dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie nowe podatki w 2009

    w 2008 roku kupiliśmy z żoną działkę budowlaną jeśli chcemy ją sprzedać musimy zapłacić 19% podatku.W myśl nowych przepisów o podatku dochodowym w 2009 jeżeli nabędę nieruchomość i ją sprzedam a następnie zainwestuję pieniądze w budowę domu to mam wtedy 0% podatku . działkę kupioną w 2008 roku podzieliliśmy i chcemy część sprzedać i tu są schody : moje rozumowanie żeby nie płacić podatku jest takie:1 robię darowiznę mojego udziału w działce żonie-oczywiście wszystko notarialnie(darowizny między najbliższą rodziną nie są opodatkowane)2.po załatwieniu wszystkich spraw typu wpisy w księdze wieczystej żona robi darowiznę dla mnie staję się wtedy właścicielem działki a nieruchomość nabywam w 2009 i tu jest pytanie czy moje rozumowanie jest prawidłowe wypowiadajcie się pomoc jest bardzo wskazana

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie Re: nowe podatki w 2009

    Cytat Napisał braszyns
    w 2008 roku kupiliśmy z żoną działkę budowlaną jeśli chcemy ją sprzedać musimy zapłacić 19% podatku.
    Powiedz nam w myśl, której ustawy masz te 19%, to będzie łatwiej wykombinować.

    Z tego co pamiętam to przy zakupie dużej działki, jej podziału i odsprzedaży mniejszych działek, US brał to za działalność gospodarczą.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie Re: nowe podatki w 2009

    Cytat Napisał braszyns
    W myśl nowych przepisów o podatku dochodowym w 2009 jeżeli nabędę nieruchomość i ją sprzedam a następnie zainwestuję pieniądze w budowę domu to mam wtedy 0% podatku .
    A tak nie było i wcześniej? Na pewno coś takiego było z mieszkaniami.

  4. #4

    Domyślnie

    niby tak, ale będzie się rzucało się w oczy, że to w celu obejścia prawa, co nie?
    a takie transakcje można zakwestionować i opodatkować normalnie. loteria moim zdaniem, ale nie wiem czy jest jakaś determinacja w US, żeby takie przypadki wyłapywać. czasem na pewno się zdarza, ale czy to systematyczne działania, czy raczej pechowy los - nie wiem.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał civic9
    niby tak, ale będzie się rzucało się w oczy, że to w celu obejścia prawa, co nie?
    a takie transakcje można zakwestionować i opodatkować normalnie. loteria moim zdaniem, ale nie wiem czy jest jakaś determinacja w US, żeby takie przypadki wyłapywać. czasem na pewno się zdarza, ale czy to systematyczne działania, czy raczej pechowy los - nie wiem.
    Piszesz to w kontekście propozycji braszyns'a?
    Jeżeli nawet US sam się nie zainteresuje, to pewnie znajdzie sie jakiś "uprzejmy"

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    Piszesz to w kontekście propozycji braszyns'a?
    Jeżeli nawet US sam się nie zainteresuje, to pewnie znajdzie sie jakiś "uprzejmy"
    tak, to do jego pomysłu.

    A co do Twoich pytań to te 19% w myśl ustawy o PIT obowiązującej w latach 2007-2008. Odliczenia na re-inwestycję budowlaną były wcześniej, do 31.12.2006. Od 01.01.2009 wracają. Ale w tym przypadku właściwe przepisy wybiera się na podstawie daty nabycia nieruchomości, więc zmiany są tylko dla "nowych". I stąd ten pomysł braszynsa.

    Kwestia uznania tego za działalność gospodarczą to inny, śliski temat, aczkolwiek ostatnio odbiło mi się więcej orzeczeń jakiś wyższych instancji, że to były nadinterpretacje ze strony US. Ale dokładnie nie pamiętam, nie śledzę. Proponuję poszukać o tym jakiegoś świeżego info.

  7. #7

    Domyślnie

    pomysł mój nie może być opodatkowany vatem ponieważ nie podlegają pod niego darowizny(idą one do majątku własnego)

  8. #8

    Domyślnie

    chodzi o sprzedaż dwóch działek (jeśli zamierzasz sprzedać więcej niż jeden kawałek).

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał civic9
    chodzi o sprzedaż dwóch działek (jeśli zamierzasz sprzedać więcej niż jeden kawałek).
    Dokładnie.
    US jak sprzedasz więcej niż jedną działkę może to potraktować jako działalność zarobkową i obłożyć przynajmniej VATem, niezależnie od tego skąd i od kiedy masz te działki.
    Pewnie jest kilka wyroków w tej sprawie, ale to by musiał braszyns sobie poczytać już

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony