dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Kotłownia na paliwo stałe.

    Witam potrzebuję porady dotyczącej kotłowni na paliwo stałe.
    Dom w cieszyniankach 7 wszędzie podłogówka plus 1 grzejnik w łazience. Ocieplenie posadzka 15 cm strop 20 cm ściany 20 cm. Powierzchnia 140m2.
    Ze względu na brak gazu chciałbym mieć kocioł na paliwo stałe węgiel drzewo z buforem . Mógłby ktoś doradzić ile kw pięć i w jakiej konfiguracji ta kotłownia.
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	received_845666123099071.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	17,4 KB
ID:	467102  
    Ostatnio edytowane przez Grzegorz 123 ; 24-11-2023 o 15:21

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Taki aby jeden wsad drewna wystarczył na zagrzanie bufora .

  3. #3

    Domyślnie

    No tak tylko prosiłbym o więcej informacji bo się na tym nie znam. Jakiej pojemności bufor itp

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Bufor pewnie z tysiąc litrów a do tego jakiś kocioł np MPM 17kw lub Atmos ten drugi moim zdaniem lepszy choć w tym pierwszym i węglem popalisz.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz 123 Zobacz post
    Ze względu na brak gazu chciałbym mieć kocioł na paliwo stałe węgiel drzewo z buforem . Mógłby ktoś doradzić ile kw pięć i w jakiej konfiguracji ta kotłownia.
    Bufor to klamot zajmujący miejsce, koszt i zbędny wydatek, gdy masz co najmniej kilkanaście ton wylewki do akumulacji.

    Tak czy inaczej zaprojektuj podłogówkę pod PC bo pewnie wcześniej czy później na nią się przesiądziesz.

    Pamiętaj, że gaz możesz mieć też w butli. Magazynowanie wygodniejsze niż paliwa stałego ale przede wszystkim nie musisz go przerzucać, jak złamiesz rękę czy będziesz bezsilny przez jakąś chorobę. Jednak paliwa kopalne (w tym gaz) to ślepa uliczka. Ale może zdąży na siebie zarobić (a w tym czasie PC stanieją).

    Moc zależna od zapotrzebowania domu na ciepło i instalacji. Jednak przy WT 2021 będzie raczej pytanie, czy najsłabszy nie za mocny przy braku bufora i wybierać należy o takim, co potrafi schodzić najbardziej z mocą. A jak jednak uprzesz się na bufor, to moc nie będzie problemem.

  6. #6

    Domyślnie

    Na pompe mnie nie stać na co do gazu z butli to jakoś nie przekonuje mnie to nie wiem czy jest to opłacalne najlepiej kupić zbiornik np.2700 litrów,z tego co wiem napełnienie około 5,6 tyś plus za zbiornik około 10 z montażem itp wychodzi niecałe 20tyś plus kotłownia. Dlatego wolę pięć na węgiel drzewo myślałem nad 15 kw do tego bufor 800 litrów...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz 123 Zobacz post
    Na pompe mnie nie stać na co do gazu z butli to jakoś nie przekonuje mnie to nie wiem czy jest to opłacalne najlepiej kupić zbiornik np.2700 litrów,z tego co wiem napełnienie około 5,6 tyś plus za zbiornik około 10 z montażem itp wychodzi niecałe 20tyś plus kotłownia. Dlatego wolę pięć na węgiel drzewo myślałem nad 15 kw do tego bufor 800 litrów...
    Ale że co ? jak na pompę cię nie stać ? ty chyba raczysz z nas idiotów robić co ? pompa ciepła monoblok kosztuje mniej niż w marę sensowny piec na ekogroszek a już na bank tańsza niż piec plus bufor policz ,piec to co najmniej 9 tys bufor 1000 litrów używany to ok 4 tys zł a pompa ciepła haier 5kw bo więcej do tego domu bym nie pakował bo będą problemy to koszt ok 9-10 tys zł i tyle podłączasz dwie rurki co idą do rozdzielacza i sam to możesz zrobić podłączasz kabelek i jedziesz , nie kieruj się firmami bo monobloka każdy fajtłapa podłączy nawet największy a jak masz problem to ci pomożemy w tym żaden problem.

  8. #8

    Domyślnie

    Mam wycenę pompa plus kotłownia 50 tyś. Do tego przydało by się panele zrobić. Zwykły pięć plus bufor 30-35 tyś na tyle mam wycenione. Ja nie znam się na tych rzeczach dlatego piszę tutaj i szukam porady. Nie robię z nikogo idiotów. Wydaje mi się że pompa bez paneli to nie opłacalna inwestycja obawiam się rachunków.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz 123 Zobacz post
    Mam wycenę pompa plus kotłownia 50 tyś. Do tego przydało by się panele zrobić. Zwykły pięć plus bufor 30-35 tyś na tyle mam wycenione. Ja nie znam się na tych rzeczach dlatego piszę tutaj i szukam porady. Nie robię z nikogo idiotów. Wydaje mi się że pompa bez paneli to nie opłacalna inwestycja obawiam się rachunków.
    Jebnij tą wyceną w kosz i tyle , zamawiaj pompę ciepła monoblok haier 5kw i po problemie oraz montuj sam tymi ręcoma to nic trudnego byle cymbał da radę to podłączyć już ci tłumaczyłem.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz 123 Zobacz post
    Mam wycenę pompa plus kotłownia 50 tyś. Do tego przydało by się panele zrobić. Zwykły pięć plus bufor 30-35 tyś na tyle mam wycenione. Ja nie znam się na tych rzeczach dlatego piszę tutaj i szukam porady. Nie robię z nikogo idiotów. Wydaje mi się że pompa bez paneli to nie opłacalna inwestycja obawiam się rachunków.
    Poczytaj inne posty swojego interlokutora, wyciągnij wnioski, rób jak rozsądek nakazuje...

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    127

    Domyślnie

    Zakładając że będziesz miał wszędzie podłogówkę, dom ocieplony tak jak opisałeś to pompa ciepła weźmie na to rocznie jakieś 2,5 -3,0 tyś kWh. Podstaw to do cen prądu jakie płacisz i masz wynik czy Cię na to stać.Jeżeli nie masz własnego drzewa którego nie musisz kupować to nie znajdziesz bardziej ekonomicznego źródła ogrzewania. Za to masz całkowicie bezobsługowy system grzewczy i cały czas ciepłą wodę w kranie.Dodatkowo zamiast wiecznie zasyfionej kotłowni masz czyste pomieszczenie techniczne w którym np. możesz sobie zrobić pralnie. Chcąc zamontować pompę ciepła nie musisz skłaniać się ku najtańszemu Haierowi .Obecnie pomp jest na rynku multum i jesteś w stanie na dobrych podzespołach zrobić kotłownie z pompą ciepła za 30-40 kzł.

  12. #12

    Domyślnie

    Ogrzewanie podłogowe mam na całej powierzchni zostało mi ocieplenie zrobić tylko. Dostęp do drzewa mam dlatego się zastanawiam nad taką opcją.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz 123 Zobacz post
    Ogrzewanie podłogowe mam na całej powierzchni zostało mi ocieplenie zrobić tylko. Dostęp do drzewa mam dlatego się zastanawiam nad taką opcją.
    Porzuć tę opcję , kup sobie tę pompę monobloka sam zamontuj a drewno ewentualnie w kominku pal choć wiem z doświadczenia znajomych że i kominkiem po czasie im się nie chce palić ,

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Tu masz szacunki zbliżone do realiów na TU I TERAZ (02.11.2023r).
    http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html
    Co będzie jutro, za rok czy za trzy - nie wiadomo.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Tu masz szacunki zbliżone do realiów na TU I TERAZ (02.11.2023r).
    http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html
    Co będzie jutro, za rok czy za trzy - nie wiadomo.

    Adam M.
    adam te tabelki strasznie naciągane ,one zawsze wychodzą tak zależnie kto co promuje, węgiel aż tyle nie kosztuje na bank zwłaszcza jak ktoś kupuje w promocji obecnie orzech po 900 zł/tona w pgg leci , prąd do pompy też jakoś dziwnie wychodzi , ja mam pompę z dobrej klimy zrobioną i nawet połowy z tego co oni podają nie ma szans spalić.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Właściwie, to WSZYSTKIE tabelki, jakie znajdziesz są naciągane.
    Jak piszesz - zależnie od tego co "tabelkowicz" sprzedaje, ale...
    Na czymś Grzegorz123 oprzeć się musi, jak chce coś oszacować.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    adam te tabelki strasznie naciągane ,one zawsze wychodzą tak zależnie kto co promuje, węgiel aż tyle nie kosztuje na bank zwłaszcza jak ktoś kupuje w promocji obecnie orzech po 900 zł/tona w pgg leci , prąd do pompy też jakoś dziwnie wychodzi , ja mam pompę z dobrej klimy zrobioną i nawet połowy z tego co oni podają nie ma szans spalić.
    Można wprowadzić dane które pasują
    Oblicz koszt roczny ogrzewania domu [plik .xls]
    http://cena-pradu.pl/ogrzewanie-kalkulator.html
    i nie truć duszy.
    Prąd lub gaz też kupisz w promocji?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Można wprowadzić dane które pasują
    Oblicz koszt roczny ogrzewania domu [plik .xls]
    http://cena-pradu.pl/ogrzewanie-kalkulator.html
    i nie truć duszy.
    Prąd lub gaz też kupisz w promocji?
    No prąd w promocji zwłaszcza na drugi rok

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    No tak.
    Dzisiaj np. 1,20 zł a w przyszłym roku 2,25 zł a łaskawcy w promocji pozwolą zapłacić "tylko" 2,40 zł
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #20

    Domyślnie

    Jak by nie patrzeć drewno wychodzi najtaniej ale tez wymaga nakładu pracy. Dodatkowy minus że kocioł potrafi zasmrodzić kotłownię a nawet mieszkanie więc warto o tym pomyśleć. Najtańsza opcja to byłby jakiś używany kocioł z klasą na którą pozwala ustawa na parę lat do przodu buforem może być również używany zbiornik po oleju napędowym odpowiednio wzmocniony paroma szpilkami.Daje się to kupić poniżej tysiąca na OLX. Reszta to perfuma. A jak jest podłogówka to za jakiś czas da się dokupić PC czy to Haier czy inny wynalazek i cieszyć się z bezobsługowego ogrzewania. Na starcie jak finanse sa słabe pewno nie da się od razu zrobić takiej hybrydy ale warto projektując kotłownię przewidzieć jak będzie podłączone drugie źródło. Nawet jak jest podłogówka bufor ma sens gdyż kocioł może iść pełną parą a rozpalanie można zawsze odłożyć na wygodny dla siebie moment. utrzymanie kotła zasypowego w ryzach przy podłogówce bez bufora jest bardzo trudne bo one słabo się modulują i wystepują w mocach sporo wyższych od zapotrzebowania współczesnych domów. Jak nie ma gazu moim kierunkiem byłby bufor drewno i docelowo PC która większą część roku opędzi po kosztach zblizonych do drewna choć z darmowym opałem raczej nie wygra.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 28-11-2023 o 07:32
    120 mkw Połowa piętrowego bliźniaka z piwnicą, z lat 70 tych ocieplone 10 cm styro, PC monoblok Panas 7kw, kocioł MPM 18 kw, PV 9,8kwp, bufor 2000l, grzejniki.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony