dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Jak wykonać elewację z płytek?

    Na części elewacji mają być płytki z betonu architektonicznego 120x60 ok. 24kg/m2

    Jak to przykleić do elewacji wykonanej ze styropianu 20cm? Dać dalej tynk? I na to czymś kleić? Czy może jakieś wzmocnienia potrzeba?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Jeśli styropian jest kołkowany to normalna warstwa zbrojona z siatką wtopioną w kleju.
    Poza tym na elewację i płyty klej cementowy odkształcalny
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    Na części elewacji mają być płytki z betonu architektonicznego 120x60 ok. 24kg/m2

    Jak to przykleić do elewacji wykonanej ze styropianu 20cm? Dać dalej tynk? I na to czymś kleić? Czy może jakieś wzmocnienia potrzeba?
    Do klejenia takich płyt lepiej dać podwójną siatkę na kleju, najlepiej krzyżowo. Niestety ekipy nie chcą tak robić, tylko zatapiają siatkę pionowo, z przesunięciem 50% szerokości. Możesz się skontaktować z fighterem83 albo wprost zadzwonić do firmy Med-Bud, mogę ich polecić z czystym sumieniem. Ja mam na klatce schodowej termoizolację i właśnie podwójną siatkę, ale jak się to sprawuje powiem dopiero po położeniu gresu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    Na części elewacji mają być płytki z betonu architektonicznego 120x60 ok. 24kg/m2

    Jak to przykleić do elewacji wykonanej ze styropianu 20cm? Dać dalej tynk? I na to czymś kleić? Czy może jakieś wzmocnienia potrzeba?
    Przelicz ilość kg wszystkich płyt i pomyśl, jak to wszystko miałoby się utrzymać na ścianie ze styropianu?
    Że siatka, że kilka jej warstw, jeżeli i tak pierwsza trzyma się styropianu......?
    Że kołki wytrzymają.......?

    powodzenia, aaaa i pamiętaj by za jakiś czas wkleić tu zdjęcia, jak już ochłoniesz po wszystkim.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Przelicz ilość kg wszystkich płyt i pomyśl, jak to wszystko miałoby się utrzymać na ścianie ze styropianu?
    Że siatka, że kilka jej warstw, jeżeli i tak pierwsza trzyma się styropianu......?
    Że kołki wytrzymają.......?

    powodzenia, aaaa i pamiętaj by za jakiś czas wkleić tu zdjęcia, jak już ochłoniesz po wszystkim.
    No więc właśnie dlatego pytam bo mi się nie wydaje żeby się takie płytki utrzymały tylko na kółkach i siatce.

    Tylko jakie wzmocnienia proponujesz?

  6. #6

    Domyślnie

    Znalazłem takie https://youtu.be/G__LA9V9Keg?si=OGbk0rElME_AQI_z
    Datak radę? Bo na tym filmie jest mowa o płytach 12kg/szt. Co daje 17kg/m2 A ja mam 17kg/szt
    Ostatnio edytowane przez Arwz ; 03-11-2023 o 12:28

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przy ciężkich okładzinach stosuje się ruszty

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    Znalazłem takie https://youtu.be/G__LA9V9Keg?si=OGbk0rElME_AQI_z
    Datak radę? Bo na tym filmie jest mowa o płytach 12kg/szt. Co daje 17kg/m2 A ja mam 17kg/szt
    Obejrzałem. Jeśli musisz to mieć na swoim domu, to ...idę kosić trawę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Obejrzałem. Jeśli musisz to mieć na swoim domu, to ...idę kosić trawę.
    Muszę, nie muszę. Mam w projekcie i chcę się dowiedzieć jak to wykonać. I wtedy zdecyduję czy to ma sens.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    Muszę, nie muszę. Mam w projekcie i chcę się dowiedzieć jak to wykonać. I wtedy zdecyduję czy to ma sens.
    A w projekcie jak to jest rozwiązane? Ten co zaprojektował bierze odpowiedzialność za to.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A w projekcie jak to jest rozwiązane? Ten co zaprojektował bierze odpowiedzialność za to.
    jak w prawie każdym projekcie, że mają być płytki w takich to a takich miejscach i tyle.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arwz Zobacz post
    jak w prawie każdym projekcie, że mają być płytki w takich to a takich miejscach i tyle.
    Każdego projektu nie widziałem. Jak nie ma informacji ani w rysunkach, ani w treści - dopytuj projektanta. W końcu jak będzie zgodnie z projektem i dziecku na głowę płyta spadnie, to jego odpowiedzialność.

  13. #13

    Domyślnie

    no dobrze, dobrze. Ale to nie jest forum prawne tylko budowlane, więc może jest ktoś kto już takie płytki montował i wie jak to zrobić by nie odpadały i nie naruszyły struktury elewacji tj. tynku i ocieplenia.

  14. #14

    Domyślnie

    Daj na każdą płytę styropianową 10 kołków do mocowania wełny. Na to siatka z klejem i możesz mocować płyty elewacyjne. Innym możliwym rozwiązaniem jest mocowanie płyt na ruszcie. Ruszt jest droższy.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Często kołuje się przez Warstwę zbrojacą i dopiero potem klei płytki . Sporo systemodawców tak pokazuje
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek W Zobacz post
    Często kołuje się przez Warstwę zbrojacą i dopiero potem klei płytki . Sporo systemodawców tak pokazuje geometry dash subzero
    Czy istnieje bardziej optymalna metoda?

  17. #17

    Domyślnie

    Pomyśl tak, klej nie wiadomo jak położony i jak związał ze ścianą no i te plastikowe kołeczki, które mają za zadanie przytrzymać tylko styro przy ścianie. Do tego dochodzą jeszcze skrajne warunki temperaturowe, parcie i ssanie wiatru. Trzeba było stawiać ścianę jedno lub trójwarstwową dla takiej okładziny. I jeszcze jedno, zadana siatka nic nie da jak ci płyta odstrzeli od ściany. Powodzenia!

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wojtekdomus

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Warszawa/ Poznań
    Kod pocztowy
    03-226
    Posty
    156

    Domyślnie

    Dyble styropianowe przeciwdziałają głównie odrywaniu od elewacji przeciwdziałając ssącej sile wiatru. Wątpię aby dały radę na siły ścinające wynikające z ciężaru płyt. Jeżeli płyty będą na niskiej wysokości to może porostu podeprzeć listwę cokołową? No ale to takie moje gdybanie.

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Ja mam spieki na elewacji o wymiarach 280 x 120 cm klejone na styropian.
    Waga spieku to ok 17 kg/m2 ( grubość 6mm).

    jest na to specjalny system - raz ze klei sie odpowiednio styropian dwa ze odpowiednio kolkuje i uzywa specjalnej, dedykowanej "siatki" x2 o gramaturze 350g ( bardziej jak siec rybacka).
    Oczywiscie klej do spiekow zelowy. U mnie wisza takie kolosy na wysokosci pierwszego pietra juz 2gi rok i jeszcze nie odpadly
    Ostatnio edytowane przez Dzeus86 ; 27-02-2024 o 17:16

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cegłamaster

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Baranowo
    Kod pocztowy
    62-081
    Posty
    47

    Domyślnie

    Z własnego doświadczenia - przy oklejaniu elewacji z płytek ręcznie formowanych na styropian na 1m2 przypada dodatkowo ok. 40 kg/m2 (płytka + klej + fuga). Zalecenia przed montażem to dokołkowanie przebijając siatkę 2-5 szt./m2. I jakoś nie zauważyłem, żeby płytki odpadały, albo żeby styropian siadał. Dobry klej to podstawa, bo on musi mocno trzymać płyty. Polecam wyłącznie wysokoelastyczne, bo jak będzie zbyt sztywny to na pewno się odparzy i ...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony