dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Prąd - taryfa nocna - warto?

    Czy ogrzewajac dom kotlem gazowym warto mimo wszystko rozwazac wykupienie taryfy nocnej dla prądu?

    Nie mamy doswiadczenia w tej materii, ani jeszcze wiedzy na temat kosztow 2 taryfy. Moze macie jakies swoje przemyslenia. Na forum bylo duzo mowy o taryfach - wylacznie w kontekscie ogrzewania domu pradem.

    serdecznie dziekuje za Wasze porady

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli masz jakieś sprzęty, które mogą chodzić w czasie niskiej taryfy, jak np. pralka, zmywarka, suszarka itp. to chyba warto. Ja mam do tego jeszcze elektryczny zasobnik cwu i udział kWh tanich w całym zużyciu prądu to ok.2/3 t.j. jakieś 150 zł mniej w każym rachunku (co 2 miesiące). Prąd w czasie niskiej taryfy jest w zależności od rejonu energetycznego tańszy średnio o 40-50% od stawki standardowej, a w czasie wysokiej taryfy o 10-20% droższy.

  3. #3

    Domyślnie

    uważam, że warto, chociaż swego czasu facet w elektrowni namawiał mnie, abym zrezygnowała, bo nie warto. Ale ja jestem "uparta kobieta" i skorzystałam jeszcze z tzw. taryfy weekendowej, którą wtedy proponowali.
    Dwie taryfy i weekend. Ceny wyglądają tak - przynajmniej u mnie - czyli - Gdańsk
    I taryfa - dzienna - 0.3844 zł/kWh
    II taryfa - nocna - 0.2070 zł/kWh
    od 22.00 - 6.00 i od 13.00 - 15.00
    weekend stawka II taryfy od piątku 22.00 do poniedziałku 6.00
    opłata abonamentowa - licznik trójfazowy 10.57 zł miesięcznie
    podałam ceny brutto
    pozdrawiam - ania
    ps.
    rozliczam się co miesiąc. I nie zwracam uwagi na ich złodziejskie propozycje faktury prognozowanej.
    acha...i najważniejsze, ja mam wodę i ogrzewanie elektryczne....zmieniam na gaz, ale nie mam zamiaru zrezygnować z II taryfy i weekendówki.
    .....bać się, czy nie bać....?? Aż strach się bać....
    gg: 5371163

  4. #4

    Domyślnie

    dzieki za odzew

    nie jestesmy typami prowadzacymi zycie do poznej nocy, ale mysle, ze pralke, zmywarke, podlewanie ogrodu, prasowanie, z gotowaniem troche gorzej, oswietlenie zew. moglibysmy zaplanowac na taryfe nocna, tj. po godzinie 22.00. Przy stosunkowo sensownym abonamencie chyba by sie oplacalo

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał aries
    uważam, że warto, chociaż swego czasu facet w elektrowni namawiał mnie, abym zrezygnowała, bo nie warto. Ale ja jestem "uparta kobieta" i skorzystałam jeszcze z tzw. taryfy weekendowej, którą wtedy proponowali.
    Dwie taryfy i weekend. Ceny wyglądają tak - przynajmniej u mnie - czyli - Gdańsk
    I taryfa - dzienna - 0.3844 zł/kWh
    II taryfa - nocna - 0.2070 zł/kWh
    od 22.00 - 6.00 i od 13.00 - 15.00
    weekend stawka II taryfy od piątku 22.00 do poniedziałku 6.00
    opłata abonamentowa - licznik trójfazowy 10.57 zł miesięcznie
    podałam ceny brutto
    pozdrawiam - ania
    ps.
    rozliczam się co miesiąc. I nie zwracam uwagi na ich złodziejskie propozycje faktury prognozowanej.
    acha...i najważniejsze, ja mam wodę i ogrzewanie elektryczne....zmieniam na gaz, ale nie mam zamiaru zrezygnować z II taryfy i weekendówki.

    Witaj
    A powiedz jak to sie ma tzn II taryfa do stałych opłat przesyłowych czy cuś takiego - chodzi mi konkretnie że w zamian za II taryfę płaci się jakieś wyższe opłaty stałe i może orientujesz się jakie sa procedury podłączenia się pod II taryfe

  6. #6

    Domyślnie

    Zobacz sobie jak jest w Lublinie:
    www.lubzel.com.pl
    Na stronie jest kalkulator taryfowy. Można sobie porównać różne warianty taryf i zobaczyć ile trzeba za to zapłacić. Ja mam taryfę weekendową (G12NW 3-fazowa) i zużycie na 1 taryfie wynosi ok. 30 % ogólnego zużycia. Pralka, zmywarka, bojler i kosiarka elektryczna. Wszystko staramy się puszczać na 2 taryfie.

    Darek

  7. #7

    Domyślnie

    Dlaczego w moim rejonie nie ma taryfy "weekend"???????
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  8. #8

    Domyślnie

    Rumak 1974 jeśli Cię dobrze zrozumiałam, to
    przy I taryfie G11
    składnik stały opłaty za usługę przesyłową wynosi
    dla licznika jednofazowego 3,71 za 1 miesiąc brutto
    dla licznika trójfazowego - 5, 97 za 1 miesiąc brutto

    w moim przypadku G12W
    - licznik jednofazowy - 7,67 zł za 1 miesiąc
    - licznik trójfazowy - 10,57 zł za 1 miesiąc brutto

    natomiast co do warunków otrzymania II taryfy, to niestety nie jestem na bieżąco, ponieważ mam ten licznik i taryfę już od wielu lat. Aby otrzymać taryfę weekendową musiałam wykazać minimum 4000 - 6000kWh zużycia rocznego jeśli dobrze pamiętam, ale te warunki się zmieniają i zależą od danego zakładu energetycznego. Więc tutaj pozostaje Ci tylko wizyta (ewentualnie telefon) we właściwym dla Ciebie zakładzie energetycznym.
    pozdrawiam - ania
    .....bać się, czy nie bać....?? Aż strach się bać....
    gg: 5371163

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Peterek
    Dlaczego w moim rejonie nie ma taryfy "weekend"???????
    a skąd wiesz, że nie ma ....zadzwoń, może coś znajdą dla Ciebie....a może ukrywają, bo za dużo chętnych
    zapytaj u siebie....może jednak jest taka taryfa, tylko nie chcą się do tego przyznać
    pozdrawiam - ania
    .....bać się, czy nie bać....?? Aż strach się bać....
    gg: 5371163

  10. #10

    Domyślnie

    Zaglądałem na ich str. inter. i nie ma. Teraz mam taryfę G12. Chyba nie mogą ukrywać?
    Rejon Legionowo
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Peterek taryfa weekend jest tylko w niektórych ZE. A nasz jest wyjątkowo drogi i do tego żadnych taryf poza podstawowe.
    Dla zainteresowanych tutaj są ceny prądu w taryfach g11 i g12. Można sobie policzyć czy warto mieć g12.
    http://www.republika.pl/jezier/prad/prad-ceny.pdf

  12. #12

    Domyślnie

    Czy to jest sprawiedliwe, że nie mogę mieć "weekendu"? Nigdy nie zagłębiałem się w te sprawy.
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Peterek jak na razie jest takie prawo, które uzależnia cię od lokalnego dystrybutora. Za jakieś dwa lata zmieniają się przepisy i będziesz mógł dowolnie wybrać ZE od którego kupisz prąd. Inna sprawa, że zapewne nie będzie ci się opłacało bo taryfy ZE zmieniają się ostatnio na takie, w których usługi przesyłowe kosztują często więcej niż energia

  14. #14

    Domyślnie

    witam
    Taryfa weekendowa tylko na pierwszy rzut oka jest dla przeciętnego odbiorcy korzystna. Niestety wysoka opłata abonamentowa dyskredytuje ją dla przeciętnego odbiorcy. Opłacalna jest dla domów ogrzewanych elektrycznie i właśnie z myślą o takich powstała.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekj
    witam
    Taryfa weekendowa tylko na pierwszy rzut oka jest dla przeciętnego odbiorcy korzystna. Niestety wysoka opłata abonamentowa dyskredytuje ją dla przeciętnego odbiorcy. Opłacalna jest dla domów ogrzewanych elektrycznie i właśnie z myślą o takich powstała.
    Niekoniecznie, trzeba przeanalizować zużycie energii elektrycznej w domu. U mnie wystarczy mniej niż 50% zużycia w drugiej taryfie żeby się opłacało. Mam pralkę, bojler (który działa tylko latem na prąd), kosiarkę elektryczną (koszenie tylko latem raz na 1-2 tygodnie przez 3 godziny) i zmywarkę (od 2 miesięcy) - zużycie w drugiej taryfie 65 - 70 % ogólnego zużycia. Aha, zużycie roczne ok. 2400 kWh.

    Darek

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekj
    witam
    Taryfa weekendowa tylko na pierwszy rzut oka jest dla przeciętnego odbiorcy korzystna. Niestety wysoka opłata abonamentowa dyskredytuje ją dla przeciętnego odbiorcy. Opłacalna jest dla domów ogrzewanych elektrycznie i właśnie z myślą o takich powstała.
    nie zgadzam się z Tobą, wiele rodzin właśnie w soboty i niedziele nadrabia zaległości tygodnia choćby pranie, prasowanie, porządkowanie domu, zaprawy latem, gdzie zmywarka chodzi często, przynajmniej u mnie, do tego dołóż jeszcze kuchnię elektryczną, ewentualnie piekarnik, niektórzy mają rożna oddzielnie elektryczne.....każdy dom ma swoje warunki i sposób na życie, nie wszyscy wyjeżdżają na weekend
    ps....
    napisałeś dokładnie tak jak opowiadał mi facet w elektrowni
    z całą pewnością trzeba sobie wszystko skalkulować.
    pozdrawiam - ania
    .....bać się, czy nie bać....?? Aż strach się bać....
    gg: 5371163

  17. #17

    Domyślnie

    System 2 - taryfowy (dzień/noc) opłacalny będzie, w przypadku domku czy mieszkania, jeśli występuje grzanie elektryczne o znacznej mocy, które możemy w czasie przesunąć na noc.
    Większość zakładów energetycznych dodaje też 2 godziny w południe, w taryfie nocnej.
    W Anglii, gdzie ciepłą wode i ogrzewanie domu zwykle wytwarza się elektrycznie, domy zasilane są dwiema sieciami (są dwa liczniki) :
    - całodobowej (droga energia)
    - niepełnodobowej (tania energia)
    Ta niepełnodobowa czynna (włączona) jest zawsze w nocy i czasami w ciągu dnia, jeśli obciążenie elektrowni jest mniejsze.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony