dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Czy przerabiać klejonkę na PP?

    Cześć wszystkim! Chciałbym zasięgnąć Waszej fachowej porady. Robię generalny remont swojego mieszkania, gdzie całkowicie przerobiłem instalację wodną. Wywaliłem stare rury stalowe, które były już totalnie zapaskudzone i podłączyłem rury PVC 1/2" (producent VODA), które łączy się na klej (tak mi doradziła osoba, która wykonała już kilka takich instalacji u siebie czy u znajomych i od wielu wielu lat nie było żadnej awarii). Wszystko jest gotowe, nic nie cieknie i w zasadzie zostało mi zaciągnąć wykute rowki zaprawą i kłaść płytki, ale... Wczoraj był u mnie fachowiec, który spawał mi nowe rury do kaloryfera i powiedział, że on na moim miejscu by całkowicie wywalił te PVC i użył PP, bo zna przypadki jak klejonka pękała pod kafelkami etc. I teraz mam mały mętlik w głowie i nie wiem co mam robić. Czy awaryjność klejonych PVC jest rzeczywiście tak duża? Jeśli tak to czemu to w ogóle sprzedają? Od wczoraj szperam po necie i przekonuję się do tego, żeby wywalić całą zrobioną robotę i zrobić to jeszcze raz w PP. Dzięki za poświęcony czas i komentarze, pozdro

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Nie wiem czy nie za późno ale wtrące swoje trzy grosze... Z klejonką to jest tak, że tak długo jak się tego nie rusza to moze być dobrze... Niestety ale ta rura z czasem traci swoją elastycznośći i robi się krucha. Byle naprężenie i zaraz pęka.
    To dość znany i powszechny problem. Kiedyś był to popularny system bo łatwy w montażu i beznarzędziowy. Dużo było tego w blokach itp. Mi się zdażyło już wymieniać piony i poziomy z klejonki na zgrzewane PP bo co i raz gdzies ciekło (nie że od razu tylko kilkunastu latach. Przyrost awarii był jednak lawinowy., strach było to dotykać).

    Z tego co słyszałem jest to amerykański wynalazek, przeznaczony do szybkiej budowy instalacji np. w bazach wosjkowych itp. i nie jest przeznaczony z myślą o długowiecznosci.
    Sprzedaje się to bo takie systemy są i czasem trzeba coś przerobić itp. ale budowa całej nowej instalacji z tego to proszenie się o kłopoty w przyszłości.

    Jeżeli używa się teraz klejonki to raczej innego rodzaju niż ta wskazana przez Ciebie. Ma ona zwykle kolor szary, jest dużo grubsza, bardziej gładka i trochę innego kleju się tam używa. Stosuje się to np. w instalacjach basenowych, oczkach wodnych itp.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony