remx z tym drożej to tez nie do końca prawda. Z lektury forum wynika, że jest spora grupa budujących z pustaków Wienerbergera. Zajrzałem do ich cennika i co się okazało? Pustaki na 1m2 ściany grubości 30 kosztują 65 zł a grubości 25 cm kosztują 59 zł. Do tego dochodzi zaprawa i robocizna. Już z pobieżnej obserwacji wynika, że koszt wykonania 1m2 ściany jest bardzo zbliżony do ściany z cegły pełnej.
Zgadzam się, że od cegły pełnej tańsze będzie budowanie np z U220, ale od budowania z U220 tańsze będzie pewnie budowanie z betonu komórkowego. Zamiast np. białego BK szary BK. Zamiast szarego jakieś pustaki żużlowobetonowe itp. Nie można budowy domu sprowadzać tylko do wyszukiwania najtańszych sposobów na poszczególne etapy.
Mnie zastanawia tylko dlaczego cegła pełna jest tak bardzo niepopularna, że na 16 tys forumowiczów nie ma przykładu na budowanie domu z tego materiału. A jest od groma różnych dziwnych wynalazków często bardzo drogich.
Cytat Napisał Przekorek
Powinno byc tylu-krotnie ile cegiel zastepuje pustak. A poza tym, to nikt nie wie, bo nikt tak nie buduje. Czemu chcesz byc tym jedynym?
Bo zbudowałem już jeden dom, że tak powiem, z Muratorem w ręku. Wybierałem najczęściej wśród reklamowanych i dobrze opisywanych technologii na łamach miesięcznika. Jestem strasznie zawiedziony. Po tej mojej budowie nabrałem przekonania, że jeśli chodzi o budowę domu to najlepiej kierować sie sprawdzonymi technologiami. Wszelkie pseudo oszczędności są do niczego a już najgorsze są technologie przyspiszające budowanie. Dlatego rozglądam się za różnymi sposobami na zbudowanie domu jak najlepszego i najtrwalszego. Bez oglądania się na reklamy kiepskich produktów i technologi.