dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Projekt LUBCZYK z pracowni ArchDOM

    Chciałbym sam wybudować projekt Lubczyk z pracowni ArchDOM https://archdom.pl/produkt/projekt-domu-lubczyk/. Na początku chciałbym zagospodarować tylko sam dół a w przyszłości dopiero górę. Jak myślicie jaki byłby realny koszt wybudowania tego domku. Większość chcę robić sam.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w jaki sposób chcesz zagospodarować górę? Dach jest niski i przestrzeń o wysokości min.2 m jest szeroka na najwyżej 2 m i długa na 9. Więc wszedłby co najwyżej jeden wąski pokój z łazienką.
    Na dodatek ocieplenie jest na stropie a nie w połaci dachu, wiec jak chcesz zagospodarować poddasze trzeba byłoby zmienić sposób ocieplenia.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Realny koszt to 130 tys. za SSZ. Tyle kosztował mnie na dzień dzisiejszy podobny projekt KASIA, duży wkład pracy własnej.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja mam dom o bardzo podobnym rozkładzie ale o powierzchni 70m2, wykończony w tym roku. SSZ koło 85tys ale budowa rozpoczęta w 2019 roku. Na chwilę obecną pewnie ze 20% musiałbym dołożyć. Za robocizne zapłaciłem 22tys, 12 za murarza, 10 za dekarza. Dosyć mało bo nad połową domu nie mam stropu a nad drugą połową jest strop belkowy, który na tamte czasy kosztował mnie 1600 zł (belki 200x80+deskowanie stropu). Całość do zamieszkania wyszła 250 tys. Sporo pracy własnej, myślę, że na niej zaoszczędziłem jakieś 20-25tys.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    Realny koszt to 130 tys. za SSZ. Tyle kosztował mnie na dzień dzisiejszy podobny projekt KASIA, duży wkład pracy własnej.
    Pozwoliłem sobie zobaczyć Twój projekt. Niestety ten projekt jak i wiele innych projektów małych domów jest przykładem jak bardzo uważnie trzeba im się przyglądać i analizować. Przykład: sypialania ma szerokość 3,2m a łóżko sypialniane minimum 2m więc dlaczego kończy się w połowie szerokości pokoju? To samo przy długości pokoju 3,7: łóżko w sypialni ma szerokość najcześciej 160cm+zabudowana szafa 50-60cm, zostaje nam metr na komunikacje z dwóch stron a na obrazku miejsca jakby można było tańczyć. No ale taki to urok internetowych biur projektowych.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zaniżanie wielkości mebli to zmora małych projektów

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    w jaki sposób chcesz zagospodarować górę? Dach jest niski i przestrzeń o wysokości min.2 m jest szeroka na najwyżej 2 m i długa na 9. Więc wszedłby co najwyżej jeden wąski pokój z łazienką.
    Na dodatek ocieplenie jest na stropie a nie w połaci dachu, wiec jak chcesz zagospodarować poddasze trzeba byłoby zmienić sposób ocieplenia.
    Dzięki za odpowiedzi. Rozważam kilka opcji zagospodarowania: Po pierwsze wszystko chcę zrobić na stropie drewnianym. I opcja to jak w https://archdom.pl/produkt/projekt-domu-lubczyk-4/ , ale jest to większa wersja projektu Lubczyk i obawiam się, że u mnie się tyle nie zmieści, no i tu jest strop żelbetowy. II opcja: jedna przestrzeń i ewentualnie WC, taki pokój gościnny/gabinet. III opcja: Spróbować z z jednej przestrzeni wygospodarować jakiś kawałek na strych i WC. Na razie poprosiłem pracownię o rzuty z wymiarami. Zobaczymy co się tam zmieści. Jeśli chodzi o ocieplenie, to tez się zastanawiałem. Myślałem, żeby na początek położyć ocieplenie tylko między belkami na stropie, ale obawiam się, że może być za zimno, zanim zrobię górę. Dlatego zastanawiam się czy dodatkowo nie położyć wełny od razu między krokwiami na dachu. Wszystko zależy od kosztów. Nie ukrywam, że chciałbym najpierw zrobić wszystko jak najmniejszym kosztem i resztę dokończyć po przeprowadzce jak już sprzedam mieszkanie.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał mikomir Zobacz post
    Realny koszt to 130 tys. za SSZ. Tyle kosztował mnie na dzień dzisiejszy podobny projekt KASIA, duży wkład pracy własnej.
    Pocieszający koszt wybudowania Mam określony budżet na początek i chciałbym się w nim zmieścić. Oglądałem Twój projekt. Bardzo podobny do Lubczyka. Zagospodarowywałeś może górę?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Ja mam dom o bardzo podobnym rozkładzie ale o powierzchni 70m2, wykończony w tym roku. SSZ koło 85tys ale budowa rozpoczęta w 2019 roku. Na chwilę obecną pewnie ze 20% musiałbym dołożyć. Za robocizne zapłaciłem 22tys, 12 za murarza, 10 za dekarza. Dosyć mało bo nad połową domu nie mam stropu a nad drugą połową jest strop belkowy, który na tamte czasy kosztował mnie 1600 zł (belki 200x80+deskowanie stropu). Całość do zamieszkania wyszła 250 tys. Sporo pracy własnej, myślę, że na niej zaoszczędziłem jakieś 20-25tys.
    Koszt budowy marzenie Podejrzewam, że teraz to będzie trochę więcej, ale nadal uważam, że koszt wybudowania jest do zaakceptowania. Rozumiem, że nie zagospodarowywałeś góry?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Cytat Napisał TimiWiki Zobacz post
    Pocieszający koszt wybudowania Mam określony budżet na początek i chciałbym się w nim zmieścić. Oglądałem Twój projekt. Bardzo podobny do Lubczyka. Zagospodarowywałeś może górę?
    Góra to u mnie poddasze nieużytkowe. Pozostało mi do zrobienia na zewnątrz: tynk + podbitka, wewnątrz: tynki + podłoga wraz ze styropianem + ogrzewanie + instalacja wodna + sufit podwieszany k-g + piana na suficie + wyłaz i to będzie chyba już stan jak to się mówi stan developerski

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał TimiWiki Zobacz post
    Pocieszający koszt wybudowania Mam określony budżet na początek i chciałbym się w nim zmieścić. Oglądałem Twój projekt. Bardzo podobny do Lubczyka. Zagospodarowywałeś może górę?
    To nie był koszt wybudowania tylko pierwszego etapu, ok. 1/3 kosztów do etapu deweloperskiego.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał TimiWiki Zobacz post
    Koszt budowy marzenie Podejrzewam, że teraz to będzie trochę więcej, ale nadal uważam, że koszt wybudowania jest do zaakceptowania. Rozumiem, że nie zagospodarowywałeś góry?
    Na poddaszu nie użytkowym w szczycie mam jakieś 185cm więc nie ma szans na jakąkolwiek adaptacje chyba że na graciarnie co niniejszym czynię Pamiętaj, że jak będziesz chciał adoptować poddasze to musisz wygospodarować miejsce na schody co może nie być takie łatwe. Szczerze, wolałbym zbudować te 70-75m2 w parterze i dołożyć troszkę do fundamentu (w stosunku do tych 56m2) niż bawić się z izolowanie skosów na poddaszu itd. Cenowo finalnie wyjdzie napewno trochę taniej przy parterówce tej wielkości.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Koszt budowy w przyszłości jest nieprzewidywalny. To, co ktoś zapłacił budując nawet ten sam projekt rozpoczynając budowę rok czy dwa temu może odbiegać o dobre kilkadziesiąt procent od tego, co zapłacisz jak wybudujesz w ciągu przyszłego roku.

    Co do projektu... Generalnie budowanie "z opcją" na adaptację poddasze kosztuje. Dom bez użytkowego poddasza projektuje się inaczej, niż z użytkowym. Przy użytkowym potrzebujesz ściany kolankowej, okien w ścianie szczytowej i połaciowych, stropu o sensownej nośności (co trzeba uwzględnić już przy fundamentach i ścianach nośnych), schodów i miejsca na klatkę schodową, odpowiednio dobrać źródło ciepła i wydajność rekuperatora. Przy parterówce bez opcji adaptacji można na tym zaoszczędzić.

    Przy dachu dwuspadowym i graciarni na strychu nie robiłbym w ogóle wejścia z wnętrza domu, tylko drzwi w ścianie szczytowej (byle jakie - bo nie muszą być ani szczególnie szczelne, ani ciepłe). Oszczędzi to miejsca na schody i ułatwi termoizolację stropu a i długie przydasie łatwiej będzie wtedy wciągnąć na strych.

    SSZ to było u mnie poniżej 1/3 kosztów całości a wliczałem tam nie tylko to, co przy projekcie do tego wliczają, ale też wszystko, co pozwala ten etap osiągnąć czyli geodetę, projekt, oczyszczenie działki, przyłącza itd. Licząc same prace przy budynku byłoby poniżej 1/4 kosztów "do zamieszkania".

  14. #14

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    To nie był koszt wybudowania tylko pierwszego etapu, ok. 1/3 kosztów do etapu deweloperskiego.
    I to jest jeszcze bardziej pocieszające

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Na poddaszu nie użytkowym w szczycie mam jakieś 185cm więc nie ma szans na jakąkolwiek adaptacje chyba że na graciarnie co niniejszym czynię Pamiętaj, że jak będziesz chciał adoptować poddasze to musisz wygospodarować miejsce na schody co może nie być takie łatwe. Szczerze, wolałbym zbudować te 70-75m2 w parterze i dołożyć troszkę do fundamentu (w stosunku do tych 56m2) niż bawić się z izolowanie skosów na poddaszu itd. Cenowo finalnie wyjdzie napewno trochę taniej przy parterówce tej wielkości.
    Miejsce na schody zostało już przewidziane w projekcie. Nie chcę mieć tylu pokoi na parterze. Górę traktuję dodatkowo. Jako pokój gościnny albo pracowienkę. Jak nie będę ją użytkować na co dzień chcę jej odciąć ogrzewanie i tylko ogrzewać sam dół. Dlatego też zostawię sobie wełnę na stropie.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Koszt budowy w przyszłości jest nieprzewidywalny. To, co ktoś zapłacił budując nawet ten sam projekt rozpoczynając budowę rok czy dwa temu może odbiegać o dobre kilkadziesiąt procent od tego, co zapłacisz jak wybudujesz w ciągu przyszłego roku.

    Co do projektu... Generalnie budowanie "z opcją" na adaptację poddasze kosztuje. Dom bez użytkowego poddasza projektuje się inaczej, niż z użytkowym. Przy użytkowym potrzebujesz ściany kolankowej, okien w ścianie szczytowej i połaciowych, stropu o sensownej nośności (co trzeba uwzględnić już przy fundamentach i ścianach nośnych), schodów i miejsca na klatkę schodową, odpowiednio dobrać źródło ciepła i wydajność rekuperatora. Przy parterówce bez opcji adaptacji można na tym zaoszczędzić.

    Przy dachu dwuspadowym i graciarni na strychu nie robiłbym w ogóle wejścia z wnętrza domu, tylko drzwi w ścianie szczytowej (byle jakie - bo nie muszą być ani szczególnie szczelne, ani ciepłe). Oszczędzi to miejsca na schody i ułatwi termoizolację stropu a i długie przydasie łatwiej będzie wtedy wciągnąć na strych.

    SSZ to było u mnie poniżej 1/3 kosztów całości a wliczałem tam nie tylko to, co przy projekcie do tego wliczają, ale też wszystko, co pozwala ten etap osiągnąć czyli geodetę, projekt, oczyszczenie działki, przyłącza itd. Licząc same prace przy budynku byłoby poniżej 1/4 kosztów "do zamieszkania".
    Liczę się z tym, że może być drożej ale myślę, że nie będzie to 1000% więcej, szczególnie, że sporo chcę robić sam. Jednak zostanę przy swojej opcji zagospodarowania góry. Chcę te pomieszczenie(-a) mieć dodatkowo, z możliwością odcięcia góry. Strop ma zostać drewniany. Schody zostały przewidziane w projekcie w salonie. Z tego co mi powiedziano w pracowni zarówno fundamenty jak i strop został już przewidziany obciążeniowo pod zagospodarowanie góry. Ponadto fundamenty i tak trzeba dostosować do działki. Jeśli chodzi o instalacje, zawsze można przewidzieć zapas.
    A propos instalacji. Czym ogrzewacie dom i wodę? U mnie na działce jest możliwość podłączenia gazu, ale zastanawiam się nad pompą ciepła. Tylko nie wiem czy warto, bo ona sporo kosztuje. Nie wiem jak z dotacjami. Jeszcze się nie interesowałem.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał TimiWiki Zobacz post
    A propos instalacji. Czym ogrzewacie dom i wodę? U mnie na działce jest możliwość podłączenia gazu, ale zastanawiam się nad pompą ciepła. Tylko nie wiem czy warto, bo ona sporo kosztuje. Nie wiem jak z dotacjami. Jeszcze się nie interesowałem.
    Niekoniecznie sporo kosztuje. Haier ma w ofercie monobloki za około 10 tysięcy. To jest koszt porównywalny albo nawet niższy od pary kocioł gazowy + komin.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    naprawdę sprawdź przekroje i wysokość poddasza po dodaniu ocieplenia połaci. I zdecydowanie wygodniej mieć pokój do pracy na parterze niż poddaszu.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Niekoniecznie sporo kosztuje. Haier ma w ofercie monobloki za około 10 tysięcy. To jest koszt porównywalny albo nawet niższy od pary kocioł gazowy + komin.
    O to faktycznie muszę się zainteresować. Myślałem, że to z 25 tys. kosztuje. Dzięki za info

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    naprawdę sprawdź przekroje i wysokość poddasza po dodaniu ocieplenia połaci. I zdecydowanie wygodniej mieć pokój do pracy na parterze niż poddaszu.
    Ja wolę pokój do pracy na poddaszu. Mogę się wyłączyć od reszty domu i spokojnie pracować. Na parterze jestem zbyt łatwo dostępny a na poddasze się trzeba po schodach wdrapać

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony