dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie warunki odpisu VAT przy budowaniu części domu na firmę

    Razem z mężem prowadzimy firmę. Chcielibyśmy wybudować dom, którego część np całe poddasze użytkowe służyłoby potrzebom firmy - czyli jakiś pokój magazynowy np., pokój biurowy. Naprawdę byśmy w tym miejscu pracowali.
    Parter stanowiłby część mieszkalną.
    Oczywiście zależy nam na oszczędnościach przy budowie, czyli zwrocie VAT kosztów materiałów i usług oraz możliwości amortyzacji.

    Pytania mam następujące.
    1. Czy możemy w ten sposób wybudować dom - że część "jest budowana" jako inwestycja firmy a część jako dom mieszkalny?
    2. Jakie warunki musimy spełnić, by być w zgodzie z prawem i by móc odliczyć sobie VAT (słyszałam, że już w projekcie i kosztorysie musi być oznaczone przeznaczenie)
    3. W jakiej części ten VAT będzie mógł być odliczony w stosunku do całości kosztów budowy. Czy to będzie jakaś procentowa wielkość w zależności od m2 zajmowanej powierzchni na potrzeby firmy?
    4. Słyszałam o możliwości budowania całości domu na firmę - a później wydzielenia z niej części mieszkalnej - czy jest to realne i czy jest to korzystniejsze?
    5. Jak w praktyce będzie wyglądała sprawa formalna budowy? Czy wszystkie faktury mają być wystawiane na dane firmy? A co z kosztami wstępnymi? np pracy geodety, kosztami notarialnymi, koniecznymi opłatami w różnych urzędach - czy przy tych wszystkich kosztach mają być wystawiane faktury na firmę?
    6. Załatwiając różne formalności mam się posługiwać danymi firmy? Kto jest w tym przypadku inwestorem? Dla kogo mają być wystawiane "wypisy i wyrysy", "pozwolenie na budowę" itp - na firmę czy na mnie jako osobę prywatną?
    7. Czy ktoś może sprawdzić i jak to się odbywa, czy rzeczywiście w wyznaczonej części domu "toczy się życie firmowe" czy może stoi łóżeczko dziecka i komoda z zabawkami????

    Oj i jeszcze trochę pytań bym znalazła - ale na razie proszę o odzew chociaż na te pytania))))))
    Pozdrawiam Gosia

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Poznanianka

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    166
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    musisz zacząć od najprostszej rzeczy - sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego (masz już działkę??) i możliwość budowy tam budynku niemieszkalnego (jakim byłyby budynki biurowe np, później przekształcone częściowo na mieszkalne) lub mieszkalno-biurowego . Budowa inwestycji firmowej to coś zupełnie innego niż budynek mieszkalny - inne pozwolenia, kredyty, prawo itp... Moim zdaniem to trudniejsze dla inwestora.
    Możesz zdudować mieszkalny i potem przekształcić w mieszkalno-biurowy (patrz dyskusja na tym forum na ten temat) - ale wtedy nie odliczysz VAT. Ja na twoim miejscu zwróciłabym się z pytaniem do Izby Skarbowej w twoim miejscu zamieszkania...

  3. #3

    Domyślnie

    warunki zabudowy mówią o zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczalnymi usługami towarzyszącymi.

    Generalnie moim celem jest wybudować ten dom taniej. Jeśli załóżmy odzyskałabym VAT z połowy wartości całkowitych kosztów - a koszty całkowite opiewałyby na 400 000 to już warto się chyba pokusić.
    Tym bardziej, że nie biorę pod uwagę takich niedogodności jak to, że będzie to majątek firmy - w części - bo i tak mam spółkę cywilną z mężem i wg prawa np wierzycieli mój majątek osobisty=majątkowi firmowemu i na odwrót. Nie zamierzam sprzedawać tego domu.
    W domu byłaby prowadzona działalność naszej firmy w zakresie finansowo-księgowym ewentualnie magazynowym - nic uciążliwego dla środowiska.
    Czytałam już gdzieś, że podatek od nieruchomości wcale nie musi być wyższy.

  4. #4

    Domyślnie

    aaa i jeszcze jedno: dom zamierzamy budować za gotówkę
    i w tym domu pracowalibyśmy tylko my jako właściciele firmy - żadnych pracowników

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Poznanianka

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    166
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał lgosia1
    Czytałam już gdzieś, że podatek od nieruchomości wcale nie musi być wyższy.
    Tak, nie musi być wyższy, jeśli prowadzisz firmę w domu, który jest jednocześnie wykorzystywany do warunków "bytowych" - czyli jeśli np masz biurko firmy w jadalni... Ale ty przecież chcesz budować dom jako iwestycję firmy, odliczać VAT itd - w tym wypadku oczywiste jest, ze będziesz od tej części domu, którą przeznaczyłaś procentowo na firmę płacić wyższy podatek od nieruchomości (maksymalnie, zgodnie z ustawą trochę ponad 17 zł za metr)


    Musisz sobie też odpowiedzieć na jeszcze parę pytań:
    - czy będziesz miała od czego odliczać ten VAT ? Tzn czy dodchody waszej firmy będą na tyle duże, żeby podatek naliczony i należny się jakoś pokrywały ?
    - budynek będzie w tym przypadku środkiem trwałym - w razie likwidacji działalności w ciągu jakiegoś najbliższego okresu (czego ci nie życzę) chyba bedziesz musiała zwracać odliczony VAT...
    - w jaki sposób będziesz udowadniać urzędowi skarbowemu ilość tynku zafakturowanego akurat na firmę a nie na część domową ? Ilość cegieł ? Farby ???

    Jesteś z branży ksiegowo - finansowej jak napisałaś, więc chyba to my tobie powinniśmy zadawać pytania

    -

  6. #6

    Domyślnie

    gdybym nie miała z czego odliczyć tego VAT to nie zadawałabym tego pytania))))) Oczywiście, że mam od czego odliczyć.
    To, że wiem jak sobie poradzić ze sprawami finansowo-księgowymi mojej firmy nie znaczy, że wiem jak wybudować dom częściowo na firmę, częściowo na potrzeby mieszkalne - nigdy tego nie robiłam i nie znalazłam na razie takiego konkretnego przypadku w prasie - ale na pewno są - stąd moje pytanie.
    Z tego co wiem, nie można prowadzić działalności gospodarczej w jadalni tylko trzeba mieć do tego wydzielone miejsce - np osobny pokój. Więc te niższe podatki raczej nie są pobierane w przypadku prowadzenia działalności w jadalni tylko raczej w tym wydzielonym miejscu w mieszkaniu czy w domu - ale tu pewności nie mam. Pewność mam, że ta jadalnia odpada.

  7. #7

    Domyślnie

    "- budynek będzie w tym przypadku środkiem trwałym - w razie likwidacji działalności w ciągu jakiegoś najbliższego okresu (czego ci nie życzę) chyba bedziesz musiała zwracać odliczony VAT... "

    - o tym wiem i z tym się liczę... gdyby co oczywiście zwrócę ten VAT- ale generalnie nie przewiduję takiej ewentualności

    "- w jaki sposób będziesz udowadniać urzędowi skarbowemu ilość tynku zafakturowanego akurat na firmę a nie na część domową ? Ilość cegieł ? Farby ??? "
    - o to właśnie się przecież pytam w tym wątku.... jak to zrobić nie mam pojęcia. Może robi się to proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni przez firmę. Jeśli firma zajmie w 50% powierzchnię użytkową domu to może jest tak, że 50% wartości każdej faktury jest zaliczana na poczet inwestycji firmy?

    "Jesteś z branży ksiegowo - finansowej jak napisałaś, więc chyba to my tobie powinniśmy zadawać pytania "

    - nie jestem z branży księgowo-finansowej.... prowadzę z mężem firmę informatyczną i realizuję wszelkie czynności związane z prowadzeniem firmy - w tym dużą część spraw finansowo- księgowych.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Poznanianka

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    166
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał lgosia1
    Z tego co wiem, nie można prowadzić działalności gospodarczej w jadalni tylko trzeba mieć do tego wydzielone miejsce - np osobny pokój. Więc te niższe podatki raczej nie są pobierane w przypadku prowadzenia działalności w jadalni tylko raczej w tym wydzielonym miejscu w mieszkaniu czy w domu - ale tu pewności nie mam. Pewność mam, że ta jadalnia odpada.
    a ja mam pewność, że jadalnia nie odpada Przerabiałam to już z kilkoma naszymi klientami (pracuję w dużej firmie konsultingowej). Jeżeli rejestrują siedzibę firmy w mieszkaniu, domu, deklarując, że miejsce prowadzenia działalności będzie służyło jednocześnie do celów bytowych (np. biurko w jadalni, maszyna do szycia w sypialni...) - wtedy płacą mniejszy podatek od nieruchomości. Jeśli jest to wyłącznie pokój do działalności gospodarczej - wtedy ten większy (w Poznaniu prawie maksymalny).
    Moim zdaniem dużo łatwiej będzie ci zbudować nie dom, tylko siedzibę firmy w której masz przecież prawo zamieszkać. Odliczasz wtedy VAT w całości, całość Wiąże się z to z takimi minusami, że musisz mieć plan zagospodarowania na inwestycje biurowe, czy też magazynowe (bo o tym też wspominałaś) spełnić normy dla tego typu budynków, liczyć się z kontrolami WIOŚiów, PIPów, Straży i innych takich i koniecznością uzyskiwania większej ilości pozwoleń. No i uzyskać pozwolenie na użytkowanie obiektu...Cięższa praca, ale chyba bardziej opłacalna...

  9. #9

    Domyślnie

    wielkie dzięki za rady - a może wskazałabyś firmę - tak ogólnie - która mogłaby mi pomóc w rozwiązaniu tego typu problemu? Mam się pytać bardziej prawników czy księgowych? czy może właśnie zlecić rozpoznanie problemu jakiejś firmie konsultingowej? Chciałabym znać wszystkie wady i zalety - szanse i zagrożenia takich rozwiązań jakie planuję i jestem w stanie za taką poradę zapłacić.

    Tej jadalni się czepiałam tylko w kontekście zaliczania kosztów mieszkaniowych typu ogrzewanie woda do kosztów firmy. I w przypadku gdy nie ma wydzielonego pomieszczenia - to tych kosztów w żaden sposób na firmę nie można zaliczyć - jak jest z podatkiem od nieruchomości to już się nie orientuję. Wierzę na słowo, ale skoro jest jak mówisz to mamy pewną niekonsekwencję w prawie. Nie pierwszą i nie ostatnią zresztą.

    Choroba.... czy nikt nie budował domu na firmę?????
    Budowa biura i później wydzielenia mieszkania jest dla mnie podejrzanie zbyt korzystna i wątpię, by us nie doczepił się tego, że odliczyłam sobie cały VAT od całości budowy a później na potrzeby firmy użytkuję tylko połowę domu. A w rzeczywistości właśnie tak by to u nas wyglądało

  10. #10

    Domyślnie

    a co do różnych kontroli w przypadku budowania biura - to mam wątpliwości. Wiem, że kontrole są potrzebne gdy się zatrudnia pracowników, a w przypadku, gdy tych pracowników nie ma?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Poznanianka

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    166
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał lgosia1
    Budowa biura i później wydzielenia mieszkania jest dla mnie podejrzanie zbyt korzystna i wątpię, by us nie doczepił się tego, że odliczyłam sobie cały VAT od całości budowy a później na potrzeby firmy użytkuję tylko połowę domu. A w rzeczywistości właśnie tak by to u nas wyglądało
    wcale nie musisz oddzielać mieszkania, mieszkaj w fimie...Nie będziesz wtedy mogła wprawdzie wrzucać w koszty utrzymania nieruchomności...
    "Jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, ale wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów".z tekstu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych


    firmy konsultigowej nie polecam w tym wypadku (chyba za drogo) ale zajrzyj na www.vat.pl, możesz skorzystać z serwisu on line, z tego co pamiętam usługa - odpowiedź na twój problem, kosztuje ok. 80 zł

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Poznanianka

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    166
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał lgosia1
    a co do różnych kontroli w przypadku budowania biura - to mam wątpliwości. Wiem, że kontrole są potrzebne gdy się zatrudnia pracowników, a w przypadku, gdy tych pracowników nie ma?
    ja mówię o kontrolach związanych z odbiorem budynku. Budynek mieszkalny- zgłaszasz zakończenie budowy i raczej nikt z PINB nie przyjdzie na kontrolę (chociaż może), budynek biurowy - musisz dostać zgodę na użytkowanie i na pewno ktoś z PINB przyjdzie na kontrolę. A wcześniej musisz uzyskać więcej zgód (Straż, WIOS, PIP) niż w przypadku budynku mieszkalnego... Nie ma to zadnego związku z pracownikami...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony