dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Natwill Zobacz post
    Witam,
    Budowę domu zaczynam w lutym 2024- dom w Lipiennikach 3

    Czy mógłby mi ktoś podać mniej więcej na swoim przykładzie jaką decyzję by podjeli?

    Mam w gotówce 300tyś, SSZ według wyliczeń wyjdzie na poziomie 270tyś
    żona chce wziąć kredyt hipoteczny na 30lat rata 3tyś+ 400tyś zł
    Ja jestem za tym, żeby wziąć gotówkowy 230tyś na 8lat rata 4tyś
    Razem z tym co mam było by 530tyś, jestem w stanie rocznie odkładać +/- 60tyś

    Co byłbym wstanie zrobić za 260tyś po stanie SSZ ? Deweloperkę + coś jeszcze?

    Co byście wybrali ?
    Wybierz tańsze finansowanie (hipoteczny). Możesz nadpłacać taki kredyt. Od warunków umowy zależy w jakiej wysokości i czy możesz spłacić przed upływem 5 lat.

    Koszty budowy netto na podstawie aktualnych na III kwartał 2023 kosztorysów szczegółowych dla wskazanego projektu to minimum 550-600 tys. netto do stanu deweloperskiego.
    Z powyższego wynika, że w cenach na dziś nie będziesz miał wystarczających środków na wybudowanie domu do stanu deweloperskiego. A gdzie inflacja, gdzie poduszka 20% na nieprzewidziane sytuacje, fuszerki, oszustów etc.? A jeśli dodasz rekuperację, klimatyzację, rozbudujesz inne instalacje (np. nisko-prądową, monitoring, czy jakiś smart home), to zabraknie dużo.
    Dodaj jeszcze koszt wykończenia i zagospodarowania działki + nadzór, formalności, przyłącza etc. Realnie nie mniej niż 800 tys. Te planowane 530 tys. z oszczędności i pożyczki to mało.

    PS Byś nie skończył jak Pan z tego kanału:
    Sam buduję dom - bez kredytu

    Zaczynał budowę przede mną, miał budować sam, za cash. Efekt taki że nie buduje sam, nie wyjdzie taniej niż mi i jest na etapie wieńca na parterze xD
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 13-09-2023 o 07:07
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony