płaski wychodzi znacznie taniej. Niestety, często MPZP ich nie dopuszczają.
    Byc może. Może tak będzie po uwzględnieniu wszystkich kosztów doprowadzenia domu do stanu deweloperskiego. Na razie, na etapie SSO wiem tyle, że dach płaski jest istotnie droższy.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Byc może. Może tak będzie po uwzględnieniu wszystkich kosztów doprowadzenia domu do stanu deweloperskiego. Na razie, na etapie SSO wiem tyle, że dach płaski jest istotnie droższy.
    Można dać dach płaski na krokwiach - nie potrzeba stropodachu z żelbetu, wtedy koszt będzie na pewno niższy niż skośnego.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Można dać dach płaski na krokwiach - nie potrzeba stropodachu z żelbetu, wtedy koszt będzie na pewno niższy niż skośnego.
    Teraz tak bym zrobił. Miałem dość przeciętnego konstruktora...
    No, w każdym razie błąd, za który trzeba bylo zapłacić.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Teraz tak bym zrobił. Miałem dość przeciętnego konstruktora...
    No, w każdym razie błąd, za który trzeba bylo zapłacić.
    Nie ma projektów bez mankamentów
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Byc może. Może tak będzie po uwzględnieniu wszystkich kosztów doprowadzenia domu do stanu deweloperskiego. Na razie, na etapie SSO wiem tyle, że dach płaski jest istotnie droższy.
    Na etapie SSO go przecież nie ma - jest tylko strop. Który jest czy dach jest płaski, czy nie.

  13. #33

    Domyślnie

    Przy małym metrażu pełnopiętrowy, to wyjdzie taka kostka gierkowska. Ewentualnie garażem można coś pokombinować plus jakieś opaski, łamacze światła itp.

    Znajomy deweloper mi powiedział, że parterówka powinna mieć min 120m2, a piętrowy z poddaszem użytkowym 150m2. No i to by się pokrywało z tym co pisze Kaizen. Żeby mieć to samo realnej PU trzeba zbudować większą stodołę + ładne okna i wykończenia, miejsce na rekuperator, jakieś schowki, bo piwnic ani strychu nie ma. Co wyjdzie drożej finalnie? Tego nie wiem. Z kolei kostka ma pełną PU - minus te schody, ale za to nieładnie wygląda jeśli jest samodzielnym budynkiem.

    To też nie do końca jest tak, że nieliczona PU przy stodołach nie istnieje - można tam łóżko wstawić, wannę, szafki niskie itp. ważne żeby ściana miała chociaż ten 1,3 m i np. mniej spadzisty dach, bo w innym przypadku to jest rzeczywiście bez sensu i masa powierzchni się marnuje, a strop trzeba zrobić przecież na całej - większej powierzchni.




    Moja strona www, artykuł o leasingu: tu jak wybrać najlepszy tani leasing samochodu.
    Ostatnio edytowane przez Emcichy ; 19-10-2021 o 12:52

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    Znajomy deweloper mi powiedział, że parterówka powinna mieć min 120m2, a piętrowy z poddaszem użytkowym 150m2. No i to by się pokrywało z tym co pisze Kaizen.
    Gdzie Kaizen coś takiego napisał?

    Cytat Napisał Emcichy Zobacz post
    To też nie do końca jest tak, że nieliczona PU przy stodołach nie istnieje - można tam łóżko wstawić, wannę, szafki niskie itp. ważne żeby ściana miała chociaż ten 1,3 m i np. mniej spadzisty dach, bo w innym przypadku to jest rzeczywiście bez sensu i masa powierzchni się marnuje, a strop trzeba zrobić przecież na całej - większej powierzchni.
    Można to, można tamto. Nie lepiej tak budować, żeby nie mieć przed sobą takich trudnych decyzji, czy śpimy jak ludzie czy pod skosem?

    Mało kto wspomina, że dzisiejsze dachy przypominają konstrukcyjnie wiązkę luźno ułożonych patyków. Kiedyś na połaciach dawało się powszechnie wiatrownice jako stężenia, teraz nic się nie daje, bo stężenia przeszkadzają pod poszyciem i od wnętrz, bo tam daje się termoizolację. Dachy się rozłażą jak pagody, murłaty skręcają, krokwie zjeżdżają z murłat, połacie nie pracują jako jedna sztywna płaszczyzna tylko każda krokiew osobno. Byle taniej i szybciej. Na czym to ma się trzymać? Na membranie czy blachodachówce? I jeszcze te okna dachowe, wieczne źródło kłopotów: przegrzanych pomieszczeń, zacieków, hałasu, a jak się zapomni zamknąć okno przed deszczem, to mamy basen i pokój do remontu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Na czym to ma się trzymać? Na membranie czy blachodachówce?
    Miałeś w ręku przyzwoitą membranę? Tak, napięta stęża całkiem przyzwoicie dach. Łaty też stabilizują. Do tego, przynajmniej u mnie, robotę robią też płatwie i słupy.

    Dlaczego to miałoby się rozjeżdżać? Dlaczego krokwie miałyby zjeżdżać z murłaty?

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s3pp

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    69

    Domyślnie

    Aż się dziwię, że domu Kaizena nie ma jeszcze w Międzynarodowym Biurze Wag i Miar

    Co do samej membrany czy deskowania; przecież ten wątek jest wałkowany na FM od dawien dawna. Po co powielać w kolejnym temacie?

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Miałeś w ręku przyzwoitą membranę? Tak, napięta stęża całkiem przyzwoicie dach. Łaty też stabilizują. Do tego, przynajmniej u mnie, robotę robią też płatwie i słupy.

    Dlaczego to miałoby się rozjeżdżać? Dlaczego krokwie miałyby zjeżdżać z murłaty?
    Przecież nie o takich dachach pisałem. Jest na FM sporo wątków o problemach z murłatą, "trzymaniu" krokwi samymi krokwiakami, a przecież dachy dwuspadowe krokwiowo-jętkowe wybitnie działają rozporowo. Masz obciążenie rozłożone na słupy, a to zmienia postać rzeczy.
    Membrany nie powinno się napinać, co najwyżej lekko, więc ona nic nie stabilizuje. Tyle, że w dachu czterospadowym ma to mniejsze znaczenie niż przy stodole z poddaszem użytkowym, o której pisałem (i którą krytykuję).
    Swoją drogą dałbym miecze przy tych słupach i płatwiach - czemu tego nie zrobiłeś, przecież to żadne koszt?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał s3pp Zobacz post
    Co do samej membrany czy deskowania; przecież ten wątek jest wałkowany na FM od dawien dawna. Po co powielać w kolejnym temacie?
    Który temat nie był wałkowany?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #39
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Co do dachu płaskiego i wyceny - to wszystko nie jest takie proste, wszystko zależy od materiałów i podejścia.

    Np. attytki możesz murować ( tanio i większość tak robi) i stworzyć w takim wypadku duży mostek termiczny liniowy.
    Możesz także zrobić je z płyty OSB ( drożej) oraz ocieplenia w ten box.

    Możesz użyć "paraizolacji" z folii PE 0,3 / 0,5mm ( megatanio, większość tak robi) i mieć błędnie w głowie, że masz coś co nazwane zostało paraizolacją.
    Możesz także użyć prawdziwej papy paraizolacyjnej 4 mm ( drogo) i to np. Niemieckiego producenta.

    Na dach możesz położyć 15 cm styropianu i na to 5-20 cm styr spadkowy ( wzglednie tanio, zreszta pytanie jakiej klasy to styro i czy rzeczywiście dasz aż tyle)
    Możesz także dać te 5-20 cm styru spadkowego, ale zasadniczą warstwę 20 cm dać z płyt PIR (2x 10 cm kładzione, by nie robić pionowych szczelin) z warstwą aluminium o lambdzie 0,021 ( drogo)

    Finalnie możesz położyć papę ( najtaniej)
    Możesz położyć jakiś epdm (drogo)
    A możesz położyć epdm na bitumie ( najdrożej).

    Można jeszcze mówić o innych rzeczach - podgrzewanie odpływów wody, awaryjne odpływy, obróbka blacharska stal czy aluminium, ocieplenie attyk i tynk na nie itd itd..

    Stąd śmieje się jak obserwuje dyskusje forumowe na temat kto ile za co dał i te przechwalanie się, że ktoś taniej a inny drożej - dodatkowo jeszcze nie uwzględniając w jakim okresie roku ktoś budował dany - wyceniany etap, ile lat temu, w jakim standardzie materiałów i ile robił sam i gdzie tj. w jakim województwie/mieście/wsi...

  20. #40

    Domyślnie

    Przecież na te wszystkie koszty wpływ ma pierdyliard czynników, jedyną opcją o którejś ktoś wyżej wspomniał jest wybranie dwóch projektów i wysłanie zapytań, biorąc pod uwagę że firma wam przeliczy koszty budowy obu projektów uwzględniając podobne materiały w jednym "oknie cenowym" Do tego wypada żeby zaprojektowane rozwiązania były podobne.

    Ja np będę budował prostokątną parterówkę z dwuspadowym dachem ale moje najtaniej ma polegać na tym że zrobię go sam a powyższy wybór będzie dla mnie najłatwiejszy do wykonania i to to tyle.

    Co do ociepleń i w ogóle mi architekt na moją propozycje zrobienia szczytów drewnianych (deska elewacyjna na ruszcie, bardzo mi zależy na drewnie), powiedział żebym je ocieplał...na moje pytanie po co skoro mam nieużytkowe poddasze i nic to nie da, odpowiedział że przecież będę ocieplał połać... Gdybym był absolutnie zielony to jestem ładne tysiące w plecy, to tyle jeśli chodzi o porównanie kosztów projektu bez zapoznania się ze szczegółami rozwiązań jakie zostały tam wciśnięte.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony