dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Zaciskane złączki PEX pod wylewką

    Witam. Z Internetu nauczyłem się, że nie powinno się robić łączeń pod wylewką, ale 2 niezależne firmy mówią mi, że to ok. Dają złączki PEX zaciskane. Podobno jest to wytrzymalsze niż sama rurka, no ale co z uszczelkami? W mojej okolicy "wszyscy tak robią". Nawet kierownik nie wskazał tego jako problem. Drążyć temat i wymienić czy to dopuszczalne?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20230531_170938.jpg
Wyświetleń:	175
Rozmiar:	84,9 KB
ID:	465207

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.351

    Domyślnie

    Jest to dopuszczalne ale tylko wtedy gdy nie ma innego wyjścia.
    Problemem nie jest wytrzymałość łącznika czy uszczelki ale sam fakt.
    Nic nie zastąpi litej rury, a wszelkie inne rozwiązania im bardziej są skomplikowane tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo zawodności.
    Złączka ulega zakryciu a świadomość jej istnienia pozostaje i niestety stwarza domysły i teorie " Co się stanie gdy"

    Powiedzenie iż wszyscy tak robią nie rozwiązuje problemu bo hydraulik po prostu idzie na łatwiznę.
    Instalator wykona pracę, weźmie gratyfikację i trzaśnie drzwiami zapominając o Tobie a potem sam się będziesz borykał z problemem gdy po sprawdzeniu ciśnieniowym posadzka po wyschnięciu w jednym punkcie cały czas będzie ciemniejsza i wilgotna.

    Jeśli na fotce jest instalacja grzewcza i widoczne podejście do grzejnika to główna magistrala powinna być wykonana na większym przekroju rury a odejścia do poszczególnych grzejników cieńsze, trójnikiem zaprasowywanym np. PEX 25/16/25
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Czasami naprawdę trudno tego uniknać ale nie zaleca się. Z drugiej strony znam przypadki że w wylewce rozszczelniła się sama rura a nie złączka także ryzyko zawsze będzie.

  4. #4

    Domyślnie

    Skoro wiesz, że jest to potencjalny problem, to dlaczego nie zastosujesz rozdzielacza i osobnej nitki do każdego punktu?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony