dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 98
  1. #41

    Domyślnie

    Można powiedzieć że jest na powrocie z obu obiegów bo one się łączą. Zawór jest w miejscu gdzie powrót łączy się z mieszaczem od podłogówki (czerwone zakreślenie)

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OulSPyMh1Iek9eCRU

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OulV7LYhhx03zPkG0

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Nie wiem po co on tam jest. Jego działanie niczego nie wnosi bo strona jego przepływu jest zgodna z tym iż pompka podłogówki zasysa wodę zarówno z zasilania jak i z powrotu i może ona to zrobić zarówno z powrotu podłogówki jak i z powrotu grzejników. Działanie tylko pompki grzejników lub tylko podłogówki także nie stwarza żadnej różnicy.
    On powinien być na powrocie ale pomiędzy trójnikiem a sprzęgłem tak aby woda z powrotu trafiała do sprzęgła a nie mogła być z niego wysysana bo tak jest obecnie.

    Pytanie jest jeszcze w którą stronę ma on przepływ czyli w którą stronę jest na nim wybita strzałka. Jeżeli do sprzęgła to oznacza że mieszacz nie miesza zasilania z powrotem bo zawór odcina a więc podłogówka przegrzewa.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 29-02-2024 o 06:19
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #43

    Domyślnie

    Zawór zwrotny ma strzałkę skierowaną od sprzęgła w stronę mieszacza, z tym że to nie jest wina tego że powroty z grzejników i podłogówki łączą się w jedno ? Bo największe wartości przegrzewania powstają w trakcie pracy obu obiegów dłuższy czas, wtedy gdy np. Z grzejników wraca te 30 stopni to mieszacz zapodaję to tym by-passem z zaworem grzybkowym na zasilanie podłogówki ? Niby powinien zamknąć przepływ i ciepła woda trafia przez sprzęgło do pompy kotła i ten puszcza na grzejniki jak zamknięty mieszacz, ale jakoś to się u mnie dzieje że ten mieszacz jest praktycznie cały czas otwarty i ta gorąca woda trafia do zasilania podłogówki, próbowałem rotametrami zmniejszyć przepływ na 0,5 ale podłoga po takiej nocy gdzie grzejniki musiały grzać w pokojach była gorąca a temperatura na regulatorze 24-25 stopni :/

    Trudne sprawy… ale puki sezon grzewczy nie zakończony to można eksperymentować.

    W tym miesiącu zobaczę jak się to przełoży na rachunek bo tak jak pisałem piec mam od 5 lat i ze względu przegrzewania podłogówka pracowała przez ten czas w trybie termostat.


    To co napisałeś że przy konfiguracji bez sprzęgła, grzejniki byłyby lekko ciepłe w trakcie pracy podłogówki w trybie korekta to by mi bardzo pasowało bo teraz na noc muszę włączać je w tryb korekta bo ja mam parterowy dom i jak w salonie, korytarzu, jadali i kuchni jest 24 stopnie, regulator do grzejników vr91 jest niby w najzimniejszym pokoju ale i tak wpada tam to ciepłe powietrze i grzejniki w trybie termostat mało kiedy się włączały robiąc uczucie chłodu i wilgoci :/

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Skoro przegrzewa to znaczy że mieszacz albo nie jest otwarty do połowy tak aby mieszać wodę zasilania z powrotną. albo woda woda powrotna jest za ciepła aby schłodzić wodę z zasilania albo czujnik temperatury umieszczony na wyjściu mieszacza za pompką jest uszkodzony lub coś z nim jest nie tak.
    Strzałka jest i jest przepływ bo zasysa tą wodę pompka od podłogówki. Gdy pracują same grzejniki to woda nie otworzy zaworu bo mniejsze opory są na powrocie do sprzęgła. Gdy działa sama podłogówka działo by się identycznie ale wtedy działa pompka i potrafi otworzyć zawór i zassać chłodniejszą wodę która wraca z podłogówki.
    Taki miał zamysł hydraulik tylko nie przewidział że jak działają obie instalacje to będą się dziać cuda.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 29-02-2024 o 09:06
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #45

    Domyślnie

    Zawór zwrotny w obiegu podłogowki powinien być zamontowany "na powrocie do powrotu" jeżeli tak nie jest zawór mieszający pobiera cieplejsza wodę z powrotu grzejników.U ciebie jak wspomniał już Marek jest zamontowany całkowicie bez sensu=równie dobrze mogłoby go tam nie być i wyszłoby na to samo

  6. #46

    Domyślnie

    Co do czujnika za mieszaczem i pompą to sprawdzałem w regulatorze jest taka opcja sprawdź czujniki i wszystko jest ok, tzn pokazuje dużo większą temperaturę niż zadaną, w ustawieniach instalatora można podejrzeć temperatura zasilania i temperatura zadana, dawałem już zadaną na minimum a gdy grzejniki pracują to zasilania ma na poziomie 30 stopni w górę. :/ dobrze że się za to biorę bo to tak nie może być….. :/ oby udało się to jakoś ogarnąć. W sobotę będę wyciągał sprzęgło i pompę i zobaczymy jak to się skończy.
    Narazie powrót i połączenie dwóch obiegów może zostać ?

  7. #47

    Domyślnie

    Taka wysoka wartość temp zasilania na czujniku to wina wysokiego powrotu, mieszacz otwiera się najczęściej na „maksa” jak już zrobi te 24 stopnie to wtedy pracuje na „uchyleniu”

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Powrót od kaloryferów jeśli możesz podłącz jak najdalej zaworu trójdrogowego np za pomocą giętkiej rurki zaraz przy kotle natomiast powrót podłogówki podłącz przy zaworze trójdrogowym a dopiero potem do kotła.
    Tak naprawdę średnice instalacji powinny być stopniowane a więc 3/4 - 1cal przy kotle i tam dopiero oba powroty oraz rozdział na obieg podłogowy i grzejnikowy prowadzony rurami 1/2 - 3/4 cala, więc jeżeli u ciebie powrót podłogówki tak jak na schemacie odręcznym łączy się z powrotem z grzejników a dopiero potem jedną rurą idzie do kotłowni to cała przeróbka z likwidacją sprzęgła nie ma sensu.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #49

    Domyślnie

    Jest dokładnie jak napisałeś, oba powroty łączą się zaraz po wyjściu z podłogi w kotłowni, i idą tą niebiesją rurą tak jak na zdjęciu

  10. #50

    Domyślnie

    Jest dokładnie jak napisałeś, oba powroty łączą się zaraz po wyjściu z podłogi w kotłowni, i idą tą niebieską rurą tak jak na zdjęciu w stronę sprzęgła i zaworu zwrotnego i trójdrogowego. Więc czeka mnie rozpinanie zasobnika bo nie ma inaczej dojścia do rur od powrotu. Szykuje się niezła przeróbka, nie dziwię się że hydraulik zrobił tak jak w schemacie i nie działa bo jak ma kontrolować temperaturę zasilania jak powrót jest już zmieszany i tak właśnie jest na schemacie D gdzie są grzejniki i podłogówka.

    Czyli po rozłączeniu powrotów mogę spróbować zostawić sprzęgło tylko na powrót podłogówki i przy okazji wywalić ten zawór grzybkowy zwrotny a powrót z grzejników wpiąć przed sprzęgłem bliżej kotła ? Tam mam też doprowadzoną rurkę z zaworem do napełniania i dobijania układu jak spadną ciśnienie w instalacji, czy to nie przeszkadza ? Narysuje dokładnie wszystko jak mam dzisiaj i zobaczymy co z tego będzie. I czy zostawić pompę domknięty grzejników czy wymontować ją.

  11. #51
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Puścić dwie osobne rury to jest podstawa, pozostałe rzeczy także mają wpływ więcprzygotujesz się na inwestycję w sprzęgło z 6 wujściami na dwa odrębne obiegi. Najlepiej to z kierownicą przepływu podane w linku.
    Można wykonać próbę bez sprzęgła albo pozostawić sprzęgło z tym że powrót z grzejników wpiąć przy sprzęgle przed zaworem zwrotnym a powrót podłogówki wpiąć przy zaworze trójdrogowym a następnie odwrócić zawór zwrotny.tak by strzałka była skierowana od mieszacza do sprzęgła.
    W ten sposób woda z powrotu podłogówki będzie trafiała tylko do zaworu trójdrogowego i tylko jej nadmiar trafi do sprzęgła i kotła poprzez zawór zwrotny a powrót podłogówki trafi bezpośrednio do sprzęgła i kotła a zawór zwrotny zabezpieczy aby nie trafiała do podłogówki.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #52

    Domyślnie

    ja bym najpierw niczym nastąpią ewentualne drastyczne i kosztowne zmiany przerobił instalację jak w załączniku
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Sprzegło.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	50,2 KB
ID:	468324  

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Tak zrób. Zawór zwrotny na zasilaniu grzejników jest zbędny, Jeśli masz go w zapasach to najlepiej załuż go na zasilaniu podłogówki przed zaworem trójdrogowym i za odejściem na grzejniki tak aby pompka grzejników nie wysysała wody z obiegu podłogówki, lub nie zakładaj go wogóle. Woda bez niego nie cofnie się bo opór łopatek pompki grzejników na to nie pozwoli. Im mniej elementów o których nie didać jak pracują tym mniej zagadek.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #54

    Domyślnie

    Na początek Bardzo dziękuje za zainteresowanie i pomoc

    Zrobiłem zdjęcie i wyczyściłem trochę kotłownie, tak wygląda całość CO i CWU:

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Oulzg...kr8Yj?e=D59BNL



    Tak wygląda miejsce instalacji CWU:
    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Oulpf...8dLp4?e=qM15fu

    A Tak jeszcze raz zespół CO:
    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Oult3...r3Rh0?e=hIMyug

    Tak wygląda cała instalacja a dojście do powrotu i zasilania CO Jest za zasobnikiem:
    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2Oul_5...ktUZ3?e=0d5dyq


    Marek, Reku1 narysował chyba dokładnie to co opisałeś czy u mnie miałoby to wyglądać tak ?: (Zostają obie pompy CO)
    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OumA7...VcB0u?e=hLSHbi

  15. #55

    Domyślnie

    Mało miejsca trochę żeby przesunąć ten zawór zwrotny i zrobić miejsce przy zaworze trójdrożnym na powrót podłogówki ale będę intensywnie myślał

    Mam pytanie czy po odpięciu wszystkich przyłączy od zasobnika i przykręceniu ich później z powrotem będę musiał odpowietrzyć instalację CWU >

  16. #56

    Domyślnie

    Tak jak poprawiłeś czyli wpięcie powrotu z podłogowki powinno być pomiędzy zaworem 3D a zaworem zwrotnym ale w złym miejscu namalowałes pompę do podłogowki,w rzeczywistości masz ją dobrze zamontowana czyli ma być za zaworem 3D a nie jak na rysunku pomiędzy sprzęgłem a zaworem 3D

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Z cwu nie powinno być problemów bo baniak będzie pełny odkręcając dopływ wody z sieci stworzysz ciśnienie które wypcha powietrze poprzez odkręcenie kranu. Jedyny problem w zależności od zawiłości prowadzenia instalacji może być z obwodem cyrkulacji lub połączeniami w kotle ale tam powinny być na każdym króćcu zawory.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #58

    Domyślnie

    Ponadto w złym miejscu jest wpięte naczynie przeponowe CWU,powinno być na dolocie zimnej wody do zasobnika.Brak filtrów osadnikowych przed pompami.Kto robił ta instalacje)

  19. #59

    Domyślnie

    Reku1 masz racje że pompę narysowałem w złym miejscu, co do filtrów też masz rację bo nich nie ma. Kotłownie robił mi hydraulik który na codzień robi wszystko od Vaillanta, że jest znajomym to być może nie chciał brnąć w koszty ale myślę że filtry osadnikowe to nie jest duży koszt. Natomiast z tym naczyniem przeponowym to faktycznie spojrzałem na schemat i jest jak bym na zasilaniu wody do zasobnika, Bez problemu mogę to przenieść podczas zmiany ? Pomyślał bym przy okazji nad tymi filtrami. Tylko zastanawiam się czy wpiąć te naczynie przed tym zaworem bezpieczeństwa czy po ?

    Marek na króćcach od pieca czyli połączenie kotła z zasobnikiem nie widzę żadnych zaworów, jedynie zawór jest przed pompą cyrkulacyjną.

    Dodatkowo po zdjęciu pokrywy zobaczyłem wyciek wody lub czegoś takiego przed pompą:

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OumJT9AOhUG5qkUaf

    https://1drv.ms/i/s!AheMXd1n0Z2OumGiTjfd9k-1I7Fv

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.322

    Domyślnie

    Cytat Napisał bugija Zobacz post
    Kotłownie robił mi hydraulik który na codzień robi wszystko od Vaillanta, że jest znajomym to być może nie chciał brnąć w koszty
    Jak się jest znajomym to można robić taki chłam....?
    Można się postarać bez kosztowo.

    Cytat Napisał bugija Zobacz post

    Marek na króćcach od pieca czyli połączenie kotła z zasobnikiem nie widzę żadnych zaworów, jedynie zawór jest przed pompą cyrkulacyjną.
    Jeśli nie ma to nie zakładał i teraz jest problem bo zleci woda z kotła. Jeżeli będą problemy po uruchomieniu możliwe że trzeba będzie wykonać procedurę rozruchową.

    Na fotce jest odpowietrznik za pompą....trochę ufajdany zawsze będzie ale nie aż tak więc możliwe że coś cieknie.

    Może jednak zgłoś problem znajomemu od razu,.......jeśli wystąpi jakiś problem po spuszczeniu wody to będziesz muaiał ale wtedy może się pogniewać bo poczuje się pominięty.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony