dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie Pokażcie swoje oczka :)

    Cześć wszystkim.
    Zakładam ten temat ponieważ nic podobnego i poważnego na tym forum nie znalazłem a zupełnie inne forum o tej tematyce widzę, że ledwo zipie.
    Jedni lubią, inni nie. Od początku budowy domku myślałem o oczku ale ze względu na ilość pracy jaką wykonałem sam przy domu po prostu oczka wodnego mi się odechciało na jakiś czas. A przyjszła ta chwila.

    Początkowo miało być małe, na kilka karasi i trochę roślin. W miarę oglądania YT i oczka, które zrobił mój kuzyn w grę zaczęły wchodzi większe rozmiary. Działkę mam z dość wysokimi wodami gruntowymi bo na ok 1,6-1,8 wychodzi woda ale na naturalne oczko to stanowczo za nisko. Zamówiłem folię PCV 1mm bo niestety na membranę EPDM mnie nie stać, teraz cena dochodzi do 55zł/m2. Folię kupiłem za 18,20zł/m2, płachtę 8x9m.

    W wybranym miejscu na działce wytyczyłem +/- kwadrat o wymiarach 4x5m. Przyjechał znajomy koparką, wiedział co ma robić więc kopał a urobek ładował od razu na małą wywrotkę i wywoził na drogę (mam drogę gdzie na wiosne jest dużo wody i ogromne błoto). Wykopał dół na jakieś 180cm głębokości. Mam na działce sam piach więc boki zaczęły się obrywać i finalnie dno się wypłaszczyło na głębokości 160-170 cm.

    https://ibb.co/SfrhPkCKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_30631.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	467438
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 16-12-2023 o 14:11

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Taki "dołek" poleżał kilka dni, wyczyściłem go z wszelakich korzeni, które mogłyby uszkodzić folię, uformowałem na ile się dało w tym piachu a'la schodki. Nie robiłem zdjęć bo początkowo w ogóle nie myślałem o zakładaniu tematu.
    Długo zastanawiałem się co zrobić z brzegami oczka. Od początku odrzuciłem opcję wykładania całości kamieniami ale jednocześnie chciałem aby folii nie było widać na pierwszy rzut oka. Przypomniałem sobie jak kiedy kupowałem z kuzynem EPDM i przed sklepem było zrobione oczko z brzegami z drewna więc wykorzystałem ten pomysł tym bardziej, że miałem sporo belek jeszcze z budowy więźby.

    Belki mają wymiar 200x80. Wszystkie belki do połowy wysokości pomalowałem lepikiem bo będą mają bezpośredni kontakt z ziemią, wręcz nie którą są częściowo zakopane.
    Belki ułożyłem i wypoziomowałem przy oczku lecz nie nad samymi brzegami, miejscami nawet 50cm od krawędzi. Ze względu na to, ze teren nie jest super równy belki podpierałem resztkami krawężników zatopionymi w zrobionym przeze mnie betonie. W ten sposób powstałem kwadrat o wymiarach ok 5x6,3. Od razu całe oczko od zewnątrz obsypałem ziemią, w niektórych miejscach musiałem na kilka razy bo belki wisiały w powietrzu.

    Dopiero teraz wszystko było gotowe na władanie folii. Układałem ją z teściem bo taki kawałek ważył pod 100kg. Na szczęście wtedy było ciepło i folia była miękka i elastyczne. Ku mojemu zdziwieniu poszło bardzo sprawnie. Okazało się, ze folia dobrana w punkt. Gdybym wziął o metr mniej z jednej lub drugiej strony musiał bym wszystko przerabiać. Naddatki folii zostały wywinięte poza kwadrat z drewnianych belek. I tego dnia zacząłem już powolne zalewanie. Przy każdej wizycie na działce dolewałem po 50cm aby folia sama się układała, wypełniała każde wolne miejsce. W ten sposób wypełniłem oczko do poziomu 2-3cm poniżej górnej krawędzi belek.
    Tworząc ten drewniany kwadrat zyskałem na wielkości jak i głębokości oczka. Zostawiłem oczko w tym stanie na jakieś 3-4 tygodnie.

    W między czasie zamówiłem deski (były tylko brzozowe) 20cm szerokie i 3cm grube. Pomalowałem je olejem zewnętrznym. Posłużyły jako swoisty parapet. Przykręciłem je do belek jednocześnie mocując folię, oczywiście folia musi mieć duży luz aby w razie jakichkolwiek ruchów gruntu czy mojej "drewnianej ramy" nie przerwała się.

    Na chwilę obecną wygląda to jak na zdjęciu. Musiałem użyć hostingu bo nie potrafię tu wkleić zdjęć.
    https://ibb.co/bgtgR37Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_31551.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	54,0 KB
ID:	467439
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 16-12-2023 o 14:12

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    W poprzednim poście wrzuciłem zdjęcie już po roztopach. Parę dni wcześniej oczko było całkowicie zamarznięte ale udało mi się jeszcze kupić troszkę rybek. Wrzuciłem koło 20 okoni (6-8cm), 20 kiełbi też malutkich i koło 10 płoci taki 13-16cm. Na szybko kupiłem pompkę napowietrzająca 6W z dwoma kulkami. Zrobiłem dziurę taką żeby tylko weszły te dwa kamienie a po dwóch godzinach tafla zaczęła się ładnie rozpuszczać.

    Jeszcze przed ułożeniem folii wzdłuż jednej krawędzi wykopałem rowek na jednego "sztycha' aby zrobić z niego taką długą donicę na roślinki. Z pobliskiego stawu wsadziłem już tam tataraki. Na wiosnę planuje zakupić jakieś lilie i inne rośliny pływające aby ryby miał się gdzie chować przed słońcem.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_31541.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	82,7 KB
ID:	467445
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 17-12-2023 o 09:49

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Nawet rybki w oczku mają swoją świąteczną choinkę
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_31581.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	467461

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Witam w Nowym Roku. Ja sobie życzę aby nie był gorszy od poprzedniego i już będzie luksusowo.
    Powoli szykuje się już do budowy filtra do wody. Będzie składał się z dwóch beczek, 250 i 120l. Pozbierałem trochę mediów filtracyjnych. Druga w kolejności będzie beczka 120l, tam będzie pokład tylko na filtrację biologiczna. Trochę worków już jest ale chyba będzie ciut za mało. Głównie to keramzyt 8-20mm, nkretki plastykowe oraz trochę pocięty peszli.
    Pojawił się problem z rybami. Najprawdopodobniej plesniawka je dopadła i to tylko okonie. Zamówiłem już kredę. Macie jakiś sprawdzony środek na plesniawke u ryb?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_23501(1).jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	467566
    Ostatnio edytowane przez swierol ; 01-01-2024 o 16:10

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Resized_20240112_141204.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	11,7 KB
ID:	467736
    Zima zimą ale pierwsze przymiarki muszą być.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Resized_20240112_132704(1).jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	18,3 KB
ID:	467737

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony