dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Stabilzacja stropu/izolacja akustyczna w 100letnim drewnianym domu

    Witam,

    Jest to mój pierwszy wątek na tym forum więc jeśli zadałem pytanie w złym dzialy to z góry przepraszam

    Do rzeczy, jestem w trakcie remontu ponad 100 letniego drewnianego domu i chciałbym wykonać następuące czynnosci - zerwać stare deski ponieważ są nie równe, przestrzeń miedzy legarami chciałbym wypełnić wełna akustyczna ponieważ miedzy nimi mam 22cm pustej przestrzeń i dźwięki dochodzące z parteru są mocno słyszalne. Chciałbym również zagęścic ilość legarów ponieważ aktualnie ich rozstaw to 90-105 cm mierząc od środka dwóch legarów i przez tą podłoga jest dośc niestabilna.

    W związku z tym mam następujące pytania:

    1) Czy zagęszczenie legarów pomoże ustabilizować podłoge? Aktualnie podłoga jest dość niestabilna i każdy krok powoduje wibracje w pomieszczeniu. (załączam filmik)

    2)Czy jesli wrzuce izolacje wełna 15cm (aku -płyta Isolver) to będzie to wystarczające? I czy 7cm wolnej przestrzeni ( mam 22cm wolnej przestrzeni pomiedzy w stropie) będzie miało wpływ na całość konstrukcji? Dodam ze zależy mi głownie na izolacji akustycznej nie termicznej.

    3) Czy jeśli ułoże nową podłoge na tych legarów z płyty OSB 25mm to będzie to wystarczająca grubość podłogi do użytku codziennego?

    Załaczam kilka zdjęć pomieszczenia.

    Z góry dziekuje za pomoc

    Pozdrawiam!Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	369580195_1541903153221515_4258867028239917254_n.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	467086Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	399876934_876991217137797_1826111521409378498_n.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	467087Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	399919283_1048620969592454_4858580012517696239_n.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	467088Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	399975842_997053131380704_4786492194575444871_n.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	467089Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	400088584_897687631993915_895423578266028112_n.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	467090https://youtube.com/shorts/Wr2OfsclWTA?feature=share
    Bartek

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Zagęszczenie legarów może ale nie musi pomóc. Z filmiku nie widać czy ugina się podloga i legary czy również belka. Ja mam wrażenie że ugina się również belka stropowa -wtedy zagęszczenie legarow NIC nie pomorze.
    Jeżeli to co pokazujesz to "tylko" praca legaró i desek to zagęszczenie legarów ma sens.

    Co do akustyki -jeżeli wrzucisz welne to nic nie da. Wełna musi być szczelnie ulożona aby coś dała. Ale to działanie na dzwięki z dolu do góry lub dzwięki rozmów. Brak izlocji konstrukcji to przenoszenie dzwięków od chodzenia.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  3. #3

    Domyślnie

    Pisząc legary miałem na mysli belki stropowe które są częsciowo widoczne na zdjeciach w miesjcu gdzie nie ma desek. Czy w taim razie pomogło by stabilizacji podłogi jeśli zagęscil bym te belki stropowe?

    Odnośnie wełny, najbardziej mi własnie zalezy na odizolowanie sie od dzwiekow przychodzacych z dolnej kondygnacji i tez rozmów niż samo przenoszenie dzwiekow uderzeniowych. Czyli dobrze rozumiem ze jesli mam możliwosc wypełnienia 22cm a wypelnie z tego tylko 15cm to izolacja będzie znacznie gorsza bo zostawie 7cm szczeline pomiedzy koncem izolacji welnianej a początkiem podłogi drewnianej? Wyłna w poziomie będzie szczelnie ułozona tyle ze nie do samej góry.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majsterkowicz112 Zobacz post
    Pisząc legary miałem na mysli belki stropowe które są częsciowo widoczne na zdjeciach w miesjcu gdzie nie ma desek. Czy w taim razie pomogło by stabilizacji podłogi jeśli zagęscil bym te belki stropowe?
    .
    Legary to legary (prostopadłe do belek stropowych.

    Dodatkowe belki troszkę pomogą, ale na cud nie licz, bo przeciez jak podskakujesz to też obciążasz jedna a nie kilka. Przekrój belki sie liczy.

    Cytat Napisał Majsterkowicz112 Zobacz post
    Odnośnie wełny, najbardziej mi własnie zalezy na odizolowanie sie od dzwiekow przychodzacych z dolnej kondygnacji i tez rozmów niż samo przenoszenie dzwiekow uderzeniowych. Czyli dobrze rozumiem ze jesli mam możliwosc wypełnienia 22cm a wypelnie z tego tylko 15cm to izolacja będzie znacznie gorsza bo zostawie 7cm szczeline pomiedzy koncem izolacji welnianej a początkiem podłogi drewnianej? Wyłna w poziomie będzie szczelnie ułozona tyle ze nie do samej góry.
    Materialy izolacyjne mają karty techniczne z nich wynika ile jakich dżwieków sa w stanie wyciszyć. U ciebie nie do końca to tak zadziala bo masz konstrukcje czyli izlocje przerwiesz, Da ci to obraz jak na to wpłynie grubośc izlocji.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  5. #5

    Domyślnie

    W takim razie nie ma tam legarów, są tylko belki stropowe oddalone od siebie ok. 90-110cm. Masz może pomysł jak wzmocnic taką podłoge aby byla bardziej stabilna?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - deskowanie góra i dół powinna ją wzmocnić odpowiednio, tym niemniej są to bardziej kwestie konstrukcyjne ( nośności stropu i sprawdzenia istniejących belek ).
    - dobry projektant konstrukcji poradzi sobie z tematem
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Majsterkowicz112 Zobacz post

    Do rzeczy, jestem w trakcie remontu ponad 100 letniego drewnianego domu i chciałbym wykonać następuące czynnosci - zerwać stare deski ponieważ są nie równe, przestrzeń miedzy legarami chciałbym wypełnić wełna akustyczna ponieważ miedzy nimi mam 22cm pustej przestrzeń i dźwięki dochodzące z parteru są mocno słyszalne. Chciałbym również zagęścic ilość legarów ponieważ aktualnie ich rozstaw to 90-105 cm mierząc od środka dwóch legarów i przez tą podłoga jest dośc niestabilna.

    W związku z tym mam następujące pytania:

    1) Czy zagęszczenie legarów pomoże ustabilizować podłoge? Aktualnie podłoga jest dość niestabilna i każdy krok powoduje wibracje w pomieszczeniu. (załączam filmik)

    2)Czy jesli wrzuce izolacje wełna 15cm (aku -płyta Isolver) to będzie to wystarczające? I czy 7cm wolnej przestrzeni ( mam 22cm wolnej przestrzeni pomiedzy w stropie) będzie miało wpływ na całość konstrukcji? Dodam ze zależy mi głownie na izolacji akustycznej nie termicznej.

    3) Czy jeśli ułoże nową podłoge na tych legarów z płyty OSB 25mm to będzie to wystarczająca grubość podłogi do użytku codziennego?

    ad.1 - pomoże
    ad.2 - wełnę najlepiej upchać. Materiał im bardziej gęsty tym bardziej dźwiękoszczelny.
    ad.3 - może być za mało.
    Ostatnio edytowane przez dbx ; 04-12-2023 o 08:57

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Możesz wzmocnić istniejące belki dodając po ich bokach w pionie wycięte z osb płaty wysokości tych belek, trzeba tylko dość gęsto je pokręcić. Rozumiem że wysokość tych belek to 20cm? A jaka jet ich rozpiętość? Jeśli masz miejsce na dodanie 5cm to dał bym pływające legary na filcu w poprzek tych belek z odstępem 40cm i na to osb. Stelaż nie podniesie specjalnie ciężaru stropu a przekładka z filcu między belkami a legarami znacznie wyciszy podłogę. W ostatecznośći mniej pracy było by z dodaniem tragarza pod spodem, pytanie czy jest na to miejsce.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony