dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mkmar

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Usa
    Posty
    148

    Domyślnie Brak ciągu w kominie

    Witam
    Poradźcie - co jest? Mam wysoki komin bo co najmniej 12m, szeroki kanał bo 20x20cm wyłożony wkładami z kamionki, a czasami nie ma ciągu lub wręcz powietrze jest cofane do kotłowni. (piec węglowy). Gdy rozpalam to na początku cały dym pakuje do środka, tak próbuję rozpalać przez pół godziny i wreszcie po czasie zaczyna coś się tlić i jakoś ciągnie. Jak się już rozpali to zasuwa aż piec trzeszczy. Dzieje się tak niezawsze. Komin wystaje dużo ponad dach lecz ciut poniżej kalenicy. Czy trzeba go jeszcze przedłużyć?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    A otwierasz okienko w kotłowni jak rozpalasz piec?
    Co używasz do rozpalenia? Ja używałem suchych drewienek sosnowych i podpałki, ale nie w płynie bo ta wybucha tylko takiej w formie stałej.
    Na to dopiero nasypany był węgiel. piec maił swój nadmuch, który włączałem jak już drewno paliło się róno i przewód kominowy się trochę nagrzał.
    BTW.
    zetkę masz wykonaną prawidłowo?

  3. #3

    Domyślnie Re: Brak ciągu w kominie

    A jak rozwiązana jest sprawa komina powyżej pomieszczeń ogrzewanych?
    Czy jest docieplony? Chodzi o to, czy powyżej dachu, w części stropu poddasza nieogrzewanego masz jakieś docieplenie tego komina?
    Dobry ciąg jest zależny od kilku czynników, nie tylko od długości ale także od różnicy temperatur na wlocie i wylocie - im wyższa tym lepiej.Jeśli dym wychładza się pod drodze to i ciąg nie jest taki mocny. W momencie gdy piec daje ostro po garach to komin się nagrzewa i stąd ten dobry "cug".
    Wysokość komina ponad połać dachu zależy między innymi od kąta nachylenia dachu i nie zawsze musi to być wysokośc wyższa aniżeli kalenica. Zależy gdzie komin się znajduje i takie tam... Jak podasz więcej szczegółów to postaram się wyjaśnić kwestię wysokości.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Myśle ,że przyczyna leży w gorącym kominie (nie raz to przerabiałem ).Czasem temp. końca komina jest tak wysoka(w gorące dni nagrzewa sie góra komina) ,że występuje zjawisko cofania spalin-tworzy sie swoista poduszka powietrzna. Jak u siebie włączę wentylator po całym dniu nagrzewania sie końca komina (ok. 1.5m nad dachem ciemny kolor) to dym idzie każdą szparką (nawet najmniejszą) do kotłowni.Po chwili to ustępuje. Pomaga włożenie do kotła na początek suchej gazety(lepiej kilka) żeby rozgrzac kanał dymny. A swoją drogą kiedy był kominiarz?
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mkmar

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Usa
    Posty
    148

    Domyślnie

    Otóż budynek jest eksploatowany od połowy zimy i kanał sprawdzałem jest drożny, przy rozpalaniu otwieram okienko w kotłowni, nachylenie dachu to ok 43st., ale komin wychodzi z dachu na samym dole więc jego wysokość podad dach jest znaczna ale jednak poniżej kalenicy więc nie wiem jak można go ocieplić. Rozpalam standardowo tj. drewienka gazety itp. natomiast takie objawy mam niezawsze, czasami rozpala się ładnie. W poprzednim domu też miałem piec węglowy i nigdy nie zaobserwowałem takiego zjawiska. Wydaje mi się że to ma jednak związek z nienagrzanym kominem tylko jak rozwiązać ten problem, bo jest to bardzo uciążliwe gdy przez pół godziny cały dym pakuje mi do kotłowni.

  6. #6

    Domyślnie

    Cześć szukałem kiedyś informacji jaki powinien być komin i znalazłem taki artykuł:
    http://www.e-dach.pl/1322_2694.htm
    może Ci się przyda a to jego fragment który może dotyczyc Twojego problemu
    "Komin musi być wyprowadzony ponad dach na wysokość za-
    pewniającą właściwy ciąg. Jaka to będzie wysokość zależy od nachylenia połaci dachowej oraz zastosowanego pokrycia - materiały łatwopalne (gont drewniany, strzecha, wióry osi-
    kowe) oraz niepalne ( dachówka ceramiczna, cementowa, blachodachówka, pokrycia bitumiczne). Wylot komina w da-
    chu o kącie nachylenia poniżej 12 stopni lub przy zastoso-
    waniu pokryć łatwopalnych powinien znajdować co najmniej 60 cm ponad kalenicą. Gdy pokrycie jest trudno zapalne lub dach jest stromy (powyżej 12 stopni) wyloty przewodów mogą być umieszczone 30 cm ponad kalenicą przy zachowaniu odległości co najmniej 1 m od połaci dachu"
    pozdrawiamy
    Edzio i Zibi

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał EDZIO I ZIBI
    Gdy pokrycie jest trudno zapalne lub dach jest stromy (powyżej 12 stopni) wyloty przewodów mogą być umieszczone 30 cm ponad kalenicą przy zachowaniu odległości co najmniej 1 m od połaci dachu"
    pozdrawiamy
    Nie do końca się z tym zgodzę. Norma PN-89/B-10425 Przewody dymowe....
    mówi o 30cm (dla pokryć niepalnych) ale nie od kalenicy, tylko od powierzchni dachu, z zachowaniem tego 1m odległości od tej powierzchni. Zob. rys. pkt d)


    Owszem istnieje taki przypadek, gdy ta wielkość wynosi 30cm od kalenicy, gdy np. komin wybudowany jest w osi kalenicy. Ale w Twoim przypadku - komin blisko okapu, wysokość musi spełniać kryterium jak na załączonym obrazku. Łatwo wyliczyć, że skoro dach nachylony jest pod kątem 45st to ta minimalna wysokość będzie wynosiła 1,0m ponad połać dachu.
    Ja radziłbym poprostu docieplić komin na całej wysokości - od momentu, gdzie prowadzony jest w pomieszczeniach nieogrzewanych aż do samej czapki komina.

    Pozdrawiam.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    A problem nie pojawił się dopiero jak zaczęły się upały? Jeśli tak to zaczynaj rozpalanie powoli małymi ilościami drewna aż nagrzejesz komin, potem będzie się palić normalnie.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafałek
    A problem nie pojawił się dopiero jak zaczęły się upały? Jeśli tak to zaczynaj rozpalanie powoli małymi ilościami drewna aż nagrzejesz komin, potem będzie się palić normalnie.
    a jeszcze lepiej samymi gazetami.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mkmar

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Usa
    Posty
    148

    Domyślnie

    Rzeczywiście takie zjawisko głównie pojawiło się z poprawą pogody. O ile na strychu można docieplić komin, to jak to zrobić ponad dachem gdy dodatkowo wymurowany on jest z klinkieru. Zastanawia mnie jeszcze jak jest u innych ludzi przecież takie problemy powinni mieć wszyscy, a do tej pory nie zaobserwowałem żeby ktoś w trakcie budowy ocieplał komin.
    Tak czy inaczej pewnie wyprowadzę kanał ponad kalenicę przy pomocy jakiejś rury lub dodatkowego wkładu tylko poradźcie czy lepiej wstawić przedłużenie z wkładu z jakimś daszkiem czy normalnie otwarte od góry bez żadnych wynalazków.
    I jeszcze jedno - w projekcie ten komin był znacznie niższy może 1-2 metry ponad połać dachu. Ja sam go postanowiłem podwyższyć więc może gdyby był krótszy to w upały nie nagrzewał by się i nie było by problemu ?

  11. #11

    Domyślnie

    Na problemy z ciągiem przy rozpalaniu pomoze wiatrak podnoszący ciśnienie w kotłowni w trakcie rozpania.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał godul1
    Na problemy z ciągiem przy rozpalaniu pomoze wiatrak podnoszący ciśnienie w kotłowni w trakcie rozpania.
    Niekoniecznie - kotłownia musi mieć wentylację tak ,że wytworzyć nadciśnienie nie będzie łatwo. Ja mam np kocioł z wentylatorem nadmuchowym i przy wysokiej temp na zewnątrz pcha mi dym każdą dziurką (przy wejściu czopucha do komina,przez drzwiczki rewizyjne).
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  13. #13

    Domyślnie

    To jest optymalne rozwiązanie ale jak sie nie ma co sie lubi..?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Cytat Napisał godul1
    To jest optymalne rozwiązanie ale jak sie nie ma co sie lubi..?
    Najlepszym jest kocioł z wentylatorem wyciągowym ,ale ilu taki ma...
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkmar
    Tak czy inaczej pewnie wyprowadzę kanał ponad kalenicę przy pomocy jakiejś rury lub dodatkowego wkładu tylko poradźcie czy lepiej wstawić przedłużenie z wkładu z jakimś daszkiem czy normalnie otwarte od góry bez żadnych wynalazków.
    I jeszcze jedno - w projekcie ten komin był znacznie niższy może 1-2 metry ponad połać dachu. Ja sam go postanowiłem podwyższyć więc może gdyby był krótszy to w upały nie nagrzewał by się i nie było by problemu ?
    Nie przedłużaj już tego komina. Tylko pogorszysz sprawę. Wysokość komina w Twoim przypadku jest za duża stąd ten problem z nagrzewaniem. Gdyby wysokość komina była zgodna z projektem pewnie problemu by nie było. Może zastanów się nad jego skróceniem, albo stworzeniem jakiegoś mechanicznego ciągu.

  16. #16

    Domyślnie

    Nie ma sensu wdawać się w naukowe dywagacje na temat wysokości itp
    Myśle ,że przyczyna leży w gorącym kominie (nie raz to przerabiałem ).Czasem temp. końca komina jest tak wysoka(w gorące dni nagrzewa sie góra komina) ,że występuje zjawisko cofania spalin-tworzy sie swoista poduszka powietrzna.
    U siebie radzę sobie z tym w sposób następujący:
    - jeżeli był ciepły dzień otwieram pokrywę rewizyjną na piecu (kotle) w pobliżu czopucha wyprowadzającego spaliny do komina
    - przygotowuję dwie gazety, jedną wkładam do paleniska, drugą zapalam i palącą się wkładam przez otwór rewizyjny kotła jak najgłebiej w głąb czopucha.
    - zazwyczaj po paru sekundach komin łapie cug i płonąca gazeta jest wciągana do komina
    - natychmiast podpalam papier w palenisku i zamykam pokrywę rewizyjną

    Jeśli komin byłby b. mocno nagrzany (od góry) to nieraz potrzebna byłaby gazeta nieco większa (powstrzymam się od wymieniania tytułów)
    Roman

  17. #17
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    KaZet

    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    4

    Domyślnie nasady kominowe

    http://www.instalator.pl/ numer VII/2005

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mkmar

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Usa
    Posty
    148

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za podpowiedzi

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony