dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Brak folii na chudziaku

    Cześć,

    Od razu zaznaczam, że jestem laikiem jeśli chodzi o budownictwo, natomiast chciałem zapytać o opinie, bo zestresowało mnie ostatnio pewne znalezisko.

    Mieszkamy w niepodpiwniczonym domu kupionym od dewelopera 3 lata temu. Przy ostatnich pracach na parterze miejscowo była skuwana wylewka, żeby dostać się do instalacji wod-kan i zauważyłem, że posadzka jest u nas zrealizowana w następujący sposób idąc od dołu: jest chudziak, na chudziaku bezpośrednio styropian, w najniższej warstwie styropianu korytarze w których biegną rurki instalacji w otulinach na chudziaku, w tych korytarzach wokół otulin wsypany jest też piasek. Na styropianie jest położona czarna folia i na niej już wylewka. Wszędzie gdzie tylko czytam, ludzie pod styropian (na chudziak) też kładą folię. U nas jak wspomniałem tej folii nie ma, styropian leży bezpośrednio na chudziaku. Oprócz tego pamiętam z budowy, że pod wszystkimi ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi jest papa.

    Dzwoniłem w tej sprawie do dewelopera i dostałem odpowiedź, że oni folię kładli pod chudziak. Z tego co czytałem to chyba się tak nie robi? Jakie mogą być konsekwencje braku tej folii pod styropianem? Chodzi o oszczędność na ogrzewaniu, czy może się to wiązać z zalaniem parteru, zawilgoceniem ścian? Jak to wygląda w zimie, gdy w domu grzejemy, a na zewnątrz są mrozy - czy na tym chudziaku pod styropianem nie będzie się skraplać dużo wody przez różnicę temperatur między wnętrzem domu a zimnym gruntem?

    Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam!

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.402

    Domyślnie

    Cytat Napisał stefan00 Zobacz post
    Cześć,

    Od razu zaznaczam, że jestem laikiem jeśli chodzi o budownictwo, natomiast chciałem zapytać o opinie, bo zestresowało mnie ostatnio pewne znalezisko.
    Przede wszystkim folia to nie hydroizolacja. Chyba, że to specjalistyczna folia, choć nie sądzę, żeby deweloper się na taką wykosztował.
    Hydroizolacja powinna być na betonie podkładowym (tzw. chudziaku). Ale skoro jej nie ma to w tej chwili już nic nie zrobisz. Jeśli jest grunt przepuszczalny, wody gruntowe głęboko i do tej pory nie pojawiły się ślady zalania, to ja bym to tak zostawił, trudno.
    Dobrze, że chociaż rurki są w jakiś otulinach oddzielające je od betonu.
    Folia pod "chudziakiem" jest stosowana jak najbardziej prawidłowo, choć pytanie o cele jej stosowania. Może mieć kilka funkcji, ale zwykła budowlana po kilku latach pod wpływem bakterii gruntowych i tak będzie w strzępach.
    Zasypanie piachem przestrzeni między rurami a styropianem dopuszczalne, choć świadczy o kompletnym pójściu na łatwiznę przez budowlańców.
    Woda nie będzie się skraplać, bo parę wodną wytwarzasz w pomieszczeniu (czyli powyżej "chudziaka" i styropian). Ciepłe powietrze zawierające parę wodną unosi się do góry, więc tym bardziej nie zajdzie migracja do gruntu. Oczywiście może zajść inne zjawisko - podciąganie kapilarne wilgoci z gruntu, ale to nie jest związane z różnicą temperatur i kondensacją.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony