dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 98
  1. #21

    Domyślnie Mam to samo

    Cześć,

    Mam identyczny problem z przegrzewaniem podłogówki w instalacji Vaillant z dwoma obiegami (grzejniki i podłogówka).

    Grzejniki ustawione w tryb: termostat a podłogówka w tryb: korekta. Wyłączona adaptacja krzywej grzewczej. Jeżeli podłogówkę ustawiam w tryb termostat to nie przegrzewa ale komfort grzewczy jest znikomy.

    Nie mam zaworu trójdrogowego z siłownikiem podłączanego do vr70, ale zanim zacznę go wybierać przeczytałem twój wpis Marek o ustawieniu pompy obiegowej dla podłogówki tak żeby nie „wygrywała” z pompą w kotle, spróbować zmniejszyć jej obieg ustawiając manualnie ?

    Dodatkowo napiszę że mam dwa regulatory vrc700 dla podłogówki, vr91 dla grzejników, bardzo przegrzewa w sytuacji kiedy podwyższam zadaną temp na grzejnikach, potrafi wtedy zrobić 25st temperatury pokojowej jednak zapomniałem ustawić termostat na grzejniku na max, ale tak czy siak przegrzewa na podłogówce od zadanej o 3-4 stopnie.

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Jeżeli w instalacji jest sprzęgło hydrauliczne to możesz manualnie zmniejszyć bieg pompy dla podłogówki jednakże to nie jest głównym powodem przegrzewania więc wpłynie to raczej miernie na stan.
    Jedynie inwestycja w VR-71 pozwoli na rozdzielenie obwodów chociażby poprzez oddzielne sterowanie pompami oraz możliwość ustawienia dwóch oddzielnych krzywych grzewczych.

    Jeżeli głowica termostatyczna na grzejniku nie była ustawiona na MAX to dla sterowania tego obwodu miały wpływ zarówno głowica termostatyczna jak i VR91. Pierwszy z nich ograniczał wpływ wody grzewczej na grzejnik natomiast drugi próbując podnieść temperaturę w pomieszczeniu powodował podniesienie temperatury wody grzewczej.
    Ze względu na brak rozdzielenia ta wysoka temperatura wody grzewczej wpływając do obwodu podłogówki powodowała nadmierne przegrzewanie.

    Lekkie przegrzewanie w opcji KOREKTA jest możliwe ale jest to związane z nieodpowiednim dobraniem krzywej grzewczej i innymi czynnikami.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-02-2024 o 06:28
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #23

    Domyślnie

    Schemat sprzęgło hydrauliczne plus dwa obiegi grzewcze przedstawiony w artykule jest zły.Blad-w niewłaściwym miejscu jest wpięty powrót z grzejnikow

  4. #24

    Domyślnie

    Muszę trochę sprostować, mam jednak zawór trójdrogowy z napędem i podłączony jest do vr70, pompy w obiegu podłogówki jak i grzejników to LFP typ: PCOw 25/48, przed moją ingerencją ustawione biegi to podłogówka na 3, grzejniki na 2, teraz przedstawiłem podgłówkiem na 1 a grzejniki na 2.

    Testowałem już krzywą na minimum i zadana też na minimum i nigdy poniżej 22 nie udało mi się zejść, ale to mi nie przeszkadza bo od dwóch lat korzystałem z podłogówki w trybie: termostat i zawsze było tyle ile chciałem jednak dłużej podłoga była zimna i tym samym w domu było zimniej i wilgotniej dlatego w tym roku postanowiłem trochę z tym powalczyć. Problemem jest tylko to przegrzewanie podczas ogrzewania obiegu grzejników. Może narysuję moje podłączenie w kotłowni i pomożecie mi zweryfikować w którym kierunku pójść ?

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeżeli w instalacji jest sprzęgło hydrauliczne to możesz manualnie zmniejszyć bieg pompy dla podłogówki jednakże to nie jest głównym powodem przegrzewania więc wpłynie to raczej miernie na stan.
    Jedynie inwestycja w VR-71 pozwoli na rozdzielenie obwodów chociażby poprzez oddzielne sterowanie pompami oraz możliwość ustawienia dwóch oddzielnych krzywych grzewczych.

    Jeżeli głowica termostatyczna na grzejniku nie była ustawiona na MAX to dla sterowania tego obwodu miały wpływ zarówno głowica termostatyczna jak i VR91. Pierwszy z nich ograniczał wpływ wody grzewczej na grzejnik natomiast drugi próbując podnieść temperaturę w pomieszczeniu powodował podniesienie temperatury wody grzewczej.
    Ze względu na brak rozdzielenia ta wysoka temperatura wody grzewczej wpływając do obwodu podłogówki powodowała nadmierne przegrzewanie.

    Lekkie przegrzewanie w opcji KOREKTA jest możliwe ale jest to związane z nieodpowiednim dobraniem krzywej grzewczej i innymi czynnikami.
    Przestawiłem ręcznie pompy ale nic to nie dało, przesyłam schemat mojej instalacji.


    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OujgrPyJ1lPbwSREj

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Opisz po kolei rysunek. Na zasilaniu podłogówki które wychodzi ze sprzęgła jest zawór trójdrogowy z siłownikiem a następnie pompa obiegowa.
    Zawór trójdrogowy jest podłączony zgodnie z kierunkiem przepływu?
    Z tego samego zasilania korzysta także obieg grzejników więc za sprzęgłem jest jakiś trójnik.
    Następnie do obiegu grzejników jest druga pompa.
    Oba powroty są spięte i wracają do sprzęgła.
    Pomiędzy powrotem sprzęgła a zaworem trójdrogowym jesy jakiś element.... Co tam jest?

    Najlepiej będzie jeśli zamieścisz fotki z kotłowni.

    Obie pompy są podłączone do modułu VR70 i prawidłowo skonfigurowane?

    Tu masz podręcznik schematów Vaillant

    https://www.vaillant.pl/podreczniki-...vc-2145954.pdf

    Twój schemat to C na stronach 9 i 10

    Na stronie 10 u góry w tabelce są dane które wpisujesz podczas konfiguracji układu czyli schemat to 1 itp.

    Całość ma być podłączona według tego schematu.
    Napisz ile grzejników ma układ i ile jest pętli podłogówki
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 27-02-2024 o 12:23
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Opisz po kolei rysunek. Na zasilaniu podłogówki które wychodzi ze sprzęgła jest zawór trójdrogowy z siłownikiem a następnie pompa obiegowa.
    Zawór trójdrogowy jest podłączony zgodnie z kierunkiem przepływu?
    Z tego samego zasilania korzysta także obieg grzejników więc za sprzęgłem jest jakiś trójnik.
    Następnie do obiegu grzejników jest druga pompa.
    Oba powroty są spięte i wracają do sprzęgła.
    Pomiędzy powrotem sprzęgła a zaworem trójdrogowym jesy jakiś element.... Co tam jest?

    Najlepiej będzie jeśli zamieścisz fotki z kotłowni.

    Obie pompy są podłączone do modułu VR70 i prawidłowo skonfigurowane?

    Tu masz podręcznik schematów Vaillant

    https://www.vaillant.pl/podreczniki-...vc-2145954.pdf

    Twój schemat to C na stronach 9 i 10

    Na stronie 10 u góry w tabelce są dane które wpisujesz podczas konfiguracji układu czyli schemat to 1 itp.

    Całość ma być podłączona według tego schematu.
    Napisz ile grzejników ma układ i ile jest pętli podłogówki
    Przesyłam
    Zdjęcia od strony cwu, grzejników jest 5, w podłogówce 6 pętli. Z tej instrukcji co wysłałeś to wynika że to do kotłów EcoTec Plus itd a mój jest EcoTec Pro i mam ustawione dokładnie tak jak na tym schemacie D

    https://www.vaillant.pl/podreczniki-schematow/kotly-kondensacyjne-1/podrcznik-schematw-z-kotami-ecotec-do-37-kw-1632483.pdf


    Zdjęcia

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Ouju4dol0ry63zpqV

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Oujp50t3sYAA8B8mW

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OujmAoDgg7kTXjPKy

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Bardzo trudno będzie Tobie to wyrównać ze względu na to iż rozgałęxienie nie idzie bezpośrednio ze sprzęgła tylko za nim zrobione na trójnikach.\
    Zawory termostatyczne na grzejnikach które utrzymują stałą temperaturę w pokojach zamykając się i otwierając powodują iż temperatura na powrocie jak i na zasilaniu cały czas ulega zmianie.
    Praca ich powoduje także zmianę ciśnienia i przepływu w układzie co z kolei powoduje że raz pompa od kaloryferów może wysysać wodę idącą do podłogówki a innym razem to podłogówka zabiera wodę kaloryferom.
    Ta sytuacja ma także wpływ na pracę sprzęgła i temperaturę jego wody. która ciągle ulega zmianie.

    Lepiej by było gdyby zlikwidować to sprzęgło i pompę grzejników. W takim układzie pompa kotła napędzała by obwód grzejników a pompa podłogówki pracowała stabilnie mając stałą temperaturę wody na wejściu tą która wychodzi z kotła.

    Lekkie przegrzewanie w trybie KOREKTA o 0,5 - 1^C jest czymś normalnym ale większe takie które opisujesz i brak możliwości zejścia z temperaturą pomimo ustawiania niskiej krzywej grzewczej dla podłogówki może być wynikiem takiej instalacji lub nawet pracy zaworu zwrotnego grzybkowego który jest na powrocie do zaworu trójdrogowego.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #29

    Domyślnie

    Rozumiem, dzięki za odpowiedź, a jest sposób żeby zrobić to ze sprzęgłem i przerobić instalacje ? lub czy ten sposób bez sprzęgła rozwiąże sytuacje raz na zawsze i pozostała część nie musi być modyfikowana ?

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Sprzęgło musiało bym mieć 2 pary wyjść po stronie wtórnej. Obecnie jest jedno wyjście a następnie przez trójniki robisz z tego 2.

    Podejżewam że demontarz sprzęgła i likwidacja jednej z pomp i czujnika temperatury sprzęgła rozwiąże sprawę.
    Mam u siebie taką instalację pracującą bez zarzutu.dla 10 grzejników i 9 pętli podłogówki.
    Jeżeli istnieją czujniki temperatury na wyjściu podłogówki to będzie pracować.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #31

    Domyślnie

    To masz chyba większy dom niż ja, mój to 150m2 i u Ciebie działa.

    Myślę że mógłbym spróbować zrobić tak jak mówisz na próbę, zrobić na „sztukę” i narazie zostawić w szafce pompę i sprzęgło bo to nie jest jakaś wielka modyfikacja z tym, że po rozpięciu instalacji będę musiał ją odpowietrzyć ?

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Zawór zwrotny grzybkowy także możesz zdemontować,
    On także może być winowajcą teraz więc jego wadliwe działanie przełoży się na działanie układu po zmianie konfiguracji.
    Ilość grzejników nie do końca odzwierciedla wielkości domu. U mnie 164m2, prucz 2 łazienek i garażu 4 pokoje na poddaszu w grzejnikach.
    Cały dół 110m2 i łazienka na poddaszu to podłogówka.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #33

    Domyślnie

    To zrobię tak, że w pierwszej kolejności usunę ten zawór zwrotny i wsadzę tam mufę, ale tak czy siak do końca tygodnia wyeliminuje na próbę sprzęgło i pompę od grzejników na próbę zastąpię to wszystko złączkami PE bo takich mam sporo pod ręką a spokojnie dadzą sobie radę.

    Zastanawiam się czy odłączenie pompy obiegowej od grzejników, usunięcie zaworu zwrotnego a pozostawienie sprzęgła coś da ?

    A co do odpowietrzania to chyba to nie będzie konieczne bo wszędzie są zawory kulowe.

  14. #34

    Domyślnie

    Dodatkowo czy nie łatwiej byłoby wymienić sprzęgło na 2 obiegi jak poniżej ?

    https://terme.pl/pl/products/sprzegl...xoC0x8QAvD_BwE


    Dodatkowo teraz powrót z grzejników jest z pominięciem sprzęgła ze względu na sprzęgło jedno wejściowe i łączy się zaraz przed powrotem do kotła tak jak na rysunku.

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OulM7EKyOs_zmZkOI

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    Najpierw wykonaj próbę bez sprzęgła.
    Odnośnie jego zastosowania to najlepiej użyć sprzęgła z osobnymi króćcami na dwa osobne obiegi grzewcze. W tym wypadku ze względu na mozliwość podmieszania w sprzęgle lub podgrzewania powrotu najlepiej użyć sprzęgła z kierownicą przepływu:

    https://allegro.pl/oferta/sprzeglo-h...RoC0PoQAvD_BwE

    Ten element ogranicza niekorzystne zjawisko mieszania się wody w sprzęgle.

    Problemem u Ciebie jest właśnie powrót z grzejników. Z racji tego iż ilość grzejników w obiegu to loteria ze względu na zamykanie i otwieranie się zaworów termostatycznych może zaistnieć sytuacja w której tylko jeden grzejnik jest otwarty a więc woda wracająca do kotła będzie cieplejsza od wody która jest na zasilaniu podłogówki.
    Ona łączy się z wodą powrotną w miejscu gdzie może być poprzez zawór zwrotny zassana do zaworu trójdrogowego przez podłogówkę.
    Temperatura wody w obiegu podłogówki zamiast utrzymywać się na stałym poziomie lub maleć rośnie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-02-2024 o 06:53
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Najpierw wykonaj próbę bez sprzęgła.
    Odnośnie jego zastosowania to najlepiej użyć sprzęgła z osobnymi króćcami na dwa osobne obiegi grzewcze. W tym wypadku ze względu na mozliwość podmieszania w sprzęgle lub podgrzewania powrotu najlepiej użyć sprzęgła z kierownicą przepływu:

    https://allegro.pl/oferta/sprzeglo-h...RoC0PoQAvD_BwE

    Ten element ogranicza niekorzystne zjawisko mieszania się wody w sprzęgle.

    Problemem u Ciebie jest właśnie powrót z grzejników. Z racji tego iż ilość grzejników w obiegu to loteria ze względu na zamykanie i otwieranie się zaworów termostatycznych może zaistnieć sytuacja w której tylko jeden grzejnik jest otwarty a więc woda wracająca do kotła będzie cieplejsza od wody która jest na zasilaniu podłogówki.
    Ona łączy się z wodą powrotną w miejscu gdzie może być poprzez zawór zwrotny zassana do zaworu trójdrogowego przez podłogówkę.
    Temperatura wody w obiegu podłogówki zamiast utrzymywać się na stałym poziomie lub maleć rośnie.
    Przyjrzałem się bardziej jak jest z powrotem od grzejników, i wychodzi na to że powroty się jednak łączą w jeden i idą do sprzęgła a w razie potrzeby mieszacz dopuszcza ciepłą wodę z powrotu do obiegu podłogówki tą drogą z zaworem zwrotnym. Zastanawiam się czy należy rozdzielić te dwa powroty na powrót z grzejników i powrót z podłogówki w razie instalacji z „nowym” sprzęgłem z dwoma obiegami.

    Czy teraz dla testów wywalając zawór zwrotny, sprzęgło i pompę od grzejników to coś da ? Jeżeli te powroty się łączą ? Czy tak ma być.

  17. #37

    Domyślnie

    Zastanawiam się również czy nie muszę zmieniać nic w ustawieniach regulatora bo teraz w ustawieniach instalatora mam widoczny stan pompy grzejników (wl lub wył) po modyfikacji będzie obsługiwała to pompa z pieca na takiej samej zasadzie ?

  18. #38

    Domyślnie

    Dodatkowo patrząc na schemat montażowy „D”

    https://www.vaillant.pl/podreczniki-schematow/kotly-kondensacyjne-1/podrcznik-schematw-z-kotami-ecotec-do-37-kw-1632483.pdf


    Wszystko jest podłączone jak w schemacie, jedynie zawór zwrotny powinien być na zasilaniu podłogówki i grzejników a nie na powrocie do mieszacza, i nie mam naczynia zbiorczego C.O. Pozostałe elementy są jak w schemacie :/

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.326

    Domyślnie

    To nie ma znaczenia bo to tylko przekaźnik w module VR70 który się załącza. Pompa w kotle pracuje w każdym z tych przypadków. Jedyna niedogodność a może zaleta takiego układu to fakt iż przy pracującej samej podłogówce grzejniki są także zasilane z tym że temperatura wody w obiegu jest mała.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  20. #40

    Domyślnie

    W którym miejscu jest zamontowany zawór zwrotny w obiegu podłogowki?

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony