dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomasz Comasz

    Zarejestrowany
    Jun 2023
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    1

    Domyślnie Czy paraizolacja wewnętrznej ściany jest bezpieczna pod kątem pleśni

    Hej!
    Planuję wykonać izolację akustyczną ściany wewnętrznej w domu z cegły. Mam do wyboru bardzo drogie materiały, które przykleja się do ściany. takie materiały sa poza moim zasięgiem finansowym, ale wiem jak są wykonane, to zwykle 2 lub 3 warstwowe płyty o grubości kilku cm. Od strony ściany są materiały ciężkie, które tłumią wibracje, następnie lżejsze pianki lub wełna i na końcu czasem jest GK. Ta pierwsza warstwa to gumą z granulatu. Bardzo podobna do takiej, którą spotykamy na podłogach w siłowni lub na placach zabaw. Producent twierdzi, że nawet taka guma jest paroprzepuszczalna. Nie wiem czy to prawda, ale zakładam że producenci nie mijają się z prawdą.
    Chciałbym wykonać taką izolację akustyczną samodzielnie, używając do niej właśnie takich mat na siłownie, składanych z kwadratowych płyt 1x1m. Nie mam jednak pewności, czy te sprasowane fragmenty gumy pozostawiają pory, czy tworzą nieprzenikalną dla wilgoci i powietrza warstwę. Zakładam pesymistycznie, że są całkowitą paraizolacją. Taka warstwa to ok 2 cm, na to przyjdzie wełna i 2 płyty GK.
    Pytanie do Was, czy w przypadku ściany wewnętrznej, powinienem się obawiać skraplania wilgoci na ścianie pod izolacją, a tym samym tworzenia się pleśni czy też innych grzybów? Jeśli tak, to czy macie pomysł jak tego uniknąć, biorąc pod uwagę, że guma powinna dobrze przylegać do ściany, aby dawała pożądany efekt?
    Pomyślałem, że mogę 1m wiertłem ponawiercać gumę, powiedzmy lokując nawierty w odległości 10-15cm od siebie? Praca, której wolałbym uniknąc, gdyż mówimy o powierzchni 40m2 Jest to ściana działowa w 'bliźniaku'. Mogę również nakładać klej w formie pasów pionowych tak, aby nie tworzyć zamkniętych form, umożliwiając krążenie powietrza góra-dół. Łączenia 1-metrowych płyt nie mam w planie oczywiście uszczelniać.
    Rozumiem, że punkt rosy może pojawiac się na ścianach zewnętrznych, słabo izolowanych termicznie od zewnątrz, albo na takich, które 'ciągną' wilgoć kapilarnie z gruntu. Więc sądzę, że w moim przypadku nie powinienem sie niczego obawiac, tak długo jak długo mieszkanie za ścianą jest prawidłowo ogrzewane. Jakie są Wasze doświadczenia lub wiedza budowlana, której niestety nie posiadam zbyt dużej?

    Pozdrawiam!
    Tomasz

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.379

    Domyślnie

    Na ścianie wewnętrznej nie masz czego się obawiać. Tam nie istnieją duże różnice temperatur takie jak na przegrodach zewnętrznych, dlatego paroizolacja służy tylko i wyłącznie dla np. zabezpieczeniu wełny przed chłonięciem wilgoci.

    Jeśli masz zamiar wygłuszyć pomieszczenie to oprócz miękkich materiałów takich jak wełna lub gąbka które zmniejszą przenoszenie się dziwięków czyli wibracji na ścianę zastosuj wierzchnią powłokę o różnych kształtach, np: matę wygłuszającą w piramidy.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 27-06-2023 o 08:27
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    A jak to jest w przypadku izolacji wełną ściany zewnętrznej? Ściana PPOŻ stąd wełna. Czy należy się obawiać wilgoci?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.379

    Domyślnie

    Cytat Napisał calculator_xD Zobacz post
    A jak to jest w przypadku izolacji wełną ściany zewnętrznej? Ściana PPOŻ stąd wełna. Czy należy się obawiać wilgoci?
    Izolacja wełną ściany zewnętrznej to coś normalnego tak jak izolacja styropianem.
    Wełna dodatkowo jest paro przepuszczalna i hydrofobowa.
    Drobinki osadzają się na włóknach ale ich nie zmiękczają.
    Wilgoć może wędrować dalej do warstwy tynku itp.
    Problemem nie jest wilgoć powstała z mieszkaniu lub domu bo jej ogromna ilość uchodzi przez wentylację, a te zczątkowe ilości uchodzą tam gdzie znajdą ujście czyli przez dach i ściany.
    Problemem jest punk rosy czyli temperatura w której następuje skraplanie wilgoci.oraz warunki fizyczne czyli np. powierzchnie lub różne materiały ( przejście z jednego do drugiego ).
    Nie skropli się ona na pewno wewnątrz ocieplenia, jeśli już to nastąpi to w sprzyjających warunkach jest możliwe że skropli się na powierzchni styropianu.
    Jest to rzadkie ale czasem ludzie opisują lub zamieszczają zdjęcia mokrego cokołu lub podmurówki w którym nadmiar wilgoci uchodzi spod styropianu.
    Problemem jest ocieplenie ściany zewnętrznej od środka.
    Przy takim ociepleniu w celu wentylacji i obiegu powietrza należy zachować odstęp pomiędzy warstwami ocieplenia a ścianą.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję, mam jeszcze pytanie, które w sumie zadawałem w sąsiednim wątku. Chodzi właśnie o tę ścianę PPOŻ. Chciałbym się kogoś poradzić jaki konkretnie rodzaj wełny przyjąć, a najlepiej polecenie producenta i konkretnej wełny. Mam tam ścianę PPOŻ od sąsiada, a na pozostałych ścianach jest 20cm styropian, więc i wełny też musiałoby być 20cm żeby się wyrównało.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.379

    Domyślnie

    Każda wełna będzie tu dobra. Patrz wełna skalna z systemu Conlit 150 specjalna do wykonywania zabezpieczeń ogniowych zarówno elementów stalowych jak i betonowych.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli masz barierę paroizolacyjną gdzieś w ścianie, para zostanie po prostu uwięziona i skrapla się dokładnie tam, gdzie znajduje się bariera. A to sprzyjałoby rozwojowi pleśni.
    https://xender.vip/
    Dlaczego więc się mylę?
    Ostatnio edytowane przez mukhalani ; 06-07-2023 o 23:41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony