dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 91

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kalina_xx

    Zarejestrowany
    Jun 2022
    Skąd
    Gózd
    Kod pocztowy
    26-634
    Posty
    27

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Nikt nie wykorzystuje.
    Zdjęcie pokaże CZEMU.
    Budowane są podobne do RECHAU.
    Więcej, mniejsze i płytsze = taniej a równie dobre.
    https://instsani.pl/technik-urzadzen...ntowe-koszowe/

    Adam M.
    O to mi chodzi. Czy taki system nie jest lepszy niż poziom? Dlaczego tak rzadko spotykane? Na pewno jest tańszy niż odwierty. Każdy instalator PC powinien współpracować z firma, która daje możliwość wyboru tych trzech rozwiązań, a nie od razu wciskać odwierty.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeszcze na forum jest temat "O koszy zaplataniu" - to chyba to samo o czym piszecie w obecnym temacie.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...szy+zaplataniu
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @Kalina_xx
    Moim zdaniem powinnaś sprawdzić na jakim poziomie są u Ciebie na działce umiejscowione wody gruntowe. To głównie od wilgoci w gruncie zależy konieczna wielkość DZ niezależnie od jego kształtu.
    Ostatnio edytowane przez cezary.pl ; 14-06-2022 o 13:05
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    No i Kalina_xx została "naciągaczką"...

    Do tego - w firmie padajacej na pysk...


    Ale... Kalina nie przejmuj sie, bo nie Ty pierwsza i nie jedyna.
    On tak ma, ze widzi tu samych naciągaczy.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.813

    Domyślnie

    Powinien być wymóg aby każda gmina ciągała rury powiedzmy fi 300 pod ziemią tak jak woda i kto chce się podłączy gruntówką i tyle a nie każdy sam sobie rzepkę skrobie , taka centralna rura w której woda sobie płynie pod całą gminą czy miastem dała by sporo pociechy .

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To by nie zadziałało - jak coś jest wszystkich to jest niczyje. Wyciek u jednej osoby spowodowałby awarię u wszystkich. A co z utrzymaniem czystości? Nie widzę tego.

    Co do gruntówek. Mój dom nie potrzebuje jakoś dużo ciepła. ale potrzebuje sporo chłodu. Przy odpowiedniej adaptacji można z takiej instalacji wycisnąć o wiele więcej. Dodatkowo ceny pomp PW teraz, to jakieś chore nieporozumienie. Jest popyt, a podaż taka sobie.
    Swoją gruntówkę zrobiłem w cenie, w której teraz miałbym PW o podobnej mocy. A do tego jeszcze miałem 30% dopłaty.

    Nawet gdybym nie planował chłodzenia, to budując nowy dom, zaplanowałbym od razu DZ poziome, ogarnął temat przy innych pracach ziemnych i wstawił prostą pompę ciepła. Przy cenach PW myślę, że nie wyszłoby nawet drożej, jeśli nie taniej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kalina_xx Zobacz post
    Dzień dobry.

    Czytając posty zauważyłam brak konstruktywnej rozmowy na temat tej firmy. Jeśli wśród was są osoby, które zdecydowały się na tą firmę napisały jak sprawa wygląda od strony praktycznej. Na pewno wiele osób zastanawia się czy warto tej firmie zaufać. Ja osobiście decydując się na gruntową pompę ciepła( powietrze-woda odpada) z góry odrzuciłam odwierty ze względu na cenę. Biorę pod uwagę źródło poziome jednak źródło Heliko też kusi.
    Posiadam cały zestaw wyzej wymienionej firmy. Jestem po pierwszym sezonie grzewczym .Wszystko działa bez zarzutu ,temp dz przez całą zimę utrzymywała się na poziomie około 3-4 stc na wejściu pc po godzinie pracy sprężarki. Z tego co zauważyłem to ich dz ma tendencję do szybkiej regeneracji ,szczególnie po opadach .Dom mam 160 m2 ,dobrze docieplony ,temp w srodku 22 stc ,pc 12kw i 7 sond heliko .Pc współpracuje z buforem 1000l z wężownicą miedzianą ,praca tylko w taniej taryfie .Konsumpcja w duże mrozy wynosi około 18 kwh na dobę .Sezon grzewczy wraz z cwu wyniósł około 1300zł.
    Mój brat widząc korzyści również zdecydował się na ich pc .Generalnie polecam
    No i podkreślam ze nie jestem związany z firmą i jej nie reklamuje,bo takie zarzuty również w stosunku do mnie wysuwano.
    Swoją drogą jak można porównywać powietrzną do gruntowej ,tym bardziej że ceny pcpw to jakieś nieporozumienie ,w tej kwocie spokojnie można sklecić sobie gruntową .
    Popatrzcie sobie jakie problemy z powietrznymi opisują uzytkownicy na forach fb.
    Włos się na głowie jeży jak dom w nowym standardzie a pc żre 100kwh na dobę .
    Ostatnio edytowane przez LukaszP66 ; 15-06-2022 o 10:54
    Dom 160m2 ,parter+poddasze ,podłoga 15cm keramzyt +20 grafit ,ściany 20cm grafit ,skosy 30 cm pur .
    Podłogówka po całości ,bufor 1000l z wężownicą cwu .Pc gruntowa Konceptus 12 kw ,dz 7x100mb spiralne .
    4 szt Fancoil RHOSS .W Planach reku z odzyskiem wilgoci.Średnio dobowe zużycie pc przy -2stc /23 w środku 10-12 kw.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    To w sumie pytanko do zestawu? Po co ten bufor i 11kW na dobrze ocieplony dom 160m2?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To w sumie pytanko do zestawu? Po co ten bufor i 11kW na dobrze ocieplony dom 160m2?
    Pc 12 kw ,już poprawiłem .Bufor był wcześniej miał współpracować z kotłem stałopalnym .
    Dom 160m2 ,parter+poddasze ,podłoga 15cm keramzyt +20 grafit ,ściany 20cm grafit ,skosy 30 cm pur .
    Podłogówka po całości ,bufor 1000l z wężownicą cwu .Pc gruntowa Konceptus 12 kw ,dz 7x100mb spiralne .
    4 szt Fancoil RHOSS .W Planach reku z odzyskiem wilgoci.Średnio dobowe zużycie pc przy -2stc /23 w środku 10-12 kw.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    To w sumie pytanko do zestawu? Po co ten bufor i 11kW na dobrze ocieplony dom 160m2?
    Ty KOMPLETNIE nie rozumiesz jak pracuje system grzewczy z buforem i gruntową pompą ciepła!
    Poczytałbyś co o buforach...
    Pompa 12 kW startuje i pracując jaką godzinkę "ładuje" do bufora to, co dom "zabrał" deponując w nim 12kWh energii.
    Pompa staje po osiągnieciu W BUFORZE zadanych temperatur.
    Dobrze ocieplony dom przy zaokiennym "około zera" pobiera 3-5kW MOCY grzewczej.
    Z BUFORA !!!
    A pompka stoi, dolne źródło się regeneruje, czas płynie...
    Pobierając około 2,2kW przez godzinę "zeżarła" jakieś 2,2kWh
    Te zdeponowane 12kWh z mocą grzewczą (powiedzmy 3kW, bo dom dobrze ocieplony) rozładowujemy jakieś 4 godziny po czym cykl się powtarza.
    Tak jest przez większość czasu zimy (ostatnio nie są bardzo mroźne).
    Oczywiście, zakładam tu podłogówkę jako system dystrybucji ciepła.
    STĄD bierze się te 1200zł za sezon grzewczy.

    Powietrzne PC bez bufora pracują zupełnie inaczej, a do nich się odnosisz.
    Powinny wystartować jesienią a zatrzymać się późną wiosną MODULUJĄC MOC od około 1kW do 9kW - w ramach potrzeb racujac NON-STOP.
    Tyle, że mało kto tak ma bo powszechnie powietrzne "taktują".

    Dolne źrodło gruntówki dobiera się tak, aby w sezonie grzewczym zapewniło dostarczenie równowartości energetycznej poprzednio spalanego paliwa
    (Np. X ton węgla, Y kubików drewna czy Z m3 gazia)

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    "Włos się na głowie jeży jak dom w nowym standardzie a pc żre 100kwh na dobę . "

    Tyle dom potrzebuje w mrozy a wtedy PC-PW grzały załącza...
    Tak od 3 do 9kW (jak się chwalą...)

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ty KOMPLETNIE nie rozumiesz jak pracuje system grzewczy z buforem i gruntową pompą ciepła!
    Poczytałbyś co o buforach...
    Pompa 12 kW startuje i pracując jaką godzinkę "ładuje" do bufora to, co dom "zabrał" deponując w nim 12kWh energii.
    Pompa staje po osiągnieciu W BUFORZE zadanych temperatur.
    Dobrze ocieplony dom przy zaokiennym "około zera" pobiera 3-5kW MOCY grzewczej.
    Z BUFORA !!!
    A pompka stoi, dolne źródło się regeneruje, czas płynie...
    Pobierając około 2,2kW przez godzinę "zeżarła" jakieś 2,2kWh
    Te zdeponowane 12kWh z mocą grzewczą (powiedzmy 3kW, bo dom dobrze ocieplony) rozładowujemy jakieś 4 godziny po czym cykl się powtarza.
    Tak jest przez większość czasu zimy (ostatnio nie są bardzo mroźne).
    Oczywiście, zakładam tu podłogówkę jako system dystrybucji ciepła.
    STĄD bierze się te 1200zł za sezon grzewczy.

    Powietrzne PC bez bufora pracują zupełnie inaczej, a do nich się odnosisz.
    Powinny wystartować jesienią a zatrzymać się późną wiosną MODULUJĄC MOC od około 1kW do 9kW - w ramach potrzeb racujac NON-STOP.
    Tyle, że mało kto tak ma bo powszechnie powietrzne "taktują".

    Dolne źrodło gruntówki dobiera się tak, aby w sezonie grzewczym zapewniło dostarczenie równowartości energetycznej poprzednio spalanego paliwa
    (Np. X ton węgla, Y kubików drewna czy Z m3 gazia)

    Adam M.
    Mam wrażenie, że pozjadales wszystkie rozumy, a odkąd pracujesz w branży stałeś wręcz niemiły dla innych użytkowników forum.

    Dobrze wiem co to bufor i jak działa, a także uważam że dawanie go w domu z podłogowa to po prostu totalny bezsens, bo pojemność cieplna posadzki jest wystarczająco duża żeby wyeliminować ryzyko taktowania. Ale jak się ładuje do do dobrze ocieplonego domu 160m2 pompę 12kW to trzeba się jakoś ratować.

    Wyobraź sobie że mam pompę gruntową, co prawda inwerter ale pracuje na pełnej mocy - bo tak ja wymuszam. 85% w 2 taryfie bez bufora, który obniża COP. W dodatku bez taktowania. Da się? No da się. I nie jestem jedyny. Daleko nie szukać ProStas ma podobnie. O ile zamysł współpracy z kotłem stalopalnym tłumaczy bufor, o tyle porzucenie pomysłu kotła powoduje, że ten bufor traci już sens.

    Ile ciepła możesz zgromadzić w buforze a ile w posadzce? Kiedy ładujesz ciepło bezpośrednio w posadzkę, to ona potem sobie je oddaje do pomieszczeń. Kiedy ładujesz ciepło w bufor to potem musisz pędzic to ciepło pompka do posadzki by ta oddała je dalej. Pompki zużywają energię, bufor też na jakieś straty, na dodatek trzeba go nagrzać do wyższej temperatury od posadzki żeby oddać do niej ciepło. Ty to wszystko wiesz, dlatego tym bardziej dziwi mnie bufor w tej instalacji. Ale może jest jakieś inne wytłumaczenie.

    Monitoruję swoją instalację, mam wykresy pracy z kilku miesięcy, widzę jak pracując z pełną mocą rośnie temperatura GZ i praktycznie nie przekracza 35-36 stopni nawet pracując kilkanaście godzin gdy na zewnątrz srogi mróz.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 15-06-2022 o 22:29

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wyobraź sobie że mam pompę gruntową, co prawda inwerter ale pracuje na pełnej mocy - bo tak ja wymuszam. 85% w 2 taryfie bez bufora, który obniża COP. W dodatku bez taktowania. Da się? No da się. I nie jestem jedyny. Daleko nie szukać ProStas ma podobnie. O ile zamysł współpracy z kotłem stalopalnym tłumaczy bufor, o tyle porzucenie pomysłu kotła powoduje, że ten bufor traci już sens.

    Ile ciepła możesz zgromadzić w buforze a ile w posadzce? Kiedy ładujesz ciepło bezpośrednio w posadzkę, to ona potem sobie je oddaje do pomieszczeń. Kiedy ładujesz ciepło w bufor to potem musisz pędzic to ciepło pompka do posadzki by ta oddała je dalej. Pompki zużywają energię, bufor też na jakieś straty, na dodatek trzeba go nagrzać do wyższej temperatury od posadzki żeby oddać do niej ciepło. Ty to wszystko wiesz, dlatego tym bardziej dziwi mnie bufor w tej instalacji. Ale może jest jakieś inne wytłumaczenie.
    W pełni się zgadzam.
    Mój czujnik temp. (pokojowy) umieszczony na wysokości ok. 1,2m od podłogi zaczyna "widzieć" (czułość 0,1*C) działanie moje gruntówki najszybciej po ok. 2h od załączenia. I to mówimy o temp. w okolicach 0C na zewnątrz i temp. DZ 7-8C na wejściu do PC.
    Jak temp. na dworze ma -15C, a temp. DZ jest w okolicach 1,5C na wejściu do PC, to czujnik zaczyna się piąć w górę po minimum 4h pracy pompy.

    Nigdy, ale to absolutnie nigdy od tych 3 zim, które są za mną, moja pompa nie taktowała. Nawet jesienią, gdy poziomy wymiennik daje ok. 8-10C, na zewn.. jest podobna temp. Pompa ma wówczas moc ok. 12 kW (przy temp. zasilania w okolicach 30C to pewnie i nawet więcej). Spokojne, minimum 2-3 h cykle pracy.

    I grunt, u mnie nader słaby, ma spokojnie czas na regenerację. Akumulacja, szczelność i ocieplenie domu sprawiło, że minionej zimy (nie było dużych mrozów) moja PC nie wyszła poza tanią taryfę.

    Za prąd od 08.10.21 do 11.04.22 zapłaciłem 1980,57 zł. Daje to koszt uśredniony 1 kWh = 0,52 zł. Za wszystko, nie tylko za PC.
    Maj 21-maj 22 to jeśli dobrze pamiętam ok. 2750 kWh zużycia przez gruntówkę, Grzeję 217m2 w tym 32 m2 garaż do temp. od 12 do 16C (jedna pętla, temp. zależna od tej na zewnątrz).

    Kupujcie, kupujcie powietrzne jak to jeden co ma dobrze pod kopułą napisał....
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Masz czas na długie wywody to może znajdź czas na napisanie do Pana Jerzego z Konceptusa z zapytaniem o wycenę i napisz co i jak?

    PS - w necie piszą, że jedna tona groszku to prawie 6k kWh. Prosto licząc - jeśli zużywasz go 4 tony to masz zapotrzebowanie 24000 kWh a w Konceptusie to zestaw14,4 KW za 73k a nie za 50k.
    Jak pisałem...zacznij od wyceny z tej firmy.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 16-06-2022 o 19:26
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  15. #15

    Domyślnie

    Marco36
    Dajesz ludziom wiedzę na tacy - ale to na nic;
    - to są jednostki o mentalności zwolenników PiS,
    - mają zryty beret dokumentnie i nic do nich nie dociera,
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Marco36
    Dajesz ludziom wiedzę na tacy - ale to na nic;
    - to są jednostki o mentalności zwolenników PiS,
    ....,
    Masz jakies badania potwierdzające tę tezę?
    Rozmawiam w wieloma inwestorami i nie zauwazyłem takiej korelacji.. Zauwazyłem ze sp...tolone instalacje powodują niechec do nich i powstawanie mitów i niedomówien.
    Szczegolnie dotyczy to PC.

  17. #17

    Domyślnie

    Andrzej5101
    Pisząc swoje wpisy, odpowiadam danej osobie, ale jednocześnie wiem, że forum czyta więcej ludzi.
    Więc swoje wpisy piszę rozszerzone o ten konspekt innych ludzi.

    Kalina być może jest współpracownikiem konceptusa.

    Ale inni poczytają i wybiorą mądrzej.
    Patrząc na licznik odwiedzających, i liczbę wpisów (przy tym pisze 5 tych samych osób) - to jednak jest duża część ludzi co nawet nie ma konta na forum, ale go czyta.

    Ja też przed wyborem PC czytałem forum muratora bez konta i logowania.
    Konto założyłem może po kilku tygodniach czytania, by dopytać o kilka kwestii.
    A na koniec tak się złożyło, że zostałem.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-06-2022 o 11:05
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  18. #18

    Domyślnie

    Przeczytałem z zainteresowaniem, temat gruntowa vs powietrzna (monoblok)- jak myślicie: czy warto wg Was brać pod uwagę podczas planowania inwestycji w pompę warunków w których ma pracować elektronika? Patrząc na b. dobre pompy powietrzne na chwilę obecną nie są już tak atrakcyjne cenowo w porównaniu do pompy gruntowej. Sposób ogrzewnia to wg mnie wybór na lata - jak myślicie gdzie ma szanse pracować dłużej urządzenie naszpikowane elektroniką - w warunkach na dworze gdzie warunki pogodowe zmiejniają sie bardzo mocno, temperatura, wilgotność i inne czy w pomieszczeniu ze stabilnymi warunkami atmosferycznymi?

  19. #19

    Domyślnie

    Jeśli masz dostęp do ofert w zbliżonej cenie.
    To myślę, że pod kątem elektroniki, to gruntowa ma lepiej, bo jest w piwnicy w stabilnych warunkach.
    Pod warunkiem, że piwnica nie jest zawilgocona.

    No i czy te zbliżone ceny to nie są na sam sprzęt? a do gruntowej dojdzie jeszcze ze 10 do 30 tys. na roboty ziemne, w zależności którą z wersji wymiennika wybierzesz.

    I jak wcześniej pisałem, gruntowymi jest mniejsze zainteresowanie, to możliwe, że będą łatwiej dostępne bez oczekiwania pół roku na dostawę od producenta.
    Chociaż z terminami na roboty ziemne, to też może jednak z pół roku trwać. Takie moje przypuszczenie, bo w branży nie siedzę.

    -------------------------------

    Tak się zastanawiam, na etapie budowy nowego domu, czy nie warto by dać wymiennika poziomego pod budynkiem.
    Tu:
    - nie wiem czy taka wielkość wymiennika starczy, przy dobrze izolowanym budynku może by starczyło;
    - dom da osłonę przed mrozem,
    - a z drugiej strony pod domem jest bardziej sucho (osłania od deszczu), to może być gorsza regeneracja wymiennika.

    Z kolei przy WT2021 dom zbliża się do prawie pasywnego, to powoli, poniżej OZC 5 kW, sens zakładania PC spada. Proporcje zapotrzebowania na energię w stosunku do kosztów inwestycji robią się mniej korzystne

    Takie zapotrzebowanie na poziomie 3-4 kW to już mała moc.
    W obecną zimę uruchomiłem grzałkę 3 kW w moim bojlerze CWU 200L i o ile sobie przypominam to temp. wody doszła do +57*C (czujnik w połowie wysokości bojlera) i kilka godzin później nie podniosła się wyżej.
    Wnioskuję, że na 200L wody do tego w zimniej piwnicy +10*C - grzałka 3 kW jest zbyt słaba.
    Taka dygresja z tego, że przy PC 4 kW, może i starczy na grzanie prawie pasywnego domu, ale bojlera bez pomocy mocniejszej grzałki nie zagrzeje wody do +60*C lub wyżej do wygrzania legionelli.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 19-06-2022 o 09:11
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    .....

    Z kolei przy WT2021 dom zbliża się do prawie pasywnego, to powoli, poniżej OZC 5 kW, sens zakładania PC spada. Proporcje zapotrzebowania na energię w stosunku do kosztów inwestycji robią się mniej korzystne

    ......
    Przesadzasz z tym zblizaniem. Pasywnosc budynku opiera sie wsp. Eu (<15 kWh/m2*a) lub wsk obciazenia cieplnego (<10 W/m2). WT2021 opierają sie na wsp. Ep. Wskazniki dla domu pasywnego bardzo trudno osiągnąc nawet dla WT2021 pomijam wskaznik Eu dla izolacyjnosc przegród (scian, okien podłog itd) Dla spelnienia WT wystarczy miec odpowiedni udział OZE i Ep jest spełnione. Dla budynków pasywny sama dyskusja czym grzac jest nieporozumieniem w przypadku PC, a tym bardziej jaka ma to byc PC.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony