dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie Mała instalacja - na czym zbudować?

    Jako, że moja obecna PV nie wyrabia, muszę rozbudować całość konstrukcji - i na razie wydaje mi się, że najoptymalniejsze będzie skonstruowanie wiaty nad balkonem.

    Ogólnie chciałbym tam przykręcić 4 panele po 600-660W na jakimś mikrofalowniku. O ile marka paneli mi obojętna, to polskie sklepy zostały opanowane przez Hoymilesa i enphase - na serio nie ma nic ciekawszego, że wszędzie to pchają? Wolałbym mieć od razu transmiter wi-fi wbudowany w mikrofalownik, i nie doczepiać dodatkowych urządzeń.

    Jako, że zadaszenie nad balkonem tak czy inaczej muszę zbudować - jaką konstrukcję byście proponowali?
    Poprzednio miałem drewniane słupy docięte do kształtu krokwii na bazie słupów telefonicznych - nasączone jakimś pachnidłem w stylu podkładów, ale w miarę się trzymały. Teraz na szerokości 5m. będzie ciężar paneli (powiedzmy 120kg), blachy trapezowej (gdzieś 80kg) i zimą śniegu (dajmy na to 250kg)
    Ponownie szukać drewna, czy próbować z profili stalowcyh coś spawać?

    No i ostatnie pytanie - maksymalne nachylenie wiaty względem południa jakie będę w stanie osiągnąć to 7-8°. Czyli produkcja głównie latem - czy byłby sens stawiać na dachu trójkąty 15°, licząc, że coś skapnie zimą? 25 metrów od domu mam las sosnowy, więc słońce w południe wyłania się dopiero w połowie lutego i w listopadzie całkiem chowa za lasem.

    Tu taki prosty rysunek, gdzie zamontowałbym te cztery panele:
    Słońce włączone na południe - około 13:20 jest pod kątem prostym do ścian domu.



    P.S. Nie zależy mi na autokonsumpcji, jedynie na zbieraniu prądu do zbilansowania w rozliczeniu rocznym.
    Ostatnio edytowane przez Rupicapra ; 01-07-2023 o 15:52

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Coś cisza w temacie

    Znalazłem taką maszynerię - LINK
    Uda mi się go wpiąć do sieci bez problemów?

    Bo jest jeszcze TAKI konstrukt, lecz zastanawia mnie do czego mu wtyczka Schuko? On tak wysyła energię do fazy?
    Ostatnio edytowane przez Rupicapra ; 05-07-2023 o 05:21

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Ale tu cisza...

    Zdecydowałem się na falownik 2kW, lecz nie ogarniam parametrów - zwłaszcza natężenia. Wedle instrukcji



    Skoro maksymalnie panele po 600W, to przecież one mają średnio po 16-18A

    Przykładowo z tabliczek znamionowych paneli TW Solar:



    Są na rynku jakieś panele o niższym natężeniu dostępne, czy też to nie ma znaczenia i falownik to przyjmie na klatę obniżając samemu?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Mnóstwa odpowiedzi się doczekałem...

    Ale pierwsze własnoręcznie skonstruowane PV już spoczywa na wiacie i pracuje. Finalnie kupiłem tanio Huymiles'a hms 2000 ze sterownikiem, panele 570W od wschodu słońca ułożone na mostkach 70mm.

    Falownik przykręciłem na 30mm mostku pod drugim panelem od środka:





  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Horas91

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Tarnow
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Mnóstwa odpowiedzi się doczekałem...

    Ale pierwsze własnoręcznie skonstruowane PV już spoczywa na wiacie i pracuje. Finalnie kupiłem tanio Huymiles'a hms 2000 ze sterownikiem, panele 570W od wschodu słońca ułożone na mostkach 70mm.

    Falownik przykręciłem na 30mm mostku pod drugim panelem od środka:




    Forum raczej slabo stoi jesli masz konretny problem.
    Jak dobierales parametry? Chce sobie off-grida tylko do grzalki zrobic

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał Horas91 Zobacz post
    Forum raczej slabo stoi jesli masz konretny problem.
    Jak dobierales parametry? Chce sobie off-grida tylko do grzalki zrobic
    Jedyne na co zwracałem uwagę, to maksymalne natężenie na wejściu falownika - panele mają chyba 13,6A, falownik przyjmuje do 14A.
    Zobaczę jak będzie z produkcją latem, obecnie wydajność w szczycie bezchmurnego dnia wynosiła 44%, gdzie PV na dachu osiągało w tym samym momencie 37%

  7. #7

    Domyślnie

    Spij spokojnie. Jak masz 13,6A w STC to dla 70 stopni prąd wyniesie 13,88A.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Finalnie kupiłem tanio Huymiles'a hms 2000 ze sterownikiem
    Sterownik w sensie wifi? On jest niezbędny do pracy tego mikrofalownika?

    Czy trzeba instalować jakieś zabezpieczenia przepięciowe itp w takiej instalacji?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  9. #9

    Domyślnie

    Tylko pod grzałki, to bym tylko uziemienie zrobił.
    Jeśli ma iść dla domu, to komplet zabezpieczeń, jak przy standardowej instalacji.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    229

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Sterownik w sensie wifi? On jest niezbędny do pracy tego mikrofalownika?

    Czy trzeba instalować jakieś zabezpieczenia przepięciowe itp w takiej instalacji?

    Ja nie dałem zabezpieczeń, leci bezpośrednio do skrzynki z bezpiecznikami kabel.

    A sterownik w teorii nie jest potrzebny do pracy, lecz bez niego nie masz statystyk, ani nie wiesz czy inwerter w ogóle pracuje ;P U mnie tak było - dopiero po 'zainstalowaniu' obu urządzeń w API tego DTU-s dowiedziałem się, że jest jakiś alarm w inwerterze i produkuje zawrotne 0.4W w słońcu. Okazało się, że kabel mi się wypiął z kostki ;P

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rupicapra Zobacz post
    Ja nie dałem zabezpieczeń, leci bezpośrednio do skrzynki z bezpiecznikami kabel.

    A sterownik w teorii nie jest potrzebny do pracy, lecz bez niego nie masz statystyk, ani nie wiesz czy inwerter w ogóle pracuje ;P U mnie tak było - dopiero po 'zainstalowaniu' obu urządzeń w API tego DTU-s dowiedziałem się, że jest jakiś alarm w inwerterze i produkuje zawrotne 0.4W w słońcu. Okazało się, że kabel mi się wypiął z kostki ;P
    Czyli niby inwerter tańszy niż "prawdziwy" ale niekompletny
    Widziałem jakieś zamienniki sterownika. Używał ktoś?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony