dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PatrykGM

    Zarejestrowany
    Sep 2023
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    3

    Question Kabel koncentryczny i internetowy LAN koło siebie w tym samym peszlu

    Czy można kłaść koncentryczne kable antenowe (DVB-T i SAT) i nieekranowane internetowe LAN UTP kat. 6A bezpośrednio koło siebie?

    To, że nie wolno kłaść kabli elektrycznych koło niskoprądowych, to oczywistość, natomiast zastanawia mnie kładzenie dwóch różnych rodzajów niskoprądowych - LAN i antenowy bezpośrednio koło siebie.

    Wcześniej wydawało mi się, że można, natomiast teraz nie jestem pewny. W polskim internecie nie mogę za wiele znaleźć na ten temat. Czy kabel antenowy może powodować jakieś zakłócenia w transmisji danych powodując niższą prędkość? Wiem, że istnieją nawet kable hybrydowe, np. Bitner TI0114, który ma w sobie 2 nieekranowane kable internetowe LAN 5E, 2 kable antenowe i 1 światłowodowy w tym samym wspólnym kablu, więc tym się kierując kładzenie tych dwóch rodzajów kabli niskoprądowych koło siebie w tym samym peszlu czy bruździe chyba nie powinno być problemem?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Można klaść i LAN i koncentryka obok siebie, ale też LAN i elektryczne - to jakiś mit, że nie można. Nawet korytka się robi do tego celu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3

    Domyślnie

    Zasada niełączenia dotyczy napięcia a nie natężenia - nie łączymy niskonapięciowych z wysokonapięciowymi.
    Czyli wszystko niskonapięciowe (łan, sat, sswin, ib) można kłaść razem.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony