dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Nomade
    Guest
    Nomade

    Domyślnie Optymalna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i GWC dla domu 220 m³

    Witam serdecznie.
    Na forum muratora jestem tzw. bociankiem, ale z 15-letnim doświadczeniem projektowym domów pasywnych i ponad 20-letnią praktykom budowlaną mogę się zaliczać do seniorów przed emeryturą.

    Dom (fundament punktowy, parterowy, lekki szkielet, dach nakrokwiowy, bezstolcowy, dwuspadowy z więźbą jętkową), do którego projektuję optymalną – wolałbym napisać doskonałą – wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i GWC.
    Przeczytanie niezliczonych wątków na forach oraz wypowiedzi doradców i sprzedawców pochłonęły mi więcej czasu, niż wszystkie inne poprzednie prace projektowe.
    Mam wrażenie, że Jan Brzechwa w wierszu ”Sowa” miał rację. ”Przeczytała ksiąg czterdzieści, Dowiedziała się z ich treści, …”

    Dla zobrazowania mojego projektu załączam szkice: rzut parteru i 2 przekroje poprzeczne.

    https://drive.google.com/file/d/1Qb_...ew?usp=sharing
    https://drive.google.com/file/d/1uqy...ew?usp=sharing
    https://drive.google.com/file/d/1Pld...ew?usp=sharing

    Oznaczenia:
    zielone => dopływ świeżego powietrza
    czerwone => wyrzut zużytego powietrza
    niebieskie => rekuperator
    GWC => gruntowy żwirowy wymiennik ciepła
    łaz. => łazienka
    syp. => sypialnia
    pok. dzi. => pokój dzienny
    pok. => pokój

    Moje założenia:
    - kubatura całkowita ok. 220 m³
    - temperatura zasysanego powietrza z GWC ok. +8 °C
    - krotność wymian powietrza dla poszczególnych pomieszczeń jest mi znana,
    - wszystkie kanały będą z powodu mniejszego oporu o przekroju promienistym,
    - ogrzewanie podłogowe,
    - panele fotowoltaiczne jako źródło zasilania i kolektory słoneczne jako źródło ciepła,
    - filtry (planuję filtry workowe i kieszeniowe od G4 do M6) będą zainstalowane tylko w czerpni
    GWC, czerpni na ścianie i przed rekuperatorem w kanale doprowadzającym powietrze

    Moje pytania bez odpowiedzi (lub jest ich zbyt dużo)

    1. Doświadczenia z rekuperatorem przeciwprądowym firmy Siwicki lub innymi porównywalnymi?
    2. Gdzie i jakie wentylatory umiejscowić ?
    3. Jaka centrala/ regulator sterujący (samoregulacja kilku stopniowa) najlepiej z zapisem danych?
    4. Gdzie umieścić czujniki temperatury dla prawidłowego sterowania samoregulacji i zapisu danych w celu ewentualnej optymalizacji?
    5. Czy i jeżeli tak, to gdzie umieścić czujniki ciśnienia/ prędkości przepływu powietrza?
    Zamaczam, że układ ma być możliwie prosty.

    Proszę o konstruktywne opinie mojego przedsięwzięcia, którego dalsze projektowanie, jego budowę i pozyskane doświadczenia będę tutaj publikował.
    Pozdrawiam.
    Dariusz
    Ostatnio edytowane przez Nomade ; 24-01-2022 o 19:29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony