dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie izolacja co, cwu

    Witam,
    Robie poprawki na inwestycji - jest to stary pałacyk.
    Centrale ogrzewanie wychodzące z rozdzielacza jest zrobione z alu-pexa. Kotłownia jest w piwnicy. Wszystkie rury zamontowane są pod ziemnią. Z względu na znikomą izolacje zamierzam rury zaizolować.
    Pex jest o fi 32 mm. i Rozchodzi sie po całej piwnicy, potem piony. Aktualnie jest z 5mm izolacji. Doradźcie jaką i ile izolacji należy nanieść. Czy trzeba rury ułożyć w jakiś " korytkach"?? .Podłoga będzie z cegły. To samo dotyczy się wody urzytkowej.
    Pozdrawiam.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.557
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Tam gdzie możesz zrób izolacje z otulin z wełny. Ze wszystkich są najłatwiejsze to zrobienia oraz wyglądają bardzo estetycznie. Na chwile obecną nawet ich cena jest dość atrakcyjna. Przy takiej średnicy grubość otulin 20 lub 30mm zupełnie wystarczy. Tam gdzie rury będą zalane posadzką załóż otuliny z polietylenu w powłoce czerwonej lub niebieskiej, grubość 20mm, chyba, że będzie ograniczała Cię grubość posadzki.

    Aha i jeśli nad pałacykiem na piecze konserwator zabytków będzie ważna klasa reakcji na ogień minimum B. Wełna ma klase A a w polietylenie są produkty z klasą B np Tubolit DGPlus
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 09-06-2023 o 09:30

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Tam gdzie możesz zrób izolacje z otulin z wełny. Ze wszystkich są najłatwiejsze to zrobienia oraz wyglądają bardzo estetycznie. Na chwile obecną nawet ich cena jest dość atrakcyjna. Przy takiej średnicy grubość otulin 20 lub 30mm zupełnie wystarczy. Tam gdzie rury będą zalane posadzką załóż otuliny z polietylenu w powłoce czerwonej lub niebieskiej, grubość 20mm, chyba, że będzie ograniczała Cię grubość posadzki.

    Aha i jeśli nad pałacykiem na piecze konserwator zabytków będzie ważna klasa reakcji na ogień minimum B. Wełna ma klase A a w polietylenie są produkty z klasą B np Tubolit DGPlus
    Ok, dzięki za odpowiedź, czy wełna nie bedzie wchłaniać wilgoci z ziemii, mimo wszystko jest to piwnica.
    Czy dawać pod rury jakąś cienką warstwe steropianu albo chociaż folia, żeby odizolować rury od ziemii? czy to bezsensu. ?

    Rury zaizolowane mogę być bezpośrednio zasypane ziemią ??.
    Czy takie rury mogą zamarznąć ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.557
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Jeśli wszystkie rury, o które pytasz maja być zasypane ziemią to wełna się absolutnie nie nadaje. Jedyne rozwiązanie to rury preizolowane typu Flexalen lub twardy PUR ale on zaczyna się dopiero od DN 50.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ma tu eksperta, ale może warto zaizolować część rur. Nie wiem, ile tam jest tras, ale jeśli jest sekcja rdzenia, warto ją zaizolować. Zgaduję, że zależy to od tego, jak drogie jest ocieplenie i jak łatwo dostępne są rury

    Teraz, w zależności od wielkości rodziny, zużycia wody itp., izolacja może być dobrym pomysłem z kilku powodów. Latem te rury ciepłej wody są źródłem ciepła w twoim domu, które następnie chłodzi klimatyzacja. To samo w zimie, ale teraz dom „kradnie” to ciepło. Również izolując rury, zmniejszasz ilość zimnej wody, która musi płynąć, zanim wypłynie gorąca woda https://omegle.onl/ vshare .

    Oczywiście, jeśli używasz zlewu raz dziennie, izolacja nie będzie miała większego znaczenia, ponieważ istnieje długa przerwa między użyciem, pozwalająca na osiągnięcie temperatury otoczenia. Ale coś, co jest używane średnio często, może być dobrym kandydatem
    Ostatnio edytowane przez seiji9 ; 29-06-2023 o 19:44

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.557
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał seiji9 Zobacz post
    Nie ma tu eksperta, ale może warto zaizolować część rur. Nie wiem, ile tam jest tras, ale jeśli jest sekcja rdzenia, warto ją zaizolować. Zgaduję, że zależy to od tego, jak drogie jest ocieplenie i jak łatwo dostępne są rury

    Teraz, w zależności od wielkości rodziny, zużycia wody itp., izolacja może być dobrym pomysłem z kilku powodów. Latem te rury ciepłej wody są źródłem ciepła w twoim domu, które następnie chłodzi klimatyzacja. To samo w zimie, ale teraz dom „kradnie” to ciepło. Również izolując rury, zmniejszasz ilość zimnej wody, która musi płynąć, zanim wypłynie gorąca woda https://omegle.onl/ vshare .

    Oczywiście, jeśli używasz zlewu raz dziennie, izolacja nie będzie miała większego znaczenia, ponieważ istnieje długa przerwa między użyciem, pozwalająca na osiągnięcie temperatury otoczenia. Ale coś, co jest używane średnio często, może być dobrym kandydatem
    Do czego tu Ci jest potrzebny ekspert? Gość cos napisał, pewnie nie tylko na tym forum i słuch o nim zaginął. Napisałem po krótce jakich izolacji i gdzie może użyć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony