dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 110
  1. #1

    Question Projekt prostego w budowie domu 110 - 120 m2

    Cześć,

    Do końca 2023 chcę mieć projekt bo w 2024 chcę wystartować z budową domu. I teraz tak:

    a) działka
    - szerokość 28m
    - długość 50m
    - prąd w blaszaku
    - woda wkrótce
    - wjazd od północy(droga powiatowa)
    - na 18m spadek ~0,5m

    b) założenia co do konstrukcji i technologii domu
    - 110 - 120 m2
    - bez garażu w bryle
    - murowany(silikat lub BK)
    - nie podpiwniczony
    - dachówka, więźba drewniana klasyczna
    - bez balkonów
    - dach 2-spadowy
    - ogrzewanie PC powietrze
    - PV na gruncie
    - szambo 10m3
    - brak okien przesuwnych(żeby było taniej to okna uchylno-rozwieralne + fixy)

    c) założenia co do pomieszczeń
    - 2 sypialnie dla dzieci
    - 1 sypialnia dla dorosłych
    - salon połączony z kuchnią(może przez całą szerokość domu?)
    - gabinet(koniecznie, pracuje zdalnie)
    - łazienka prywatna wraz z garderobą koło sypialni
    - łazienka ogólnodostępna

    Jakie macie wskazówki co do projektów? Może jakiś gotowiec ktoś zna co w/w zawiera + delikatna adaptacja.

    Na co jeszcze zwrócić uwagę w początkowej fazie?

    Pozdrawiam

    P.S.
    Celowo nie wybrałem czy parterówka czy poddasze użytkowe.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał KSnet Zobacz post
    Cześć,

    Do końca 2023 chcę mieć projekt bo w 2024 chcę wystartować z budową domu. I teraz tak:
    pomarzyć można.... projekty indywidualne to długi proces. Znam przypadki że przepychanki z architektami i konstruktorami trwały ponad 2 lata zanim wypluli coś co można było oddać do urzędu.

    Co do projektu to masz dużą działkę więc buduj parterówkę. Ja nie akceptuje skosów na piętrze więc takie mieszkanie mnie irytuje - czasem wynajmujemy takie domki na urlopie.
    Najlepiej poszukać zbliżonego gotowego projektu i z tym iść do architekta i przerobić na swoje potrzeby- nawet jak to będą wielkie zmiany to wyjdzie dużo szybciej i taniej.
    Niektore wyszukiwarki projektów mają bardzo dobre filtry i można wyłuszczyć projekty takie które nas interesują.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    pomarzyć można.... projekty indywidualne to długi proces. Znam przypadki że przepychanki z architektami i konstruktorami trwały ponad 2 lata zanim wypluli coś co można było oddać do urzędu.

    Co do projektu to masz dużą działkę więc buduj parterówkę. Ja nie akceptuje skosów na piętrze więc takie mieszkanie mnie irytuje - czasem wynajmujemy takie domki na urlopie.
    Najlepiej poszukać zbliżonego gotowego projektu i z tym iść do architekta i przerobić na swoje potrzeby- nawet jak to będą wielkie zmiany to wyjdzie dużo szybciej i taniej.
    Niektore wyszukiwarki projektów mają bardzo dobre filtry i można wyłuszczyć projekty takie które nas interesują.
    Pierwsze spotkanie mieliśmy w połowie roku. Do 1 stycznia miało być już pozwolenie. Ostatecznie łopatę wbiliśmy jakoś w marcu/kwietniu. Jak najbardziej realne.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  4. #4

    Domyślnie

    A ja zupełnie inne doświadczenia. U projektanta pojawiłem się w kwietniu, we wrześniu pierwsza łopata

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Lena Bobo. Ale wolałbym Arosa II i przeorganizować i z trzech sypialni zrobić dwie.

    Uwaga co do dachu - najlepiej mieć okna od wschodu i zachodu. Jak masz wtedy dach dwuspadowy to ściana szczytowa rzuca długi cień. Dach kopertowy znacznie go skraca i masz więcej słonecznego ogródka jak postawisz dom przy północnej granicy działki a i duży okap od południa powoduje, że latem slońce południowym oknem nie wpada do domu, za to zimą prawie w calości.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał KSnet Zobacz post
    Jakie macie wskazówki co do projektów? Może jakiś gotowiec ktoś zna co w/w zawiera + delikatna adaptacja.

    Na co jeszcze zwrócić uwagę w początkowej fazie?
    To moze pokaż tę działkę?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7

    Domyślnie

    Arosa II bardzo ciekawa.

    Jedną sypialnię można pomniejszyć i mógłbym mieć tam pokój do pracy. 1.7, 1.8 i 1.9 zamyka się fajnie strefą "dla dorosłych". Łazienki ciekawe, połączone "plecami" nie trzeba ciągnąć rur po całej chałupie. Dzięki @Kaizen

    https://lipinscy.pl/projekt/arosa-iv/ to też ciekawie wygląda.
    Ostatnio edytowane przez KSnet ; 18-07-2023 o 09:37

  8. #8

    Domyślnie

    Projektów gotowych jest pierdyliard. Z grubsza go adaptujesz z pomocą forumowiczów i możesz startować za miesiąc.

    Ten powyżej to akurat jest kiepski. Za szeroki, kiepska kuchnia, wąski salon, jak typowy dom za 150 tys, koszmarne wnętrze wychodzi finalnie.

    Za długi ma korytarz. Wolałbym coś bardziej otwartego z gabinetem od salonu. Taki korytarz wygląda finalnie jak w grobowcu,
    np takiego, na szybko, do przeróbki : https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-oliwnikach-3-e-oze-m5dd26c7a636a3
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m64826bff0e896
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 18-07-2023 o 09:55

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Przejrzyj sobie dział Bocianków, mniej więcej raz w miesiącu jest podobny wątek, kilka pierwszych stron przeważnie jest pomocne.

    W małej parterówce masz z grubsza 3 drogi
    - Standardowy prostokąt (Arosa itp)
    - Długi jamnik z salonem wzdłuż (rodzina Ekonomicznych)
    - Kwadrat z salonem po środku (np Murator Przejrzysty IV)
    i jakieś milion lepszych i gorszych wariacji tych koncepcji.
    Dostosowujesz pod siebie, działkę i strony świata.
    Ostatnio edytowane przez casual ; 18-07-2023 o 11:00

  10. #10

    Domyślnie

    Ok to już coś mniej więcej wiem. A budulec ścian?
    1. 24cm silikat + 20cm styro
    2. 18cm silikat + 20cm styro
    3. 24cm beton komórkowy + 20cm styro

    Pewnie 1. najlepsza ale czy 2 lub 3 będzie zła czy tylko gorsza ale akceptowalna?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Bez znaczenia.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KSnet Zobacz post
    A budulec ścian?
    Klik na "BK" w sygnaturce.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Klik na "BK" w sygnaturce.
    Dzięki!

  14. #14

    Domyślnie

    Jeśli beton komórkowy to by spełnić UW ściany wystarczy 15cm styropianu

  15. #15

    Domyślnie

    BK to na śmietnik dobre. Silikat 18cm.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    BK to na śmietnik dobre. Silikat 18cm.
    Dokładnie odwrotnie. Śmietnikowi nie przeszkadza marna lambda, za to możliwość zrobienia cienkich ścian jest zaletą. Na dom jednorodzinny lepszym wyborem będzie BK.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    A ja zupełnie inne doświadczenia. U projektanta pojawiłem się w kwietniu, we wrześniu pierwsza łopata
    Szybko, bardzo szybko jesli projekt od podstaw. Ale to tylko wyjątek potwierdzający regułę.
    Trzeba pytać w biurach projektowych o terminy i potem pomnożyć min. razy dwa. Zalożę się że żadne nie bedzie chcialo wpisać do umowy kar za opóźnienia.
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 19-07-2023 o 08:21

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Dokładnie odwrotnie. Śmietnikowi nie przeszkadza marna lambda, za to możliwość zrobienia cienkich ścian jest zaletą. Na dom jednorodzinny lepszym wyborem będzie BK.
    Domowi z 30-ma centymetrami styropianu też nie przeszkadza lambda warstwy konstrukcyjnej. Producenci BK wmówili inwestorom, że dom ociepla się murem, a ci w kółko to powtarzają.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Szybko, bardzo szybko jesli projekt od podstaw. Ale to tylko wyjątek potwierdzający regułę.
    Trzeba pytać w biurach projektowych o terminy i potem pomnożyć min. razy dwa. Zalożę się że żadne nie bedzie chcialo wpisać do umowy kar za opóźnienia.

    Bo jeśli w procesie jest starostwo powiatowe to żadnych terminów nikt nie zagwarantuje. Trzeba szukać biur, które mają doświadczenie i wiedzą jak wypełnić dokumenty pod lokalne państewko.

  20. #20

    Domyślnie

    Kto by chciał mieć okno i osadzony na ścianie 30cm styropian? Jak w czołgu. Całkiem tak wsadźcie 50cm. A obok okno 4x3 bo tak ładnie i przestronnie, którędy ucieknie większość ciepła.

    Zupełnie nie kumam nadgorliwości w stosowaniu więcej styro niż powinno, jeszcze 4 lata temu wystarczyło dać 12cm styro dziś już wsadzaja 20cm z niska lambda by oszczędzić 200zl rocznie na rachunku ogrzewania. I tak te wymagania techniczne są wyśrubowane, zobaczcie jakie było UW ściany wymagane dziesięć lat temu lub w 2017. Znaczy się co dom z 2016 jest źle ocieplony? No nie sądzę. To tylko urzędas nakazuje jak masz docieplić swój dom i nie widzę powodu by wychodzić przed szereg (wyjątek domy pasywne)

    Takie styro to się ładuje do pasywnego. Zachwyca mnie to jak ludzie kupują głupoty daj więcej zwróci się uprzednio nie licząc ile muszą za to zapłacić na początku. Mając 20cm styro i beton komórkowy to więcej ciepła ucieknie jednym oknem i dachem niż cała ściana na której jest to okno .
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 19-07-2023 o 09:50

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony