dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    LoQ

    Zarejestrowany
    Dec 2023
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2

    Domyślnie Remont domu typu kostka. Proszę o pomoc.

    Witam wszystkich forumowiczów!

    Wraz z nowym rokiem czeka mnie generalny remont domu z początku lat '80 w typie kostki.
    Dom posiada 3 równe kondygnacje, "wysoki" parter. Ocieplenie 10cm styropian, dach - papa.

    Wstępnie poza pozostawieniem konstrukcji domu i dachu wszystko musi być wymienione: okna, instalacja elektryczna (jest dwużyłowa), ogrzewanie domu, posadzki, drzwi wew. i zew. itp Jako, że chciałbym wykonać ten remont w miarę sensownie i logicznie, a nie znam się na tym, mam parę pytań.

    1) Ogrzewanie jakie tam jest i wylatuje to piec CO na węgiel + kaloryfery. W planie jest założenie pieca gazowego kondensacyjnego (ogrzewanie domu + boilera wody użytkowej), piec gazowy jest - ale naturalnie stary i będzie wymieniany.
    Pytania jakie mam:
    - czy montować bufor ciepła? Jaki? 1000l będzie ok?
    - chciałbym na parterze i 1 piętrze zrobić ogrzewanie podłogowe (piwnica z garażem - kaloryfery). Podłogówka musiałaby być niska, znalazłem takie rozwiązanie jak suche ogrzewanie podłogowe firmy Sander. Zajmuje parę cm. będzie ok? Zda egzamin? Normalna podłogówka zajmuję kilkanaście/dziesiąt cm, a na taką nie ma miejsca. Frezowanie też chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem. Czy lepiej pozostać przy kaloryferach?

    2) Instalacja elektryczna jest dwużyłowa, starego typu: wszędzie w ścianach puszki. Zmieniać całą instalacją w domu? Czy np. w piwnicy zostawić dwużyłówkę. Elektryk chce nową instalację w całym domu kłaść, ale już mi ktoś doradzał żeby piwnicę olać.

    3. W piwnicy przy jednej ze ścian dostawiony jest jakby filar/słup. 40cmx40cm. Jest on od ziemi (posadzki piwnicy) do stropu - parteru. Nie przechodzi nigdzie wyżej do parteru. Na planach go nie ma. Obejrzałem go z każdej możliwej strony i nie ma w nim ani wentylacji, ani żadnych wlotów, wylotów, dziur itp (nie wiem co dziadek miał na myśli stawiając go tam). Pytanie mam do kogo się udać, żeby uzyskać informację czy mogę go wyburzyć?

    4. Czy taki remont muszę gdzieś zgłaszać?

    Pewnie o coś jeszcze będę pytać. Z góry dzięki za pomoc!!!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pkt. 1. bufor montuje się tam, gdzie trzeba magazynować energię. W gazie nie masz taryf dzienna/nocna, wiec nie ma sensu. Potrzebujesz jedynie zasobnik

    pkt 2. czy w piwnicy będziesz montować lub używać urządzenia o dużym poborze mocy czy tylko światło będzie? Może zostaw dwużyłową na światło i poprowadź nową dla gniazdek?

    pkt. 3 u konstruktora

    pkt 4 - o ile nie zmienisz nic w zewnętrznym obrysie, oknach, to nie.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    LoQ

    Zarejestrowany
    Dec 2023
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Pkt. 2
    W piwnicy poza piecem na gaz, pralnia i w garażu standardowo wiertarki itp
    Pkt.4 chce jedno okno zamurować i jedno zmniejszyć

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał LoQ Zobacz post
    Pkt. 2
    W piwnicy poza piecem na gaz, pralnia i w garażu standardowo wiertarki itp
    Pkt.4 chce jedno okno zamurować i jedno zmniejszyć

    Likwidacja okien nie musi być zgłaszana

    pralka i piec muszą mieć zabezpieczenie dla twojego bezpieczeństwa + podłączenie do wyłącznika różnicowoprądowego. Nie ryzykuj własnego życia by przyoszczędzić kilka złotych. Światło zostaw na dwużyłowym a nowy przewód poprowadź do urządzeń.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony