dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maniekpl

    Zarejestrowany
    Oct 2023
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    2

    Domyślnie Odbiór domu a niewybudowany garaż

    Witam. Chcę zakupić dom jednorodzinny. Cała dokumentacja się zgadza - dziennik budowy , pozwolenia, projekty itp.
    Budowa domu jest zakończona - wszystko zostało zrobione. Jedynym mankamentem jest to iż poprzedni właściciel nie wybudował łącznika i garażu który znajduje się w projekcie. Pozwolenie na budowę wygasło gdyż minęło kilka lat od ostatnich prac.

    I tu moje pytanie - Chcę kupić ten dom i w nim od razu zamieszkać. Czy z nieskończonym projektem ( tj. brak garażu) dostanę zgodę na odbiór domu ? Czy taki garaż mogę dostawić za kilka lat ?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    896

    Domyślnie

    Są dwa problemy - wygasłe pozwolenie na budowę oraz niezakończenie budowy. Krótko mówiąc - nie.

  3. #3

    Domyślnie

    1. Pogadaj z kierownikiem budowy, może odnajdzie w dzienniku wpis sprzed np. dwóch lat.
    2. Możesz zgłosić częściowe zakończenie budowy (z wpisem, że garaż zostanie dodany w kolejnym etapie), lub zakończenie pełne (jeśli nie chcesz tego garażu)

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.281

    Domyślnie

    PB art.57 ust. 1 p.kt.5. , geodeta sporządza mapę odstępstw. Oczywiście oprócz mapy inwentaryzacji obiektu tzn. stanu istniejacego.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maniekpl

    Zarejestrowany
    Oct 2023
    Skąd
    Płock
    Kod pocztowy
    09-400
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał humidorek Zobacz post
    1. Pogadaj z kierownikiem budowy, może odnajdzie w dzienniku wpis sprzed np. dwóch lat.
    2. Możesz zgłosić częściowe zakończenie budowy (z wpisem, że garaż zostanie dodany w kolejnym etapie), lub zakończenie pełne (jeśli nie chcesz tego garażu)
    Możesz sprecyzować o jaki wpis chodzi ?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.281

    Domyślnie

    Cytat Napisał maniekpl Zobacz post
    Możesz sprecyzować o jaki wpis chodzi ?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał maniekpl Zobacz post
    Możesz sprecyzować o jaki wpis chodzi ?
    jakikolwiek udowadniający, ze było cokolwiek robione

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał maniekpl Zobacz post
    Witam. Chcę zakupić dom jednorodzinny. Cała dokumentacja się zgadza - dziennik budowy , pozwolenia, projekty itp.
    Budowa domu jest zakończona - wszystko zostało zrobione. Jedynym mankamentem jest to iż poprzedni właściciel nie wybudował łącznika i garażu który znajduje się w projekcie. Pozwolenie na budowę wygasło gdyż minęło kilka lat od ostatnich prac.

    I tu moje pytanie - Chcę kupić ten dom i w nim od razu zamieszkać. Czy z nieskończonym projektem ( tj. brak garażu) dostanę zgodę na odbiór domu ? Czy taki garaż mogę dostawić za kilka lat ?
    Jeżeli PNB wygasło, to jedyną opcją prawną jest wystąpienie o nowe PNB wraz z nowym projektem budowlanym.
    Zwróć uwagę, że budowa nie została zakończona ! a przy wygaśnięciu PNB wszelkie roboty budowlane związane z inwestycją byłyby traktowane jako samowola budowlana ( ze wszystkimi skutkami samowoli ).
    Nawet, jeśli PNB byłoby aktualne i prawomocne, to brak realizacji części budynku ( garażu z łącznikiem ) skutkuje tzw. zmianą istotną. W takim przypadku mamy również nowy projekt budowlany i nowe PNB dla całego zamierzenia budowlanego.
    Ponieważ na placu budowy nie można mieszkać, odpada pozwolenie na użytkowanie.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,

    Podepnę się pod temat w tym wątku, bo mam podobny dylemat.

    W 2017 r. dostałam pozwolenie na wybudowanie budynku mieszkalnego i wolnostojącego /niepołączonego z mieszkalnym/ budynku gospodarczego.

    Teraz chciałam złożyć wniosek o zakończenie budowy, bo budowa budynku mieszkalnego została zakończona, a gospodarczego jednak nie buduję, bo nie ma za co

    Niestety, Nadzór Budowlany odrzucił mój wniosek o zakończenie budowy, bo wg niego przed wykonaniem wszystkich prac zapisanych w pozwoleniu na budowę nie mogę takiego wniosku złożyć. Jedyne co wg nadzoru mogę teraz zrobić, to złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie i zgodzić się na obowiązkową wtenczas wizytę zacnej komisji z NB

    Czy rzeczywiście niewybudowanie budynku gospodarczego, niemającego nic wspólnego z wybudowanym budynkiem mieszkalnym, uniemożliwia złożenie wniosku o zakończenie budowy?

    Szczerze, czuję się sankcjonowana za to, że nie jestem milionerem i na niewiele mnie stać...

    Pozdrówka,
    Halszka

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Halszka Zobacz post

    Czy rzeczywiście niewybudowanie budynku gospodarczego, niemającego nic wspólnego z wybudowanym budynkiem mieszkalnym, uniemożliwia złożenie wniosku o zakończenie budowy?
    Tak, bo wniosek i pozwolenie dotyczyło budowy dwóch budynków. Trzeba było zrobić projekt zastępczy w czasie budowy tylko z domem, albo teraz zrobić odbiór częściowy z prawem do użytkowania.
    Rozumiem, że odstępstw od projektu jest więcej skoro boisz się wizyty NB?

  11. #11

    Domyślnie

    Nie, nie ma więcej odstępstw od projektu Elfir, możesz się nie niepokoić Zadałam pytanie i oczekiwałam odpowiedzi - zgodnej z prawem budowlanym, a nie ocen, posądzeń.

    Odechciewa się zadawać tu pytania....

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Halszka Zobacz post
    Nie, nie ma więcej odstępstw od projektu Elfir, możesz się nie niepokoić Zadałam pytanie i oczekiwałam odpowiedzi - zgodnej z prawem budowlanym, a nie ocen, posądzeń.

    Odechciewa się zadawać tu pytania....
    A gdzie była ocena? Po prostu szukałam przyczyn niechęci do wizyty NB

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony