dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    RICHI

    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    8

    Domyślnie plyty gipsowe?

    jaki jest najlepszy sposob zamocowania tych plyt do sciany?klejenie czy przykrecanie?czy mozna je mocowac bezposrednio do sciany?czy plyty przykrecane nalezy przykrecac do uprzednio zrobionego stelarzu?czy przy laczeniu tych plyt nalezy je naciac w celu osiagniecia lepszej spoiny pomiedzy nimi?czy nalezy na nie nalozyc jeszcze cienka warstwe gladzi wyrownawczej lub mazna je pomalowac bezposrednio po uprzednim zagruntowaniu?interesuje mnie jeszcze sposob polaczenia pomiedzy sufitem a plytami tak zeby nie powstaly tam jakies szczeliny lub pekniecia?serdecznie dziekuje za informacje pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    Plyty GK jak napisales mozna montowac zarowno na klej jak i na stelaz. Sa dwa rodzaju stelazu:
    -drewniany: bardziej pracochlonny przy wykonaniu, lepiej izoluja akustycznie, jednak potrzeba na niego drewna wysokiej jakosci, komorowo szuszonego, gdyz inne moze sie paczyc, i polaczenia moga plyt pekac.
    -metalowy: stalowy, z profili zimnogietych, ocynkowanych. charakteryzuje sie prostota i szybkoscia wykonania, najczesciej sie wlasnie takie stosuje

    hmm jakie sa zalety stelazu i kleju ??: Plyty na stelazach, latwiej i dokladniej sie mocuje, mozna nawet pol dnia spedzic na poziomowaniem rusztu, podczas gdy przy pracy z klejem na ustawienie plyty mamy 30min Stosujac stelaz nie ogranicza naz krzywosc sciany, mzoemy wrecz w pomieszczeniu zrobic ladne 90 stopniowe katy , nie ogranicza nas nosnosc podloza. Jesli nigdy wczesniej nie kleiles plyt to polecam robic na stelazu.

    Do podlogi i sufitu przykrecasz profile U, podkladajac pod nie pasek z filcu, czy twardej pianki, aby wygluszyc stelaz, i umozliwic jego calo plaszczyznowe przyleganie do powierzhcni. Pionowo docinasz na wysokosc pomieszczenia -1cm(aby mogly swobodnie pracowac) profile C, wkladasz je pionowo pomiedzy U, przykladasz plyty, i przykrecasz, Profile C powinny byc rozstawione co 60cm. (plyta standardowa ma 120 wiec wszystko ladnie sie zamknie) Profile tnij nozycami, NIGDY szlifierka kontowa ktora powoduje przegrzania sie profilu, i jege korozje, oraz oslabienie.

    Jesli bys sie zdecydowal na klejenie to klej plyty obwiedniowo-plackowo, obwiednia wokolo plyty, i punktowo placki co ok 30-40 cm, placki powinny miec srednice ok 10cm. Jesli sciana jest jakas wyjatkowo nierowna, to mozna wstepnie ja wyrownac naklejajac na sciane kawalki plyt, i dopiero na nie zewnetrzna plyte.

    mamy standardowo dwa typy wykonywania takich polaczen:
    - z uzyciem tasmy (tutaj mamy do wybory siatke z wl. szklanego, flizeline, papierowa)
    - bez uzycia tasmy

    i Jesli plyty nie maja fazowanych krawedzi, to laczy sie je sposobem drugim, czyli beztasmowo. Plyte sie fazuje (lekko katn scina ostrym (bo inaczej sie karton bedzie strzepic) nozem) i po odpyleniu wypelnia ta szczeline specjalna masa do spoinowania bestasmowego (bodajze CEKOL C45) sciaga sie szpachla, wyrownujac na minus (bo to sie cholernie cieko szlifuje potem) i gdy wyschnie naklada warstwe gladzi, ktora po wyschnieciu szlifujesz Proste, skuteczne, i niewidoczne
    plyty przykreca sie do profili dluzszym bokiem tym zfazowanym fabrycznie, gdzy to polaczenie jest dluzsze, ponadto faza umozliwia zaszpachlowanie lebkow wkretow. Plyty maja szer. 120, tak ze profile daje sie co 60, i wszytsko ladnie wychodzi. Natomiast krotsze boki tak jaki pisalem wyzej sie szpachluje zarowno na sufotach jak i scianach. I nalezy pamietac, ze laczenie krotszego boko powinny byc przesuniete wzgledem siebie. Zeby zobrazowac: mamy tak wysokie pomieszczenie ze jedna plyta jest za krotka i potrzeba jeszce kawale, To raz dajemy ten kawalek na gorze, a w rzedzie obok dajemy go na dole.

    na laczeniach plyt z sufitem sie nie nie daje, tzn. nie daje sie nic co by o laczenia jakos, wmacnialo konstrukcyjnie, plyty mcyje sie d profili tak zeby pomiedzy plyta a scianami zostala przerwa ok 0.5 cm, i ta szczeline wypelnia sie masa nie twardniejaca. Ze wzgledu na estetyke, robi sie to ronego rodzaju "silikonami i silikonopodobnymi" one, nie wymagaja malowania i dlatego naczesciej robie sie to juz po malowaniu. Choc sa szpachlowki, ktore sie maluje. Tak czy inaczej nie wolno tego laczyc zadnymi tasmami czy flizowkami, bo popeka.

    Jak cos pominolem, lub masz jakies watpliwosci pisz

  3. #3

    Domyślnie

    zewnętrzne ściany zrobiłbym raczej na stelarzu tak aby zapewnić obieg powietrza, a co do ścian wewnętrznych to można na klej. Czy jest to domek czy blok, ocieplony z zewnątrz czy nie????????

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał małyarek
    zewnętrzne ściany zrobiłbym raczej na stelarzu tak aby zapewnić obieg powietrza, a co do ścian wewnętrznych to można na klej. Czy jest to domek czy blok, ocieplony z zewnątrz czy nie????????
    Czy napewno dałbyś płyty gipsowe na zewnątrz?

  5. #5

    Domyślnie

    Oczywiście,że nie!! nie napisałem tak! Od wewnątrz ale zewnętrzne ściany!!!

  6. #6

    Domyślnie

    A ja nie doczytałem i teraz śię wstydzę

  7. #7

    Domyślnie

    Najlepiej płytę gipsową przykręcić do uprzednio zamocowanego stelażu. Najlepiej przykręca sie je krótkimi wkrętami samonawiercającymi. Jeśli chodzi o nacinanie płyt to wydaje mi sie że nie jest to konieczne, podobnie zbedna jest gładź wyrównująca. Oczywiście dziury z wkrętami trzeba zalepić gipsem ale wystarczy zagruntować i można malować Pomiędzy płytami a sufitem nakleja sie specjalną taśmę którą można kupić w sklepach budowlanych, nakłąda sie na nią cieńką wartstwe gipsu i gotowe

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    Pomiędzy płytami a sufitem nakleja sie specjalną taśmę którą można kupić w sklepach budowlanych, nakłąda sie na nią cieńką wartstwe gipsu i gotowe
    a cuz to za cudowne tasmy na ktore sue gips naklada do polaczenia plyt z sufitem
    Takie polaczenie nie moze byc wykonane na sztywno-bedzie pekac. Chyba ze plyty mamy na klej.

  9. #9

    Domyślnie

    Łączenie sufitu ze ścianą = Akryl

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał invx
    Pomiędzy płytami a sufitem nakleja sie specjalną taśmę którą można kupić w sklepach budowlanych, nakłąda sie na nią cieńką wartstwe gipsu i gotowe
    a cuz to za cudowne tasmy na ktore sue gips naklada do polaczenia plyt z sufitem
    Takie polaczenie nie moze byc wykonane na sztywno-bedzie pekac. Chyba ze plyty mamy na klej.

    Wiatam
    A ja mam pytanie??
    Moze orientujesz się jaka jest cena m2 wykonania ścian z płyty kart-gips. na stelażu ,szpachlowanie połączeń i malowanie ??
    Proszę o odpowiedż
    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    A ja mam jeszcze jedno pytanie - jak zrobić regips wygięty w łuk - nacinać regipsy czy lepiej je moczyć to samo pytanie do stelażu jak to zrobić w fachowy sposób. Muszę zrobić cos takiego samemu bo do zabudowy mam ok 2m2 i w sezonie budowlanym nikt nie chce mi tego zrobić.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARKOG
    A ja mam jeszcze jedno pytanie - jak zrobić regips wygięty w łuk - nacinać regipsy czy lepiej je moczyć to samo pytanie do stelażu jak to zrobić w fachowy sposób. Muszę zrobić cos takiego samemu bo do zabudowy mam ok 2m2 i w sezonie budowlanym nikt nie chce mi tego zrobić.
    Witaj
    Do wyginania są specjalne płyty o grubości 6 mm. Namoczyć i giąć.
    Jeśli chodzi o profile, to też można kupić specjalne do ścian krzywoliniowych.
    Popatrz na http://www.rigips.pl/strony/bibliote...owe/index.html

    Pozwodzenia
    Carl
    D12a... wybudowałem jest super, jest super więc po co inny

  13. #13

    Domyślnie

    Zastanawiam sie dlaczego nikt nie pisze o tapetach szklanych uwazam ze to niemal podstawowa sprawa na tynki z plyt gipsowych.
    Problemy z pekaniem mamy wtedy z glowy

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał dandomec
    Zastanawiam sie dlaczego nikt nie pisze o tapetach szklanych uwazam ze to niemal podstawowa sprawa na tynki z plyt gipsowych.
    Problemy z pekaniem mamy wtedy z glowy
    A skąd to się bierze - daj jakiegos linka do poczytania

  15. #15

    Domyślnie

    z moich doswiadczen to w Polsce jest to jeszcze zadkosc gdyz dosc drogie i ciezko kupic ,ale np w Danii jest to rzecz normalna od wielu lat i bardzo korzystna cenowo za rolke 50 m˛ 50x 1 placilem 200 koron dunskich (100zl) u nas to na allegro 349 zl za rolke .

    Kupuje to nadal w Danii z tym , ze przysyla mi wujek .

    Przerozne wzory od choinek po worek po ziemniakach lub tez calkowicie gladkie i dziecinnie proste w tapetowaniu (nieporownywalnie prosciej niz np. zwykla papierowa tapeta)

    http://allegro.pl/item131313117_tape...alergikow.html


    poszukaj w google jest duzo na ten temat lub w ebay.de jako glasgewebe


    pozdrawiam daniel

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał dandomec
    Zastanawiam sie dlaczego nikt nie pisze o tapetach szklanych uwazam ze to niemal podstawowa sprawa na tynki z plyt gipsowych.
    Problemy z pekaniem mamy wtedy z glowy
    pisze pisze ... nawet stosuje
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    saliaan

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam!
    Ja mam problem z innej beczki, lecz postanowiłem się podpiąć pod ten temat, gdyż dotyczy on również płyt gipsowych...
    Mianowicie:
    Czy ma ktoś z was może projekt użądzenia do podnoszenia płyt gipsowych tak, by można je było zamocować na suficie (taki niby pantograf)?
    Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie u

    Jest to bardzo proste podparcie płyt robisz literę t z łaty lub inej deski a potem żeby się nie złożyła ci ta litera t dajesz ukośnie podpory, ewętualnie możesz poszukac W SKLEPACH BUDOWLANYCH ORGINALNYCH PODPÓR DZIAŁAJĄCYCH NA PODOBNEJ ZASADZIE JAK PISTOLETY DO SILIKONU, tyle że zamiast wyciskania tubki wysówają pręt. Pozdrawiam Zdzisiek[/code]

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    saliaan

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki bardzo za podpowiedź...
    Ja właśnie nie chcę kupować gotowych, tylko samemu coś takiego zmajstrować...
    Dlatego chodziło mi o jakiś projekcik, coś co może mi dopomóc...
    Potrzebuję by mi się to podnosiło jak wajchę poruszę.
    Zdzisiek, masz może taki schemacik?
    Z góry dzięki.
    Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    dołączam się do prośby o schemacik/zdjęcie konstrukcji ułatwiające podwieszanie płyt g-k, osobiście na małych powierzchniach i wysokości (łazienka i przedpokój w bloku) wystarczyło 2 ludzi i cztery ręce. Obecnie wszystko wskazuje na to, że będą większe powierzchnie, większe wysokości i tylko moje ręce...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony