dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie kominek a w salonie zimno

    Słyszałem takie opowieści, że jak się ma kominek to w salonie jest sauna tak grzeje. Niestety u mnie to nawet z kratki nic nie leci.

    a teraz historia.
    zanim zrobie zdjęcia to opiszę sytuację na podstawie tego schematu
    http://www.kominki.szczecin.pl/ogrzewanie_kominek.jpg

    1. powietrze do spalania doprowadzone z zewnątrz dołu prosto do kominka.
    2. kratka K4 nad kominkiem jest jakieś 40cm od poziomu komory dekompresyjnej
    3. Nie mam kratek K2 ale za to mam kratkę jedną małą (mniejsza od K4) z prawej strony wkładu. Komora nie jest tylko nad wkładem ale tez również z boku. Kominek prawie narożny. Jak palę to wciąga powietrze więc coś działa.
    4. Komin podłaczony
    5. W suficie komory || jest rura do DGP.która idzie na piętro do wentylatora. Myślałem że powinna być pociągnięta w dół niżej od kratki K4 ale ...nie jest.
    6. komora dekompresyjna nie jest zamknięta ponieważ rura do wentylatora idzie w górę w szczelinie pomiędzy kominek a ścianą więc jest tam duża przestrzeń.
    7. W komorze dekompresyjnej mam jedną kratkę.

    Słabo grzeje. Nie wspominam już nawet, że na pietrze prawie nie dmucha.

    Generalnie taki kominek jest mi niepotrzebny. Tylko gdzie się to ciepło podziało

  2. #2

    Domyślnie

    A jak duży jest dopływ powietrza do ogrzania. Chodzi mi o dopływ od spodu które to powietrze ogrzewane jest poprzez kontakt z gorącym wkładem. Nie piszesz jaki masz duży wkład (jaka moc cieplna) a samo promieniowanie przez szybę daje dużo ciepła.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaltam
    A jak duży jest dopływ powietrza do ogrzania. Chodzi mi o dopływ od spodu które to powietrze ogrzewane jest poprzez kontakt z gorącym wkładem. Nie piszesz jaki masz duży wkład (jaka moc cieplna) a samo promieniowanie przez szybę daje dużo ciepła.
    kominek fonte flemme 14kW
    kominek nie ma rusztu. od spodu jest tylko dopływ powietrza do spalania.
    kratka K2 jest 10x10 i to ona wciąga powietrze z pomieszczenia do ogrzania
    Przez szybę daje ciepło na odległość może 40cm

    o.

  4. #4

    Domyślnie

    Powietrze do ogrzania musi dopływać od spodu a kratka K2 jest z boku. Opisz gdzie dokładnie jest dopływ powietrza które ma obudowa wkładu ogrzać i jaka jest to powierzchnia w cm2.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaltam
    Powietrze do ogrzania musi dopływać od spodu a kratka K2 jest z boku. Opisz gdzie dokładnie jest dopływ powietrza które ma obudowa wkładu ogrzać i jaka jest to powierzchnia w cm2.
    Od spodu to jest powietrze do spalania u mnie podłączone rurą do kominka.
    kratka K2 jest z boku i u mnie też jest z boku a nie od spodu.

    otwór K2 to 10cm2

  6. #6

    Domyślnie

    Powietrze do spalanie to jedna sprawa i jest doprowadzone od sporu i okey. Natomiast powietrze do ogrzewania musi ogrzać się o wkład kominka dlatego winno być podane od dołu ze wszystkich stron. Wg mnie tu jest błąd i oczywiście 10 cm2 powierzchni do podania powietrza to stanowczo za mało wg poradników sumaryczna powierzchnia wlotu powietrza do ogrzania to minimum 10 dm2. (Ty masz 10 razy mniej).

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaltam
    Powietrze do spalanie to jedna sprawa i jest doprowadzone od sporu i okey. Natomiast powietrze do ogrzewania musi ogrzać się o wkład kominka dlatego winno być podane od dołu ze wszystkich stron. Wg mnie tu jest błąd i oczywiście 10 cm2 powierzchni do podania powietrza to stanowczo za mało wg poradników sumaryczna powierzchnia wlotu powietrza do ogrzania to minimum 10 dm2. (Ty masz 10 razy mniej).
    kominek 14KW
    10dm2 niezależnie od kratki K4?

    od dołu się nie da bo jest kamie dlatego jest z boku na na poziomie wkładu.

    o.

  8. #8

    Domyślnie

    Może spróbuj użyć suchego drewna . Nawet gdybyś miał totalnie spartaczony kominek, to i tak przy tym wkładzie nie usiadłbyś w odległości 1m
    pzdr.
    festina lente

  9. #9

    Domyślnie Re: kominek a w salonie zimno

    Cytat Napisał oskarq
    5. W suficie komory || jest rura do DGP.która idzie na piętro do wentylatora. Myślałem że powinna być pociągnięta w dół niżej od kratki K4 ale ...nie jest.
    Błąd.

    Rura do DGP z turbiną powinna mieć swój początek/wlot w suficie komory I (jak na Twoim rysunku). W Twoim kominku turbina otrzymuje ciepło z komory I, miesza je z zaciąganym z kratki IV (raczej chłodnym) i tłoczy niezadawalający Cię mix. Obniżanie czy podwyższanie rury względem kratki IV nic nie daje - turbina swoją siłą ssącą będzie brać z każdego źródła, nie ważne na jakim poziomie.

    Podciągnij rurę turbiny do skrzynki/komory I - o ile ją masz. Znam "fachowców", którzy uważają ją za wymysł teoretyków, szkoda.
    Cóż uczyli się na kominkach grawitacyjnych służących ozdobie, a tu ludziskom zachcialo się tym grzać i to w pokoju oddalonym o 10m. Co za fanaberie.

    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie Re: kominek a w salonie zimno

    Cytat Napisał ZaKontyK
    Cytat Napisał oskarq
    5. W suficie komory || jest rura do DGP.która idzie na piętro do wentylatora. Myślałem że powinna być pociągnięta w dół niżej od kratki K4 ale ...nie jest.
    Błąd.

    Rura do DGP z turbiną powinna mieć swój początek/wlot w suficie komory I (jak na Twoim rysunku).

    Podciągnij rurę turbiny do skrzynki/komory I - o ile ją masz.
    Pozdrawiam
    Niestety nie mam komory I.

    a tak wygląda
    http://img94.imageshack.us/img94/2408/img3051v.jpg
    http://img203.imageshack.us/img203/8207/img3055y.jpg

  11. #11

    Domyślnie Re: kominek a w salonie zimno

    Cytat Napisał oskarq

    Niestety nie mam komory I.

    a tak wygląda to z zewnątrz.
    http://img94.imageshack.us/img94/2408/img3051v.jpg
    W takich momentach żałuję, że zabieram głos na forum.
    Tak mi przykro ale
    na moje ten kominek jest do całkowitej poprawki.

    Rozbierz go,
    przegnaj poprzedniego wykonawcę (ew. zarządaj naprawy gwarancyjnej - budowa od nowa , tak było u mnie),
    uzupełnij wiedzę nt. kominków z DGP z turbiną, przekaż tę wiedzę wykonawcy (pewnie z dużym szyldem i wieloletnim doświadczeniem) - tak było u mnie,
    zbudujcie poprawny kominek
    przekaż informację, przynajmniej swoim znajomym by nie popełnili Twojego błędu i nie zamawiali u niego pseudousług

    P.S. Wyłączenie turbiny (zamknięcie przewodu), uszczelnienie komory dekompresyjnej (nieszczęsna rura) przywróci ten kominek chociaż pomieszczeniu w którym stoi. W takim przypadku niepoki mnie jednak brak dolnego otworu wlotowego z lewej strony i tylko jedna kratka wylotowa IV. Jedno i drugie może grozić przegrzaniem wkładu.

    Tak czy owak skontaktuj się z uczciwym wykonawcą, choćby za cenę korepetycji. Poradź się co możesz zrobić - ZWŁASZCZA PRZED RUCHAMI OPISANYM W P.S.

    Powodzenia, służę pomocą (tylko doświadczonego usługobiorcy)
    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie Re: kominek a w salonie zimno

    Cytat Napisał oskarq
    Słyszałem takie opowieści, że jak się ma kominek to w salonie jest sauna tak grzeje. Niestety u mnie to nawet z kratki nic nie leci.

    5. W suficie komory || jest rura do DGP.która idzie na piętro do wentylatora. Myślałem że powinna być pociągnięta w dół niżej od kratki K4 ale ...nie jest.

    Słabo grzeje. Nie wspominam już nawet, że na pietrze prawie nie dmucha.
    Jeszcze jedno.
    Jest rura z DGP - może bez ciepełka - ale dmuchać powinna.
    Jak temperatura jest z przedziału 25-35 wydaje się, że nic nie dmucha - ale dmucha.
    Czy tak jest u Ciebie? Mierzyłeś temperaturę w obudowie ? Za kratką IV? Przy wylocie z DGP?

  13. #13

    Domyślnie Re: kominek a w salonie zimno

    [quote="ZaKontyK"]
    Cytat Napisał oskarq

    W takich momentach żałuję, że zabieram głos na forum.
    Tak mi przykro ale
    na moje ten kominek jest do całkowitej poprawki.

    Rozbierz go,
    przegnaj poprzedniego wykonawcę (ew. zarządaj naprawy gwarancyjnej - budowa od nowa , tak było u mnie)
    Po zrobieniu zdjęć w środku już widzę, że muszę wszystko rozebrać.
    Teraz dokształcam się w internecie, żeby kolejny fachowiec mi nie ściemniał.

    Myślałem, że są sprawy, na których nie muszę się znać przy budowie domu.
    Ale teraz widzę, że to niemożliwe. Albo się znasz na wszystkim albo ci spieprzą co się da.
    http://img690.imageshack.us/img690/8519/img3068z.jpg

  14. #14

    Domyślnie

    Natomiast powietrze do ogrzewania musi ogrzać się o wkład kominka dlatego winno być podane od dołu ze wszystkich stron. Wg mnie tu jest błąd
    Tak właśnie. Suma przekroju wszystkich kratek dmuchających ciepełkiem powinna być taka sama jak kratek zaciągających zimne. A Twój kominek zaciąga zimne powietrze krateczką 10x10cm i ma to podzielić na ileś tam pomieszczeń. Nic dziwnego, że grzeje tak, jakbyś w każdym pomieszczeniu włączył suszarkę do włosów za 10 złotych. Bo jak wkład nie ma możliwości oddać ciepełka do wnętrza domu, to oddaje w komin. Gdzieś musi. Napisz jeszcze, na czym stoi wkład?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiaterwiater
    Natomiast powietrze do ogrzewania musi ogrzać się o wkład kominka dlatego winno być podane od dołu ze wszystkich stron. Wg mnie tu jest błąd
    Tak właśnie. Suma przekroju wszystkich kratek dmuchających ciepełkiem powinna być taka sama jak kratek zaciągających zimne. A Twój kominek zaciąga zimne powietrze krateczką 10x10cm i ma to podzielić na ileś tam pomieszczeń. Nic dziwnego, że grzeje tak, jakbyś w każdym pomieszczeniu włączył suszarkę do włosów za 10 złotych. Bo jak wkład nie ma możliwości oddać ciepełka do wnętrza domu, to oddaje w komin. Gdzieś musi. Napisz jeszcze, na czym stoi wkład?
    Ożesz nie wiedziałem!!!! To u mnie nie powinno chyba być obudowy 9 kratek 15x15 + 2 x 30x15 ( cm).
    I zagadka ; palimy w kominku o mocy nom. 10kW/h ( dobre ,suche drewno)
    mamy kilka wylotów cieplego powietrza + turbinę . Z wylotów nie ma wydmuchu cieplego powietrza. Pytanie: gdzie spierdzieliło 10kW/h????
    Podpowiedź- szyba nie oddaje ciepła
    ps. myślałem, że komin odprowadza spaliny a nie ciepło z odciętej od niego komory
    festina lente

  16. #16

    Domyślnie

    myślałem, że komin odprowadza spaliny a nie ciepło
    Zagadka, czysto teoretyczna. Owiń szczelnie swój wkład 10 kW/h, 30-to cm warstwą wełny. Pozostaw wolną szybę. Pytanie. Ile kW wypromieniuje szyba w Twoim kominku? Gdzie uciekną pozostałe kW?

    Poza tym masz niewątpliwie rację z tymi spalinami. W niektórych spalarniach czegokolwiek, spaliny mają konsystencję i temperaturę płatków śniegu. Wówczas taka spalarnia ma sprawność 300%. Niestety, kominki nie mogą pochwalić się takimi parametrami. Ciąg w kominie zależy między innymi od różnicy temperatur. Im większa różnica, tym większy ciąg i tym szybciej ciepełko w postaci spalin, ciepłych spalin przez ten komin ucieka. Więc albo Twój kominek będzie miał odpowiednie chłodzenie i przez komin wylecą płatki śniegu, albo nie będzie miał chłodzenia i na końcu komina będzie palnik. I czasami, za te 30cm wełny robi skopana obudowa kominka. I wówczas żadna turbina, ani tysiąc kratek nie pomoże, bo ciepełko idzie w komin.

  17. #17

    Domyślnie

    fajny ten kominek że ho ho chyba jakiś brukarz ci go robił w zimie heheheh
    a tak na poważnie to współczuję takich wykonawców

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiaterwiater
    Natomiast powietrze do ogrzewania musi ogrzać się o wkład kominka dlatego winno być podane od dołu ze wszystkich stron. Wg mnie tu jest błąd
    Tak właśnie. Suma przekroju wszystkich kratek dmuchających ciepełkiem powinna być taka sama jak kratek zaciągających zimne. A Twój kominek zaciąga zimne powietrze krateczką 10x10cm i ma to podzielić na ileś tam pomieszczeń. Nic dziwnego, że grzeje tak, jakbyś w każdym pomieszczeniu włączył suszarkę do włosów za 10 złotych. Bo jak wkład nie ma możliwości oddać ciepełka do wnętrza domu, to oddaje w komin. Gdzieś musi. Napisz jeszcze, na czym stoi wkład?
    To prawda 5 anemostatów na górze fi 10cm.
    na tym stoi
    http://img524.imageshack.us/i/img3074.jpg/

    I tak musze wszystko przerobić.
    Czy nie lepiej podnieść kominek w górę i pod kominkiem zrobić otwór do ogrzewania ciepłego powietrza.
    Plus może po lewej zrobię większą kratkę. wtedy pownna się powierzchnie zaciągające i dmuchające wyrównać.

  19. #19

    Domyślnie

    Czy nie lepiej podnieść kominek w górę i pod kominkiem zrobić otwór do ogrzewania ciepłego powietrza.
    Plus może po lewej zrobię większą kratkę. wtedy pownna się powierzchnie zaciągające i dmuchające wyrównać.
    Nie wiem jak masz zrobiony ten kominek. Teoretycznie wkład stoi na stelażu, więc ok. Boczne ścianki wkładu, licząc od folii z wełny, powinny być oddalone od obudowy o 3-5 cm. Tak samo z tylną ścianką wkładu. Poniżej wkładu, powinien być otwór którym wpływa powietrze znajdujące się w domu, a służące do ogrzania domu właśnie i nie ma to nic wspólnego z doprowadzeniem powietrza do komory spalania z zewnątrz. Nie mam pojęcia na co takie dwie wielkie rury tam masz. Jeżeli ta mała krateczka do nawiewu, znajdująca się na tej bocznej, skośnej ściance po drugiej stronie pół metra wolnej przestrzeni, to co ma grzać? Ta turbina ciągnie powietrze z dużej kratki nad wkładem, bo tak jej wygodniej i łatwiej. A to co wpadnie tą kratką na dole nie zdąży się ogrzać, bo niby jak? O boczną ściankę kominka oddalonego o pół metra? Nic nie chłodzi wkładu, więc ciepełko w postaci spalin ucieka w komin. A to co zostaje, to trochę promieniowania przez szybę i trochę z turbiny, ale jest tego ciepełka za mało na ogrzanie domu. Ale to są tylko moje domysły.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiaterwiater
    Nie mam pojęcia na co takie dwie wielkie rury tam masz. Jeżeli ta mała krateczka do nawiewu, znajdująca się na tej bocznej, skośnej ściance po drugiej stronie pół metra wolnej przestrzeni, to co ma grzać? Ta turbina ciągnie powietrze z dużej kratki nad wkładem, bo tak jej wygodniej i łatwiej. A to co wpadnie tą kratką na dole nie zdąży się ogrzać, bo niby jak? O boczną ściankę kominka oddalonego o pół metra? Nic nie chłodzi wkładu, więc ciepełko w postaci spalin ucieka w komin. A to co zostaje, to trochę promieniowania przez szybę i trochę z turbiny, ale jest tego ciepełka za mało na ogrzanie domu. Ale to są tylko moje domysły.
    dwie rury to powietrze doprowadzone z zewnątrz do spalania.
    niestety turbina nie ciągnie z dużej kratki...byłoby łatwiej bo z teorii tak wynika.
    Może rzeczywiście ucieka w postaci spalin bo rura do koina jest b. gorąca.

    myślałem, żeby teraz jedną rurę z powietrza nie podłączać do kominka tylko użyć pod kominek żeby ochładzał wkład.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony