dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła i grzejniki w mieszkaniu.

    Witam.
    Czy są na forum osoby które używają pompy ciepła np. Panasonic T-Cap 9kW czyli niskotemperaturowej i mają w domu grzejniki?
    Jeśli tak to prosiłbym o odzew i opinie na temat tego jak to u was się sprawdza.
    Czy macie jakieś dodatkowe urządzenia w takiej sytuacji.

    U mnie co prawda głównie tylko na piętrze w pokojach mam grzejniki ( 71 żeberek ) tak to podłogówka w pozostałej części mieszkania.

    Myslę że przyda się to też innym osobą, które stoją przed podobnym dylematem jak ja.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Poczytaj o Althermie która obsługuje 2 obiegi grzewcze czyli podłogówka i grzejniki https://blog.karbon.com.pl/pc-powiet...herma-bi-zone/

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Mam Panasonica T-Cap 9kW . Jak zakładałem pompę w zeszłym roku to miałem połowę domu z grzejnikami. Wcześniej miałem piec Defro zasypowy. Instalacja była podzielona (zawór 3D) na podłogówkę zasilanie 42 stopnie i grzejniki zasil. 55 stopni. Montując pompę świadomie podłączyłem wszystko razem w jeden obieg (usunąłem zawór 3D), bo wiedziałem, że jeżeli pompa się sprawdzi to wszędzie zrobię podłogówkę. Na forum temat grzejników był wielokrotnie wałkowany. U mnie było tak, że w pomieszczeniach z grzejnikami było max 20 stopni ,a tam gdzie podłogówka 24. Pompa ciepła najlepiej sprawdza się przy niskich temp. zasilania, i dlatego należy do tego dążyć. Grzejniki na pewno nadają się do instalacji z pompą, ale mocno to komplikuje system i podraża całą instalację. Powiem, że ciężko jest coś doradzić w takim przypadku. Jeżeli chcesz zostawić grzejniki pasowałoby założyć sprzęgło. Grzejniki pewno nie są przewymiarowane, a więc zasilanie około 50 stopni. A to już niższy COP. Wymiana grzejników na większe, to już lepiej klimakonwektory założyć.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam ,
    ja już czwarty sezon na T-capie zaczynam na grzejnikach ( wczoraj włączyłem wieczorkiem CO na dwie godziny) i jestem mega zadowolony.
    Koszty masz w mojej stopce- resztę informacji w podobnych wątkach ( chyba ze trzy są tutaj)
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam ,
    ja już czwarty sezon na T-capie zaczynam na grzejnikach ( wczoraj włączyłem wieczorkiem CO na dwie godziny) i jestem mega zadowolony.
    Koszty masz w mojej stopce- resztę informacji w podobnych wątkach ( chyba ze trzy są tutaj)
    Pzdr
    Patrzę właśnie na koszty, dom podobny do mojego, bedę miał tylko więcej styropianiu na ścianach i nie mam rolet a u Ciebie wychodzą spore koszty - ponad 3tys.

    Z jakiej taryfy korzystasz?
    Obawiam się, że to właśnie grzejniki są tego powodem, bo pompa pracuje z większą mocą i spada jej wydajność stąd takie wyniki, rachunki za prąd, ale ja się nie znam tylko przypuszczam.

    Ta Altherma 3 wygląda zachęcająco, lecz słabo wypada przy większych mrozach, które u mnie się pojawiają częściej niż w innych częściach polski. Z drugiej strony może sobie lepiej poradzić z grzejnikami i tu mogę znów zyskać.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Patrzę właśnie na koszty, dom podobny do mojego, bedę miał tylko więcej styropianiu na ścianach i nie mam rolet a u Ciebie wychodzą spore koszty - ponad 3tys.

    Z jakiej taryfy korzystasz?
    Obawiam się, że to właśnie grzejniki są tego powodem, bo pompa pracuje z większą mocą i spada jej wydajność stąd takie wyniki, rachunki za prąd, ale ja się nie znam tylko przypuszczam.

    Ta Altherma 3 wygląda zachęcająco, lecz słabo wypada przy większych mrozach, które u mnie się pojawiają częściej niż w innych częściach polski. Z drugiej strony może sobie lepiej poradzić z grzejnikami i tu mogę znów zyskać.
    Dużo czy mało to rzecz względna .Tak jak widzisz w opisie domu- mam tylko 10cm styro (biały zwyklasty , nie pytaj o lambdę...)
    Ale -mieszkam w terenie podgórskim i u nas potrafi być zimno ( np tydzień temu w nocy było 2 st).Nie mam reku - wentylacja to u mnie czyste straty ( wentylatory ,nawiewniki , wietrzenie).Do tego cały czas ktoś jest w domu.
    Mam G12W i jest taniej o ok 20% od G11-sprawdziłem w pierwszym sezonie.
    Podobne domy (ocieplenie,brak reku) ale na temp zasilania 30-35st (np podłogówka i KK lub tylko KK) mają koszty ok 2000 pln.
    Wcześniej miałem piec węglowy zasypowy -średnio zużywałem ok 5 ton węgla ,a latem do tego bojler na CWU.Przy obecnych cenach rocznie bym płacił teraz ok 6-6.5 tys , a płacę na PC za to samo ok 3300 pln.
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  7. #7

    Domyślnie

    Mając podłogówkę na dole plus grzejniki ( ewentualnie klimakonwektory ) na górze, warto zrobić taki układ ;
    - pc > rozgałęzienie na 2 sekcje za pomocą zaworu 3D termostatycznego na dobiegu podłogówki, (podłogówka i kk) .
    ...Obiegówka jest tylko jedna, ta w pompie. Układ hula bez bufora, sprzęgła u kolegi map78 ;
    - Dzięki zaworowi 3D można puścić 12 st na KK ( klimakonwektory ) a w tym samym czasie zasilać podłogę temp np 17 st. ;
    - Na obiegu KK pracują 3 klimakonwektory ( wstawione w miejsce zlikwidowanych grzejników) plus 2 grzejniki i 2 drabinki, bez bufora .
    ...Wszystko działa czwarty sezon znakomicie, Rozwiązanie proste i skuteczne przy chłodzeniu.*
    - Obiegówka jest tylko jedna ta w pompie, oraz zastosowano tzw sterowanie kombinowane ( pogodówka plus termostat pokojowy )
    - Warto poczytać ; Grzanie PC-PW w II-taryfie; https://forum.muratordom.pl/showthre...-taryfie/page2
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    Pompa ciepła może bez problemu współpracować z ogrzewaniem grzejnikowym, jednak jej wyższa sprawność uzyskiwana jest w przypadku pracy z jak najniższą temperaturą zasilania. W związku z tym lepsze parametry pracy będą występowały przy jej współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Jeżeli ma Pan instalację mieszaną, będzie wymagany rozdzielacz. Zachęcam Pana również do sprawdzenia oferty pomp ciepła innego producenta. W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór pomp ciepła z rodziny Logatherm, które cechują się solidnym wykonaniem, posiadają wysokiej klasy sprężarkę i wymiennik ciepła. Gwarantuje to długą żywotność i wysoką sprawność wytwarzania energii cieplnej. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kateg.../pompy-ciepla/. W sprawie doboru, wyceny oraz montażu zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Autoryzowanym Serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    das123

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Ełk
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    17

    Domyślnie

    Witam,
    Również mam dwa obiegi PC Nibe 1245 12kw. Co myślicie o takim ustawieniu: na pompie ustawić temperaturę wyższą tak by w pokojach z kaloryferami była temp. odpowiednia a na zaworze trójdrożnym skręcić do odpowiedniej temp. w pokojach z podłogówką?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwiazdoor Zobacz post
    Patrzę właśnie na koszty, dom podobny do mojego, bedę miał tylko więcej styropianiu na ścianach i nie mam rolet a u Ciebie wychodzą spore koszty - ponad 3tys.

    Z jakiej taryfy korzystasz?
    Obawiam się, że to właśnie grzejniki są tego powodem, bo pompa pracuje z większą mocą i spada jej wydajność stąd takie wyniki, rachunki za prąd, ale ja się nie znam tylko przypuszczam.

    Ta Altherma 3 wygląda zachęcająco, lecz słabo wypada przy większych mrozach, które u mnie się pojawiają częściej niż w innych częściach polski. Z drugiej strony może sobie lepiej poradzić z grzejnikami i tu mogę znów zyskać.
    Sorry ale ponad 3000 to są spore koszty za taki dom? No bądźmy realistami.....

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Kacper jak sobie zaglądam to Ty już chyba wszystkie pompy kupiłeś
    NA mój gust to wtopisz z jakimś goownem, czego nie życzę.
    Ja paliłem całe życiem wunglem. poczytałem, nic nie baźgrałem a wybór to była chwila, bez tabelek, srabelek itd.
    Im więcej będziesz czytał i pytał tym za przeproszeniem głupszy będziesz
    Każdy człowiek ma swój rozum i zgodnie i nim postępować powinien, żadne forum nie da Ci jednoznacznej odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Cytat Napisał das123 Zobacz post
    Witam,
    Również mam dwa obiegi PC Nibe 1245 12kw. Co myślicie o takim ustawieniu: na pompie ustawić temperaturę wyższą tak by w pokojach z kaloryferami była temp. odpowiednia a na zaworze trójdrożnym skręcić do odpowiedniej temp. w pokojach z podłogówką?
    Do Nibe jest specjalny zestaw ECS40/ECS41 czyli właśnie zawór trojdrożny, pompa i termometry. Podłączasz to i mozesz osobno sterować temperaturą
    Trzeba pamiętać że COP jest taki jakbyśmy cały dom grzali wyższą temperaturą, więc moim zdaniem nie ma to dużego sensu i powinno być tępione na etapie projektowania,
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    das123

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    Ełk
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibizz1 Zobacz post
    Do Nibe jest specjalny zestaw ECS40/ECS41 czyli właśnie zawór trojdrożny, pompa i termometry. Podłączasz to i mozesz osobno sterować temperaturą
    Trzeba pamiętać że COP jest taki jakbyśmy cały dom grzali wyższą temperaturą, więc moim zdaniem nie ma to dużego sensu i powinno być tępione na etapie projektowania,
    Skoro to rozwiązanie z ECS40/41 jest nieekonomiczne i drogie (ponad 2000zl zestaw= montaż) więc co byś proponował? Co myślisz o takim ustawieniu jak pisałem wcześniej?

  14. #14
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Kacper jak sobie zaglądam to Ty już chyba wszystkie pompy kupiłeś
    NA mój gust to wtopisz z jakimś goownem, czego nie życzę.
    Ja paliłem całe życiem wunglem. poczytałem, nic nie baźgrałem a wybór to była chwila, bez tabelek, srabelek itd.
    Im więcej będziesz czytał i pytał tym za przeproszeniem głupszy będziesz
    Każdy człowiek ma swój rozum i zgodnie i nim postępować powinien, żadne forum nie da Ci jednoznacznej odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    Amen.

  15. #15
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    Poczytaj o Althermie która obsługuje 2 obiegi grzewcze czyli podłogówka i grzejniki https://blog.karbon.com.pl/pc-powiet...herma-bi-zone/
    Ile kosztuje sprężarka do tej pompy?
    jaki jest koszt przeglądów gwarancyjnych?

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Ile kosztuje sprężarka do tej pompy?
    jaki jest koszt przeglądów gwarancyjnych?
    Raczej nie odpowie bo już tu klientów nie znajdzie

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Ile kosztuje sprężarka do tej pompy?
    jaki jest koszt przeglądów gwarancyjnych?
    A masz zamontowaną taką pompę czy chciałeś komuś sprężarkę wymienić?
    Zwróć się z zapytaniem do naszej firmy - napewno dostaniesz ofertę.
    A cennik usług serwisowych jest na naszej stronie www. Od zawsze.
    Pzdr

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kitan1

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Bolesławiec
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam ,
    ja już czwarty sezon na T-capie zaczynam na grzejnikach ( wczoraj włączyłem wieczorkiem CO na dwie godziny) i jestem mega zadowolony.
    Koszty masz w mojej stopce- resztę informacji w podobnych wątkach ( chyba ze trzy są tutaj)
    Pzdr
    jakie masz u siebie grzejniki, chodzi mi o to czy kupowałeś nowe (trójpanelowe) czy zostałeś przy tych samych co były do pieca na węgiel?
    Jestem na etapie wymiany śmieciucha na pompę ciepła i jakbym uzyskał 3000,- za sezon to byłbym mega zadowolony

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kitan1 Zobacz post
    jakie masz u siebie grzejniki, chodzi mi o to czy kupowałeś nowe (trójpanelowe) czy zostałeś przy tych samych co były do pieca na węgiel?
    Jestem na etapie wymiany śmieciucha na pompę ciepła i jakbym uzyskał 3000,- za sezon to byłbym mega zadowolony
    Moim zdaniem to nie chodzi żeby wymieniać grzejniki przy przejściu na pc. Ja zrobiłem tak: sprawdziłem w danych tech. u producenta grzejników jaką mają moc przy zasilaniu 45st i po z sumowaniu wyszła mi moc 7kw z kawałkiem. Można zrobić ozc lub jak w miarę prosty dom to policzyć np na www.ciepłowłaściwe.pl jaką moc potrzebujemy na maksymalnie niskich temperaturach w naszym rejonie. Mi wyszło że potrzebuję około 7 kw więc stwierdziłem że grzejniki bez wymiany dadzą radę przy zasilaniu 45st. Mam narazie 1 zimę z pc i bez problemu było ciepło w domu nie przekraczając temp zasilania 45st,a zawsze mogę podnieść temperaturę zasilania dla zwiększenia mocy tylko wiadomo że kosztem sprawności czyli więcej kasy zapłacę.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kitan1 Zobacz post
    jakie masz u siebie grzejniki, chodzi mi o to czy kupowałeś nowe (trójpanelowe) czy zostałeś przy tych samych co były do pieca na węgiel?
    Jestem na etapie wymiany śmieciucha na pompę ciepła i jakbym uzyskał 3000,- za sezon to byłbym mega zadowolony
    Grzejniki mam te same co przy piecu-na szczęście kiedy budowałem dom , to dobierałem grzejniki pod 50 st z pewnym zapasem.
    Grzeję wg KG 41-49st , ostatni rok tj 1.11.2017-1.11.2018 zużyłem 6 950kWh x 0,42pln brutto średnia z G12W (przesył+energia+OZE)=2 919 pln.
    Mam jeszcze dwa lata umowy (brutto T2=0,24 pln i T1=0,66 pln) i nie kalkuluje mi się nic robić.Zacznę się zastanawiać pół roku przed końcem umowy-jeśli ceny energii drastycznie podrożeją i nadal będzie działał obecny system prosumencki oraz utrzyma się ulga 30% na PV , to wtedy zrobię tak jak Marciun_u tj sam zamontuję PV na gruncie od południa.
    A jeśli chodzi o grzejniki-no cóż , są za solidne jak na najtańsze (Diamond) jakie mogłem kupić 10 lat temu...Nie chcą cieknąć , a nawet rdzewieć...
    Zresztą sam zysk roczny przy obecnych stawkach szacuję wg COP 0,5 do max 1.Czyli jeśli nadal utrzymuję średni roczny COP=3 (jak w pierwszym roku) to szybko liczymy :
    6 950kWh x 3 COP=20 850 kWh : 4COP=5 212 kWh x 0,42pln=2 189 pln
    Czyli rocznie mogę max zyskać ok 730 pln lub min 364 pln , a teraz trzeba policzyć koszt wymiany wszystkich grzejników (lub nawet części) i będzie wszystko jasne... Dodam tylko ,że najtańszy koszt grzejnika o dużej mocy niskotemperaturowego to 500-1000 pln.
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony