dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 8
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 149
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jak na budowę jeździsz w ramach relaksu, to masz bubla. Przykładów nie znasz? Na FM masa.
    Sąsiad tak budował. I jak mu strzeliła rurka i robił demolkę to dopiero odkrył, że w ściankach działowych nie ma wełny (za którą oczywiście zapłacił). Ale stwierdził że to drobiazg w porównaniu z innymi babolami - ale nie chciał o nich rozmawiać bo mu ciśnienie skacze.
    Relaks w sensie że nie kiwnąłem nawet palcem do etapu deweloperskiego . Kontrolnie zerkałem na poszczególne etapy , a kierownik budowy jedną rzecz zareklamował ( troszkę kory na jednej desce w dachu )

    Dom buduje jedna firma mająca od lat swoje ekipy.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak wybierałem technologię to cieplutko myślałem o szkielecie, Izodom200 i M3system. Ale im bardziej wgryzałem się w temat, tym więcej wad wszystkie miały - a żadna w sumie nie wychodziła taniej od tradycyjnej. Bo cena "wywoławcza" to wszystko po taniości i jakość deweloperska. Niby instalacje są, ale za uziom trzeba dopłacić, ilość punktów elektrycznych minimalna, jedna różnicówka na cały dom, montaż okien bez taśm, grzejniki, ocieplenie minimum wymagane prawem, krycie gontem czy blachodachówka itd. itp. I żeby zrobić solidnie, to trzeba sporo dopłacić. Do tego ograniczenia technologiczne i wady funkcjonalne. Tak, czas realizacji to jedyny plus... Tylko co w miarę polecany producent miał terminy za rok - a ekipy dało się znaleźć za kwartał, góra dwa (owszem, późnej jak swojego majstra od SSO pytałem, to miał na rok zajęte terminy i nie przyjmował na dłużej - ale to był szczyt boomu i pewnie w fabrykach domów tez terminy się wydłużyły).

    A jak na budowę jeździsz w ramach relaksu, to masz bubla. Przykładów nie znasz? Na FM masa.
    Sąsiad tak budował. I jak mu strzeliła rurka i robił demolkę to dopiero odkrył, że w ściankach działowych nie ma wełny (za którą oczywiście zapłacił). Ale stwierdził że to drobiazg w porównaniu z innymi babolami - ale nie chciał o nich rozmawiać bo mu ciśnienie skacze.
    Nic dodać nic ująć. Chociaż nie, dodam jeszcze, że w środku królują rigipsy, miękkie jak plastelina.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nic dodać nic ująć. Chociaż nie, dodam jeszcze, że w środku królują rigipsy, miękkie jak plastelina.
    Dom szkieletowy nie jest dla każdego
    Jak ktoś lubi betonowy schron to musi odpuścić
    Nonsensem jest budowa taniego domu a potem robienie z niego willi za 1,5 mln

    W całym domu na ścianach wieszaliśmy tylko TV , szafki w kuchni i wieszak na kurtki w wiatrołapie
    W kotłowni wisi na ścianie bojler 50kg więc jakiś mega ograniczeń nie ma , bo na tej samej ścianie firma montuje zasobnik CWU 140L

    Gdyby ktoś chciał obejrzeć to zapraszam, drzwi u nas zawsze otwarte

    Teraz czekam juz tylko na koronny argument o szkieletach , jak będzie powódź to....

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Dom szkieletowy nie jest dla każdego
    Jak ktoś lubi betonowy schron to musi odpuścić
    Nonsensem jest budowa taniego domu a potem robienie z niego willi za 1,5 mln

    W całym domu na ścianach wieszaliśmy tylko TV , szafki w kuchni i wieszak na kurtki w wiatrołapie
    W kotłowni wisi na ścianie bojler 50kg więc jakiś mega ograniczeń nie ma , bo na tej samej ścianie firma montuje zasobnik CWU 140L

    Gdyby ktoś chciał obejrzeć to zapraszam, drzwi u nas zawsze otwarte

    Teraz czekam juz tylko na koronny argument o szkieletach , jak będzie powódź to....
    Wiesz, najwięcej kosztuje działka i wykończeniówka oraz dach. Czy dom drewniany czy murowany dach przecież ma. I juz tu jest problem, bo dachówka ciężka, trzeba inaczej podejść do konstrukcji drewnianej. Jak dla mnie nonsensem jest ponoszenie ogromnych kosztów budowy własnego domu i oszczędzanie na konstrukcji. W moim wypadku wyceniono mi w Danwood dom na 30 tysiecy taniej niż murowany i to bez piwnicy, na którą musiałbym mieć osobny projekt, wykonawcę i kierbuda (sic!). Nie miałbym przy tym szansy na sufit na wysokości 3,1 m (to było poza technologią). Nie mógłbym też mieć takiego rozkładu pomieszczeń, jak bym chciał. Raster rozstawienia ścianek usztywniających to było chyba 30 cm - w niewielkich pomieszczeniu to bardzo dużo. Czyli: mam płacić właściwie tyle co za murowany, a nie dostanę skrojonego pode mnie domu?

    O rigipsach pisałem, bo łatwo je zarysować. Rysują się od samego patrzenia. No i rzadko kto robi rigipsy tak, jak powinno, czyli podwójnie. Domy takie mocno pracują, rigipsy pękają. Zresztą domy z gotowych elementów trzeba ze sobą jakoś poskładać i nie zawsze wszystko pasuje. Te domy skręca się ze sobą. Domy czysto szkieletowe, budowane na placu budowy, wcale tak znowu szybko nie powstają. Widziałeś jak rosną ściany typowego murowańca? Jak grzyby po deszczu - dosłownie kilka dni.

    Odechciało mi się domu szkieletowego po tym, jak zobaczyłem jego izolację przeciwwodną na płycie fundamentowej. Samą płytę też trzeba wykonać naprawdę precyzyjnie.

    Na temat tych domów krąży wiele mitów i wręcz kłamstw. Np zobacz na tego wykonawcę. Wypisuje on, że:
    Wbrew pozorom budynki szkieletowe nie wyziębiają się błyskawicznie. To, że nie kumulują ciepła nie oznacza, że zimno robi się po godzinie. Ponieważ są bardzo ciepłe to po całej nocy bez ogrzewania temperatura spadnie najwyżej o 2-3 stopnie, a taką różnicę w domu kanadyjskim zniwelujemy po 30 minutach grzania. Należy także pamiętać, że najwięcej ciepła ucieka przez okna. Im więcej dużych okien tym dom szybciej się wyziębia i szybciej nagrzewa latem.
    Autor tych bzdur nie rozróżnia tempa ucieczki ciepła od jego ilości, zgromadzonej wewnątrz domu:
    Między innymi z powodu energooszczędności oraz braku kumulacji ciepła najbardziej opłacalną instalacją grzewczą są zwykłe grzejniki konwektorowe. Koszty ogrzewania (na podstawie danych od mieszkańców domów szkieletowych) są porównywalne do gazu, a czasem nawet niższe.
    To jest jawne wprowadzanie w błąd. Inwestor moze pomyśleć, że prądem będzie taniej ogrzać dom niż gazem, bo dom nie jest akumulacyjny.

    A tu dzielnie rozprawia się o problemach, o których właściciele domów murowanych nawet nie byli w stanie pomyśleć.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 14-08-2023 o 14:08
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie miałbym przy tym szansy na sufit na wysokości 3,1 m (to było poza technologią). Nie mógłbym też mieć takiego rozkładu pomieszczeń, jak bym chciał. Raster rozstawienia ścianek usztywniających to było chyba 30 cm - w niewielkich pomieszczeniu to bardzo dużo. Czyli: mam płacić właściwie tyle co za murowany, a nie dostanę skrojonego pode mnie domu?

    O rigipsach pisałem, bo łatwo je zarysować. Rysują się od samego patrzenia. No i rzadko kto robi rigipsy tak, jak powinno, czyli podwójnie. Domy takie mocno pracują, rigipsy pękają. Zresztą domy z gotowych elementów trzeba ze sobą jakoś poskładać i nie zawsze wszystko pasuje. Te domy skręca się ze sobą. Domy czysto szkieletowe, budowane na placu budowy, wcale tak znowu szybko nie powstają. Widziałeś jak rosną ściany typowego murowańca? Jak grzyby po deszczu - dosłownie kilka dni.
    W moim szkieleciaku mam ponad 3 metrowe sufity i nie mam rigipsów tylko drewno.
    Ściany wewnętrzne mogłem postawić w dowolnym miejscu.
    Dom powstał w 2 miesiące do SSZ.

    Jak chcesz psa uderzyć kij zawsze się znajdzie.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Wiesz, najwięcej kosztuje działka i wykończeniówka oraz dach. Czy dom drewniany czy murowany dach przecież ma. I juz tu jest problem, bo dachówka ciężka, trzeba inaczej podejść do konstrukcji drewnianej. Jak dla mnie nonsensem jest ponoszenie ogromnych kosztów budowy własnego domu i oszczędzanie na konstrukcji. W moim wypadku wyceniono mi w Danwood dom na 30 tysiecy taniej niż murowany i to bez piwnicy, na którą musiałbym mieć osobny projekt, wykonawcę i kierbuda (sic!). Nie miałbym przy tym szansy na sufit na wysokości 3,1 m (to było poza technologią). Nie mógłbym też mieć takiego rozkładu pomieszczeń, jak bym chciał. Raster rozstawienia ścianek usztywniających to było chyba 30 cm - w niewielkich pomieszczeniu to bardzo dużo. Czyli: mam płacić właściwie tyle co za murowany, a nie dostanę skrojonego pode mnie domu?

    O rigipsach pisałem, bo łatwo je zarysować. Rysują się od samego patrzenia. No i rzadko kto robi rigipsy tak, jak powinno, czyli podwójnie. Domy takie mocno pracują, rigipsy pękają. Zresztą domy z gotowych elementów trzeba ze sobą jakoś poskładać i nie zawsze wszystko pasuje. Te domy skręca się ze sobą. Domy czysto szkieletowe, budowane na placu budowy, wcale tak znowu szybko nie powstają. Widziałeś jak rosną ściany typowego murowańca? Jak grzyby po deszczu - dosłownie kilka dni.
    Gdybym chciał dachówkę to musiałbym dopłacić 20k ( wtedy na strychu miałbym dodatkowo 4 "filary" . W cenie domu dostałem ładną blachodachówkę Germania a do jej położenia nie mozna mieć żadnego zarzutu .

    Jeśli chodzi o cenę to za 280k w 2021r nie było szans żeby Ci jakakolwiek firma postawiła domek w stanie deweloperskim ( mowa nie tylko o cenie ale też całej logistyce )

    Regipsy wady mają , ale chyba każdy decydujący sie na dom szkieletowy jest ich świadomy. Mi nie przeszkadzają , w cenie domu miałem wszystko poszpachlowane, w narożnikach wszędzie taśma amerykańska. Dom stoi 2 lata i nie ma absolutnie nigdzie żadnego pęknięcia . Za to sporo pęknięć mają sąsiedzi w domach murowanych . Szkielet domu był docinany na miejscu, żaden element nie przyjechał gotowy . Jeśli chodzi o czas to sam szkielet z dachem powstał w 3 dni , fundament 3 dni , pokrycie dachu 1,5 dnia, wylewki kilka godzin , elektryk 1 dzień , hydraulik 2 dni , okna kilka godzin. Najdłużej zeszła elewacja ( styro , siatka, kolor ) całe 4 dni , całe 4 dni też zajęło ekipie opłytowanie i poszpachlowanie środka.

    A teraz najlepsze , jako jedyni mamy dom szkieletowy na naszym nowym osiedlu ( 56 działek ) . Domów stoi juz kilka . Z moich obserwacji wynika że wszyscy ( dosłownie ) budujący murowane domy dzień w dzień coś robią . Noszą worki, mieszają maltę w betoniarce, ocieplają dach, kują rowki pod kable , sami gładzą ściany itp . Ja w pewnym momencie jak nasz dom powstawał byłem z rodziną w Chorwacji....

    W moim przypadku dom murowany wchodziłby w rachubę tylko w dwóch przypadkach . Pierwszy, musiałbym mieć max 30 lat , drugi to gotówka na poziomie 1mln . Tyle że dla mnie dom miał z założenia być alternatywą dla mieszkania w bloku , czyli mały , prosta bryła, tani w utrzymaniu i do tego kąsek trawnika ( czyli jak najmniej roboty wkoło ) . Domek stoi na szczycie górki, woda mu nie grozi . Aktualnie wydaliśmy na wszystko włącznie z działką 510k , do zrobienia zostało ogrodzenie i być może jakaś wiata

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Ratpaw

    to zdjęcie to z " Alei tornad " ?
    a może jakieś zdjęcie z Polski z takim ciekawym przesunięciem budynku szkieletowego ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    O rigipsach pisałem, bo łatwo je zarysować. Rysują się od samego patrzenia. No i rzadko kto robi rigipsy tak, jak powinno, czyli podwójnie. Domy takie mocno pracują, rigipsy pękają.
    wszystko wykonane niezgodnie ze sztuką może pękać !
    alternatywą dla płyty gipsowo kartonowe, jest poszycie z płyty gipsowo - włóknowej, a jak chcemy jeszcze " mocniej ", to poszycie z jednej strony może być przez połączenie : płyta OSB + płyta gipsowa ( gipsowo kartonowa lub gipsowo włóknowa ) . Tak więc możliwości są i przy prawidłowym wykonaniu nic nie ma prawa pękać !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    ....
    Jeśli chodzi o cenę to za 280k w 2021r nie było szans żeby Ci jakakolwiek firma postawiła domek w stanie deweloperskim ( mowa nie tylko o cenie ale też całej logistyce )

    Regipsy wady mają , ale chyba każdy decydujący sie na dom szkieletowy jest ich świadomy. Mi nie przeszkadzają , w cenie domu miałem wszystko poszpachlowane, w narożnikach wszędzie taśma amerykańska. Dom stoi 2 lata i nie ma absolutnie nigdzie żadnego pęknięcia . Za to sporo pęknięć mają sąsiedzi w domach murowanych .
    ....

    Domek stoi na szczycie górki, woda mu nie grozi . Aktualnie wydaliśmy na wszystko włącznie z działką 510k , do zrobienia zostało ogrodzenie i być może jakaś wiata
    No i to jest bardzo dobre podsumowanie. Coś za coś, tak to wygląda. Widać, że budowałeś świadomie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Ratpaw

    to zdjęcie to z " Alei tornad " ?
    a może jakieś zdjęcie z Polski z takim ciekawym przesunięciem budynku szkieletowego ?
    Skoro na polskim portalu ktoś porusza ten problem, to widocznie on istnieje. Domy szkieletowe poprzechylane (przekoszone) już widziałem, murowanych nie. Warunki wiatrowe nawet w Polsce się zmieniają dość mocno na niekorzyść. Trzeba po prostu zwrócić uwagę na odpowiednie posadowienie, ale to nie zmienia faktu, że w szkieletowcu jest to do uwzględnienia, a w murowańcu nie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    wszystko wykonane niezgodnie ze sztuką może pękać !
    alternatywą dla płyty gipsowo kartonowe, jest poszycie z płyty gipsowo - włóknowej, a jak chcemy jeszcze " mocniej ", to poszycie z jednej strony może być przez połączenie : płyta OSB + płyta gipsowa ( gipsowo kartonowa lub gipsowo włóknowa ) . Tak więc możliwości są i przy prawidłowym wykonaniu nic nie ma prawa pękać !
    Ale GK ZAWSZE będzie bardziej miękka niż tynk cementowo-wapienny. I to jest wada.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Skoro na polskim portalu ktoś porusza ten problem, to widocznie on istnieje. Domy szkieletowe poprzechylane (przekoszone) już widziałem, murowanych nie. Warunki wiatrowe nawet w Polsce się zmieniają dość mocno na niekorzyść. Trzeba po prostu zwrócić uwagę na odpowiednie posadowienie, ale to nie zmienia faktu, że w szkieletowcu jest to do uwzględnienia, a w murowańcu nie.
    obliczenia statyczne dotyczą każdego rodzaju konstrukcji ( murowanej / szkieletowej )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ale GK ZAWSZE będzie bardziej miękka niż tynk cementowo-wapienny. I to jest wada.
    tynk / płyta ( taka, czy inna ) to dwa różne materiały i zastosowania. Nie można ich porównywać.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    obliczenia statyczne dotyczą każdego rodzaju konstrukcji ( murowanej / szkieletowej )
    No tak tak. Mój dom ma wymiary 8x16 metrów i zero usztywnień w środku, tylko wieniec na ścianie z silki 18 cm. Zero kotwień do stropu, co było moim wymogiem ze względu na chęć uniknięcia wszelkich mostków termicznych. Taki dom szkieletowy (pudełko 8x16m bez ścian usztywniających) mógłby w ogóle powstać? Chyba nie, prawda?
    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    tynk / płyta ( taka, czy inna ) to dwa różne materiały i zastosowania. Nie można ich porównywać.
    A niby czemu? Płyt GK nie daje się jako suche tynki? Daje się i to powszechnie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Na pewno nie mieszkasz w " open space " i masz wydzielone pomieszczenia takie, czy inne. Podobnie jest w konstrukcjach szkieletowych gdzie mamy pomieszczenia dzielone ścianami. To czy ściany wewnętrzne pełnią funkcje nośne, czy też nie - zależy od obliczeń statycznych !
    Co do " mostków termicznych " - można je zniwelować na różne sposoby bez względu na rozwiązania konstrukcji budynku ( murowana / szkieletowa ).
    Ja projektuje budynki zarówno w konstrukcji murowanej, jak i szkieletowej i nie mam problemu z zachowaniem ciągłości izolacji i wykluczeniem potencjalnych " mostków ".

    tzw. " suche tynki " - tak, stosuje się i w konstrukcjach murowanych, ale głównie w przypadku wyrównania płaszczyzny starych murów lub w przypadku nowego budownictwa dla zakrycia instalacji biegnących między płytą, a ściana murowaną. Niektórzy też ( ekonomicznie ) stosują ściany wewnętrzne z GK w konstrukcjach murowanych, tj. identyczne, jakie się stosuje w konstrukcji szkieletowej, może z tą różnicą, że pod-konstrukcja takiej ściany jest z profili systemowych stalowych ( CW, UW ), a w konstrukcjach szkieletowych zazwyczaj jest to pod-konstrukcja drewniana.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nie odpowiedziałeś na moje pytania:

    Czy można wybudować dom szkieletowy drewniany o wymiarach 8x16m BEZ ścian usztywniających?

    Czy można w takim domu mieć strop drewniany, tzn. o rozpiętości 8 metrów? Ile będzie miał grubości?

    Czy można w domach szkieletowych zastosować tynk cementowo-wapienny lub inny o podobnej twardości?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Czy można wybudować dom szkieletowy drewniany o wymiarach 8x16m BEZ ścian usztywniających?
    - w konstrukcjach szkieletowych powinny być ściany usztywniające poprzeczne ! ale te zawsze wychodzą ponieważ domy nie projektuje się z założenia „ open space ” !
    - czemu taka wolna przestrzeń 8x16m miałaby służyć ? nie spotkałem projektu domu jednorodzinnego, który nie ma wydzielonego choćby pomieszczenia łazienki, nie wspominając o innych pomieszczeniach które zawsze tworzą układ ścian wewnętrznych.

    Czy można w takim domu mieć strop drewniany, tzn. o rozpiętości 8 metrów? Ile będzie miał grubości?
    - drewno klejone z płyty CLT : rozpiętość stropu ( 2 podparcia ) 8m przy grubościach płyty 20-25 cm w zależności od obciążeń
    - belki STEICO – STROP MIĘDZYKONDYGNACYJNY – przy 2 podparciach nie „ przeskakuje ” 8m, maksymalnie 6,7m
    - belki STEICO - STROP NAD OSTATNIĄ KONDYGNACJĄ ( wg danych producenta ):
    belki SJ 90 wys. 40cm – rozpiętość stropu ( 2 podparcia ) 8,45m
    belki SJ 90 wys. 36cm – rozpiętość stropu ( 2 podparcia ) 7,80m
    - strop drewniany w formie belek kratowych – swobodnie przeskakuje 8m i więcej – ich wysokość zależy od obliczeń konstrukcyjnych / obciążenia stropu.

    Czy można w domach szkieletowych zastosować tynk cementowo-wapienny lub inny o podobnej twardości?

    - ale po co ? poszycie wewnętrzne ścian z płyty gipsowo kartonowej ( GKx1 , GKx2 ) lub gipsowo włókowej ( GWx1 , GWx2 ) tworzy płaszczyznę nie wymagającą tynku tradycyjnego, jak przy ścianach murowanych. Chcemy jeszcze bardziej wzmocnić nośność płaszczyzny ściany ? to mamy łączenia GK+OSB lub GW+OSB. Można też zastosować i płytę cementową, tylko cały czas nurtuje mnie pytanie : w jakim celu ?
    - dla powieszenia szafki górnej kuchennej ? : GWx2 lub GW+OSB w zupełności wystarczy.

    a Ty masz : STROP MIĘDZYKONDYGNACYJNY, czy STROP NAD OSTATNIĄ KONDYGNACJĄ ?
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 19-08-2023 o 09:49
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Czy można wybudować dom szkieletowy drewniany o wymiarach 8x16m BEZ ścian usztywniających?
    - w konstrukcjach szkieletowych powinny być ściany usztywniające poprzeczne ! ale te zawsze wychodzą ponieważ domy nie projektuje się z założenia „ open space ” !
    - czemu taka wolna przestrzeń 8x16m miałaby służyć ? nie spotkałem projektu domu jednorodzinnego, który nie ma wydzielonego choćby pomieszczenia łazienki, nie wspominając o innych pomieszczeniach które zawsze tworzą układ ścian wewnętrznych.
    No właśnie żeby mieć open space, np salono-kuchnię 50 m2.
    Czy można w takim domu mieć strop drewniany, tzn. o rozpiętości 8 metrów? Ile będzie miał grubości?
    - drewno klejone z płyty CLT : rozpiętość stropu ( 2 podparcia ) 8m przy grubościach płyty 20-25 cm w zależności od obciążeń
    - belki STEICO – STROP MIĘDZYKONDYGNACYJNY – przy 2 podparciach nie „ przeskakuje ” 8m, maksymalnie 6,7m
    - belki STEICO - STROP NAD OSTATNIĄ KONDYGNACJĄ ( wg danych producenta ):
    belki SJ 90 wys. 40cm – rozpiętość stropu ( 2 podparcia ) 8,45m
    belki SJ 90 wys. 36cm – rozpiętość stropu ( 2 podparcia ) 7,80m
    - strop drewniany w formie belek kratowych – swobodnie przeskakuje 8m i więcej – ich wysokość zależy od obliczeń konstrukcyjnych / obciążenia stropu.
    Z grubsza: ponad 7m grubość rośnie dość szybko, w części technologii w ogóle nie da się wykonać takiego stropu. Podałeś wysokości samych belek, a strop musi izolować akustycznie. Dolicz kilka warstw tłumiących i masz pod 50 cm grubości stropu przy 8m rozpiętości. A cena takiego stropu w porównaniu do monolitu? Większa grubość niestety przekłada się na konstrukcję schodów. Jeden stopień to jakieś 16 -18 cm, czyli musiałbym dołożyć dwa stopnie. Schody się wydłużają, zmienia się układ pomieszczenia, może trzeba będzie przesunąć drzwi, jakąś ściankę itp. No przecież to są realne problemy.
    Czy można w domach szkieletowych zastosować tynk cementowo-wapienny lub inny o podobnej twardości?
    - ale po co ?
    Żeby tak łatwo nie uszkadzać ścian korzystając z budynku.
    a Ty masz : STROP MIĘDZYKONDYGNACYJNY, czy STROP NAD OSTATNIĄ KONDYGNACJĄ ?
    Taki i taki. Nad piwnicą strop monolityczny filigran, nad parterem w sumie nie strop, tylko dolny pas wiązarów obity płytą OSB od dołu. Zastanawiałem się nad stropem, ale ... no właśnie, tutaj też wyszło, że strop musi być możliwie cienki, ze względu na umieszczenie schodów strychowych (znów: ich wysokość i długość drabiny jest ograniczona ze względu na miejsce montażu).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    No właśnie żeby mieć open space, np salono-kuchnię 50 m2.
    - jeśli dobrze liczę ( ? ) to dla budynku 8x16m " open space, np salono-kuchnia 50 m2 " zajmuje około 6-7m głębokości budynku, dalej już mamy ścianki z możliwością usztywnienia poprzecznego w przypadku zastosowania konstrukcji szkieletowej.

    Podałeś wysokości samych belek, a strop musi izolować akustycznie. Dolicz kilka warstw tłumiących
    - to są dane tabelaryczne producentów obejmujące dedykowane dla konstrukcji szkieletowej warstwy wykończeniowe, w tym izolacje akustyczne stropu.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    No właśnie żeby mieć open space, np salono-kuchnię 50 m2.
    - jeśli dobrze liczę ( ? ) to dla budynku 8x16m " open space, np salono-kuchnia 50 m2 " zajmuje około 6-7m głębokości budynku, dalej już mamy ścianki z możliwością usztywnienia poprzecznego w przypadku zastosowania konstrukcji szkieletowej.
    Oj, wchodzisz ze mną w polemikę, co ja mam/mogę mieć. No to weź przykład domu dwukondygnacyjnego, na górze studio zajmujące prawie całe piętro (oprócz małego aneksu kuchennego i WC). Dobre 100 m2 powierzchni. Możliwe?
    Podałeś wysokości samych belek, a strop musi izolować akustycznie. Dolicz kilka warstw tłumiących
    - to są dane tabelaryczne producentów obejmujące dedykowane dla konstrukcji szkieletowej warstwy wykończeniowe, w tym izolacje akustyczne stropu.
    Jesteś tego pewien? W takim razie zwracam honor, co nie zmienia faktu, że 40 cm to ciągle dużo więcej niż 22 cm. Właśnie dlatego wybrałem filigrana, a nie jakiś strop gęstożebrowy, żeby mieć swobodę w stawianiu ścianek.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 2 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony