dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 121
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    U mnie będzie może ze 20 m w najdalszym zakątku domu. Chcę wszystko puścić na cat6 bez ekranu. Co złego może się stać?
    Chyba nic

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie rozumiem, co jest bezużyteczne? topjob? Dlatego pokazałem rozdzielnicę z kanałem dostawionym obok, w tym kanale można dać te wago i dalej prosto w bok. Nie trzeba wtedy w ogóle wchodzić kablami instalacyjnymi do bloku głównego rozdzielnicy.

    No wejścia binarne w rozdzielnicy, topjob w kanale obok.

    W sumie to się pogubiłem co chcesz powiedzieć
    kupowanie tych dodatkowych topjob i trzymanie tego w rozdzielnicy
    Napoczątku uważałem, że chcę mieć wszystko w głównej rozdziałce. ładnie i estetycznie. Łatwo do modyfikacji i w ogóle schludnie.
    Okazało się, że najbardziej przyszłościowe są rozdzielnice małe w newralgicznych częsciach działki Rozbudowa jest najlepsza i ogólnie możliwa bez większych ograniczeń. Mimo wszystko poza magistralą może skrętka też się przydać. Jakieś switch czy coś. W zależności od tego do co by trzeba było.

    U mnie okazało się, że sterownik oczyszczalni ma miejsce na skrętkę. Jeszcze go nie integrowałem, bo producent nie wie, że można było... więc nie wiadomo co z tego wyjdzie.
    Ogólnie mam mannie posiadania całego domu w 1 apce.
    Dlatego potrzebny jest
    - dom podstawowy (możesz użyć co tam chcesz, od zwykłych smart gniazdek po plc, knx i loxone etc.itp)
    - modbus rs485 (dodatkowa magistrala) Co poradzisz, musi być. Zwykle działa na CAT6. Ale... wole kabel KNX. Lub modbus tcp ip.
    tutaj skrętki do odpowiednich sprzetów.
    Więc część gwiazdy potrzebna, ale do szafki rack ze sprzetem sieciowym



    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Szybko i łatwy serwis wyklucza się z rozproszonym instalowaniem elektroniki w puszkach pod włącznikami. Trzeba włazić do pomieszczenia, w którym moze akurat sobie ktoś nie życzy gości. W rozdzielnicy masz wszystko jak na talerzu, nikomu nie przeszkadzasz, nie brudzisz, nie rozkręcasz puszek, masz napięcie pod kontrolą... Ja nie wiem po co po całym domu instalować "pastylki", skoro można tego nie robić. Wystarczy przewidzieć większą szafę z blachy tam, gdzie ona nikomu nie przeszkadza.
    Też tak chciałem
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    modbus rs485 (dodatkowa magistrala) Co poradzisz, musi być. Zwykle działa na CAT6. Ale... wole kabel KNX. Lub modbus tcp ip.
    tutaj skrętki do odpowiednich sprzetów.
    Więc część gwiazdy potrzebna, ale do szafki rack ze sprzetem sieciowym
    ModbusRT to raczej nie sprzęt sieciowy. Lepiej go jednak upchnąć w rozdzielnicy.
    Też tak chciałem
    Wcale nie. Ja chcę jedną rozdzielnię na (mój) dom plus szafa rack 40U 600x800. I to wystarczy. Na drugi dom na działce osobna rozdzielnica w piwnicy i druga mała w domu. Tak więc wcale nie wszystko w jeden punkt, bo faktycznie to bez sensu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    ModbusRT to raczej nie sprzęt sieciowy. Lepiej go jednak upchnąć w rozdzielnicy.
    Owszem, ale to też lepiej lecieć na magistrali, nie gwiazda. Ale... małe drzewo mi działa. Nie wiem jak gwiazda by śmigała. Bo to powolny standard.
    Aczkolwiek wiele sprzętów z tego korzysta. Więc do integracji na pewno trzeba uwzględnić
    Modbus TCP jest ok, lubie z niego korzystać. To już sieciowy jest. A zadanie to samo.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Wcale nie. Ja chcę jedną rozdzielnię na (mój) dom plus szafa rack 40U 600x800. I to wystarczy. Na drugi dom na działce osobna rozdzielnica w piwnicy i druga mała w domu. Tak więc wcale nie wszystko w jeden punkt, bo faktycznie to bez sensu.
    Tak, chciałem. Tak planowałem. Ale okazało się, że nie da rady
    Szafa za mała a jest 120 modułów +60 poddasze musiałem dołożyć. No i 40 w garażu, przekuwałem z 16.
    Planuj planuj. Zobacymy za kilka lat Jak doprowadzisz ID do stanu wyższego niż podstawowy.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Owszem, ale to też lepiej lecieć na magistrali, nie gwiazda. Ale... małe drzewo mi działa. Nie wiem jak gwiazda by śmigała. Bo to powolny standard.
    Aczkolwiek wiele sprzętów z tego korzysta. Więc do integracji na pewno trzeba uwzględnić
    Modbus TCP jest ok, lubie z niego korzystać. To już sieciowy jest. A zadanie to samo.
    Zamierzam modbusa RT (nie TCP) ogarniać w HA. Czyli KNX ogarnia podstawowe funkcje życiowe, ogrzewanie całkiem osobno, ale już wentylacja w HA.
    Mam serwer portów szeregowych Moxa, który enkapsuluje w TCP cały ruch po modbusie. Nie mniej, przecież wszelkie liczniki energii, bramki KNX-modbus itd są na szynę TH35, a nie do racka. Do switcha ethenetowego wychodzisz z takiej rozdzielnicy dosłownie jedną skrętką, no moze dwoma.
    Planuj planuj. Zobacymy za kilka lat Jak doprowadzisz ID do stanu wyższego niż podstawowy.
    Dlatego rozmawiam i zbieram doświadczenia.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 05-02-2024 o 22:36
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jeszcze jedna rzeczy mi przyszła do głowy. Otóż Loxone i Grenton mają aktualizacje oprogramowania. Jak to wygląda z KNX?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Chciałem na to odpisać, ale widzę że nie muszę, bo sam sobie odpisałeś:

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Bujdy bujdy.
    KNX działa wraz z Loxone i wcale ale to wcale nie musi być jako "dumb" jestem żywym przykłądem, że można go zintegrować aby każdy z nich byl niepodległy.
    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Plus Loxone?
    Wizualizacja... cholaż jestem na etapie męczenia się z jej ograniczeniami.

    No właśnie. Z racji tych ograniczeń, z którymi się właśnie "meczysz", lepiej osprzęt Loxone ustawiać jako dump. Te ograniczenia to w szczególności:
    • bloki EIB do oświetlenia tylko w formie prymitywnych przełączników Switch lub Dimmer. LC już praktycznie nie daje się użyć z "niepodległym" (cokolwiek by to znaczyło) zestawem aktorów KNX
    • blok rolety EIB, która jest istotnie biedniejsza od standardowego bloku rolety automatycznej (który z kolei nie ma odpowiednich wejść)
    • praktycznie brak jakichkolwiek innych bloków logicznych do obsługi KNX. Loxone sprowadził cały "niepodległy" KNX do roli klikaczy światła i klikaczy rolet i ta integracja dwukierunkowa działa, ale jest po prostu bardzo biedna.
    • do bloku ogrzewania (inteligentny regulator pokojowy) "niepodległego" termostatu KNX oczywiście też nie podłączysz

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Wczoraj kolega pokazywał mi przez 5 godzin KNXa w swoim domu. Ma raczej podstawowe funkcje jak sterowanie oświetleniem, roletami i ogrzewaniem podłogowym (elektrycznym). Dorabia sterowanie rekuperatorem. Obadałem całą szafę, wszystkie połączenia i jednostki wykonawcze KNX, S-ki itd. Potem przy kompie jak działa ETS i jak się integruje z HA.
    No to kolega mało rzeczy ma - same najbardziej podstawowe rzeczy. Co oglądaliście przez 5 godzin??

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Moje wrażenia:
    [...]

    Wizualizacja: HA coś tam pokazuje, można z telefonu sterować generalnie całym domem. Na ścianę trafi tablet z zainstalowanym klientem HA (pewnie webowym).

    Moje zdanie jest takie, że KNX byłby drogi, gdyby kupować czujniki czy jakieś bajery z obsługą KNX, ale przecież są inne protokoły i integracje z nimi. Urządzenia wcale nie wychodzą drogo. Jako centrum sterowania można użyć HA, ale jest to bezpieczne, bo jak padnie taki "serwer", to KNX działa dalej. HA jest wygodną dostawką do rdzenia automatyki domowej.

    Muszę się jeszcze zorientować mocniej z kwestii czujników wszelkiej maści oraz jak sterować silnikami w wentylatorach wentylacji mechanicznej. W każdym razie KNX odżywa po spięciu go poprzez bramkę z HA i wygląda ludzko. Tyle pierwsze wrażenia.
    Zrobisz jak będziesz uważał. Każdy tak się wyśpi, jak sobie pościeli.
    Doceniam Twoją drobiazgowość i dociekliwość, ale mam wrażenie że już przesadzasz i robisz overthinking. Dla takich osób KNX może jest i dobrą drogą, tam będziesz miał ciągle dużo rozważań i przemysleń. Ja też nie chciałbym, abyś wybrał Loxone wyłącznie za moją namową, a potem ciągle stękał i narzekał. A jak wybierzesz KNX, to przynajmniej "będzie na kolegę"

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    No to kolega mało rzeczy ma - same najbardziej podstawowe rzeczy. Co oglądaliście przez 5 godzin??
    Całą rozdzielnicę, punkt po punkcie, okablowanie, centralkę od Satela, bramki, oprogramowanie w kompie i na komórce i piliśmy kawę

    Widzisz, bardzo cenię sobie takie wizyty "organoleptyczne", bo dowiedziałem się, że zwłoka w zadziałaniu włącznika światła w Satelu wynosi 10 ms. Okazuje się, że pacnięcie we włącznik na ścianie nie włączy mi oświetlenia - trzeba przytrzymać. Niby nic, da się przyzwyczaić, ale dla mnie to coś nowego. Do tej pory nie wiem, czy da się użyć podświetlane włączniki nie-knxowe.
    Ja też nie chciałbym, abyś wybrał Loxone wyłącznie za moją namową, a potem ciągle stękał i narzekał. A jak wybierzesz KNX, to przynajmniej "będzie na kolegę"
    Podejmuję świadomy wybór. Nie słyszałem o KNXie, żeby nawalił, a o systemach zamkniętych i owszem. Zapisałem się na czterodniowe szkolenie z KNXa, pójdę tam z pytaniami i zobaczę co się dowiem. Wątpię jednak, żeby system rozwijany przez 500 firm czegoś "nie potrafił". Właściwie w tej chwili zbieram powody, dla których miałbym nie wybrać KNXa, czyli czy to, co wnosi Loxone czy Ampio ponad KNX jest warte wchodzenia w system zamknięty.
    Z racji tych ograniczeń, z którymi się właśnie "meczysz", lepiej osprzęt Loxone ustawiać jako dump. Te ograniczenia to w szczególności:

    • bloki EIB do oświetlenia tylko w formie prymitywnych przełączników Switch lub Dimmer. LC już praktycznie nie daje się użyć z "niepodległym" (cokolwiek by to znaczyło) zestawem aktorów KNX
    • blok rolety EIB, która jest istotnie biedniejsza od standardowego bloku rolety automatycznej (który z kolei nie ma odpowiednich wejść)
    • praktycznie brak jakichkolwiek innych bloków logicznych do obsługi KNX. Loxone sprowadził cały "niepodległy" KNX do roli klikaczy światła i klikaczy rolet i ta integracja dwukierunkowa działa, ale jest po prostu bardzo biedna.
    • do bloku ogrzewania (inteligentny regulator pokojowy) "niepodległego" termostatu KNX oczywiście też nie podłączysz
    Czy mógłbyś rozwinąć to powyżej?
    1. KNX nie potrafi sterować oświetleniem tak jak Loxone? Czyli czego nie potrafi?
    2. Tu też: Jakie są ograniczenia KNXa? Ja potrzebuję zsunąć roletę zewn. do okreslonej wysokości. Da się to zrobić KNXem czy nie?
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 06-02-2024 o 14:03
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Chciałem na to odpisać, ale widzę że nie muszę, bo sam sobie odpisałeś:






    No właśnie. Z racji tych ograniczeń, z którymi się właśnie "meczysz", lepiej osprzęt Loxone ustawiać jako dump. Te ograniczenia to w szczególności:
    • bloki EIB do oświetlenia tylko w formie prymitywnych przełączników Switch lub Dimmer. LC już praktycznie nie daje się użyć z "niepodległym" (cokolwiek by to znaczyło) zestawem aktorów KNX
    • blok rolety EIB, która jest istotnie biedniejsza od standardowego bloku rolety automatycznej (który z kolei nie ma odpowiednich wejść)
    • praktycznie brak jakichkolwiek innych bloków logicznych do obsługi KNX. Loxone sprowadził cały "niepodległy" KNX do roli klikaczy światła i klikaczy rolet i ta integracja dwukierunkowa działa, ale jest po prostu bardzo biedna.
    • do bloku ogrzewania (inteligentny regulator pokojowy) "niepodległego" termostatu KNX oczywiście też nie podłączysz
    Bloki oświetlenia w formie prymitywnych bloków? Nie rozumiem?
    KNX włącza światło/ wyłącza światło. Jeśli to zwykły aktor on/off. Prosta sprawa bloczek ma różne funkcje wraz z aktualizacją bieżącego stanu - to najważniejsze aby aplikacja i stan realny się pokrywały.
    Kiedy masz sciemniacz to działa tak samo jak gdybyś używał ściemniacza od loxone. Nie widzę braków w funkcji.

    A! Chyba wiem... ja używam bloczków od Loxone, nie KNX.
    Nie rozumiem ideli bloczków KNX... po prostu są jakieś upośledzone. Za to zwykłe loxonowe działają z KNX.

    Jedynym bloczkiem KNX który lubie jest przycisk. Ale używam go do innych "niecodziennych" funkcji.

    Blok rolety? Również korzystam z bloczków Loxone - nie KNX.
    Niestety tutaj temat nieco bardziej skomplikowany aby pogodzić oba systemy które działają na całkiem różnych zasadach trzeba było wykorzystać jeszcze bloczek do sciemniacza.
    KNX chce dostać pozycję w % którą ma ustawić.
    Loxone jakoś inaczej odbiera dane. Albo odwrotnie. Nie pamiętam, grzebałem daawno i działa. Stany siępokrywają w 99% przypadkach.
    W pozostałych i tak się aktualizują po kolejnym użyciu.

    Brak innych bloczków KNX?
    Hmm a jakich? Nie czuje potrzeby tworzenia jakiś specjalnych bloczków.

    Termostaty - ten temat jeszcze nie ogarniałem.
    Musze sobie jakieś kupić.
    Ale... w moim przypadku potrzebne są on/off. Zamykamy pętle lub otwieramy.
    I opcje bedą aż 2. Na zimę otwarte na pomieszczenia.
    Na lato zamkniete na wszystko poza łazienkami.

    Nie przewiduje jakichkolwiek problemów z integracją.


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post

    ...
    Czy mógłbyś rozwinąć to powyżej?
    1. KNX nie potrafi sterować oświetleniem tak jak Loxone? Czyli czego nie potrafi?
    2. Tu też: Jakie są ograniczenia KNXa? Ja potrzebuję zsunąć roletę zewn. do okreslonej wysokości. Da się to zrobić KNXem czy nie?
    Oczywiście, że da się ustawić określony %.
    ALE. Trzeba wziąść pod uwagę, że liczy się cały ruch rolety.
    Więc tak na oko pierwsze 20% do otwarcia to rozszerzenie lamelek.
    A ostatnie 5 czy 10% to zacieśnianie lamelek.
    KNX liczy to jako czas. A niektóre urządzenia mają %.
    Wiec trzeba popatrzeć co które urządzenie potrafi.
    Ale myśle, że każde dopasujesz. Tylko wymaga nieco innych opcji.
    Do ogarniecia dla kogokolwiek kumatego.

    Ze swojego doświadczenia urządzen a mam ABB,Hager, Toka i inne wynalazki
    Najlepszy jest Hager a potem ABB. Jeśli chcesz urządzenia wykonawcze.
    Jedynie dopuszkowe wyjscia binarne Hager są fajne, ale aplikacja tylko po francusku co mnie niesamowicie irytuje. Ale ustawiłem raz... i tyle.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 06-02-2024 o 17:21
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Jedynie dopuszkowe wyjscia binarne Hager są fajne, ale aplikacja tylko po francusku co mnie niesamowicie irytuje. Ale ustawiłem raz... i tyle.
    Jaka aplikacja? To nie konfigurujesz tego programem ETS?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jaka aplikacja? To nie konfigurujesz tego programem ETS?
    ets, ale ets korzysta z aplikacji producenta która umożliwia konfiguracje - taki sterownik.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    ets, ale ets korzysta z aplikacji producenta która umożliwia konfiguracje - taki sterownik.
    Czyli taki plugin do etsa?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czyli taki plugin do etsa?
    czekaj..
    Od początku.
    Masz ets. Kupujesz sobie knx. Pobierasz sterownik od producenta jeśli korzystasz ze sprzętu którego nie ma w bazie.
    Te co są w bazie też są od producenta. Czasem można coś zaktualizować. Są różne wersje językowe tych pluginów/sterowników. Nie zawsze się pokrywają z jezykiem w ETS niestety....
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Oblookam na szkoleniu tego ETS i pluginy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Oblookam na szkoleniu tego ETS i pluginy.
    Ja nigdy nie miałem na to czasu...

    Ogólnie jestem najbardziej z KNX zadowolony.
    Na ebay.de lubie sobie coś dokupić. Jak nie ma Hagera to wybieram ABB, te są w dużej ilości i dobrej cenie. W dodatku składane w Polsce i Polską apką.

    Hager jest fajny jesli chodzi o połączenia elektryczne, Łatwiej się je wykonuje jeśli chcesz operować na napięciach innych niż 230V. Dla reszty trzeba dodać złączkę rozdzielającą i wtedy mostkować do wyjść.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ogólnie jestem najbardziej z KNX zadowolony.
    Czyli co, Loxone idzie do wycięcia?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Podejmuję świadomy wybór. Nie słyszałem o KNXie, żeby nawalił, a o systemach zamkniętych i owszem. [...]
    Wątpię jednak, żeby system rozwijany przez 500 firm czegoś "nie potrafił".
    Już Ci poniekąd pisałem a propos wizualizacji. To nie jest kwestia że "nie potrafi". Pewnie i potrafi, ale jest to trudne lub bardzo trudne, czasochłonne i najczęściej kosztowne.
    Inna sprawa że, KNX powstał 30 lat temu z myślą o automatyce dużych obiektów typu biurowce, hotele, galerie itd - w zakresie głównie oświetlenia i HVAC. I mimo że od wielu lat stosuje się go też w automatyce domowej jako tzw. smart home, to system zasadniczo niewiele się zmienił i nadal w budownictwie mieszkaniowym jest to swoista proteza. Organizacja KNX ostatnie lata trochę przespała i pociąg jej jakby odjechał. Wskutek tego szereg przydatnych w smart home integracji w praktyce musi być realizowane poza ekosystemem KNX. Pomyśl np. o urządzeniach AGD typu White Goods, o przeróżnych robotach (koszących, sprzątających), systemach audio, wideofonach, asystentach głosowych, itd. To wszystko sprowadza trochę KNX do klepaczy przekaźników.. Wiem, mocno upraszczam, ale you get the idea.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czy mógłbyś rozwinąć to powyżej?
    1. KNX nie potrafi sterować oświetleniem tak jak Loxone? Czyli czego nie potrafi?
    2. Tu też: Jakie są ograniczenia KNXa? Ja potrzebuję zsunąć roletę zewn. do okreslonej wysokości. Da się to zrobić KNXem czy nie?
    Zupełnie nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Nie chodzi o ograniczenia w KNX (bez względu czy one są, czy nie). Chodzi o ograniczenia w obsłudze KNX w Loxone, które w praktyce uniemożliwiają wizualizację autonomicznych aktorów KNX (i sterowanie nimi równolegle z Loxone i z innych wejść KNX), w sposób typowy w Loxone. Co w praktyce zmusza do następującego wyboru: albo używasz urządzenia KNX jako dumb (bez logiki KNX), albo używasz je z logiką KNX (np. asocjacjami z innym osprzętem KNX), ale tracisz w Loxone możliwości wynikające z rozbudowanego UI.

    Przykładowo, zapoznaj się jak oświetleniem steruje Loxone. Nie pojedynczym punktem, ale całą strefą / pomieszczeniem z wieloma punktami oświetleniowymi różnych typów. Zobacz dokumentację Lightning Controlera, jego wejścia, wyjścia, konfigurację nastrojów, automatyki ich aktywacji i miksowania nastrojów. I oczywiście możesz taki Lightning Controller użyć na zbiorze aktorów KNX (przekaźnikach, ściemniaczach, dimmerach PWM, itd) ustawionych w dumb. Ale jak tylko zaangażujesz jakaś logikę KNX, np. wyłączysz pojedynczą lampę np. przyciskiem KNX, to całe sterowanie i wizualizacja w Loxone Ci się rozjedzie, bo LC nie ma wejść stanu tak jak prosty blok EIB Switch.

    Analogicznie, zapoznaj się jak działa w Loxone sterowanie roletami ( https://www.loxone.com/plpl/kb/zaluzja-automatyczna/ ). Jest to bardzo rozbudowane, ale tu podobnie nie ma wejść na synchronizację stanów. Takie wejście jest w bloku roleta EIB, ale ten blok jest drastycznie biedniejszy: https://www.loxone.com/plpl/kb/zaluzja-knx/
    Ostatnio edytowane przez TomekWaw ; 06-02-2024 o 23:02

  18. #58
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Bloki oświetlenia w formie prymitywnych bloków? Nie rozumiem?
    KNX włącza światło/ wyłącza światło. Jeśli to zwykły aktor on/off. Prosta sprawa bloczek ma różne funkcje wraz z aktualizacją bieżącego stanu - to najważniejsze aby aplikacja i stan realny się pokrywały.
    Kiedy masz sciemniacz to działa tak samo jak gdybyś używał ściemniacza od loxone. Nie widzę braków w funkcji.
    Biali ludzie do sterowania oświetleniem w Loxone nie używają bloków switch czy dimmer, tylko robią to przez zintegrowany kontroler oświetlenia, którego możliwości znacznie wykraczają poza włącz/wyłącz/ściemnij pojedyncze światło. Jak już wyżej napisałem, ten kontroler nie ma wejść aktualizujących stany nastrojów świetlnych np. z magistrali KNX. Można go użyć z aktorami KNX, ale tylko takimi ustawionymi w tryb dump, tzn. bez sterowania logiką KNX. A to unicestwia jedną z flagowych zalet KNX - autonomiczność i przez to rzekomo (!) wyższą niezawodność, bo cała logika i tak musi iść przez Loxone. Alternatywnie KNX można zrobić jak należy, jednak wówczas do obsługi takich zespołów osprzętu KNX trzeba użyć bloczki KNX/EIB, które mają wejścia aktualizacji stanu. Ale jak sam zauważyłeś dalej - są one "upośledzone", a raczej po prostu bardzo biedne / stare / nieaktualizowane (prawdopodobnie celowo, no cóż... Loxone ma swoją agendę).
    Ostatnio edytowane przez TomekWaw ; 07-02-2024 o 00:55

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    @TomekWaw
    No dobrze, ale mi chodzi nie o upośledzoną współpracę Loxone z KNX, tylko o rzekomo mniejsze możliwości KNX względem "czystego" Loxone. Rozumiem, że lepiej jest postawić wszystko na Loxone niż na samym KNX, tylko dalej nie wiem czego się na KNX nie da zrobić. Nie chodzi mi o wygodę użytkowania czy wizualizacje, czy nawet koszt systemu. Nie o to pytam: pytam o możliwości systemów w ramach ich samych. Jak pisałem, wizualizacja to dodatek, który mogę zrobić na HA.

    Pytanie do Gika: po co i dlaczego wszedłeś w Loxone, skoro miałeś KNX? Teraz chcesz minimalizować Loxone. To ciekawy przypadek.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    656

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Biali ludzie do sterowania oświetleniem w Loxone nie używają bloków switch czy dimmer, tylko robią to przez zintegrowany kontroler oświetlenia, którego możliwości znacznie wykraczają poza włącz/wyłącz/ściemnij pojedyncze światło. Jak już wyżej napisałem, ten kontroler nie ma wejść aktualizujących stany nastrojów świetlnych np. z magistrali KNX. Można go użyć z aktorami KNX, ale tylko takimi ustawionymi w tryb dump, tzn. bez sterowania logiką KNX. A to unicestwia jedną z flagowych zalet KNX - autonomiczność i przez to rzekomo (!) wyższą niezawodność, bo cała logika i tak musi iść przez Loxone. Alternatywnie KNX można zrobić jak należy, jednak wówczas do obsługi takich zespołów osprzętu KNX trzeba użyć bloczki KNX/EIB, które mają wejścia aktualizacji stanu. Ale jak sam zauważyłeś dalej - są one "upośledzone", a raczej po prostu bardzo biedne / stare / nieaktualizowane (prawdopodobnie celowo, no cóż... Loxone ma swoją agendę).
    Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Nadal twierdzisz swoje Wydumane pewnie z internetu dane.

    Knx podaję dane przez wejścia i wyjścia loxone I są to takie same możliwości jak loxonowe czujki.

    Bloczki oswietlenia i rolet są takie same jak od loxone.
    Tych od KNX nie używam.
    Ba! Mój znajomy który montuje loxone I ich dedykowane silniczki stwierdzil,że u mnie jest więcej możliwości.
    Ale nie pamiętam co miał na myśli.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 07-02-2024 o 10:34
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony