dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Dobór zasobnika/wymiennika

    Witam,

    w domu muszę wymienić zasobnik i zastanawiam się czy wybrać o pojemności 150l czy jednak 200l (z jedną wężownicą, różnica powierzchnia wężownicy między 150 a 200l to ok. 0,1m2 ). Co będzie tańsze pod względem oszczędności energii podgrzewania i utrzymania ciepłej wody który zasobnik lepiej zastosować? Aktualnie mam zasobnik o pojemności 150l gdzie korzysta z niego 4 osoby dorosłe i 2 dzieci i wystarcza. Tylko czy większy zasobnik nie będzie w użyciu tańszy? Woda podgrzewana jest piecem gazowym. Dodatkowo chcę zastosować grzałkę ze względu na instalacje fotowoltaiczne.
    Ostatnio edytowane przez Mavin ; 23-10-2023 o 21:07

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mavin Zobacz post
    Witam,

    w domu muszę wymienić zasobnik i zastanawiam się czy wybrać o pojemności 150l czy jednak 200l (z jedną wężownicą, różnica powierzchnia wężownicy między 150 a 200l to ok. 0,1m2 ). Co będzie tańsze pod względem oszczędności energii podgrzewania i utrzymania ciepłej wody który zasobnik lepiej zastosować? snake 3D Aktualnie mam zasobnik o pojemności 150l gdzie korzysta z niego 4 osoby dorosłe i 2 dzieci i wystarcza. Tylko czy większy zasobnik nie będzie w użyciu tańszy? Woda podgrzewana jest piecem gazowym. Dodatkowo chcę zastosować grzałkę ze względu na instalacje fotowoltaiczne.
    Wybór między zasobnikiem o pojemności 150 litrów a 200 litrów zależy od kilku czynników, takich jak liczba użytkowników, ilość zużywanej ciepłej wody i koszty energii. Oto kilka kwestii do rozważenia:

    Ilość użytkowników i zużywana woda: Jeśli obecny zasobnik o pojemności 150 litrów wystarcza dla 4 dorosłych i 2 dzieci, to być może nie ma konieczności zwiększania pojemności. Zwiększenie pojemności może zwiększyć koszty energii potrzebnej do podgrzania wody, jeśli nie jest ona regularnie zużywana.

    Koszty energii: Musisz zbadać, ile kosztuje cię podgrzewanie wody za pomocą gazu i jakie są różnice w zużyciu między zasobnikiem 150 litrów a 200 litrów. Oto kilka uwag:

    Zasobnik o większej pojemności będzie wymagał więcej energii do podgrzania wody, ale może zapewnić większą ilość ciepłej wody w godzinach szczytu.

    Jeśli masz zamiar korzystać z grzałki elektrycznej z uwagi na instalacje fotowoltaiczne, może to pomóc w obniżeniu kosztów ogrzewania wody.

    Opłacalność: Porównaj koszty zakupu i instalacji większego zasobnika z potencjalnymi oszczędnościami w ciągu określonego okresu. Czasami większy zasobnik może być opłacalny w dłuższej perspektywie.

    Ostateczna decyzja zależy od twojej sytuacji i preferencji. Jeśli obecny zasobnik wystarcza i jest ekonomiczny, to może nie ma potrzeby go zmieniać. Jeśli masz wystarczające środki finansowe, możesz zainwestować w większy zasobnik z myślą o przyszłych potrzebach lub optymalnym wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych. Przed podjęciem decyzji, warto konsultować się z fachowcem ds. instalacji wodnych i energetycznych, który pomoże dostosować rozwiązanie do twoich potrzeb.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mavin Zobacz post
    Tylko czy większy zasobnik nie będzie w użyciu tańszy? Woda podgrzewana jest piecem gazowym. Dodatkowo chcę zastosować grzałkę ze względu na instalacje fotowoltaiczne.
    Sprawdź w danych technicznych straty postojowe. Raczej większy będzie droższy w użyciu przez większe straty postojowe (ale bywają "anomalie" gdy zasobniki mają różne średnice i/lub różną grubość ocieplenia).
    Ale z grzałką w zasobnikach z wężownicą jest zazwyczaj problem, bo jej króciec jest wysoko i grzeje z pół zasobnika. Więc zwróć na to uwagę.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedz.

    A jak to wygląda w sytuacji gdy ma się zasobnik 150l to podczas zużywania ciepłej wody piec prędzej się włączy i będzie dogrzewać wodę niż w zasobniku o pojemności 200l.

    Rozumiem, że potrzeba więcej czasu do nagrzania 200l ale znowu wydaję mi się że piec będzie się rzadszej włączać. Tylko czy to ma jakieś przełożenie na oszczędności.
    Ostatnio edytowane przez Mavin ; 25-10-2023 o 05:51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony