dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    38

    Domyślnie Robot koszący pytania

    Dzień dobry,
    mam spory teren do zagospodarowania - ok 2 tys m2. Przymierzam się do siania trawy i pojawia się dylemat. Póki co będzie tylko trawa a ogród i nasadzenia za jakiś czas wg możliwości. Ale będę chciał mieć robota i pytanie- od razu teraz przed siewem kłaść w ziemię te kable dla niego czy nie? Jeszcze nie wiem gdzie jakie rabaty i nasadzenia zrobię, a wolę dopytać aby potem nie żałować.
    I ewentualnie może ktoś poleci jakiegoś robota na tę powierzchnię?
    Pozdrawiam, Tomasz

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Saskian
    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    542

    Domyślnie

    Nie lepiej zakupić już robota sterowanego satelitarnie, któremu wystarczą tylko druty na obrzeżach obszaru roboczego? Zawsze to mniej pracy i wkopywania, niż robienie linii pod całym trawnikiem. Sprawdź sobie te rozwiązania z firmy Forester, może to akurat rozwiązanie dla Ciebie.
    Tego nie pomalujesz (:

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał To_maszom3 Zobacz post
    Dzień dobry,
    mam spory teren do zagospodarowania - ok 2 tys m2. Przymierzam się do siania trawy i pojawia się dylemat.
    I ewentualnie może ktoś poleci jakiegoś robota na tę powierzchnię?
    Pozdrawiam, Tomasz
    Nie wiem czy chcesz mać trawnik czy działkę z trawą, trawnik 2 tyś. m2 to wiele pracy aby wyglądał porządnie.

    Większość robotów jest taka sama, ja mam WORX bo zależało mi na dogaszaniu krawędzi.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    38

    Domyślnie

    Dzięki za odzew, nie słyszałem jeszcze o robotach sterowanych satelitarnie, muszę doczytać.
    Zdaję sobie sprawę że nie będę miał 2 tys m2 angielskiego trawnika ale mam zamiar dbać aby to wyglądało jak najlepiej

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czy jak zaczniesz robić ogród to będziesz przekładał linie indukcyjne?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    czy jak zaczniesz robić ogród to będziesz przekładał linie indukcyjne?
    A jest inne wyjście np jakoś go przeprogramować? Czy przekładanie tych linii będzie konieczne?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jak kupisz taki, który ograniczony jest przewodem, to on jeździ od granicy do granicy wyznaczonej przez przewód.
    Pojedyncze przeszkody można mu wyłączyć z pracy za pomocą np taśm magnetycznych. Ale to też kosztuje
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    2000 m2 idealnego trawnika to tytaniczna praca, żaden robot tego nie ogarnie.
    Mając taką powierzchnię to lepiej zrobić 500-600 m2 trawnika a na reszcie zrobić łąkę kwietną.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  9. #9

    Domyślnie

    Mam działkę 3500 m2, faktycznie podzielona na dwie części połączone przejazdem szerokości 2m. Po odliczeniu rabat, warzywnika i domu do koszenia zostało ok. 2000m2.
    Na początku przez 3-4lata miałem dwie tanie chińskie kosiarki Gardem Hero. Proste kosiarki, bez programowania, harmonogramów itp., jeździły od granicy do granicy, wracały się ładować i tak w kółko. Wadą były akumulatory, które trzeba było wymieniać co sezon i brak harmonogramowania, przez co codziennie trzeba było je uruchamiać i wyłączać.
    Potem były dwa NAC RLM-1800GT. Działały przez dwa lata z przerwami na naprawy gwarancyjne (średnio raz na rok). Po zakończeniu gwarancji i koszcie naprawy ok. 1700PL za wymianę silnika napędowego zmieniłem na Husqvarnę. Zaletą NACa była możliwość ustawienia harmonogramu i teoretycznie stref koszenia (nigdy mi się to nie udało). Wady to wysoka awaryjność, gubienie sygnału z linii ograniczającej i resetowanie harmonogramu.
    Od pół roku mam Husqvarnę, jedna sztuka obsługuje obie części trawnika. Jest to średni model, więc potrzebuje linii ograniczającej i przewodu prowadzącego. Przez te pół roku jedyny problem to mało intuicyjna instrukcja obsługi. Trawnik równo wykoszony, nie ustawiasz harmonogramu, bo kosiarka uczy się gdzie jeszcze nie kosiła i kosi wedle potrzeby.

    Co do linii ograniczających: jeżeli masz plan ogrodu i nasadzeń, to krawędzie bez problemu możesz już położyć. W razie potrzeby przełożenie kabla, zajęło mi ok. 2godz. na 100m kabla. Rozcięcia połączyć można złączkami hydrożelowymi po parę złotych za sztukę. W przypadku klombów na środku trawnika, wyznaczasz kablem wyspę, robisz wcinkę w linii ograniczającej i to wszystko, do wykonania w dowolnym momencie i nie zakłóca pracy kosiarki.
    Ułożenie całego okablowania, to jeden weekend - ściągnij instrukcję dowolnej kosiarki jest dokładnie opisane.

    Jeśli chcesz uniknąć układania kabli i korzystać z GPS, to przy tym areale koszt kosiarki będzie znacznie większy. Pół roku temu Stiga to było pow. 17tys, Husqvarna ok. 24tys., Segway też powyżej 20tys., na inne nie patrzyłem bo były zupełnie poza zasięgiem finansowym. Jeśli chcesz więcej szczegółów, to popatrz w instrukcje obsługi kosiarek, to lepsze niż reklamówki na stronach producentów. Poszczególne modele mogą różnić się istotnymi funkcjami (wybierałem pomiędzy Automower 420 a 430x). Miejsce zakupu też ma znaczenie, kupiłem w Szwecji 3tys taniej niż w Polsce, oczywiście z fakturą i pełną gwarancją.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    38

    Domyślnie

    Dziękuję pięknie za wiele informacji i podpowiedzi.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    To_maszom3

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    38

    Domyślnie

    A ma ktoś doświadczenia z Mammotion Luba AWD 3000 ?
    Wydaje się ciekawym rozwiązaniem, plus za GPSa, wskazany na podwyższenia i spadki ale u mnie jest akurat płasko.
    Spotkałem się z jedną opinią na fejsie, gość zadowolony bardzo.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    miachlbyk

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    08-253
    Posty
    365

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jak kupisz taki, który ograniczony jest przewodem, to on jeździ od granicy do granicy wyznaczonej przez przewód.
    Pojedyncze przeszkody można mu wyłączyć z pracy za pomocą np taśm magnetycznych. Ale to też kosztuje
    Nie trzeba żadnych niepotrzebnych taśm a wystarczy ten sam przewód ograniczający który idzie dokoła trawnika którym odcinamy przeszkody i po sprawie

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    miachlbyk

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    08-253
    Posty
    365

    Domyślnie

    Cytat Napisał To_maszom3 Zobacz post
    A ma ktoś doświadczenia z Mammotion Luba AWD 3000 ?
    Wydaje się ciekawym rozwiązaniem, plus za GPSa, wskazany na podwyższenia i spadki ale u mnie jest akurat płasko.
    Spotkałem się z jedną opinią na fejsie, gość zadowolony bardzo.
    Poszukaj na FB opinie skrajnie różnie , zawracanie tego robota to dramat, poszukaj poczytaj i oceń sam

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Kolego cokolwiek ci napiszą sprzedawcy albo marketingowcy to żaden robot do 10 a nawet 15tyś zł na obecną chwilę nie ogarnie porządnie tak dużej powierzchni, a nawet jak ogarnie jako tako to baterie będziesz zmieniał co pol roku. Roboty może są i fajne na trawnikach 150-400m2. Prawie wszyscy znajomi którzy mają wieksze ogrody kupili roboty jak był na nie bum ze dwa lata temu wrócili do koszenia tradycyjnego. Najpierw kosiarka za 3 -5k zl a po roku koszenia okazuje sie że akumulator ma 30% wydajności i trzeba nowy za 800zł i tak w kółko. Do tego mała kosiarka na powierzchni powyzej 400m2 chodzi prawie bez przerwy i mimo że nie jest jakoś specjalnie głosna to jednak irytuje i przeszkadza np dzieciom w zabawach.
    Moja rada - kup sobie dużą kosiarkę najlepiej traktorek, ktorym ogarniesz ten trawnik dwa/trzy razy w miesiącu w 30minut. Jazda traktorkiem to nawet przyjemnosc.
    Popytaj osob które robota mają dłużej niż jeden sezon i ci odradzi (o ile jest szczery i umie sie przyznać do błędu)
    Rada nr dwa - daj siatkę na krety - te szkodniki prędzej czy później pojawia się w każdym ogrodzie.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 17-11-2023 o 09:13

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał miachlbyk Zobacz post
    Nie trzeba żadnych niepotrzebnych taśm a wystarczy ten sam przewód ograniczający który idzie dokoła trawnika którym odcinamy przeszkody i po sprawie
    Też można. Tylko wyobraż sobie, że przeszkody pojawiaj czasem po kilku latach użytkowania robota, a czasem z sezonu na sezon zmieniają swoją lokalizację.
    Wówczas taśmy, albo ACS sprawdza się lepiej, niż grzebanie w przewodzie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    miachlbyk

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    08-253
    Posty
    365

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Też można. Tylko wyobraż sobie, że przeszkody pojawiaj czasem po kilku latach użytkowania robota, a czasem z sezonu na sezon zmieniają swoją lokalizację.
    Wówczas taśmy, albo ACS sprawdza się lepiej, niż grzebanie w przewodzie
    Dziwna teoria ale idąc tym tropem po co nam w ogóle robot skoro cały czas mogą być zmiany?, lepiej kupić kosiarkę bo przecież przeszkody

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    miachlbyk

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    08-253
    Posty
    365

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Kolego cokolwiek ci napiszą sprzedawcy albo marketingowcy to żaden robot do 10 a nawet 15tyś zł na obecną chwilę nie ogarnie porządnie tak dużej powierzchni, a nawet jak ogarnie jako tako to baterie będziesz zmieniał co pol roku. Roboty może są i fajne na trawnikach 150-400m2. Prawie wszyscy znajomi którzy mają wieksze ogrody kupili roboty jak był na nie bum ze dwa lata temu wrócili do koszenia tradycyjnego.
    Rada nr dwa - daj siatkę na krety - te szkodniki prędzej czy później pojawia się w każdym ogrodzie.
    To kup sobie robota jakiejś porządnej firmy , oddaj go na przeglądy i zimowanie co roku a sam zobaczysz że jesteś w dużym błędzie, to co piszesz tyczyć się może robotów chińskich, zle dobranych ,źle ustawionych itp, sam mam robota i nie narzekam , bateria trzyma spokojnie ale raz do roku oddaję na przeglądy

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.631
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał miachlbyk Zobacz post
    Dziwna teoria ale idąc tym tropem po co nam w ogóle robot skoro cały czas mogą być zmiany?, lepiej kupić kosiarkę bo przecież przeszkody
    Po to by nie kosić samemu, proste.
    A robota można kupić takiego, który przeszkody ominie.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    2000 m2 idealnego trawnika to tytaniczna praca, żaden robot tego nie ogarnie.
    Mając taką powierzchnię to lepiej zrobić 500-600 m2 trawnika a na reszcie zrobić łąkę kwietną.
    Popieram pomysł z łąką kwietną !!
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Popieram pomysł z łąką kwietną !!
    Fajne w teorii, mój ogród graniczył kiedyś z taką łąką.
    Wada- ogrom kleszczy na moim trawniku, nawet skoszonym do 4cm. Sytuacje poprawiło dopiero zrobienie pasa o szerokosci 1m wysypanego kamieniem zaraz za moim płotem. Od tego czasu nie znalazlem ani jednego kleszcza - kiedyś było tego ogrom. Najbliższy las mam 1km od domu ale to nie ma znaczenia....

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony