dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Jak wyjdzie taniej?

    Nie pytam teraz o "lepiej", tylko ekonomiczniej.
    Sprawa dotyczy fundamentów. Wykopy robione są ręcznie. Wersje są dwie:
    1. Ława o szerokości 50 cm i wysokości 1,20 lana w grunt/folię (tzw fundamenty oszczędnościowe) do poziomu ściagniętego humusu, na to wymurówka z bloczków. Ława oczywiście zazbrojona Izolacja od zewnątrz na 0,5m pon. poziomu gruntu. Wykop na szerokość ławy (bez wykopów szerokoprzestrzennych, zagęszczania itp.

    2. Ława na wysokość 30cm o szerokości 50cm, ściana fundamentowa o szerokości 25 cm do poziomu gruntu, wszystko w szalunkach, wieniec, cokół z bloczków fundamentowych, wykopy szerokoprzestrzenne, później zasypywanie, zagęszczanie, itp

    Bardzo proszę o opinie - co wygląda ekonomicznie sensowniej. Konstrukcyjnie obie wersje do przyjęcia.

  2. #2

    Domyślnie

    Ja polecam pierwszy sposób. Latwiej wykonac i masz pewnosc ze bedzie dobrze zrobiona.

  3. #3

    Domyślnie

    Wersja nr 1
    Też tak zrobiłem
    Szybciej,taniej,lepiej.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    A ja zrobilem troszke inaczej niz Twoja wersja 2 lawa w gruncie a potem szalunek i sciana do żadanej wysokosci z betonu. Jak dobrze policzysz to tez nie wyjdzie Ci to drogo a napewno bledem bedzie wykonanie szalunkow tylko do poziomu gruntu szaluj do gory i wted porownuj koszty. Pamietaj ze lejac beton do wierzchu odpada Ci w wieskzosci przypadkow wieniec. Mi najdrozej wyszlo rowiazanie u Ciebie 1.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie Re: Jak wyjdzie taniej?

    baba
    mi ekonomiczniej wyszło na sposób nr 1 - fundament bez szalunku do poziomu ziemi
    lecz później ...
    dalej wylewałem beton monolityczny do poziomu "zero" - i tu był szalunek ...
    nie jestem zwolennikiem murowania fundamentów z bloczków ... podobnie jak jajmar ...
    pzdr

  6. #6
    Guest

    Domyślnie Re: Jak wyjdzie taniej?

    Cytat Napisał brzoza
    baba
    mi ekonomiczniej wyszło na sposób nr 1 - fundament bez szalunku do poziomu ziemi
    lecz później ...
    dalej wylewałem beton monolityczny do poziomu "zero" - i tu był szalunek ...
    nie jestem zwolennikiem murowania fundamentów z bloczków ... podobnie jak jajmar ...
    pzdr
    A jak to lałeś - jednorazowo czy na dwa razy? Od jakiej wysokości robiłeś te szalunki?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Ja ściane lałem jednorazowo wyskość mialem 100cm. Szalunki stalowe wyozyczylem, ekipa przyjechala ze swoimi szalunkiem ustawila je byla przy zalaniu i rozebrala wszystko to mnie kosztowalo 1900zł mam ścian fundamentowych 70m. Jak policzyłem ze lejąc na szeroksoc 25cm oszczedzam okolo 1200 na betonie w gruncie potem unikam murowania i wykonania wienca to wcale nie wyszlo mi drozej. I jeszcze jeden isttony szczegół po szalunku masz rowna sciane na ktorej wykonasz izolacje przeciw wilgotną i cieplną , po aniu w grunt masz cos na ksztlt sciany ale latwo tego nie ocieplisz.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar
    Ja ściane lałem jednorazowo wyskość mialem 100cm. Szalunki stalowe wyozyczylem, ekipa przyjechala ze swoimi szalunkiem ustawila je byla przy zalaniu i rozebrala wszystko to mnie kosztowalo 1900zł mam ścian fundamentowych 70m. Jak policzyłem ze lejąc na szeroksoc 25cm oszczedzam okolo 1200 na betonie w gruncie potem unikam murowania i wykonania wienca to wcale nie wyszlo mi drozej. I jeszcze jeden isttony szczegół po szalunku masz rowna sciane na ktorej wykonasz izolacje przeciw wilgotną i cieplną , po aniu w grunt masz cos na ksztlt sciany ale latwo tego nie ocieplisz.
    A na jaką szerokość robiłeś wykopy?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał baba_budowniczy
    A na jaką szerokość robiłeś wykopy?
    Wykopy byly na szerokosc kolo metra staralem sie aby na zewnatrz bylo szerzej w srodku minimum.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  10. #10

    Domyślnie

    przepraszam że nie w temacie (choć on sam jest dla mnie szalenie interesujący - mam podobne rozterki) ale nasuneło mi się pewne pytanie:

    jajmar, o co tu chodzi?

    http://217.99.176.18/~mj/sonda/

  11. #11

    Domyślnie Re: Jak wyjdzie taniej?

    Cytat Napisał baba_budowniczy
    Cytat Napisał brzoza
    baba
    mi ekonomiczniej wyszło na sposób nr 1 - fundament bez szalunku do poziomu ziemi
    lecz później ...
    dalej wylewałem beton monolityczny do poziomu "zero" - i tu był szalunek ...
    nie jestem zwolennikiem murowania fundamentów z bloczków ... podobnie jak jajmar ...
    pzdr
    A jak to lałeś - jednorazowo czy na dwa razy? Od jakiej wysokości robiłeś te szalunki?
    przeciez na logike wychodzi ze na 2 razy
    od jakiej wys.? napisał: od poziomu gruntu do poziomu zero.

    to samo radzi mi moj wuj murarz ktory ma u mnie budować, tyle ze architekt adaptujący projekt się krzywi twierdząc ze to przestarzałe (sama architek nie ma trzydziestki ) metody - według niego musi być pożądna ława i na to fundament z bloczków.
    Twierdzi też ze niełatwo będzie mi znaleźć kier. bud. który warazi zgode na metodę którą pani baba opisała w pkt.1.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    Ja kiedy juz sie doczekam bede robic wersje nr 1
    zastanawiam sie wciaz jednak nad sciana monolityczna a bloczkami

  13. #13

    Domyślnie

    Oj jaki ja jestem szczęśliwy, że te fundamenty są już za mną?

    -ława zbrojona szerokości 50 cm, wysokości 50 cm, 4 pręty 14mm,
    -ściana fundamentowa szerokości 30 cm, wysokości 100 cm, rury do kanalizacji, deski, gwoździe, piach, robocizna,

    koszt 1mb fundamentów około 200 zł
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar
    I jeszcze jeden istotny szczegół po szalunku masz rowna sciane na ktorej wykonasz izolacje przeciw wilgotną i cieplną , po laniu w grunt masz cos na ksztlt sciany ale latwo tego nie ocieplisz.
    wyjściem jest jednostronne przyszalowanie (tak, aby potem w jego miejsce wsunąć styropian) - pamiętam że ktoś o tym pisał na forum

  15. #15
    Guest

    Domyślnie Re: Jak wyjdzie taniej?

    Cytat Napisał baba_budowniczy
    A jak to lałeś - jednorazowo czy na dwa razy? Od jakiej wysokości robiłeś te szalunki?
    Cytat Napisał sonal

    przeciez na logike wychodzi ze na 2 razy
    od jakiej wys.? napisał: od poziomu gruntu do poziomu zero.

    to samo radzi mi moj wuj murarz ktory ma u mnie budować, tyle ze architekt adaptujący projekt się krzywi twierdząc ze to przestarzałe (sama architek nie ma trzydziestki ) metody - według niego musi być pożądna ława i na to fundament z bloczków.
    baba ... - sonal to wytłumaczył b. dobrze za mnie -dziękuję
    dodam, ze metoda która robiłem wg mnie jest najszybszym sposobem na fundament ...
    w pierwszy dzień wykopy reczne wraz z podcieciem gruntu pod ławe i wsypanie w wykop zwiru z cementem oraz włozenie zbrojenia
    w drugi dzień zalanie betonem - mieszanym na miejscu ...
    trzeci dzień - szalowanie na wys od 0,35 m do 0.95 m
    ( taka była róznica w poziomie działki) i nadlanie ścian do poziomu "zero"
    Sonal ja na Twoim miejscu bardziej słuchałbym wuja - murarza
    bo ten architekt mówiąc ze ściana z bloczków jest lepsza, niz monolityczna ława wraz ze scianą - ma jakieś przestarzałe wiadomości ...
    i drobna uwaga ...
    metode która stosowałem można stosowac przy dobrej pogodzie i spoistym gruncie ...

    pzdr

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    też mi zależało na ekonomi i zrobiłem tak:
    - zdjęcie humusu
    - wykop o szerokości przyszłej ławy , bez szalunku , bo miałem piasek i fajnie się wykopy trzymały.
    - do wykopu zbrojenie , postawione na kostkach betonowych
    - na to wszystko beton B20 - bez folii i chudziaka.
    - ławy o wysokośći 40 cm
    - na ławie 2 x papa
    - na to ściana z bloczków , bez wieńca

    Wyszło tanio , bo wykopy samemu, zbrojenie samemu, beton z gruszki, ściany wymurowali za 1500 zł., aktualne są zaizolowane i zasypane piaskiem i zagęszczone i czekają na chudziaka pod podółoge na gruncie.

    W moim przypadku tak wyszło najekonomiczniej, i w miarę dobrze i dość szybko, bo wykopy trwały 2 dni, zbrojenie 3 dni, zalewanie betonem 3 godziny, murowanie ścian z bloczków 5 dni.

  17. #17

    Domyślnie

    Ja jestem świeżo po wylaniu fundamentów w grunt (zacząłem!!! zacząłem wreszcie! ) i chcę się podzielić świeżym doświadczeniem: u mnie okazało się, że cała działka to jedna wielka piaskownica - wykopy osypały nam się chyba w ośmiu miejscach o różnych porach. Szacuję, że co najmniej pięć metrów sześciennych betonu zużyłem ponad plan. No i dodatkowo nerwy, mnóstwo nerwów - zwłaszcza w sytuacji kiedy beton już się leje, a przed nim obrywa się tak na oko ze dwie taczki piachu ze ściany wykopu i trzeba to w pośpiechu powybierać. Brr!!! Cieszę się, że już mam to za sobą.
    adrian

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelurb
    W moim przypadku tak wyszło najekonomiczniej, i w miarę dobrze i dość szybko, bo wykopy trwały 2 dni, zbrojenie 3 dni, zalewanie betonem 3 godziny, murowanie ścian z bloczków 5 dni.

    Dlaczego piszesz że w twoim przypadku wyszło najekonomiczniej???
    - przecież nie wiesz ile by wyszło metodą z której nie skorzystałas?
    No, chyba ze robiłeś szacunkowe kosztorysy alternatywnych sposobów - jesli tak to podaj ile wydałeś i ile ci wyszły te alternatywy

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał sonal
    Cytat Napisał pawelurb
    W moim przypadku tak wyszło najekonomiczniej, i w miarę dobrze i dość szybko, bo wykopy trwały 2 dni, zbrojenie 3 dni, zalewanie betonem 3 godziny, murowanie ścian z bloczków 5 dni.

    Dlaczego piszesz że w twoim przypadku wyszło najekonomiczniej???
    - przecież nie wiesz ile by wyszło metodą z której nie skorzystałas?
    No, chyba ze robiłeś szacunkowe kosztorysy alternatywnych sposobów - jesli tak to podaj ile wydałeś i ile ci wyszły te alternatywy
    dlatego wyszło taniej, bo na bloczki wydałem 3.300 zł. na piasek 200 zł. na cement 240 zł , 75 m ściany o wysokości 1 metra , jakbym miał to zrobić z betonu jako monolit to na beton b-20 około 19 m. sześć wydałbym około 4.600 zł. , do tego dodatkowe zbrojenie , do tego deski szalunkowe itp. więc napewno byłoby drożej. a wcale nie wim czy szybciej , bo szalunki i zbrojenie też trzeba by zrobić

  20. #20

    Domyślnie

    podliczając zapomniałeś o tym co sam wczesniej napisaleś: "ściany wymurowali za 1500 zł"
    a więc:
    3300
    200
    240
    1500
    czyli 5240

    deski do szalowania fund. monolitycznych i tak przecież przydałyby się w przyszłości do szalowania wieńca ściany kolankowej (więc tak czy inaczej musisz mieć trochę drewna na budowie)

    nie bardzo tylko kojarzę o jakim dodatkowym zbrojeniu fundamentów monolitycznych piszesz

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony