dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.783

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Jak by nie patrzeć drewno wychodzi najtaniej ale tez wymaga nakładu pracy. Dodatkowy minus że kocioł potrafi zasmrodzić kotłownię a nawet mieszkanie więc warto o tym pomyśleć. Najtańsza opcja to byłby jakiś używany kocioł z klasą na którą pozwala ustawa na parę lat do przodu buforem może być również używany zbiornik po oleju napędowym odpowiednio wzmocniony paroma szpilkami.Daje się to kupić poniżej tysiąca na OLX. Reszta to perfuma. A jak jest podłogówka to za jakiś czas da się dokupić PC czy to Haier czy inny wynalazek i cieszyć się z bezobsługowego ogrzewania. Na starcie jak finanse sa słabe pewno nie da się od razu zrobić takiej hybrydy ale warto projektując kotłownię przewidzieć jak będzie podłączone drugie źródło. Nawet jak jest podłogówka bufor ma sens gdyż kocioł może iść pełną parą a rozpalanie można zawsze odłożyć na wygodny dla siebie moment. utrzymanie kotła zasypowego w ryzach przy podłogówce bez bufora jest bardzo trudne bo one słabo się modulują i wystepują w mocach sporo wyższych od zapotrzebowania współczesnych domów. Jak nie ma gazu moim kierunkiem byłby bufor drewno i docelowo PC która większą część roku opędzi po kosztach zblizonych do drewna choć z darmowym opałem raczej nie wygra.
    Ale to też nie jest zbyt tanie bo zobacz ile teraz kosztują pompy co zawory 3-4 drożne a tym trzeba sterować bo w podłogę nie można wpuszczać wys temp , piec najtańszy to chyba 8 tys bufor używka to co najmniej 3 tys a gdzie te szpargały typu zawory pompki tego nazbiera się na co najmniej 13 tys a my mu podpowiadamy na teraz i już haiera koszt 10 tys zł i ma wszystko co potrzeba nic więcej bo tylko rurki podłączyć dwie i grzać nie trzeba rąbać suszyć przechowywać czy kilka razy do pieca podchodzić no i ten dym podczas dokładania nieunikniony niestety. teraz organizują na fejsboku zakupy grupowe pomp ciepła monoblok na R290 i pod dom taka wydajna pompa przyjedzie za 8,5 tys zł , piec to fajna sprawa bo oprócz pompy ciepła mam mpm-a 10kw i czasem popalę ale więcej pompa chodzi z lenistwa.

  2. #22

    Domyślnie

    Zdaje sobie sprawę że paląc drewnem/węglem ma swoje minusy (przygotowanie opału magazynowanie ) ale osobiście mi to nie przeskadza. Najchętniej poszedłbym w gaz ale nie mają kasy na przyłączenie więc chyba zostanie kocioł na paliwo stałe 5 klasy między 12-15 kw i bufor 800-1000 litrów.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz 123 Zobacz post
    Zdaje sobie sprawę że paląc drewnem/węglem ma swoje minusy (przygotowanie opału magazynowanie ) ale osobiście mi to nie przeskadza. Najchętniej poszedłbym w gaz ale nie mają kasy na przyłączenie więc chyba zostanie kocioł na paliwo stałe 5 klasy między 12-15 kw i bufor 800-1000 litrów.
    Weź chłopie się zastanów jeszcze raz. Zaraz węgiel może być paliwem deficytowym, jak koks. Lepiej połóż jak najwięcej styropianu na ścianach. Zamiast 20 cm daj 25-30, na stropie minimum 40 cm. W posadzce już pewnie niż nie zmienisz - trudno. Obniży się obciążenie cieplne i zużycie i nagle pompa ciepła nie będzie aż tak droga. Bez sensu w 2023 budować dom na węgiel!
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #24

    Domyślnie

    Pisze @goguś
    zakupy grupowe pomp ciepła monoblok na R290 i pod dom taka wydajna pompa przyjedzie za 8,5 tys zł , piec to fajna sprawa bo oprócz pompy ciepła mam mpm-a 10kw i czasem popalę ale więcej pompa chodzi z lenistwa.

    I dokładnie o to chodzi - dziś zbudowałbym instalację opartą na kotle zasypowym ale jak najmniejszym kosztem -tak aby w dobrym momencie dołaczyć pompe.
    Wg mnie to idealne połączenie i jedynie słuszne - sama pompa wydaje mi się zbyt ryzykowna choćby na wypadek jakiejś awarii. mając dwa źródła czuję się bezpiecznie. Węgiel na najbliższe lata może okazac sie najtańszym źródłem własnie z powodu zastępowania kotłów pompami - wtym roku z dostawą do domu węgiel z PGG kosztował mnie po 1000 za tonę - w 2019 płacilem chyba 1100 - sądzę że jeszcze parę lat cena nie będzie kosmiczna .
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.316
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    I dokładnie o to chodzi - dziś zbudowałbym instalację opartą na kotle zasypowym ale jak najmniejszym kosztem -tak aby w dobrym momencie dołaczyć pompe.
    To się nie da pogodzić. Kocioł zasypowy wymaga bufora i miejsca na opał, więc tanio nie będzie. Do tego wymaga wysokiej temperatury zasilania i powrotu żeby nie wychładzać paleniska - dokładnie odwrotnie, niż PC. Przed awarią samego źródła ciepła takie połączenie by zabezpieczyło, ale przed awarią reszty instalacji nie.
    Więc awaryjnie lepiej mieć zupełnie niezależne ogrzewanie - klimę (czy kilka) i/lub kominek.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Jak by nie patrzeć drewno wychodzi najtaniej ale tez wymaga nakładu pracy.
    Jaki przyjmujesz koszt drewna?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.783

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Pisze @goguś
    zakupy grupowe pomp ciepła monoblok na R290 i pod dom taka wydajna pompa przyjedzie za 8,5 tys zł , piec to fajna sprawa bo oprócz pompy ciepła mam mpm-a 10kw i czasem popalę ale więcej pompa chodzi z lenistwa.

    I dokładnie o to chodzi - dziś zbudowałbym instalację opartą na kotle zasypowym ale jak najmniejszym kosztem -tak aby w dobrym momencie dołaczyć pompe.
    Wg mnie to idealne połączenie i jedynie słuszne - sama pompa wydaje mi się zbyt ryzykowna choćby na wypadek jakiejś awarii. mając dwa źródła czuję się bezpiecznie. Węgiel na najbliższe lata może okazac sie najtańszym źródłem własnie z powodu zastępowania kotłów pompami - wtym roku z dostawą do domu węgiel z PGG kosztował mnie po 1000 za tonę - w 2019 płacilem chyba 1100 - sądzę że jeszcze parę lat cena nie będzie kosmiczna .
    Teraz aktualnie po 900 zł sprzedają .

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Weź chłopie się zastanów jeszcze raz. Zaraz węgiel może być paliwem deficytowym, jak koks. Lepiej połóż jak najwięcej styropianu na ścianach. Zamiast 20 cm daj 25-30, na stropie minimum 40 cm. W posadzce już pewnie niż nie zmienisz - trudno. Obniży się obciążenie cieplne i zużycie i nagle pompa ciepła nie będzie aż tak droga. Bez sensu w 2023 budować dom na węgiel!
    Dokładnie, 21 wiek i paliwo stałe.... Zrozumiałbym jakąś modernizację itp. ale w nowym domu

    Stratę powierzchni dla pomieszczenia typu kotłownia i składu opału przemilczę, każdy dodatkowy metr domu to jakieś 5000zł....

    Moja kotłownia ma 1,3m x 1m , jest w niej bojler, zmiękczacz, filtr wody, router, i kilka zaworów . Moja pani trzyma tam mopa , wiaderko , miotłę itp

    Ja gdybym nawet miał darmowe drewno to wolałbym je sprzedać i za tę kasę grzać swój dom naciskając tylko guzik na sterowniku

    A jak już ktoś lubi ogień to okazyjnie w ładnej kozie dla rekreacji

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Dokładnie, 21 wiek i paliwo stałe.... Zrozumiałbym jakąś modernizację itp. ale w nowym domu
    Tu nie chodzi o 21 wiek czy nowy dom. Wybór pomiędzy tradycyjnymi paliwami stałymi a nowymi technologiami grzewczymi zależy od wielu czynników, a przewaga jednej opcji nad drugą może być subiektywna i zależna od indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Najważniejsze argumenty, które mogą tłumaczyć, dlaczego ktoś może uważać paliwo stałe za atrakcyjne to: niskie koszty inwestycji, niezależność energetyczna, długowieczność i małe prawdopodobieństwo awarii.
    Regulamin forum

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.783

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Tu nie chodzi o 21 wiek czy nowy dom. Wybór pomiędzy tradycyjnymi paliwami stałymi a nowymi technologiami grzewczymi zależy od wielu czynników, a przewaga jednej opcji nad drugą może być subiektywna i zależna od indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Najważniejsze argumenty, które mogą tłumaczyć, dlaczego ktoś może uważać paliwo stałe za atrakcyjne to: niskie koszty inwestycji, niezależność energetyczna, długowieczność i małe prawdopodobieństwo awarii.
    A jaki tani magazyn energi na podwórku 3 tony za za 2700 zł a nie akusie za 45 tysiaków

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony