dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Nowe nadproze w scianie nosnej wystarczy jeden ceownik?

    Witajcie,

    Na wstępie przepraszam jeśli pisze w złym miejscu, ale jest to mój pierwszy post na muratorze. Przejrzałem forum pod kątem budowy nowego nadrpoza w starej ścianie ale nieznalazlem informacjinktore mnie interesują.

    Robie nowe nadproze w scianie nosnej, zbudowanej z całego pustaka i połówki, pomiędzy nimi styrpoian 5 grubość ściany nie licząc tynku ok 42cm. Ściana budowana na przemian, czyli raz od zewnątrz pustak cały raz połówka. (dom budowany w latach90. Cały z pustaka) Kontygnacja zakończona wiencem. Strop ronbiony na dwuteownikach 12 lub 14, zadrutowany wylany cementem z pospolka. Nad stropem juz tylko dach.

    Nowy otwor w scianie będzie miał 3,20 m. Mam przygotowane 2 cewoniki 12 o długości 3,70, osadzam w scianie po 25 cm. Chciałem to skreciec śrubami 20 mm. Jeden ceownik juz osadzilem. Konsultowalem się z budowlancem i stwierdził, że ten jeden wystarczy. Żeby skręcić go śrubami do muru i obskoczyc zaprawa (cewonik osadzone od wewnatrz w bruzdzie do polowy ściany).

    Teraz pytanie. Czy rzeczywiście wystarczy jeden ceownik, dlaczego wkłada się dwa. Fakt ze jeden ceownik się nie ugnie, ściana się zawalić nie zawali. Czy posłuchać majstra, a właściwie czy ma choć trochę racji, bo jak sam trochę szukałem a szukałem dużo, wszędzie wstawiaja dwa ceowniki lub dwuteowniki. Pytanie czy jeden nie wystarczy.?

  2. #2

    Domyślnie

    nie wystarczy, powinno być zrobione tak jak pomyślałeś. Dwa ceowniki wpuszczone, jeden w ścianę nośną, drugi w osłonową i skręcone ze sobą śrubami co maksimum 50 cm. Mocną zaprawą cementową (pamiętaj o zraszaniu jej wodą przez pierwszy dzień) obrzucone miejsca pozostałe po wykuciu bruzd. Dopiero po wykonaniu takiego nadproża możesz wycinać otwór.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak też zrobiłem, dziękuję

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    nie wystarczy, powinno być zrobione tak jak pomyślałeś. Dwa ceowniki wpuszczone, jeden w ścianę nośną, drugi w osłonową i skręcone ze sobą śrubami co maksimum 50 cm. Mocną zaprawą cementową (pamiętaj o zraszaniu jej wodą przez pierwszy dzień) obrzucone miejsca pozostałe po wykuciu bruzd. Dopiero po wykonaniu takiego nadproża możesz wycinać otwór.
    Masz uprawnienia konstruktora i zdolność wróżenia z fusów (obciążenia tego nadproża), że potrafisz wydać taki "wyrok"?

  5. #5

    Domyślnie

    pod nadzorem konstruktorów kilka razy takie przeróbki robiłem. Najszersze 3,2 mb na ceownikach 200/100/5 i była to katorżnicza robota
    Jedne ceownik czy tregra to w takiej sytuacji za mało
    Padło pytanie - tak czy tak, odpowiedziałem jak

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał bwojtek Zobacz post
    Masz uprawnienia konstruktora i zdolność wróżenia z fusów (obciążenia tego nadproża), że potrafisz wydać taki "wyrok"?
    Ja od początku zakładałem użycie dwuch ceownikow o odpowiednich dla długości otworu parametrach. Taki zabieg powinien być wykonany ostrożnie i w sposób przemyślany, przy zaawansowanych projektach w uzgodnieniu z fachowcami. Ale jak widać w moim przypadku i majster może mieć niedokonca racje, nawet jeśli ma, to wyliczal na oko, a ja wolę zrobić mocniejsze niż za słabe. Nienmowmy ze budowa nadproza to coś skomplikowanego, zresztą kiedyś budowano bez talich wyliczeń i domy stoją i maja się dobrze. Nikt nie prosił o wróżenie z fusów nikt z fusów nie wrozyl, chodziło o skonsultowanie opinii i za to dziękuję. A liczyłem się z tym ze i taki post jak twój się pojawi. Ale to dobrze, bp nie ma dwóch identycznych przypadków i ktoś kiedyś dwa razy się zastanowi zanim będzie chial robić coś takiego u siebie na podstaiw studiowania różnych przypadków w necie. Niemniej jednak, taki sam efekt osiagnalbyms sypmatyczniejszym wpisem bez niepotrzebnego wjazdu. Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony