dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Projekt domu z poddaszem użytkowym

    Cześć! Jesteśmy na ostatniej prostej projektu indywidualnego. Przed zatwierdzeniem chciałem go pokazać, bo może ktoś zobaczy bardziej praktyczne rozwiązania lub coś doradzi.
    Rodzina 2+2, wzorowaliśmy się na gotowym projekcie ale dopasowaliśmy go pod swoje potrzeby, bo tylko taka bryła pasuje na nasza 8ar działkę. Ścianę kolankową mamy 155cm - zastanawiam się czy budynek nie będzie za duży na takiej działce.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	467072
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	88,1 KB
ID:	467073
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	467074

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pokoje dzieci - jaka to strona świata? Bo jak północ to praktycznie pól roku w ich pokojach jest ciemnica.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Okna narożne to potencjalne problemy.

    Wcięcie pod tarasem to problem z dogrzaniem pomieszczenia wyżej a koszt taki większy, niż gdyby tę ścianę wyprostować - dopłacasz i w budowie, i w utrzymaniu żeby mieć mniej m2 PU.

    Pokoje, a tym bardziej łazienka nad garażem (nawet ogrzewanym) trudno dogrzać.

    Taras od południowego wschodu będzie mało wykorzystany - w chłodniejsze dni rano. W upały będzie szybko stawał się patelnią i dopiero późnym wieczorem może się na tyle wychłodzi, że da się na nim wysiedzieć.

    Ogrzewany garaż w bryle to koszt i duże straty ciepła (sprawdź, ile kosztuje taka brama i jak nędzne ma U - a jak sobie pooglądasz w realu, to dojdziesz do słusznego wniosku, że szczelne to być nie może a dochodzi jeszcze trudny do zniwelowania mostek pod bramą, bo tam energooszczędność musi ustąpić nośności zdolnej udźwignąć auto). Osobny, albo oddylatowany nieogrzewany jest znacznie tańszy i w wybudowaniu, i w utrzymaniu (a jak nie dasz termoizolacji od gruntu, to i tak będzie w nim zawsze na plusie).

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    wojot

    - skąd wynika taka duża wysokość +/- 0,00 budynku w stosunku do przyległego terenu ? budynek " podskoczył " w górę i wygenerował X schodów przed wejściem głównym do budynku i poważną pochylnię przed garażem. O ile wjazd taka pochylnią do garażu jest " w miarę ", to jechanie po niej tyłem ( od budynku ) jest wyzwaniem.
    - kuchnia moim zdaniem mało ergonomiczna : lodówka otwierana w przejściu do kuchni i samo ułożenie sprzętów powinno być mniej więcej takie :
    lodówka - mały blat - zlewozmywak - blat roboczy - kuchenka - blat ( tak bardzo ogólnie ) - tu jest wszystko na opak. Spiżarka - też wygląda trochę na " przypadkowo wynikową ", a drzwi otwierane do jej środka powodują słaby dostęp do produktów wewnątrz ( przesłanianych skrzydłem drzwi )
    - w garażu trochę mało miejsca na magazynowanie " różności " związanych z garażem / ogrodem / ...
    - a gdzie jest pralnia ? - powinna być na Piętrze na obsługę sypialni i pokojów dzieci ( w sumie każdy pokój ma garderobę )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #5

    Domyślnie

    Tylko budując garaż w bryle masz możliwość zrobić tam jeszcze jedno pomieszczenie, a osobno już słabiutko. Mój kolega ma łazienkę nad ogrzewany garażem i nawet stropu garażu nie zaizolowal jeszcze i mówi że nie ma tragedii z temperatura. Jak tam da na suficie garażu z 8cm styro to będzie jeszcze lepiej. Budując garaż osobno też trzeba mieć miejsce na działce no i oddzielny garaż to większy podatek niż ten w bryle. Śmiem twierdzić że podatek wyniesie więcej niż ogrzanie tego garażu w tych 5 miesiącach zimowych. Jeśli lubisz majsterkować to jest must be, nie wyobrażam sobie w kurtawie i garażu co ma 5 w środku stopni grzebać zimą, nie mówiąc o innych plusach że wsiadasz do ciepłego uta prosto z domu, zakupy to samo a nie dźwiganie z rogu działki tabolow, trzeba tam prąd dociągnąć, też zrobić elewacje żeby jakoś wyglądało wyłożyć polbrukiem podjazd pod garaż (skoro garaż oddzielnie to pewnie dłuższy podjazd od frontu) no to tez,
    jest koszt. A tak w garażu masz miejsce na rekuperator, skrzynkę elektryczna i ciepełko w pomieszczeniu w którym możesz spędzić czas gdy pokłócisz się z żoną.

    Wg mnie to normalny projekt typowy dla dzisiejszych czasów, i tak podczas mieszkania wyjdzie co byś zrobił inaczej (nie zrobisz idealnnie choćby nie wiem jak ci by podpowiadano)

    Ja osobiście bym zlikwidował wcięcie w salonie bo to bezsensu oddawać m2 dla podwórka skoro mógłbyś mieć większy salon. No i wziął strony świata pdo uwagę umieszczać pokoje, pokój i łazienka nad garażem najlepiej żeby była od północy
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 23-11-2023 o 13:39

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Tylko budując garaż w bryle masz możliwość zrobić tam jeszcze jedno pomieszczenie, a osobno już słabiutko.
    Czemu? Moi rodzice mieli garaż razem z graciarnią i czymś, co nazywali "kuchnią letnią". A nad strych na totalne graty. W kuchni stała kuchnia węglowa - w razie potrzeby można było nawet na Boże Narodzenie kilka osób przenocować.

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    mówi że nie ma tragedii z temperatura.
    Ja to lubię konkrety. Czyli jakie temperatury ma i czym grzeje? Bo podłogówka zazwyczaj i tak nie wyrabia i trzeba podnosić temperaturę zasilania w całym układzie i gdzie indziej tłumić przepływy. A wyższa temperatura to przy PC i kotle gazowym kondensacyjnym droższa każda kWh ciepła.

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Budując garaż osobno też trzeba mieć miejsce na działce no i oddzielny garaż to większy podatek niż ten w bryle.
    No, jak porównujesz garaż w piwnicy to owszem. Ale taki obok też potrzebuje miejsca. A co do podatku... Teraz za garaż wybudowany razem z domem podatek jest jak od powierzchni mieszkalnej. To prawda. A czy tak długo będzie?
    Za to od wiaty czy garażu nie związanego trwale z gruntem (nie koniecznie musi to być typowy blaszak) podatku nie ma wcale.

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Śmiem twierdzić że podatek wyniesie więcej niż ogrzanie tego garażu w tych 5 miesiącach zimowych.
    Tylko po co go grzać? Napisałem "Osobny, albo oddylatowany nieogrzewany jest znacznie tańszy i w wybudowaniu, i w utrzymaniu".

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Jeśli lubisz majsterkować to jest must be, nie wyobrażam sobie w kurtawie i garażu co na y stopni grzebać zimą, nie mówiąc o innych plusach że wsiadasz do ciepłego uta prosto z domu, zakupy to samo a nie dźwiganie z rogu działki tabolow.
    Do wsiadania do ciepłego auta wystarczy wstawić do niego farelkę na 5 minut. Do garażu na co dzień nieogrzewanego na 20 minut.

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Ja osobiście bym zlikwidował wcięcie w salonie bo to bezsensu oddawać m2 dla podwórka skoro mógłbyś mieć większy salon. No i wziął strony świata pdo uwagę umieszczać pokoje, pokój i łazienka nad garażem najlepiej żeby była od północy
    Też nie widzisz oznaczenia, gdzie jest północ na obrazku?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wcięcie w salonie to podcień na tarasie - zadaszone miejsce z cieniem. W przyszłości można dodać szklane ściany i mieć ogród zimowy

    garaż może być dostawiony do bryły a mimo to być oddzielną konstrukcją, izolowaną od domu.
    Wówczas podatek jest jak za dom.

    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 23-11-2023 o 16:04

  8. #8

    Domyślnie

    Dopiero teraz zauwazyłem strony świata, wczesniej przeglądałem wątek na telefonie. No cóz, jestem zdania ze jak garaż to tylko w bryle, oddzielny budynek to większy podatek, budowa większego podjazdu, konieczna budowa czterech ścian, orynnowanie. Czy wyjdzie taniej? Bym się kłócił. Czy go grzać czy nie to już osobna kwestia.

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi, dopiero teraz zauważyłem żywą dyskusję

    Elfir, pokoje dzieci to północny zachód, sam za młodu miałem od południa - latem nie dało się wysiedzieć w pokoju.

    Kaizen, wiem o stratach i wadach podcienia, jednak razem z balkonem stworzy nam fajny daszek na tarasie, długo nad nim myśleliśmy czy go na pewno robić.
    Czy pokoje nad garażem da się jakoś lepiej zaizolować? Lub czy w przypadku PC i podłogówki nie zniweluje nawet większym kosztem ogrzewania chłodu z garażu? W pokoju nad garażem nie ma znaczenia, bardziej się ta łazienką przejąłem. Czy może dobrej jakości drzwi garażowe zniwelują wychładzanie?

    Liczę się z tym że garaż w bryle to większe koszty budowy, ogrzewania itd. ale nie widzę innego miejsca na działce na osobny garaż czy wiatę, komfort w tym przypadku wygrywa z ekonomią.

    ŁUKASZ ŁADZIŃSKI, podniesienie budynku wynika z MPZP, będziemy podnosić grunt przy garażu i trochę przy wejściu w miarę możliwości. Niestety nawet garażu nie mogliśmy opuścić.
    Kuchnia będzie trochę inna niż na planie, drzwi do spiżarki będą rozsuwane, lodówka będize w tej samej części ale bliżej spiżarki. Temat jeszcze do przemyślenia.
    Garaż 6,2 na 8m w połowie będzie niewystarczający? liczę się z tym ale po kilku latach mieszkania w bloku bez komórki jesteśmy oszczędni w graceniu, niestety nie uda nam się go już powiększyć, będziemy minimalizować i wieszać na ścianach a w najgorszym przypadku będzie stał jeden samochód a reszta na magazyn. Pralnia jest na górze obok łazienki.

    zeusik6, jak już poruszyłeś temat rekuperatora w pom. tech. to czytałem, że dobrze jest go umieścić właśnie tam bo hałasuje i choć na strychu łatwiej go zamontować to może stać się uciążliwym. Na tę chwilę widziałbym go w pom. tech. co myślisz o takim rozwiązaniu?

  10. #10

    Domyślnie

    ja swój mam w kotłowni, czyli mniej wiecej tam gdzie u Ciebie pomieszczenie 4.8m2, mam podobny układ pomeiszczen jak u Ciebie tylko u mnie nad garazem jest wielki pokój a łazienka jest w miejscu tam gdzie ty masz pokój o wielkosci 15.8m2.

    Garaz 6m jest wystarczajacy, glebokosc 8metrów to masz 48m2 prawie powierzchni, chyba ze tam ciagle dwa auta beda staly i jakis motocykl, ale uwazam ze i kosiarke tam tez umiescisz, bez przesady, jezeli garaz 6 metrow ma byc za maly to nie wiem jaki juz bedzie wystarczajacy?

    Jesli chodzi o drzwi garazowe, to nie inwestowal bym w jakies super izolacyjne, lepiej dac wiecej cm styro na suficie garazu i na scianie laczacej z domem. Ja u siebie w projekcie mam na suficie 8cm i na scianie laczacej dom 6cm. To moje zdanie, bo glupota by bylo np. wstawiac lepsze drzwi garazowe a nie izolowac sufitu w garazu. 8cm styropianu na 48m2 dziś cena styro 8cm z tego co widzę w hurtownistyropianu 20zł/m2 więc wyniesie cie ta inwestycja z siatką klejem i własną robotą ile? 1500zł max. I na pewno bedzie lepszy efekt niz lepsza brama a jednak brak styro. Wtedy w przekroju pomeisczeniu nad garazem masz tak
    1. od spodu 8cm styro
    2. strop
    3. styro pewnie 8cm na piętrze
    4. wylewka 6cm
    5. panel.

    Jak ktos mi powie ze przy 16cm otulonego styropianem stropu bedzie ciagnac chlodem, gdy w garazu bedziesz mial jakies 6-8 stopni (gdy nieogrzewany) lub 14-16(ogrewany) to go wyśmieje.
    Ostatnio edytowane przez zeusik6 ; 23-11-2023 o 19:23

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojot Zobacz post
    ... drzwi do spiżarki będą rozsuwane ...
    dobra spiżarka to taka, która ma mniejszą temperaturę wewnętrzną, a niżeli obliczeniowe +20stopni dla pomieszczeń mieszkalnych. Inaczej ( moim zdaniem ) nie ma sensu. Drzwi rozsuwane spiżarki, o ile są funkcjonalne, to w spiżarce nie zapewnią tej mniejszej temperatury, w stosunku do tej w pomieszczeniu kuchni.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    Garaz 6m jest wystarczajacy, glebokosc 8metrów to masz 48m2 prawie powierzchni, chyba ze tam ciagle dwa auta beda staly i jakis motocykl, ale uwazam ze i kosiarke tam tez umiescisz, bez przesady, jezeli garaz 6 metrow ma byc za maly to nie wiem jaki juz bedzie wystarczajacy?
    Ja mam w domu garaż 3,6 x 6 m i jest wystarczający.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony