dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie Ozonowanie wentylacji mechanicznej - czy można i jak ?

    Cześć,
    zakupiłem taki przenośny domowy ozonator +- 20 000 mg/ h ( w realu niech ma powiedzmy połowę z tego )
    Czy jest możliwość - oznowowania kanałów wentylacji mechanicznej - np. wprowadzając wąż ozonatora do anemostatów ( po kolei do każdego )
    Instalacja u mnie to p-flexy fi75 - puszki rozdzielcze/rozprężne metalowe oraz kanały główne termoflexy.
    Czy ktoś może oznował swoją wentylację ?
    Pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    "Duże stężenie przez dłuższy czas może uszkadzać niektóre materiały, takie jak metale, plastiki czy papier." - https://www.ozon-generator.pl/faq/
    Dlatego ja bym tego nie robił....chyba że ktoś napisze, że robił kilka razy, oglądał rury i są OK
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    tak czytałem to także. Ale nie wiem co znaczy duże stężenie i jaki czas - 10 min - czy10 godzin ?
    Szukałem po necie to są firmy - co ozonują rekuperacje ... fakt pewnie mają sprzęt odpowiedni itd - stąd moje pytanie - pierwotne - czy generatorem jaki posiadam - jest to bezpieczne i wskazane

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Przed zakupem ozonatora kilka lat temu,wyszukiwałem info w tym temacie. Trafiłem np na post gościa, który pisał, że ozonował samochód przez godzinęi mu uszczelki w oknach poskręcało a robił to małą maszyną 5 lub 7mg/h
    Ja ozonowałem swoją siódemką samochody znajomych ale max 20min. Jeszcze jeżdżą
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    hehe- dobre
    Także słyszałem ,że 20 min to maks co potrzeba na kubaturę osobówki.
    Tylko teraz jak się do tego odnieść w stosunku do kanałów wentylacyjnych

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    20 minut niczego nie wybije. To tylko zapach świeżości da.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7574287

    A co do ozonowania kanałów nawiewnych (bo innych nie ma sensu) to trudno uzyskać odpowiednie, równo rozprowadzone, stężenie. Do tego nie odważyłbym się bez przetestowania na uszczelkach, skrzynkach rozprężnych i wszystkich rodzajach przewodów użytych po drodze (np. zamykając w jakimś pudle i traktując co najmniej 3h dużo większym stężeniem, niż potrzebne do ozonowania instalacji).

    Tylko po co? Po jakimś zalaniu i sprawdzeniu, że pojawiło się życie - OK. Po testach bym zaryzykował po czyszczeniu mechanicznym. Profilaktycznie - nie. Tam nie powinno być wody (w przeciwieństwie do klimy) i nie powinno pojawić się życie.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    tak kolego miałem problem z spapraną wentylacją mechaniczną - rekuperator był brudny i pojawił sie grzybek. Reku jest wyczyszczony na błysk , problem zawilgocenia - usunięty. Kanały nawiewne pe-flex - wyczyszczone mechanicznie szczotą + środkiem odkażającym. Kanały głowne termoflexy - wymienione na nowe.
    Póki nie mam tego spięte z reku jeszcze - chciałem dla świetego spokoju - "przeozmować" jeszcze kanały nawiewne po czyszczeniu mechanicznym.

  8. #8

    Domyślnie

    Powyżej 30 minut w aucie jest zdecydowanie za dużo, robi się taki nieprzyjemny, nie wiem jak to nazwać "zapach". Sprawdziłem osobiście.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    tak kolego miałem problem z spapraną wentylacją mechaniczną - rekuperator był brudny i pojawił sie grzybek. Reku jest wyczyszczony na błysk , problem zawilgocenia - usunięty. Kanały nawiewne pe-flex - wyczyszczone mechanicznie szczotą + środkiem odkażającym. Kanały głowne termoflexy - wymienione na nowe.
    Póki nie mam tego spięte z reku jeszcze - chciałem dla świetego spokoju - "przeozmować" jeszcze kanały nawiewne po czyszczeniu mechanicznym.
    Masz kanały główne na termoflexach?
    Sam czyściłeś pe-flex?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Masz kanały główne na termoflexach?
    Sam czyściłeś pe-flex?
    tak - są to bardzo krótkie kanały od rekuperatora do puszki rozdzielczej nawiewu - w zasadzie to 3 metry. Od puszki rozdzielczej z wywiewu do reku - także ok 3 metrów. Tak mogłem je zrobić z sztywnych rur - to prawda.
    Do wyrzutni mam bardzo krótki kanalik w linii prostej przez ścianę ok 1m - on jest w sztywnej rurze.
    Z czerpni mam ok 1,5 metra w elastyku gdyż nie chciałem kombinować z kolankami na sztywnej - gdyż wyszłyby nieco agresywne kolanka.

    -pe-flexy czyściłem sam - kupiłem taką szczote z all. na elastycznym "patyku" 5m - odpiąłem przewody z puszki i każdą nitkę "potraktowałem" szczotą na sucho - a potem szczotę nasączyłem środkiem HYDROSEPT do dezynfekcji / odgrzybiania.Kanaliki mam krótkie zatem w większości 5 m mi stykło. W przypadku jednego - musiałem także od strony anemostatu pchać
    Puszki rozprężne przy anemostatach - popsikałem także środkiem oraz wyczyściłem szmatką od strony anemostatów. Puszkę rozdzielczą miałem luzem zatem wymyłem + środkiem i na słoneczko. Puszki były jednak - czyściutkie - lekki kurz tylko.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    tak teraz myślę czy nie idealnym rozwiązaniem / bezpiecznym byłoby:
    - mam czerpnię zaraz nad bramą garażu - ustawić ozonator w garażu - od zew. wpiąć się jakims spiro flexem w czerpnię i koniec flexa wsadzić do garażu
    Tak aby zasysał powietrze z garażu - bramy nie zamykać tylko zakryć wejscie do garażu szczelnie folią.
    Ozonować normalnie garaż - a powietrze pójdzie na "dom"

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    Ozonować normalnie garaż - a powietrze pójdzie na "dom"
    Nie sądzę, żebyś osiągnął sensowne stężenie O3. A jakbyś jednak odpalił baterię ozonatorów wielkiej mocy i osiągnął potrzebne stężenie, to bałbym się o stan drogiego wymiennika. Generalnie tu cieplej bym myślał o puszczeniu prze kanały kulki z gąbki nasączone wodą utlenioną (nadwęglan sodu). Szczotka może porysować kanały i być punktem zaczepienia dla brudu a potem życia.

    Oczywiście najpierw bym przetestował wpływ na wszystkie użyte po drodze materiały. wrzucając np. na noc do szczelnie zamkniętego słoika z wodą utlenioną o maksymalnym stężeniu).

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Witam,
    Szanowni, podpinam się pod pytanie. Mam rekuperację grzejąco chłodzącą z lekką rerekuperacją, tzn w dwóch małych pomieszczeniach mam zrobione czerpnię przez co 1/3-1/5 ciągu salonu idzie ponownie na czerpnię.
    Efekt uboczny to zapachy gotowania w całym domu (no tę część mogli gdzieś indziej ogarnąc ale no trudno).

    Efekt docelowy jest taki, że jakoś 1/4 ciągu idzie z domu dzięki temu chodzenie jest skuteczniejsze.

    Docelowa sprawa... przeszła mi myśl kupić ozonator w okolicach 200-300 zł (w promocji widziałem, rzekome 24000 mg/h.
    Zamysł był by puścić owy ozonator na np godzinę, dwie w czerpnię (do pomieszczenia z którego zasysa na dom) na minimalnym ciągu rekuperacji jak nas nie będzie (ma jakiś tam minutnik owy ozonator) a jak sobie wrócimy po wakacjach to TEORETYCZNIE powinnno do tej pory się wywietrzyć.

    Rekuperacja ma ok 2 lata z czego w użytkowaniu jest niecały rok. Wymiennik aluminiowy.

    Co o tym myślicie? Bo jak czytam poprzednie wypowiedzi to mam w oczach wizję rozpuszczonej kuchni, mebli i popaloną elektrykę. Acz to to chyba lekka przesada

    Dzięki za info.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wic1 Zobacz post
    Witam,
    Szanowni, podpinam się pod pytanie. Mam rekuperację grzejąco chłodzącą z lekką rerekuperacją, tzn w dwóch małych pomieszczeniach mam zrobione czerpnię przez co 1/3-1/5 ciągu salonu idzie ponownie na czerpnię.
    Efekt uboczny to zapachy gotowania w całym domu (no tę część mogli gdzieś indziej ogarnąc ale no trudno).

    Efekt docelowy jest taki, że jakoś 1/4 ciągu idzie z domu dzięki temu chodzenie jest skuteczniejsze.

    Docelowa sprawa... przeszła mi myśl kupić ozonator w okolicach 200-300 zł (w promocji widziałem, rzekome 24000 mg/h.
    Zamysł był by puścić owy ozonator na np godzinę, dwie w czerpnię (do pomieszczenia z którego zasysa na dom) na minimalnym ciągu rekuperacji jak nas nie będzie (ma jakiś tam minutnik owy ozonator) a jak sobie wrócimy po wakacjach to TEORETYCZNIE powinnno do tej pory się wywietrzyć.

    Rekuperacja ma ok 2 lata z czego w użytkowaniu jest niecały rok. Wymiennik aluminiowy.

    Co o tym myślicie? Bo jak czytam poprzednie wypowiedzi to mam w oczach wizję rozpuszczonej kuchni, mebli i popaloną elektrykę. Acz to to chyba lekka przesada

    Dzięki za info.
    Ekspertem nie jestem, ale z tego co wiem, to ozonator generuje mega wysokie napięcie i może doprowadzić do pożaru jeśli nie jest pod nadzorem, nie wiem czy to dobry pomysł używać go codziennie i to w czasie kiedy ludzie są w domu.
    Kto upomina szydercę, ściąga na siebie hańbę, a kto strofuje niegodziwego, ten się plami.
    Nie strofuj szydercy, aby cię nie znienawidził; strofuj mądrego, a będzie cię miłował.
    Upomnij mądrego, a będzie mądrzejszy; poucz sprawiedliwego, a pomnoży swą wiedzę.

    -- Salomon

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony